Jeremić: Biće pritisaka, ali ne odustajem od javne rasprave
Smatram da tribunal u Hagu nije ispunio svoju svrhu, jer pomirenje među narodima ne može da se gradi na bazi negacije i veličanja zločina, rekao je Vuk Jeremić, objašnjavajući razloge za zakazivanje javne rasprave u UN. Jeremic-Bice-pritisaka-ali-ne-odustajem-od-javne-rasprave
Predsednik Generalne skupštine (GS) Ujedinjenih nacija (UN) Vuk Jeremić izjavio je danas da je odluku o održavanju javne rasprave o ulozi i učinku Haškog tribunala i drugih sličnih ad hok sudova, čiji je osnivač UN, sazvao nakon konsultacija sa državnim vrhom Srbije, da očekuje pritiske da se od rasprave odustane, ali da odustajanja neće biti.
Jeremić je istakao da je bilo mnogo reakcija na samu presudu Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovinu i Mladenu Markaču i da je ona u mnogim delovima sveta izazvala ogorčenje. Dačić: Ne možemo da kukamo kao Kalimero zato što je međunarodna zajednica nepravedna Ivošević: Haška presuda bruka, ne verujem u tu pravdu Grubješić otkazala posetu Hrvatskoj: Nije mi prijatno da sada idem u Zagreb
"Nakon moje odluke da iskoristim ovlašćenja predsednika GS UN i sazovem javnu raspravu o ulozi i učinku međunarodnih ad hok krivičnih tribunala, čiji je osnivač UN, ovde ima mnogo više pažnje nego što je to bilo do sada", rekao je Jeremić.
Jeremić očekuje da će biti pritisaka, koji će ići u pravcu toga da se od javne rasprave odustane, ali da neće biti povlačenja.
"Nije mi prvi put da se sa takvim pritiscima suočavam. Ovo je pitanje morala, istorije i pravde i neće biti povlačenja", naglasio je Jeremić.
Kako je naveo, slučaj oslobađajuće presude Gotovini i Markaču je situacija u kojoj jedan glas ili tri čoveka donese odluku o istorijskom sudu i o tome da li je četvrt miliona ljudi proterano iz svojih domova.
"Ja dozvoljavam da oni mogu imati vrednosni sistem u kome je etničko čišćenje legitimno i legalno, ali ne verujem da takvo mišljenje deli većina sveta, a da li je to tako videćemo u javnoj raspravi", naglasio je Jeremić.
On je istakao da je pomirenje između naroda jedna od najvažnijih funkcija UN, što je verovatno i bila zamisao i svrha prilikom osnivanja krivičnih tribunala.
"Smatram da ta svrha nije ispunjena, ali i da svako normalan želi pomirenje i da se okrene mirnoj budućnosti. Ali tako nešto ne može biti građeno na bazi negacije i veličanja zlodela", zaključio je Jeremić.
Jeremić je danas za 10. april 2013. u GS UN u NJujorku zakazao javnu raspravu o ulozi i učinku međunarodnih ad hok krivičnih tribunala, čiji je osnivač UN, pod nazivom "Uloga međunarodnog pravosuđa u ostvarivanju pomirenja".
gde su sad oni da pitaju koliko kosta Jeremijino bitisanje na toj poziciji i da li nam to treba.... ne bih da otvaram raspravu al nek se zamisle...
Zna se ko je najviše galamio po medijima. Ovde najviše galame kratkovidi. Ali bože moj....
Jeremić u diplomatskoj akciji, moguće i zatvaranje Tribunala
19. novembar 2012.
Vuk Jeremić zakazo javnu debatu u GS o sudu u Hagu, svet se plaši iznošenja ”prljavog veša”. Zakazana javna debata u GS , posle koje je moguća i rezolucija o radu Tribunala
[/img]
Vuk Jeremić u UN SRBIJA je krenula u kontraofanzivu protiv Haškog tribunala, i to sa - Ist Rivera.
Predsedavajući Generalne skupštine UN Vuk Jeremić zakazao je u ponedeljak javnu raspravu o ulozi međunarodnih ad hok krivičnih tribunala u ostvarivanju pravde i pomirenja između naroda, ukazujući da je oslobađajućom presudom hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, nanet udarac ugledu Ujedinjenih nacija.
Debata pod nazivom “Uloga međunarodnog pravosuđa u ostvarivanju pomirenja”, zakazana je za 10. april sledeće godine, a kako saznaju “Novosti”, u njoj će moći da učestvuju ne samo zemlje koje imaju stolicu u UN, već i građanska udruženja, pojedinci, pravnici, predstavnici žrtava...
Jeremić i njegovi najbliži saradnici proteklog vikenda detaljno su razmatrali koje su pravne mogućnosti predsedavajućeg GS i odlučili se za najjaču opciju međunarodne diskusije - javnu raspravu.
JEREMIĆ: OVO NE VODI POMIRENJU MOJE lično mišljenje je da je odlukom Žalbenog veća Haškog tribunala nanesen udarac ugledu UN, ali dozvoljavam mogućnost da sam, kao pripadnik naroda čije je proterivanje iz svojih domova ovim činom legalizovano, po ovom pitanju donekle subjektivan. Zbog toga otvaram debatu u GS UN, jer sam čvrsto uveren da istinsko pomirenje i okretanje nove stranice u odnosima između zavađenih naroda nije moguće zasnivati na negaciji i veličanju zločina, jer to u suštini predstavlja podsticaj za njihovo ponavljanje - poručio je Jeremić.
S obzirom na to da je Haški tribunal sud UN, debata, koja će trajati celog dana, mogla bi da rezultira rezolucijom GS u kojoj će se razmotriti uloga Tribunala, način na koji su donošene odluke, kakve su njihove posledice, da li je bilo političkih pritisaka... Sve je otvoreno, pa čak i da se pokrene inicijativa zatvaranja ovog suda.
- Odluka Žalbenog veća Haškog tribunala u vezi sa operacijom “Oluja” izazvala je razumljivo ogorčenje u mnogim delovima sveta. Nesporna je činjenica da je oko četvrt miliona Srba prognano sa svojih ognjišta u svega nekoliko dana, a da je sud, koji je osnovan da bi istražio ovakva nedela, praktično odlučio da za ovaj čin nije bilo ni krivaca niti odgovornih - poručio je Jeremić.
On objašnjava da bi iz toga moglo da se zaključi da zločina zapravo nije ni bilo, što je u evidentnoj suprotnosti sa realnošću:
- Smatram da puno razumevanje rada Tribunala i njegovih posledica mora biti dostupno širokoj međunarodnoj javnosti, kako bi se omogućilo da istorija o tome donese konačni sud, i kako se više nikada i nigde ne bi desilo da zlodelo bude amnestirano i proglašeno za vrednost.
Prema našim saznanjima, Jeremić je o svojoj odluci obavestio i generalnog sekretara UN Ban Ki Muna. Atmosfera na Ist Riveru je “proključala”, jer velike sile žele da spreče iznošenje “prljavog veša” Tribunala. Međutim, ne postoji način da se zakazana debata spreči ili otkaže.
Zvanični Beograd već je krenuo u opsežnu diplomatsku akciju kako bi obezbedio podršku što većeg broja najuticajnijih država u Savetu bezbednosti i UN.
- Javna debata sprečiće guranje pod tepih mnogih problema koji se odnose na rad Tribunala, jer je njegov kredibilitet narušen ne samo ovom, već i mnogim ranijim presudama. Generalna skupština je najjači mikrofon i pozornica sa koje Srbija, zajedno sa svojim prijateljima, može da ukaže na veliku nepravdu - kaže za “Novosti” profesor ustavnog prava i nekadašnji savetnik srpskog pravnog tima Tomas Flajner.
Vladislav Jovanović, bivši ambasador SRJ u UN, smatra da je Srbija i ranije trebalo da, uz pomoć Rusije i Kine, nešto preduzme:
- Tribunal je načinio toliko “prestupa” da SB mora ozbiljno da razmotri skraćivanje njegovog mandata. Srbija bi trebalo da zatraži i da se anuliraju ili revidiraju presude i našim generalima i da se oni puste kući.
Vladimir Todorić, iz Centra za novu politiku, Jeremićev potez ocenjuje kao veoma hrabar:
- Jeremić je ovim pokazao da principe stavlja iznad svoje političke karijere. Očekujem da će debata rezultirati rezolucijom, koja neće biti pravno obavezujuća, u smislu poništavanja presude, ali će imati veliku političku težinu.
I profesor krivičnog prava Milan Škulić smatra da je oslobađajuća presuda dodatno doprinela devalviranju ukupnog delovanja Tribunala:
- Upečatljivo je i izdvojeno mišljenje sudije Pokara, koji kritikuje svoje kolege jer su donele odluku za koju on kaže da se “temelji na grotesknim zaključcima”. Posle ovog, niko ne može da kaže ništa pozitivno o kvalitetu, nezavisnosti i nepristrasnosti Tribunala.
Ne moze Jeremic tu nista ako drzava ne stoji 100% iza njega odnosno ako svi ne stoje iza ideje da je to samo politicki sud i da se ne bavi pravom odnosno da drzava krene u akciju da to i dokaze... bojim se da ce sve ovo ispasti stihiski i da ce nas saplesti u hodu! Nikolic koje sutra ujutru treba da je u Rusiji da se krene sa svim sredstvima da se iznesu dokazi... ova sednica mora da ima dva oblezja jedna je etnicko ciscenje odnosno genocid koji ej izvrsen na Srpskom narodu u Hrvatskoj drugi rad suda...
« Poslednja izmena: 20. Nov 2012, 17:28:57 od divad83 »
mislis ima blagoslov... podrsku u smislu da drzava uradi sve ono sto se od nje ocekuje a ne da Nikolic spremi papirce za sednicu... na primer da se oformi koordinacioni tim koji ce skupljati dokaze (treba pretresti celokupni rad haga a to nije mala stvar) sva sreca da imamo tuzbu protiv hrvatske pa nam taj materijal moze pomoci, onda treba imati usaglasenu IDEJU I NASTUP sa nasim saveznicima tu nije dovoljna samo Rusija, onda treba raditi sa sto vecim brojem zemalja u ovom periodu upoznati ih i alarmirati i tu nam treba koordinacija i jos jedan tim ljudi...da ne pricam sta sve treba uraditi na unutrasnjem planu jer bez cele drzave i strucnjaka pa sve do novinara nigde se ne stize...uglavnom ima zilion stvari! inace ce ova sednica da se pretvori u jos jednu kuknjavu p.s. na ovakvim skupstinama najbitniji je faktor iznenadjenja ne smes da dopustis USA/u da zna sta ga ceka veliki brod se lomi na malim stavrima, moraju da iznesu neki dokaz informaciju koja ce da odjekne u svetu trebaju im tesko kompromitujuci dokazi...
« Poslednja izmena: 21. Nov 2012, 00:42:24 od divad83 »
Ne vidim ništa loše u potezima koje država preduzima u svoju odbranu. Ne zaboravi činjenicu da sadašnja vlast ima dupli posao - da brani Srbiju od neprijatelja spolja i od učinjenih dela neprijatelja iznutra.
Umesto da se ulizuje gmazovima i liže im sedeći deo tela, ovo je ipak nekakav pokušaj, priznaćeš.
po ovom pitanju nemaju ozbiljnog unutrasnjeg neprijatelja jer nema oruzije jedini neprijatelj im je uspavano srpsko tkivo i slab sistem p.s. uprosceno Nikolic i Vucic treba da odluce da li ce da pokazu zube ili ne, treba da prelome tu stvar u svojim glavam
« Poslednja izmena: 21. Nov 2012, 00:51:15 od divad83 »