Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 08:45:11
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 62 63 65
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Jeste Li Znali Da...  (Pročitano 266731 puta)
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC One V
••• гејзири и сумпорни извори вреле воде користе се на Исланду за даљинско грејање.

••• Јапанци могу да пишу, односно ређају речи на различите начине постављајући их усправно одoзго надоле или водоравно здесна налево, а између речи нема размака јер сами идеограми визуелно раздвајају речи.

••• температура Земљиног средишта, на дубини од 6378 километара, приближно је једнака површинској температури Сунца која износи између 5600 и 6000 степени Целзијуса, казују научни прорачуни.

••• „Новости о исхрани инсектима” билтен је који објављује Џин Дефелијарт, професор ентомологије на Универзитету у Висконсину, у коме се уз научне поставке о храњивој вредности инсеката налазе и рецепти за припремање јела каква су крокети од мрава или уштипци од скакаваца.

••• животиња водени цвет, Ephemera danica, проведе као ларва годину дана, а као одрасла живи само један дан.

••• млади пауци могу, ношени ветром, да лебде на нитима паучине из једног предела у други преваљујући удаљености и до 2000 километара на висинама изнад 3000 метара.

••• кокошке у Кини годишње снесу око 160 милијарди јаја. Кад би се од њих направио омлет, сваки становник Земље добио би парче пречника једног метра.
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC One V
••• готово целокупно становништво Гренланда, нешто више од 56.000 људи, живи у главном граду Нууку, а преосталих неколико стотина у 16 мањих градова и 66 насеља.

••• Бела кућа у Вашингтону, службена резиденција америчког председника и његове породице, раскошна је двоспратна зграда са стотину соба коју је пројектовао Ирац Џејмс Хобан (1762-1831), а саграђена је од белог камена по коме је добила име.

••• раселина Сан Андреас у Калифорнији, Сједињене Америчке Државе, на којој лежи град Сан Франциско, место је на коме се додирују две Земљине плоче и крећу се једна поред друге брзином од 5 центиметара годишње.

••• загађење атмосфере угљен-диоксидом највећим делом потиче из термоелектрана и фабрика, чак 56 одсто, потом следе приватна домаћинства са 24 одсто, а 20 одсто потиче из издувних цеви саобраћајних возила.

••• удаљеност којом радио-таласи путују око света делимично зависи од броја Сунчевих пега у том тренутку.

••• грађевина Ћомсунг-Дае у месту Кјонгжу у Јужној Кореји најстарија је сачувана опсерваторија на свету. Подигнута је 632. године и у њу је уграђено 365 камених блокова, баш колико је и дана у години.

••• Голфска струја садржи око сто пута више воде него све реке света заједно.

••• просечна дневна температура у близини Јужног пола износи педесет степени Целзијуса испод нуле, а на екватору око 25 до 30 степени изнад нуле.

••• широм света постоји око 1,21 милијарда грла говеда.

••• већина земљотреса траје краће од минута, а таласи земљотреса пролазе кроз стене брзином од око 25.000 километара на час, што је 20 пута брже од звука.

••• тло Камчатке има више од 100 вулкана, од којих је тридесетак још активно
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC One V
••• Елвис Пресли је, према резултатима аутопсије, у тренутку смрти у телу имао 10 различитих дрога.

••• између два и четрнаест одсто деце пати од ходања у сну, односно месечарења.

••• француски краљ Луј XIV купао се једном годишње.

••• жвакаћа гума садржи праву гуму.

••• Харвард је најстарији универзитет у САД.

••• злато је први метал који је човек открио.

••• гајде су се првобитно правиле од коже целе овце.

••• најчешће име за златну рибицу је Ајкула.

••• према прописима Фифе, обим фудбалске лопте износи између 68,5 и 69,5 центиметара.

••• пуштање змајева национални је спорт у Тајланду.

••• бомбардер B-25 ударио је у 79. спрат Емпајер стејт билдинга 28. јула 1945. године.
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC One V
••• балегар може да нањуши пожар на великој даљини и тада почиње да се пари. То је један од инсеката са најсавршенијим чулом мириса.

••• Амерички национални центар за урагане од 1953. године даје званична имена ураганима. До 1979. године урагани су носили само женска имена, а од тада - и женска и мушка. На пример, 2005. године урагани су се звали Деси, Катрина, Стен и Вилма.

••• Џо ди Мађо (1914-1999), чувени играч бејзбола и један од мужева глумице Мерилин Монро (1926-1962), осим што је платио сахрану своје бивше супруге, уговорио је да следећих двадесет година, три пута недељно, цвећари доносе пупољке црвених ружа на њен гроб.

••• уобичајена боја жабе гаталинке, односно Hyla arborea, јесте зелена, али под одређеним условима ова жаба мења боју. За време облачних, кишних дана она је сивкаста или плава.

••• српски астроном Миодраг Б. Протић половином 20. века открио је неколико астероида којима је дао називе као што су Србија, Београд, Тесла и тако даље. Једном астероиду дао је име Владимир - по свом унуку.

••• истраживање научника са Универзитета у Ослу којим је обухваћено више од две стотине педесет хиљада младића, показало је да је коефицијент интелигенције старије браће у поређењу с млађом виши у просеку за два и по бода.

••• људи у просеку чешће усвајају псе луталице (30 одсто) него мачке (25 одсто).

••• бресква од 100 грама има приближно 65 калорија.

••• статистике наговештавају да ће 2050. године највећи број становника живети у Индији: милијарду шест стотина двадесет осам милиона људи. На другом месту биће Кина са милијарду четири стотине тридесет седам милиона становника, док ће на трећем месту бити Сједињене Америчке Државе са четири стотине двадесет милиона становника.
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC One V
••• црни лук био је изузетно цењен у старом Египту, чак је стављан поред фараона кад су сахрањивани. Због његове грађе - круг унутар круга - Египћани су веровали да симболизује вечност.

••• први сладолед направљен је у 18. веку у сицилијанском градићу Таормини уз помоћ снега с обронака Етне, јединог живог вулкана у Европи.

••• атлетика, реч грчког порекла, означава телесно вежбање с образовањем, знањем и културом, што омогућава савршену равнотежу тела, духа и ума .

••• граница између Канаде и Сједињених Америчких Држава најдужа је на свету: износи 6416 километара.

••• мала пегава ајкула мачка, становник североисточног дела Атлантика и вода Средоземног мора, добила је име због издужених очију постављених на горњем делу главе, налик очима мачке.
••• кад је 1846. године енглески лекар Мортон, уместо дотадашњег вискија, први пут применио етар за безболно вађење зуба, а одмах потом и за одстрањивање тумора са врата болесника, нови медицински поступак назван анестезија раширио се свуда по свету.

••• поред археолошког локалитета Феликс Ромулијана код Зајечара, недавно увршћеног на листу Светске културне баштине Унеска, на овом списку у Србији се још налазе: Стари Рас и Сопоћани, Студеница, Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка.

••• легендарни кошаркаш Радивој Кораћ и даље држи рекорд Србије у броју постигнутих поена на једној утакмици - 99! Догодило се то још 1965. године у мечу тадашњег Купа европских шампиона ОКК „Београд” - „Алвик” (Шведска).
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC One V
••• џиновски вечерњи љиљак рода Myotis који живи у Шпанији битно се разликује од осталих врста слепих мишева. Распоном крила од 45 центиметара наметнуо се као прави оријаш, а има и јединствен начин исхране. У пролеће и лето храни се инсектима, док у јесен лови птице селице. Зиму, наравно, преспава.

••• Краљевска ваздушна медицинска служба у Аустралији пружа хитну лекарску помоћ људима који живе на великој удаљености од најближе амбуланте или болнице.

••• дизачи тегова могу трзајем да подигну више од 2, 5, а избачајем 3 тежине свог тела. Први спортиста који је избачајем подигао троструку тежину тела био је Бугарин Стефан Топуров који је 1983. године у Mоскви подигао 160 килограма.

••• на Дан мртвих, 1. новембра, Мексиканци на гробље покојницима носе храну и пиће, а у пекарама могу да се нађу слаткиши у облику лобање или мртвачких сандука.

••• Викинзи су допловили до обала Америке око 1000. године, скоро пола миленијума пре Кристифора Колумба.

••• у првим данима аутомобилизма Италијани су на селу возили десном , а у граду левом страном пута. У Милану се тај обичај задржао све до 1926. године.

••• Халдејци су први бележили дугорочне астрономске податке и уписивали их на плочице прекривене воском.

••• припадници народа Шанг у Кини прорицали су судбину тако што су на сировим костима стоке урезивали питања, а одговоре су тражили тумачећи напрслине настале након загревања.
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC One V
•••у цркви манастира Светог Саве Освећеног у Јудејској пустињи, у Израелу, налази се и икона композиција „Символ вере” настала на Првом (325. године) и Другом (381. године) васељенском сабору. „Символ вере” има дванаест чланова који почињу: Верујем у једнога Бога Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега... Ово је, можда, први стрип који је урађен у дванаест прегледних и верницима разумљивих слика

•••бубашвабе могу да живе девет дана након што им се одстрани глава

••• прва прекоокеанска телефонска линија успостављена је 1914. године

•••у граду Кливленду, у Сједињеним Америчким Државама, није дозвољено ловити мишеве без одговарајуће ловачке дозволе
•••виолина је начињена од око 70 засебних комада дрвета

••• најснажнији мишић у нашем телу је језик, док је највећи орган кожа, који је код одрасле особе тежак око четири килограма

••• дијаманти су откривени у Индији пре скоро 4000 година

•••геолошко раздобље у коме су настале велике количине мрког угља зове се карбон, што значи угљоносни. Ово раздобље трајало је од пре 355.000.000 до пре 290.000.000 година

•••особама од 60 до 65 година топла чоколада продужава живот захваљујући фенолу који спречава оксидацију масти у крви и стезање артерија

•••немогуће је пољубити сопствени лакат

•••шездесет одсто људи који су прочитали овај текст покушали су да пољубе сопствени лакат
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC One V
•••године 1916. писац Артур Конан Дојл, аутор прича о детективу Шерлоку Холмсу, објавио је како успева да разговара са умрлима и започео сарадњу са спиритуалистичким часописима

•••у филму „Истеривач ђавола” Вилијама Фридкина из 1973. године први пут су коришћени специјални звучни и атмосферски ефекти

••• астероид 23990 Спрингстин носи име по славном америчком рок музичару Брусу Спрингстину

•••опрема за спортско мачевање увек је беле боје. На одећи мачеваоца не сме бити никаквог набора на који би мач могао да се закачи
•••бели медвед је највећи копнени месождер

••• Бил Кари и Грејам Харис основали су 1995. године у Северној Каролини (САД) музичку групу која носи назив „Red Star Belgrade” (Црвена звезда Београд) која свира такозвани алтернативни кантри

••• најмања лисица је пустињска лисица звана фенек: тешка је око 800 грама

•••Дениз и Стјуарт Вон, професори из места Марпл у Енглеској, недавно су се венчали како је описано у роману „Гордост и предрасуда” Џејн Остин, обучени у костиме из истоимене ТВ серије у продукцији Би-Би-Сија

•••Карло Велики имао је необичног кућног љубимца, слона по имену Абу ал Абас, кога је добио на поклон од багдадског калифа

•••седамдесет одсто војника који су служили на немачким подморницама током Другог светског рата изгубило је живот

•••на Исланду се бакшиш сматра као увреда
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC One V
•••дијастема је реч којом се назива размак између зуба

•••већина хрчака трепће само једним оком

•••лењивцу треба две недеље да свари храну коју је појео

•••енглески израз „правило палца” долази из старог енглеског закона који није дозвољавао да се супруга туче ничим већим од палца
•••иако је дешњак, шпански тенисер Рафаел Надал, док игра, рекет држи у левој руци

••• Вага је једини неживи зодијачки знак

••• дијаманти су откривени у Индији пре скоро 4000 година

•••Барбикино пуно име је Барбара Милисент Робертс

•••потребно је у просеку између 48 и 100 покушаја да би се решила Рубикова коцка

•••Торонто је био први град на свету с компјутеризованим системом саобраћајне сигнализације

•••готово сви сумо рвачи имају равна стопала и велике задњице

•••у САД има више од 10.000 терена за голф

•••ћубасти фазан аргус има пера која достижу ширину од петнаест, а дужину до сто педесет центиметара

•••срце је шупљи мишић који је код одраслог човека тежак око 300 грама
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Ne radi za novac, neka novac radi za tebe!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 22144
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
mob
Nokia 6260 Slide
... samo jedna od tri osobe pere ruke kada izađe iz javnog toaleta?

... je ananas u Evropu prvi uneo Kristofer Kolumbo? 

... je mleko ženke magarca najbliskije ljudskom mleku?

... srce odrasle žirafe teži preko 10 kg?

... prosečna krava legne i ustane 14 puta dnevno?
IP sačuvana
social share
     
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 62 63 65
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 08:45:11
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.