Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 15:13:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 7 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: kako postati kuchka??  (Pročitano 39580 puta)
Zvezda u usponu


A Tpojke su Djuro sta?

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1562
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Nokia 
F. ako ih toliko iliti tako juris: siguran si da nisu atleticarke, a ne intelektualke?  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
- A Tpojke su Đuro: šta?
- Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Nokia N97
izgleda da je neki hibrid u pitanju  Smile
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


A Tpojke su Djuro sta?

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1562
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Nokia 
Mislis neka sto uci i pametuje u trku  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
- A Tpojke su Đuro: šta?
- Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5


PSIHOLOGIJA "KUČKE"

"...Nije kuja zalud draga srcu mom... "

(Džoni B. Štulić-Azra)

Da odmah, na samom početku, raščistimo stvar, kako ne bi bilo nesporazuma. Ja ne mislim da su žene kučke. Nisam ženomrzac. Volim žene više od muškaraca. Moj život se okreće oko žene. Žena je moja gravitaciona sila. Ovo govorim zato što predpostavljam da će mi izvesne dame koje se prepoznaju u mojim pokušajima da razumem psihologiju one vrste pripadnica ženskog pola koje muškarci nazivaju "ku·kama", prišiti i izvesne epitete koji mi ne priliče. Ja sam se odavno javno deklarisao kao prvi srpski feminista. Ne pišem o psihologiji "ku·ke" da bih bilo koju pripadnicu lepšeg pola degradirao. Samo želim da ih razumem. Mada, koliko poznajem njihovu psihologiju, pretpostavljam da će ih i to naljutiti. Unapred se izvinjavam, ako se to desi. Pored ostalog, imam želju da kroz pisanje ove knjige razumem i mog istomišljenika, Džonija B. Štulića, koji pjeva o svojoj "kuji" koja mu je "obezvrijedila logiku" i "razorila dom... ", ali i pored toga pjeva: "...Još volim malu beštiju, dragu srcu mom... ". I ne samo da je voli, onako nemo·no i iracionalno, već smatra da za to postoje i dobri razlozi, te zbori i sledeće:"... Al nije kuja zalud draga srcu mom... ". E, moj druže zagrebački, i kod vas je isto kao i kod nas…

Moram priznati da mi je inspiracija za pisanje ove knjige došla u W.C-u, pa se neću naljutiti ako neko, dok je bude čitao, zaključi da pisac mnogo s… A i da se naljutim, šta mi to vredi. Kakva inspiracija, takva i kreacija! Naime, logično je što mi se na tom mestu ponekad rađaju ideje jer, u mojoj kući, W.C. je neka vrsta biblioteke u kojoj su mi na dohvat ruke raznorazni ženski časopisi koje inače nikada ne bih ni pogledao. A dok ih prelistavam, nemam pametnija posla, nego razmišljam, onako tipično muški, analitički, kao da se radi o ozbiljnim tekstovima, a ne o štivu za dokolicu i zabavu koje ne treba ozbiljno shvatiti. Uostalom, zašto ne bih mogao i ja da napišem nešto što ne treba ozbiljno shvatiti? Onako, mentalne gimnastike radi. Ona vrsta dama, koje muškarci nazivaju "kučkama", i onako muškarce smatra površnim stvorovima koji mogu da posluže samo za razbibrigu, te neću pokvariti sliku o svom polu, već samo potvrditi njenu verodostojnost.

Šta je to "kučka"? Kakav je to tip žene? Zašto izvesni muški "kerovi" koriste to poređenje? Napravio sam malu anketu među svojim poznanicima. Pitao sam ih prvo: da li misle da postoji tip, ili nekoliko tipova žena kojima odgovara karakteristika, ili naziv "kučke" a zatim: koje odlike čine neku osobu ženskog pola pripadnicom te grupacije? Zašto baš "kučka" a ne recimo kokoška, ili koza, ili ćurka, ili zmija… ili lafica, ili pčelica, ili ribica… jer "...sve su to mila imena, i lepa, kojima Srbin svome zlatu tepa...", kako je rekao čika Jova Zmaj. Rezultat ankete je bio pozitivan, mislim potvrdio je moju istraživačku "nultu hipotezu" da "kučka" postoje kao objektivna stvarnost, i da imaju određene osobine koje ih svrstavaju u datu grupaciju. Većina odgovora se može svesti na sledeće:

"Kučka"je ogorčena žena koja izvor svojih ogorčenja vidi u muškarcima. Ona je, zbog toga, besna na muški rod, ima potrebu da reži i ujeda, kao i da svoja iskustva i uverenja podeli sa drugim ženama. Da im otvori oči i regrutuje ih za sveti rat protiv muških tlačitelja. Ona je svesna da nije savršena. Ima porok. Muškarci su njen porok, izvor zla, ali i izvesnih zadovoljstava koje ne može da ostavi, kao cigarete, ili alkohol, ili droga, ali pokušava da ih kontroliše, i svede svoju zavisnost na najmanju moguću meru. U toj borbi protiv neprijatelja u sebi samoj, potrebne su joj sapatnice i istomišljenice, te je sklona propagandnim kampanjama, pisanju knjiga, članaka… sa željom i namerom da osvesti one žene koje ne vide zlo u muškom rodu. Ima potrebu da to čini na duhovit način, smišljajući čak i aforizme tipa: "Muškarac je kao…", ma čuli ste, verovatno, brojna duhovita poređenja muškaraca sa W.C.-om, čokoladom, automobilom, kondomom, psom… svim i svačim. Da, dečki stvarno liče na sve i svašta. Pošto je, kroz brojna razočarenja sa muškarcima u kojima ona nije ni u čemu doprinela neuspehu veze, nakupila bogato iskustvo i ogorčenu mudrost, šteta je da to ne podeli sa svojom vrstom, i ne podstakne proces evolucije ženskog roda. Ona se oseća obaveznom da to čini. To je neka vrsta "matriotizma". "Igraj za život - muški ne", "Muški su zlo - bavite se sobom", poručuje.

Malo po malo, od iskustava, mišljenja i poruka aktivistkinja, stvara se jedna filosofija sa celovitom slikom sveta, čoveka, odnosa žene i muškarca… Stvara se izvesni program ženske stranke, koji se prenosi na potencijalne sledbenice. Najčešće kroz zabavu u dokolici, razbibrigu, neobavezujuće i relaksirajuće članke i knjige, izjave poznatih ženskih javnih ličnosti, trać rublike i emisije… Naizgled bezazleno.

I, eto tako, ležerno, gotovo toaletno, dođe i do mene. Da li da postanem sledbenik? Nezgodno je to što ja imam jednu malu govornu manu. Naime, volim dovršene rečenice. Volim da, kad nešto kažem, onako opsesivno muški, svršim, dovedem misao do kraja, do posledica. Ako je nešto tako i tako, to onda znači… to i to… i dovodi do toga i toga, kao posledice. Nemaštovita i glupava muška logika. Jedan poznanik mi, dok sam ga anketirao, reče: "A znaš li ti šta je to budala? To je onaj muškarac koji pokušava da razume žene." I, šta sada da radim. Pokušaću da dovršim svoje rečenice i misli, pa makar ispao budala do kraja. Nego, da ne bih pričao u prazno, da uzmemo za primer pisanije jedne od poznatijih "kučki" na koje  sam naišao u "biblioteci", pa da ga malo proanaliziramo, onako muški opsesivno, uz dovršavanje misli i rečenica. članak je iz jednog popularnog ženskog časopisa, i nosi naslov "Putovanje kroz svet muškaraca" izvesne Džasmin Birtls, sa podnaslovom: "Ovo morate da znate". A evo šta morate da znate:

"- Neženja je čovek koji je propustio priliku da neku ženu učini jadnom.

- Kakva je razlika između supruga i ljubavnika? Kao dan i noć.

- Žene ne čine muškarce budalama - najveći deo njih su tipovi - sam svoj majstor.

- Jedina dobra stvar koju žene izvuku iz braka je udovištvo.

- Nikad ne veruj muškarcu koji kaže da je gazda u kući. Verovatno laže i o ostalim stvarima.

- Onaj posao koji nikad nije obavljen je upravo onaj koji je žena tražila da muž obavi.

- Ako misliš da je put do muškarčevog srca preko njegovog stomaka, ciljaš previsoko.

- Najbolji muški prijatelj je njegova sofa.

- Savet mladima: zadržite buket i izbacite mladoženju napolje.

- Najbolji način da naterate muškarca da nešto učini jeste da mu sugerišete kako je prestar za to.

- Ljubav je slepa, ali brak zaista otvara oči

- Muškarci su kao stari automobili. Treba im mnogo pipkanja da bi proradili.

- Muški mozgovi su poput zatvorenog sistema - nedovoljno ćelija po čoveku.

- Muškarci su poput kondoma - ima ih u tri veličine: mali, srednji i lažov.

- Ne tražite od muškarca da vam napravi tost - većina i ne zna gde je toster.

- Udvostrući svoj prostor za stvari - otarasi se svog momka.

- Muževi i psi imaju isto ponašanje u odnosu na kućne poslove - obojica pobegnu čim se pojavi usisivač.

- Čuvaj se snažnog, tihog tipa - on nema ništa da kaže.

- Ako on kaže da ga njegova žena ne razume, kaži mu da govori sporije.

- Ako on pita za koju vrstu knjiga se zanimate, recite mu - za čekovne knjižice.

- Dok većina muškaraca nauči kako da se sami ponašaju, postanu prestari da bilo šta i učine.

- Podseti svog supruga da nijedna žena nikada nije ubila muža dok je prao sudove.

- Kada žena traži supruga, ona je neudata, ili udata.

- Ako želiš da on upamti datum tvog rođenja, udaj se na njegov rođendan.

- Tri su vrste muškarca: Inteligentan, zgodan i - većina."

E, drage moje dame, ako ovo ne znate, loše ćete proći u životu. No, da vidimo šta je pisac, zapravo, hteo da kaže. Svestan sam toga da kada čovek replicira, odgovara na gluposti, rizikuje da i sam ispadne glup. Što reče navedena spisateljica - da sam bude svoj majstor. No, bez rizika nema ni dobiti. To su, doduše, smislili muškarci. Iako mi navedeni tekst zvuči krajnje banalno, upustiću se u avanturu njegove logičko-psihološke analize, pa kud puklo… Trenutno nemam pametnija posla.

ŠTA JE PISICA HTELA DA KAŽE?

"- Neženja je čovek koji je propustio priliku da neku ženu učini jadnom.", veli dotična pisica. Pretpostavimo da dotična nije samo htela da zaradi novac pišući ono što se traži na ženskom tržištu. Pretpostavimo da misli ono što piše, i da stoji iza svojih reči. Ne bojte se. Neću preći u žanr naučne fantastike. Žena može da misli, i da piše ono što misli. Ne znam da li je to slučaj i sa ovom damom, ali, zamisliću da jeste, i pokušaću da dovršim njene rečenice. Ako se ona izmotavala, shvatite i moje analize kao izmotavanje. Naravno, u tom slučaju shvatite i nameru urednika ženskog časopisa koji je objavio deo njenog teksta kao izmotavanje. Sve je to samo zabava i izmotavanje. Ako nije… e onda shvatite sve ovo kako hoćete…

Ako bismo navedenu izjavu tumačili prema principima Aristotelove logike (Oprosti mi, Aristotele.), trebalo bi da ispred reči neženja dodamo reć svaki. čini mi se da je pisica tako i mislila. Ili makar skoro svaki, ili većina… Možda je ostavila mogućnost da postoji neki izuzetak koji potvrđuje pravilo. Dakle, izvlačimo zaključke, iliti konkluzije iz premisa: Svaki neoženjeni muškarac (čast izuzecima) je potencijalni unesrećitelj potencijalne ženske žrtve, ako li je namami u brak. Brak žene sa muškarcem je nesreća i jad za ženu. Brak je nesreća. Ako žena želi decu, onda treba da ih rađa vanbračno, da ne bi bila jadna, jer će tako i deca biti jadna sa jadnom majkom. Decu treba da odgaja samo majka. Otac je štetan element. Unesrećujući majku, unesrećuje i decu. Muškarac treba da posluži samo za oplodnju. Dublji, ljubavni odnos sa muškarcem treba izbegavati, jer postoji šansa da se tako žena zanese, i uđe u brak, te tako postane jadna, i rađa jadnu decu. Ljubav prema muškarcu je loša i opasna za ženu. Da žena ne bi došla u iskušenje ljubavi prema muškarcu, treba da se zaštiti. Degradiranje muškarca je jedan od uspešnih načina samoodbrane. Degradiranje muškarca je razumno, logično sledi iz predhodnih premisa.

Ne znam da li vam izjava o neženjama još uvek deluje kao simpatična, bezazlena dosetka za zabavu. Idemo dalje, dosadno muškim logičkim stilom čoveka koji je oženjen dve i po decenije(čitaj unesrećitelja sa 25 godina radnog staža). Potrebno je, dakle, postaviti stvar tako da su šanse za zajeb male. Ako je muškarac zaista takav, kao što sledi iz narednih bisera mudrosti, samozaštita je prilično dobra. Da se prisetimo izjava, i izvučemo karakteristike muškarca kao vrste:

- "Žene ne čine muškarce budalama - najveći deo njih su tipovi - sam svoj majstor." Zaključak: Muškarci su budale. Suigenerične, ili samorodne, izvorne budale. Sami stvaraju sopstvenu glupost.

- "Nikad ne veruj muškarcu koji kaže da je gazda u kući. Verovatno laže i o ostalim stvarima." Zaključak: Muškarci su lažovi i slabići. Gazde u kući su, zapravo, žene. Kako se uklapa uloga žene kao gazde u kući sa istovremenom ulogom unesrećene žrtve, nije mi baš jasno. Ali, verovatno je u pitanju neka čudna alhemija, ili se radi o nedostatnosti Aristotelove logike da obuhvati sve oblike mišljenja. Možda je problem i sa zakonima Njutnove fizike, i onom pričom o tome kako dva tela ne mogu da budu na istom mestu u isto vreme… To je nešto vezano, verovatno, za teoriju relativiteta i kvantu fiziku.

- "Onaj posao koji nikad nije obavljen je upravo onaj koji je žena tražila da muž obavi." Zaključak: Muškarci su lenji, ali su i infantilne inadžije. Em ih mrzi da rade, em baš neće da urade nešto iz inata, kada im žena to kaže. Imaju psihologiju roba, ili buntovnog deteta u pubertetu, pa se inate protiv autoriteta žene gospodara. Taj inat im je samo alibi za urođenu lenjost. Iz toga, logično sledi sledeće:

- "Najbolji muški prijatelj je njegova sofa." Zaključak: Muškarac je samoživ, nesposoban za prijateljstvo. Ipak, sa njim se može manipulisati jer ima puno mana. Jedna od njih je:

- "Najbolji način da naterate muškarca da nešto učini jeste da mu sugerišete kako je prestar za to." Zaključak: Muškarac je sujetan. Zato, sestro slatka:

- "Ako misliš da je put do muškar·evog srca preko njegovog stomaka, ciljaš previsoko." Zaključak: Muškarac je hedonista, ali i glup. To smo već videli. Put do srca mu ide preko spolovila. On "voli" polnim organom. On je, zapravo, nesposoban da voli. Ta sklonost muškarca ka seksu ponekad i odgovara ženi, ali, predstavlja i opasnost, pogotovo ako se dopusti pomisao da seksualnost ima nekakve veze sa ljubavlju. Ne, kod muškarca je to samo čista fiziologija. Čak i takvu seksualnost treba još malo degradirati, pa dodati da on i nije baš neki:

- "Muškarci su kao stari automobili. Treba im mnogo pipkanja da bi proradili." Zaključak: Muškarci su zastarele olupine, zahtevni, neisplativi, neosetljivi. Ma još gore. Oni, zapravo, i nisu u stanju da potpuno zadovolje ženu čak ni seksualno:

- "Muškarci su poput kondoma - ima ih u tri veličine: mali, srednji i lažov." Zaključak: Muškarci su seksualno ništavni ili osrednji. A vole da se kurče…

Kako voleti ovakve kreature!? Još su, povrh svega, nesvesni svoje ništavnosti, a pri tom i agresivni  do te mere da žene koje ih prozru, i izvuku neizbežne, gore navedene zaključke, nazivaju kučkama! Ovakve spoznaje pametnu ženu obavezuju na delanje:

- "Savet mladima: zadržite buket i izbacite mladoženju napolje."

- "Udvostruči svoj prostor za stvari - otarasi se svog momka."

- "Ako on pita za koju vrstu knjiga se zanimate, recite mu - za čekovne knjižice."

  Logično. Krajnje logično.

A ŠTA IMA KRITIČAR DA KAŽE?

Svaki pisac mora da računa na to da će se naći neki tupikurejac, kritičar, koji će da zanoveta i da traži dlaku u jajetu. Mada, nekim piscima je žao kada ih niko ne kritikuje, jer to znači da ne obraćaju pažnju na njih, a znamo da je i negativna reklama - reklama. I, eto, ja ću da udostojim pomenutu damu kritike, što znači da sam obratio pažnju na nju, a dame to vole. U svakom zlu ima i neko dobro, kažu. Razglabaću o njenim mudrostima zato što mi je zgodnije da analiziram nakaradne, naivne tekstove koji u sebi nose ogoljenu psiho-filozofiju kučke, kako bih mogao da ih, kasnije, prepoznam i u mnogo sofisticiranijim tekstovima obrazovanijih i prefinjenijih, umerenijih dama. Skrivenu pozadinsku psihologiju i filozofiju je najlakše detektovati u kiču.

No, pre nego što počnem da zakeram, opovrgavam i postavljam pitanja, da vidimo da li je naša pisica u određenim stvarima u pravu:

- "Tri su vrste muškarca: Inteligentan, zgodan i - većina."

Vidite, u tome se slažem sa njom. Istraživanja inteligencije su pokazala da se ona rasprostire po populaciji prema, takozvanoj, Gausovoj krivulji. Otprilike, dve trećine populacije su prosečno inteligentni ljudi, mediokriteti, jedna šestina pripada debilima, imbecilima i idiotima, a jedna šestina nadprosečno inteligentnima. Dakle, malo je inteligentnih muškaraca. Ali, problem sa tezom naše pisice je u tome što isto važi i za žene. Priroda je uprosećila ljude, ali tako da se za svaku "rupu nađe zakrpa". Na isti način je rasporećena i lepota, i zgodnoća, i visina, i težina, i dužina spolovila… i veličina grudi… Tako da one dame koje imaju primedbe na izvesne kvalitete muškog roda, treba da znaju da je priroda bila jednako nepravedna i prema ženskom delu populacije, te sve primedbe i pritužbe treba upute na adresu Prirode, ili Boga (Ženskog ili muškog tvorca-krivca). Isto toliko istinita bila bi i izjava: "Tri su vrste žena: Inteligentne, zgodne i - većina." Većina je uvek prosečna. To je očigledno. Prošetajte ulicom i gledajte. Inteligentniji, lepši, zgodniji… imaju manje mogućnosti izbora, broj odgovarajućih partnera je manji.

 Postavljam pitanje: Da li je jedna od osobina kučke upravo to da ono što vidi kod drugih ne vidi kod sebe (ili svog pola). Ili možda ovako: Da li je jedna od osobina koja dovodi žensku osobu do stadijuma kučke upravo slepilo za sopstvene mane, i njihovo projektovanje u osobu suprotnog pola. Ovakvi mehanizmi projekcije stoje u osnovama rasizma, zašto ih ne bismo očekivali i u osnovama seksizma? Kod neke muške "džukele" ili ženske "kučke". Izvinjavam se psima na ovim komparacijama.

- "Muški mozgovi su poput zatvorenog sistema - nedovoljno ćelija po čoveku." Iz predhodne elaboracije sledi da ista mudrost važi i za ženske mozgove, u proseku.

"Dok većina muškaraca nauči kako da se sami ponašaju, postanu prestari da bilo šta i učine." I ova mudrost, na žalost, važi za većinu ljudi, za prosečne žene i muškarce. Ipak, oni koji ne odbacuju svoje nedostatke prebacujući ih, kao u igri "šuge", na drugoga, na drugu rasu, na drugi pol… oni koji se manje projektuju, imaju više šansi da nešto nauče pre nego što prestare. Ono što ne vidimo kao svoj nedostatak, ne možemo ni rešiti. Tako se samo zamlađujemo. Optužujemo druge, ne vidimo sebe, i tapkamo u mestu. Kad pogledam koliko su članci kao što je ovaj navedeni česti u ženskim časopisima, koliko ima ženskih autorki sa filosofijom kučke, i koliko je ta literatura popularna među ženama, postavi mi se, samo od sebe, jedno pitanje koje se ni meni samome ne sviđa. Ne slažem se sa pitanjem koje glasi:

- Da li su žene sklonije projekciji, onako u masi, generalno? Da li su muškarci skloniji osećanju krivice, što žene zdušno koriste? Da li to znači da je Frojd u pravu kada smatra da žene ne uspeju da razviju pravi, zreli super ego, već njihova sistem vrednosti, generalno, funkcioniše kroz arhaične, primitivnije mehanizme projekcije i introjekcije, kroz arhaični, progoniteljski super-ego? Da li su, zbog toga, sklonije da zvocaju, pridikuju, optužuju, degradiraju…? Da li ih to ometa u razvoju, jer projektujući krivicu, ne uspevaju da se suoče sa sobom, te se ne mogu ni pokrenuti na akciju menjanja sebe? Da li, da bi prikrile taj nedostatak, imaju potrebu da degradiraju, ili strast da menjaju, muškarce? Stvarno glupa pitanja? I ovaj mehanizam podjednako važi i za muškarce i za žene. Projekcija ometa razvoj. Prisetio sam se jedne svoje davne recitacije koja govori o tome:

RUGALICA

Jedna ptica Rugalica

rugala se iz kaprica

I, šta je loše u tome?

To što se rugala drugome.

 

A druga ptica rugalica

spoznala da je grešna.

Samoj se sebi rugala,

i sebi bila smešna.

 

Ova druga je shvatila

(mada je zbog toga patila)

da ima u znanju rupa,

i da je strašno glupa.

 

Zato je puno učila,

ne bi li mudrost dokučila.

A ona prva je blejala,

i drugima se smejala.

 

Druga je život saznavala,

i sebe usavršavala.

Na stablu evolucije

našla je bolje solucije.

 

A Bog, zbog dijalektike,

nije ni na jednoj strani.

Ptice i dalje sede.

Svaka na svojoj grani.

Naravoučenije izvucite sami.

Kad smo već kod ptica rugalica, prisetih se omaške koju sam napravio razgovarajući sa jednim svojim prijateljem o tome kako sklonost ka degradaciji suprotnog pola vodi ka promiskuitetu, čestom menjanju partnera, čemu su ranije bili skloniji muškarci, a u novija vreme su: "...žene sve više pice selice...", izustio sam. On se nasmejao. "Zgodan izraz!", rekao mi je, ne znajući da sam ja, zapravo, načinio nesvesnu omašku. Hteo sam da kažem "ptice selice", a ne "pice selice". Omaklo mi se. Nesvesno. Izvinjavam se damama koje imaju gorespomenute sklonosti. Moje nesvesno je pomalo džukelasto. Makar se svesno trudim da ne budem muški !džukac!. Ne znam koliko u tome uspevam, ali bar imam želju da budem bolji. Iz ovog samoopravdavanja rađa mi se novo pitanje:

- Koliko žene, a posebno one koje muškarci nazivaju "kučkama" učestvuju u kreiranju muških "džukela"? Da li žene dobijaju ono što su tražile, a što se jednom delu njihove ličnosti ne sviđa?

Da bismo dobili odgovor na ovo pitanje, hajde da se vratimo na navedene negativne osobine muškaraca i zapitamo se, opet samo  mentalne gimnastike radi, zašto su oni takvi. Da li su, kojim slučajem, deo tih osobina razvili ne bi li privukli i zadovoljili ženski rod, ili su stvarno potpuno svojerodni kreteni. Onako metafizički, arhetipski predodređeni za kretenizam.

- Poznato nam je da i muškarce rađaju žene. Takođe nam je poznato da ih žene doje, i da su, posebno u najranijim godinama života, žene, ili majke, najbitnije u psihološkom razvoju deteta. Brojni psiholozi tvrde da su iskustva iz najranijih godina života od najveće važnosti za formiranje baze ličnosti. Otac je, kaže se u narodu, "kolac", to jest, nema neku naročitu funkciju. Psiholozi se ne slažu sa narodom po pitanju male važnosti oca, ali ipak smatraju da je uloga majke od presudnog značaja. E sad, ako su žene tako plemenita stvorenja, kako i kada im se to muška mladunčad otrgnu i iskvare, te postanu "džukele"? Da li ih iskvari "džukela od oca", ili, kasnije, patrijarhalno društvo, ili, možda, "kučka", po prirodi stvari, odgajaju "džukele" prenoseći im osobine svoje vrste? Ne znam u čemu leži tajna njihovog neuspeha ali im, sudeći po brojnim pritužbama pripadnica lepšeg pola na račun muškog roda, odgajanje "džukela" ide od ruke. Eh, opet ono: Majka je, sirota, za sve kriva. Pa, ko radi taj i greši… Očevi kočevi ništa ne rade, pa im je lako da ne budu krivi… Sve je to tačno, ako je tačno, ali ne menja činjenicu da žene odgajaju muškarce i da, pored svih "olakšavajućih okolnosti", zdušno doprinose formiranju muških kerova, stoke, a bogami i svinja. Pametne žene zato znaju da svekrve treba mrzeti. Samo je pitanje kako će se postaviti kad postanu majke muškog stvorenja, i hoće li pomoći u stvaranju još jednog zlotvora koji će, jednog dana, kad prestane da bude neženja, učiniti jadnom neku nevinu ženu.

Čuli ste, verovatno, onaj vic u kojem majka priča sa prijateljicom kako joj se ćerka dobro udala za finog čoveka koji joj svako jutro donosi kafu u krevet, dok se sin oženio nekom beštijom kojoj svako jutro mora da donosi kafu u krevet. Zamisli, molim te, sestro slatka, kako joj je jedno dete dobro prošlo, a ono drugo loše, a gledano spolja, ista scena se dešava: muškarac donosi ženi kafu u krevet. E, šta ti je život. Kada bismo, iz neopravdanih i ničim izazvanih razloga, ozbiljno razmislili o ovom vicu, jer u svakoj šali, kažu, ima i istine, mogli bismo da pomislimo da i kod žena postoji dvostruki moral, dupli standardi.  Čekaj malo, ej dečko! Pa to je tradicionalo osobina muškaraca! Dvostruki kriterijumi za moralne procene su tipično muška osobina! Pa jeeeste, osim ako nije.

Stvarno se osećam krivim što sam oskrnavio svetinju majke, tako što mi je, uopšte, palo na pamet da bi i majka, kao pripadnica ženskog pola, mogla da igra neku ulogu u kreiranju muških zlotvora. Ali, kad sam se već uvaljao u blato, oskrnaviću još jednu svetinju, svetinju male, nevine devojčice. Sram me bilo! Postaviću pitanje: da li devojčice utiču na formiranje malih muških "džukelica", koje posle porastu u velike muške džukele? Kako, bre, čoveče, možeš nešto takvo da pitaš? Pa, ja se opet izvinjavam, mnogo se izvinjavam, ali, kad sam bio mali, čuo sam neke izraze koje su devojčice koristile za neke dečake, pa sam pomislio da one takve dečake ne vole. Kakve izraze? Kakve dečake ne vole? Pa, na primer, "Ženski Petko". Koji ti je taj ženski Petko?! Pa to ti je zajedničko ime za dečake koji vole da se igraju sa devojčicama. Devojčice su takve zadirkivale: Ženski Petko, careva devojka… Ali, zadirkivali su ih i dečaci. To se nije odnosilo na svaku igru dečaka sa devojčicama, već samo na one igre u kojima bi se dečaci mešali u "ženske stvari", lutkice, kuhinjicu, kod komšinice na kafi… Možda se to može pripisati uticajima patrijarhalne kulture, stereotipima… i ne znam čemu još, ali devojčice stvarno nisu volele dečake koji su "ženskasti". Ne znam šta im se kasnije desi, pa požele muža u kuhinji. Sve se menja i sve teče, panta rei… Ali, bez obzira na reči koje izgovaraju, i dalje imam utisak da odrasle devojčice, iliti žene, i dalje ne vole Ženskog Petka. U stvari, jedan deo ženske ličnosti ga, kao, ceni, poštuje to što je dobar, dok ga drugi deo njene ličnosti, verovatno ona devojčica koja se još krije unutra, prezire kao nekada.

Postoji i jedna blaža varijanta ženskog Petka koju žene zovu "Dobar". Verovatno ste, mnogo puta, čuli kako drugarice razgovaraju o mladićima, pa, upoređujući dvojicu momaka, jedna od njih kaže: "Ma, XY je baraba, ali neodoljiva baraba, a onaj XX, on je, mučenik, mnogo dobar… odlično se slažemo, bio bi dobar muž… ali, ne znam zašto ga ne volim. U stvari, volim ga, ali drugačije. Ne znam da li bih se udala za njega…" Žene, a i muškarci, često "Dobrima" nadevaju i nadimak "Šonja". Možda sam, kao mlad i zelen, doneo pogrešan zaključak. A zaključio sam, onako naivno i blentavo, da žene ne vole muškarce koji su slabiji od njih, koje mogu da vrte oko prsta, koje mogu da pobede, koji su mnogo "dobri", koji nisu, u izvesnoj meri, neodoljive bitange… Verovatno su svi ti zaključci, iz tačke gledišta mene kao zrelog muškarca (dobro de… malčice zrelijeg… Ovo kažem mojoj ženi jer komentariše epitet zreli koji sam udelio sebi), pogrešni i infantilni, ali su mi pomogli da osvojim i zadržim one žene do kojih mi je bilo stalo. Znam jednog tipa sa sličnim zaključcima koji mi tvrdi da mu je baš to pomoglo da se oženi devojkom u koju je bio zaljubljen. U trenutku iskrenosti, žena mu je priznala da se za njega odlučila baš zbog onih osobina za koje mu sada, u braku, prebacuje. Kasnije se pokajala što mu je to priznala. U braku, supružnici, najčešće, prebacuju jedno drugom upravo zbog onih osobina koje su ih privukle partneru.

Dotična dama, koja inače nije "kučka" kada se našla pred izborom da se uda za tog dotičnog tipa, ili za svog bivšeg dečka koji je odlično razumeo, koji joj je bio i blizak prijatelj, džentlmen, dobar prema njoj, osetljiv, pouzdan (poznavao sam ga, stvarno je bio takav), izabrala je da se uda za ovog prvog. Zašto? Kaže, zato što je osećala da je on sirovina od koje može da se napravi nešto. Bitanga sa umetničkim sklonostima, koja će se uvek dočekati na četri noge, šta god da je zadesi u životu… Sa takvim je sigurnije odgajati mladunce. To je bio trenutak iskrenosti, zbog kojeg se kasnije kajala. Jer, ako je dobro biti muška bitanga da bi se osvojila žena, ili onaj njen deo koji traži to prokleto muško u muškarcu, kako da mu, onda, prebacuje zbog osobina zbog kojih ga je i odabrala. Naravno, i to se može, ako se dvostruki standardi uzmu kao normalna, logična pojava na koju žena ima pravo. A zašto ne bi imala pravo? Logiku su izmislili muškarci. Zašto bi to obavezivalo žene? Naravno, šalim se. Nemojte me uzimati previše ozbiljno. Jednom bitanga, uvek bitanga.

Samo sam hteo da kažem da žene utiču na formiranje muškaraca. Kako su dame podeljene u sebi, one muškarcima šalju dvostruke signale, jer imaju dvostruke kriterijume. Brljiva muška vrsta ne ume baš najbolje da se snađe u tome, da na·e neku meru, uravnoteži različite delove sopstvene ličnosti. Proizvod toga je da većina muškaraca igra na "prvu loptu", na ono što sigurno pali. Na mlađim uzrastima je evidentno da se devojčice ne pale na previše dobre dečake, na dobre đake (zovu ih štreberi), na poslušne i mirne… već, uglavnom, na obešenjake, nestašne, pomalo grube, jake, spretne, nametljive, zabavne… Buduće dominantne mužjake. Džentlmeni tek kasnije ulaze u modu. Intelektualci moraju poprilično da čekaju… Sve ima svoje vreme. A dok to vreme ne dođe, dečaci pokušavaju da budu ono što sigurno pali - neodoljive bitange. Naravno, ako se ne razvijaju duhovno, ako ne shvate te simpatične žensko-muške igrice kao predigrice, epitet neodoljivi se izgubi, i ostanu samo bitange. I onda se nađu u člancima ženskih časopisa. Da ne zaboravimo, sve ovo što sam rekao o razvoju muškaraca, važi i za žene. I muškarčići utiču na razvoj devojčica, i snose svoj deo "krivice", ako se one razviju u "kuje", samo što se one mnogo ređe nalaze u muškim časopisima, u člancima slične sadržine kao onaj od kojega sam počeo besedu. To je, valjda, zbog toga što se smatra da nije muški pljuvati po ženama, a ženski je pljuvati po muškarcima. Možda je kriv jezik. Za nežnog muškarca postoji re· "džentl-men", nežni-muškarac, dok za nežnu damu reč još nije izmišljena. Kako onda da budu ono što nema svoju reč da se njome označi? Doduše, ima podosta muškaraca koji degradiraju žene na mnogo gore, manje bezazlene načine. Fizički. O takvima neću da pišem, jer su mi gadni, i ne želim da prljam misli.

Sve u svemu, poenta bi trebalo da bude: Izvadi prvo brvno iz oka svoga, pre nego što tražiš trun u oku brata svoga… Pardon. To je iz jedne druge priče. Ali, možda može da se primeni i na ovu. Dakle, drage moje "kučke", ako vas ima, i ako ste se prepoznale, ne zamerite mi. Ja samo verujem da bi za vaš razvoj bilo dobro da porazmislite makar malo o tome ima li vašeg udela u nesreći koja vas je snašla, a zove se veza sa muškarcem. Nismo mi, dečki, baš toliko loši. O tome vam mogu posvedočiti i izvesne dame koje, gle čuda, imaju puno trenutaka sreće, bliskosti, razumevanja, erotike… ljubavi, sa pripadnicima ove naše bitanga-vrste. Možda je to retko, ali, statistika ljudskih neuspeha ne govori mnogo o mogućnostima čoveka. Samo izuzetni, iako retki, podvizi, muško-ženski podvizi zvani ljubav, mogu nam pokazati pravu prirodu muškaraca i žena, i prirodu odnosa za koji su stvoreni. Pitam se da li vi, takozvane "kučke" želite upravo to, te retke podvige. Da li režite baš zato što vam se oni ne dešavaju, što ste izgubile nadu i postale ogorčene. Možda je lakše reći da "To" i ne postoji, da je iluzija, da je "To" nemogu·e sa muškarcem, ili je nemoguće u braku… Ako režite zbog Toga, u pravu ste. Ništa drugo nije pravo, i ne zadovoljavajte se time. Pitam se, samo, da li vam je način pravi. Može li se do ljubavi doći režanjem na onoga koji bi trebalo da vas voli. Režanje je bolje nego povlačenje. Ali, postoji li neki drugi, bolji način. Šta mislite o tome da ispitamo i neke druge mogučnosti?

Pre nego što ispitamo i druge mogućnosti, da se još malo pozabavimo osobinama "kučke". Kakva je osoba takozvana "kučka"?

OSOBINE OSOBE SA EPITETOM KUČKA

Već smo videli da je "kučka" ljutita, besna, da uporno reži, zakera, buni se, da je spremna na borbu, aktivna… Logično je zaključiti da je za navedene aktivnosti potrebna velika energija, upornost, a i kreativnost (čak i ako je kreativnost negativno usmerena). Iz navedenog možemo izvući opravdane konkluzije da je takozvana "kučka" energična, uporna i kreativna. Ne povlači se. Stalo joj je do odnosa. Traži pravdu. Iznosi istine u koje veruje. Borbena je. Privlačna je, i ima moć. Privlačnost je njena moć. Svesna je svoje moći. Ne prihvata osrednjost. Oštra je na jeziku, oštroumna u zapažanju nedostataka muškaraca. Ne zadovoljava se malim. Traži više od života. Ima visoke kriterijume. Zna kako bi ono pravo trebalo da izgleda. Ogorčena je zbog toga što ne dobija ono pravo, ali nije za kompromise, osrednja rešenja. Spremna je čak i na samoću.

Ljudi sa takvim osobinama neophodni su čovečanstvu da bi se kretalo unapred.

Sve ovo su osobine za poštovanje. "kučke", dakle, treba poštovati. Samo infantilni, nejaki muški stvor mogao bi da obezvredi sve ove vrline. Kako većina muškaraca ne voli "kučke" (možda ih može tolerisati kao ljubavnice, jer moja zapažanja kazuju da su "kučka", uglavnom, privlačne žene. Možda se zbog toga ne boje samoće.), moglo bi se zaključiti da su muškarci, većinom, infantilni i umno nejaki stvorovi (što "kučke" i tvrde. Kažu da se muškarčići plaše jakih žena). Nešto mi, u ovoj logici, ipak ne štimuje. Ako bih sledio logiku izrečenoga, ispalo bi da su žene, i to baš "kučke", revolucionarni pokretački element u razvoju homo sapiensa, a da su muškarci konzerve, inertna masa. Konzervativna sila inercije koja vuče unazad i protivi se opštem prosperitetu. Doće mi da promenim pol!

Međutim, nehi tihi glas razuma teši me i govori mi da nije baš tako. Stvari nisu tako jednostavne. "Kučke" nisu baš tako savršena bića. U čemu je greška!? Uzeh da prelistavam Bibliju, ne bih li tamo našao neki odgovor u svojoj nemoći, kad doživeh prosvetljenje: Pa one žele da ostvare ono što nije uspelo ni Bogu! Na onaj način koji je i Boga doveo do neuspeha u primeni njegove starozavetne pedagogije. Ne vredi na silu! Ni zakonima, ni pridikama, ni grmljavinom, ni skakavcima, ni potopima… Jok! Može se samo milom, uz poštovanje slobodne volje, primerom, žrtvom, razumevanjem, praštanjem… jednom rečju - ljubavlju. Do ljubavi se (kao i do Boga) može stići jedino ljubavlju. Ljubav podrazumeva to da biću koje želimo da učinimo savršenim (ako stvarno volimo, savršeni smo), sličnim sebi, svom liku i podobiju, treba prići na način koji mu odgovara, koji mu omogućava da se otvori. Isus, sin Božji, nije dojahao na letećem konju, u moći i slavi Božjoj. Rodio se bedi i siromaštvu, ušao u sveti grad na magarcu… To nije smetalo Božjoj sujeti. Nije mu izgledalo nedostojno, bez ponosa… Naravno, ni takav pristup Boga ljudima nije urodio plodom kod svih ljudi. Samo kod nekih, kod manjeg broja onih koji su izabrali put ljubavi sopstvenom voljom. Put ljubavi se može izabrati samo sopstvenom, slobodnom voljom. Ali, rekli smo već da je ljubav retka pojava, aristokratska, elitna… I oni retki koji hoće da dosegnu ljubav, moraju da izvuku neke pouke iz novozavetne Božje pedagogije.

"Kučka" je, u mnogo čemu, slična starozavetnom Bogu. Grmi, reži, seva, kastrira, proglašava svoje istine, stvara sledbenike. Da li mu je slična i po cilju koji želi da ostvari? Savršeni muškarac koji je sposoban da je savršeno voli? Meni se čini da jeste. Mislim da "kučka" želi baš to, ali da je nespremna da vidi kako je odabrani način ne vodi ka željenom cilju. Cilj je dobar, sredstvo je loše. Zašto za nju cilj (ljubav) ne opravdava neko drugačije sredstvo? Ona zna da su muškarci podložni njenim čarima, nežnostima, umiljatom vladanju… Ali ona neće lepim, neće onako kako bi joj bilo lakše da postigne cilj. Ona ima svoj, dostojanstveno agresivni način. Zašto mora baš na takav način, na način koji ne vodi ka cilju ostvarenja ljubavi sa muškarcem, tvrdoglavo da udara glavom u zid i ostaje nezadovoljna, nevoljena i ogorčena? Da li, za nju, način, sredstvo, opravdava cilj? Ovo, naravno, zvuči blesavo. Zašto bi nekome sredstvo, ili način, bio važniji od cilja?

Moj um drhti pred ovakvom zagonetkom. Da li su žene nazvane "kučke" moralnije od Boga!? Da li više cene Muškost u muškarcima koje degradiraju od samog Tvorca? Otkud takva ideja!? Pa, vidite, iza toga stoji ženska ideja da muškarce ne treba podcenjivati tako što bi im prilazile na načine koji im podilaze. Ne! Treba im skresati u oči "istinu". Suočiti ih sa njihovim nedostacima. Pravi muškarac mora Stoički, čvrsto stojeći na sopstvenim nogama, da podnese ove udarce, kao prava ljudska gromada, da prihvati istinu i preduzme akciju menjanja sebe. Oni muškarci koji nisu pravi ne treba ni da postoje. Oni su predmet podsmeha i kastriranja. Treba pročistiti muški rod. Neka ostanu samo najjači. Oni treba da oplode žene i poboljšaju vrstu. Uh, što mi je ovo nešto poznato. A, da. Borba za opstanak. Prirodna selekcija koju podsti·e majka-Priroda. Žensko lice Boga. Uau! Ispada da je, za "kučku", Muškarac, sa velikim M, prava, velika svetinja. One imaju svetu misiju: da mu uklone sa puta sve metiljave izdanke muške vrste, da mu otvore put, projave svetu njegov dolazak na belom konju moći. Kao da im je tata bio Niče! Prokrčiti put Nad-Muškarcu. One su Priroda. Prvosveštenice prirode zadužene za prirodnu selekciju. Ovo zvuči krajnje kontradiktorno, bizarno, besmisleno! Ali, zvuči mi istinito. A vama?

Sve što ću nadalje reći, udariče u ovu stenu i odbiće se od nje. Ova kamenčina je međa koja deli ženu, iznutra, na dva dela, na dva kriterijuma, dva morala… Ona je njen kamen spoticanja. Kako to? Pokušaću da objasnim, mada imam utisak da se nalazim na veoma klizavom terenu.

Poznato nam je, iz životinjskog carstva, da, kod životinja koje žive u čoporima, dominantni mužjak polaže pravo na sve ženke. Ženke to njegovo pravo zdušno prihvataju. Privlače ih dominantni mužjaci. To ima svoju biološku svrhu. Sa močnijim mužjakom rađaju snažnije mladunce koji imaju veću šansu za opstanak. Vrsta postaje jača… I ljudi žive u čoporima koje nazivaju društvo.

I ženke homo sapiensa žele dominantne mužjake… ali… ne žele da njihovi dominantni mužjaci oplode druge ženke. Čovek se, kažu, odvojio od prirode. A odvojio se i od Rajskih Vrtova, od Boga. Odvojio se i od mame, i od tate. On sam treba da zameni sebi i mamu i tatu. I prirodu, i Boga. Izgleda da baš to "kučka" očekuje od Muškarca sa velikim M. Raj prirode je možda bio raj za mužjaka koji je imao privilegiju da oplodi sve ženke, ali ne i za ženku koja želi baš takvog mužjaka samo za sebe. U Božijem raju Bog je bio dominantni mužjak, ali neženja. Možda je Eva poželela da svog mužjaka učini bogom, ali svojim vlastitim. Da ga natera da avanzuje. Izvan jednog i drugog raja ona može da istakne svoje tablice vrednosti, svoja pravila… I dominantni mužjak može biti samo njen, protivno zakonima prirode i čopora. Njen novi Adam, Muškarac kojega će sama stvoriti, biće savršeni spoj mame i tate. Prirode i Boga. Monogamni dominantni mužjak. Proizvod jednoboštva i prirodne selekcije. Jedinstvo suprotnosti. Androgino, savršeno biće. Njeno delo. Stvoreni Bog. Zahvalan tvorcu.

Bože, ala sam se nalupetao. Ponekad dobijem izliv gluposti u mozak, koja se potom zgruša, pa od tih ugrušaka nastane nekakav benigni humor na mozgu, sa vidljivim posledicama na moje ponašanja. Glupost je osnovni sastojak humora. Humor nastaje od ugrušaka gluposti. Nisam žensko, pa ne mogu da se izvadim na P.M.S, i zato moram da na·em neko razumno, naučno, fiziološko objašnjenje za svoje izlive…

No, nema nazad. Idem do kraja sledeći nit za koju sam se uhvatio, dok se haljina ispletena od nje ne raspara… Kučka je menadžer muškarca sa velikim M. Ona je njegov trener. Pigmalion. Ona je tu da pred njega stavi iskušenija, da ga izaziva, podstiče svojim kritikama… Ako ga ikada sretne. Problem sa tim muškarcem sa velikim M je upravo to što je on tek klica vrste u nastajanju, retka slučajna mutacija, odsutno božanstvo u koje se može samo verovati. Susreti sa tim bogom su retki, ako ih uopšte ima. Tek ponekoj kučki, sveštenici, projavi se On, obasja je svetlošću ljubavi, i učini čudo… A priče o čudima se zatim prenose i održavaju plamen vere kod sveštenica koje nisu imale tu sreću i čast da imaju lični kontakt sa bogom.

Čekajući ga, gubeci veru u njegovo postojanje, suočavajući se sa svetom i muškarcima sa malim m, one, postepeno, izgračuju neke svoje tipične strategije, karakterne crte, osobitosti koje ih svrstavaju u određene redove, ili vrste kučki. Svaka od tih vrsta nosi sa sobom odrećeno uverenje, tipično rešenje, odgovor na pitanje zvano muškarac. Broj mogućih rešenja, strategija, odgovora… je ograničen. Pokušaću da navedem te mogu·e odgovore na pitanje: Život sa muškarcem bez velikog M., i moguće životne strategije vezane uz odgovor na ovo pitanje. Koje su moguće varijante koje stoje pred jednom ženom sa visokim kriterijumima?

MOGUĆE STRATEGIJE KUČKE

Iako je u ovom mom pisaniju sve nelogično, pokušaću da logično razmišljam i izvedem moguće puteve kojim bi jedna žena sa navedenim pogledom na muški rod mogla da izabere. Da još jednom napravimo pregled njenih viđenja muškarca sa velikim M, pregled suprotnosti koje treba objediniti ne bi li nastao Nad-Muškarac. Ovaj pregled bi nam mogao poslužiti kao polazna tačka u razmatranju njenih mogućih akcija, pedagoških, svešteničkih, menadžerskih… što bi nam, možda, malo približilo njene naizgled nerazumljive postavke i ponašanja. Podelićemo jednom uspravnom linijom osobine Muškarca sa velikim M na dva dela, crte koje dobija od Majke-Prirode, i crte koje dobija od Oca-Boga.
MAMINE CRTE
   
TATINE CRTE
Dominantan mužjak, teži da oplodi sve ženke, prenese svoje jake gene, i pojača i produži vrstu.    Monogaman. Svoju moć predaje svojoj ženi, ne rasipa je sa strane. Jednobožac. Ona je njegovo božanstvo. Oni su jedna put.
Teži sticanju moći u čoporu, nad drugim mužjacima(i ženkama). U ljudskom društvu, teži sticanju statusa, karijere, novca, ugleda, slave...i drugih oblika moći.    Porodičan čovek, domaćin. Svu moć usmerava ka dobrobiti porodice, zaštiti žene i dece, kreiranju atmosfere sigurnosti doma svoga. Njegova društvena moć nema drugu svrhu. Stavlja je na raspolaganje isključivo svojoj ženi.
Neukrotiv, divalj, slobodan, strastven, uzbudljiv, privlačan. Teži da podčini ženku svojoj muškoj moći, da prodre u njenu iskonsku potrebu za podčinjenošću moćnom mužjaku.    Pitom, nežan, odan. Poštuje ženu i njenu slobodu, potrebu za samoostvarivanjem. Ne želi da dominira, već da ostvari ravnopravan ljudski odnos, ljubavni odnos.
Hrabar, agresivan, spreman da brani svoju teritoriju, ženke, poziciju u čoporu. Pomalo grub i sirov. Ljubomoran. Posesivan. Ne podnosi konkurenciju.    Hrabar, ali mudar. Umeren. Ne dovodi porodicu, ni sebe, u rizik svojim junačenjem. Suptilan. Ponaša se civilizovano. Ne pokazuje posesivnost, iako mu je stalo do voljene žene.
Zabavan, inteligentan, seksi, zavodnik, živahan, avanturista, duhovit, ume da učini život žene uzbudljivim. Nudi čar neuhvatljivosti, neizvesnosti, neobuzdane strasti.    Prijatan, pametan, erotičan, duhovan, osetljiv i pažljiv, pun razumevanja. Pouzdan. Nudi čar sigurnosti, prihvaćenosti, trajnosti, stabilnosti, opuštenosti.
Voli da luta    Voli da bude u kući

E, sad, da se vratimo na mogu-nosti koje jedna "kučka", vernica, ima uopšte pred sobom. Koji su mogući izbori u svetu muškaraca sa malim m?

Varijanta 1.

- Može da izabere jednu od ovih polovičnih varijanti muškarca, i uzme ga na obradu, pokušaj da od njega napravi celog muškarca sa velikim M. Dominantnog mužjaka kojega će pripitomiti, ili pitomog prijatelja u kojem će probuditi životinjske strasti, ali samo prema sebi.

Varijanta 2.

- Može da izabere obe polovične varijante muškarca sa malim m, svakoga za po jednu ulogu. Na primer: Monogamnog za muža, ili stalnog dečka, a zverka za ljubavnika. Ili obrnuto, zverka za muža koji će da švrlja, a dobricu za utešitelja.

Varijanta 3.

Može da ne izabere ni jednu od ovih polovičnih varijanti muškarca, već da živi sama u iščekivanju celog muškarca sa velikim M, a da ove podvrste koristi povremeno, po potrebi.

Varijanta 4.

Može da se okane muškaraca nižih kategorija, da ih potpuno izbaci iz upotrebe dok ne naiđe pravi. Ako uopšte naiđe.

Varijanta 5.- Može da se preorijentiše na žene.

Možda postoji još neki mogući izbor, još neka varijanta, ali ja ne mogu da je se setim. Dobro, može da kombinuje žene i muškarce, ali, to su samo nijanse odgovora na isto pitanje: Praviti svog muškarca sa velikim M od polovičnog, zadovoljiti potrebe za celim muškarcem kroz dva polovična, ili kroz ženu, ne praviti pitu od… neadekvatnih sastojaka, čekati pravog pa - sve ili ništa..- Ne čekati ništa, odustati od religije muškarca sa velikim M. Zadovoljiti se malim, ili ostati večito nezadovoljna. Teoretski, čini mi se da su tu mogućnosti iscrpljene. Princip je isti, sve su ostalo nijanse.

Da vidimo još koje joj moguće strategije, ili taktike stoje na raspolaganju, shodno izabranoj varijanti.

Strategija a.

- Može da, dosledno svojoj religiji, vaspitava muškarca kojega je izabrala za obradu istinom, strogošću, suočavanjem sa nedostatcima, zvocanjem. Najbolji način za to je kaljenje mužjaka kroz tegobe i iskušenja bračnog života.

Strategija b.

- Može da, ako već ne vaspitava svoga muškarca, kastrira druge pripadnike niže vrste muškaraca, da možda piše o tome, bavi se prosvetiteljstvom, dajući tako model šta muško nije, i ne treba da bude, krčeći put onom pravom, koji će možda naići, i čiju će pažnju tako privući.

Strategija c.

- Može da se okane vaspitanja muškarčića, i da koristi svoje manipulativne, zavodničke moći, kako bi okretala oko prsta niže vrste muškaraca, i tako ih, istovremeno, koristila, i kastrirala. Uzdizala, i spuštala. Muškarci su, za nju, glupi, uvek se hvataju na iste udice kao somovi, ali mogu da budu korisni za ponešto. Mogu čak i da uživaju u načinu na koji ih koristi. Često su uvereni da im se ona divi, poštuje ih, diže im ponos… dok im se ona u sebi smeje. Sve dok ne naiđe onaj sa velikim M. Ako naiđe.

Prema izabranim strategijama, takozvane "kučke" se mogu, načelno, podeliti u tri sukobljene grupe. U prvoj grupi su "kučka" vaspitačice, one koje nisu odustale od vaspitavanja nižih vrsta muškaraca istinom i suočavanjem. Drugoj grupi pripadaju one koje su odustale od vaspitavanja pojedinaca, ali, generalno, nemaju potrebu da muške koriste tako što će ih zavoditi lažima i koristiti u druge svrhe osim povremenih zadovoljstava. One ih otvoreno kastriraju, olajavaju, i tako, posredno, ipak utiču na javno mnjenje i formiranje kriterijuma o tome šta bi muškarac trebalo da bude. Nazovimo ih, za potrebe ovog rada, "kučke olajuše". U treću grupu spadaju takozvane "kučke uvijuše", one koje zavode muškarce, dodvoravaju im se i koriste ih i za zadovoljstvo, ali i za druge vrste materijalnih i nematerijalnih koristi. One ometaju pedagoški posao ovim prvim, i zato su njihov prirodni neprijatelj. Između te dve vrste "kuja" vodi se neka vrsta svetog rata. "Kuje uvijuše" kvare muškarce, ruše autoritet vaspitačica, koriste se plodovima njihovog truda, i, podilaženjem, stvaraju muškarcima lažnu sliku o sebi. Ne retko, upravo uvijuše vrebaju kao iskušenje kolebljive muževe, nedorasle objekte vaspitnog procesa koji biraju lakši put, ono što im više prija, podilazi sujeti, i rasterećuje ih od bolnih napora odrastanja i suočavanja sa sobom, na koje ih nagone njihove vaspitačice.

One, uvijuše, pak, u svoju odbranu, imaju da kažu to da oni muškarčići koji podlegnu njihovoj taktici nisu ni vredni truda njihovih kolegnica-vaspitačica, te im tako samo čine uslugu.

Ne retko, dešava se da "kučke" vaspitačice, i "kulke olajuše", prelaze iz jedne grupe u drugu, u raznim fazama svog života, jer ove dve grupe su srodne. I "olajuše" su neka vrsta vaspitačica (i muškaraca i žena), s tim što one sprovode širu društvenu akciju vaspitno obrazovnog rada metodom olajavanja. "Olajuši" se može desiti da nagazi na ludi kamen, i da poželi da se bavi individualnim vaspitanjem. Kao što se i "vaspitačici" može desiti da ostane bez pogodnog objekta vaspitnog procesa, da se možda razočara u izvesnog pojednica, i da krene u širu društvenu akciju prosvetljivanja širokih masa olajavanjem muškog roda, i kastriranja brojnih nasrtljivih muškarčića koji je ne inspirišu da primeni individualni tretman.

"Uvijuše", pak, ređe prelaze u predhodne dve grupe, mada se i one mogu smatrati nekom vrstom vaspitačica. Prezir prema muškarčićima sa malim m, kod "uvijuša", kad tad dođe do izražaja, i kod muškarčića se razbije stvorena iluzija veličine. Takvo kastriranje je mnogo bolnije. Iz povrede koju time zadobiju na srcu, ili sujeti i samopoštovanju, oni mogu nešto da nauče, ili da ne nauče ništa. Zavisno od toga koliko im je to m. Ako nije beznadežno malo, mogu da spoznaju da su privilegije foliranja kratkotrajne, nesigurne, i da račun kad tad dođe na naplatu. U slučaju da su u naručje "uvijuše" pohrlili bežeći od torture zahtevnih "vaspitačica", nakon osvešćivanja i rušenja iluzija, mogu da shvate da nemaju kud, do da postanu muškarci sa velikim M. Ako se to desi, uvijušama se mora priznati značajna uloga u polaganju velike Mature za dobijanje sertifikata o sticanju velikog M. To je uloga slična onoj koju Lucifer ima u iskušavanju ljudskoga roda. Kroz iskušenja učimo i sazrevamo. Ili propadamo.

Da, da, i to se može desiti onom sa malim m, ako ništa ne nauči iz iskustva sa "uvijušama". Ili ako izvuče pogrešne zaključke, što je gore nego da ne nauči ništa. Može postati ženomrzac, osvetnik, ili posebna vrsta džukele-takozvana "Teška džukela". Primetićete da ni u reči teška, ni u reči džukela, uopšte nema m. Ni malog, ni velikog. To nije slučajno. Moglo bi se, neosnovano, zaključiti da su "uvijuše", u krajnjem ishodu, uništiteljke srednje klase m. Ili se ide ka aristokratskoj klasi muškaraca sa velikim M, ili se upada u muški lumpenproleterijat bez-m-ovića. Ne želim da se ovde ozbiljnije bavim muškim tragedijama. Primetiću samo da se ni u jednoj reči koja označava karakterne osobine posrnulih muškarčića ne nalazi slovo m: kulov, džukela, pederčina ili pederčić, kretenčina, pizda, pičkica, seljačina, lažovčina, folirant, ljiga, infantilac, švalerčić, švalerčina, fićfirić.., osim ako se ne radi o snažnim osećanjima, makar i negativnim, koja ipak govore da su bili duboko ljubavno povređeni, i da imaju srce koje pati i mrzi. Da, u reči mržnja postoji slovo m, pa samim tim i u reči ženomrzac. "Od ljubavi do mržnje samo korak nas deli…", kaže jedan stari ljubavni šlager. A korak se može napraviti u oba smera. Možda baš ta mogućnost koraka u ljubavnom smeru daje pravo na egzistenciju slova m i ženomrscima. Žene razmišljaju: "Ovaj bar ima dubinu, i muda da mrzi. (Primetićete da obe reči imaju slovo m. Makar u srpskom jeziku) Možda baš nije pravilno usmeren, ali nije kilav na osećanjima, pa se možda može i prevaspitati. A to je tako slatko i izazovno…".  Mislim, možda tako razmišljaju… Šta ja znam. Ćud je ženska vočka čudnovata. Ne slomi je, al' zube polomi.

Ono što je važno znati je da se sve vrste "kučki", pri susretu sa svojim bogom, Muškarcem sa velikim M, ako se ne uplaše susreta sa likom božijim, pretvaraju u nešto drugo… ono što i jesu, male mace koje predu. To je jedna posebna vrsta evolucije za koju nisu potrebni milioni godina, i koja se ne odigrava preko slučajnih mutacija.

Iz predhodnih, neosnovanih razglabanja, moglo bi se, takođe neosnovano, zaključiti da su sve grupe "kučki" neka vrsta vaspitačica, sa različitim metodama i svesnim motivima. Ali, nesvesni motivi su slični. Odrastanje i prečišćavanje muškog roda. Moguđe je da je u motivaciju žena za vaspitavanje muškaraca, pored motiva ženke, uključen i materinski instinkt usmeren na muškarce. Njihov Bog je i njihovo čedo. Čovek, Muškarac sa velikim M. Iza svakog muškarca sa velikim M, stoji žena sa velikim… Ž. One to, ne retko, rade sa fanatičnom predanošću. Znamo da: ko radi taj i greši. Ko mnogo radi, ima više šansi da mnogo i greši. Po teoriji verovatnoće. Oni koji osećaju posledice njihovih grešaka ne bi trebali da zaborave na motive. Mogli bismo da pređemo na analizu grešaka, ali da, pri tome, ne zaboravimo na motive.

KUČKEĆE VASPITNE GREŠKE

Šta ne štima u pristupu psima?

Prva stvar, koju smo već uočili u napredprikazanoj tabeli osobina koje muškarac pokupi od Majke Prirode i Oca Boga, su izvesne suprotnosti koje je teško spojiti bez razvijene dijalektičke svesti. Lako je teoretičarima i filozofima da pričaju o jedinstvu suprotnosti, negaciji negacije… Praksa je kriterijum stvarnosti. Hajde ti to spoji u sopstvenoj duši i telu! Lako je to transcedentno… Ajde mi pokaži kako može imanentno, bre! Razni su Tupikurejci gradili teorije, no praksa im se uvek inatila. A i logika. Ako A nije jednako B, onda B ne može biti jednako A. Ne može biti jednako, ali, da li može biti jedno? Mogu li suprotnosti A i B da se spoje u nekontradiktornu celinu? Kažu neki da celina nije isto što i zbir delova, da poseduje osobenosti koje ne postoje u delovima koji je sačinjavaju. Jooj, majko moja, kako tupim!

Iz mog prednjeg tupljenja, pardon, predhodnog tupljenja, nazire se šta, zapravo, hoću da kažem. Kako spojiti kontradiktorne osobine majke i oca, Prirode i Boga, nije jasno muškarcima, a izgleda da nije u potpunosti jasno ni ženama. Tako je to kad otac i majka imaju različite i neusklađene pristupe vaspitanju, pa onda žena, mučenica, mora da ispravlja krive drine svekrove i svekrvine. Iz ovih nedostataka nužno iskrsava nedovoljno precizna definicija željenog modela muškarca sa velikim M. Prvi nedostatak je, dakle:

Neprecizno definisan željeni model muškarca. Kako to čudo stvarno treba da izgleda? Kako se to vidi, izražava u ponašanju? Može li se opisati? Definisati? Ako ne postoji jasna slika krajnjeg proizvoda vaspitanja, moguće je da dođe do zaluta u samom vaspitnom procesu, različitih pogleda i pravaca, divergencija u mišljenju i pristupu kod vaspitača… što se izgleda i dešava, i ogleda u sledećem nedostatku:

Različiti pritupi različitih vrsta kučki. Ova razjedinjenost vodi do preklapanja i interferencije, međusobnih ometanja, potiranja rezultata i stvaranja konfuzije kod objekata vaspitnog procesa. Kada bi se moglo definisati da su željene osobine X,Y i Z, da se, ako su neke od njih suprotne, one spajaju na taj i taj način, u toj i toj srazmeri, što se ogleda u takvom i takvom ponašanju, moglo bi se i ustvrditi da se do tih osobina može doći tim i tim vaspitnim metodama… I sve bi bilo jednostavnije i efikasnije.

Ja bih mnogo voleo da kućkama pomognem u tome, makar opsesivno logičkim metodološkim pristupom. Postavljanjem metodoloških pitanja, definisanjem vaspitnih ciljeva i operacionalnim definisanjem izgleda primerka-proizvoda uspešnog tretmana. Samo, ja ne mogu da uradim ono što je njihov deo posla. Mogu da postavim pitanja, ali ne i da dam odgovore. Odgovore moraju dati One, kojima taj mister M treba. Šta će meni muškarac sa velikim M? Zašto bih ga ja zamišljao, spajao mu suprotnosti, izmišljao taktiku vaspitanja… Ja ću samo postaviti pitanja, i pozvati cenjene dame da daju odgovore. Glupo mi je da sada nastavljam sa analizama vaspitnih grešaka, kada još nismo definisali ni željeni model, cilj vaspitanja. Cilj bi trebalo da odredi sredstva (možda i da ih opravda). Ovde ću da zastanem sa daljim pisanjem, i da pozovem dame, one koje se prepoznaju u nekoj vrsti "kuja", da se uključe, i pomognu meni jadnom da ne napravim istorijsku grešku. Nisam ja od onih koji će da izmišlja "Šta žene žele", i projektuje svoju nesavršenost na ženski rod. A, ne. Ima još malčice od onog M u meni, te umem da stanem kad treba, i gde treba, i zatražim pomoć kompetentnijih. Drage moje dame, naredne stranice pripadaju vama, vašim odgovorima, sugestijama, kritikama… Budite mi saučesnice. Podelimo istorijsku odgovornost, jer ja strepim od toga da budem jedini odgovoran za gluposti koje pišem. Pomozite mojem m da postane veliko, lepo vas, i ponizno, molim. Pogledajte još jednom tabelu osobina koje muški rod nasleđuje od Majke i Oca, i dajte mi vaše odgovore, kritike i sugestije. Evo pitanja:

Definisanje poželjnog modela M

1) Kakav treba da bude muškarac sa velikim M?

2) Koje od navedenih osobina u tabeli treba izbaciti?

3) Ima li još nekih osobina koje treba dodati? Dodajte ih.

4) Da li su neke od poželjnih osobina kontradiktorne? Koje sa kojima?

5) Kako se one mogu spojiti u jednoj ličnosti?

6) Postoji li nešto što sam propustio da vas pitam na ovu temu? Pitajte se same, i dajte mi i pitanje i odgovor.

Definisanje adekvatnih metoda koje vode cilju

1) Imate li ideju kojim vaspitnim sredstvima, kakvim pristupom se može doći do postavljenog, željenog modela muškarca sa velikim M?

2) Kako, i u kojim okolnostima bi se takav pristup mogao najbolje primenjivati?

3) Koje su mogu·e smetnje na tom putu?

4) Kako se one mogu prevazići?

5) Ako sam propustio da vas nešto pitam na ovu temu, pitajte se same. Neću vam reći ono: Znate li ko odgovara bez pitanja…?

Uočavanje mojih grešaka u pokušaju razumevanja psihologije "kučke"

1) Da li ste uočile ozbiljne greške i propuste u mom testu, u pokušajima da vas razumem? Koje?

2) Da li ste se prepoznale u nekoj od navedenih grupa "kuja"? Postoji li još neka grupa koju sam propustio da opišem?

3) Ako se i niste prepoznali, šta mislite o ovome što sam napisao? Bez ustezanja. Pomozite mi da razbijem iluzije.

4) Ako sam propustio da vas nešto pitam… znate ve-…

Nadam se da će mi vaši odgovori, pitanja, sugestije, ribanja… pomoći da nastavim pisanje ove knjige. Šta da radim, ne mogu sam. Ne mogu bez vas. Ili, što bi rekao napred pomenuti Džoni B. Štulić:

..........................................

ma znate vi.

Nebojša Jovanović, psiholog

Izvor
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 
Bambina ti strahujes od neznosti...i nismo mi muskarci toliko cudni...i volimo zene, i kucke jer toliko su free ljudi Smile (i opsesivne zene volimo, jos i histericne, ja narocito intelektualne narcisoidne zene volim sa lepom telom sa slobodnom nasilnostom u pogledu i ako ima ona naocar i plava je Smile )
« Poslednja izmena: 08. Dec 2009, 19:17:31 od onodys »
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Lele, koliko puta ja okačim tekst, a mene zakači dijagnoza.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Nokia 
Jbt koliki tekst i koliko suvisnih infornacija...Da nije sve to malo previse filozofije?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Jok, to ti je psihološki koncizno.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 16696
Zastava Stuttgart
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
Apple 
 Smile

Jok, fino je kad ti to neko kaze Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

kazes kucka.jpg
(7.73 KB, 150x155)
« Poslednja izmena: 10. Dec 2009, 00:18:59 od nedostizna »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 7 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 15:13:02
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.144 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.