“da mi vidimo sta ce biti u svetu pod jednogodisnjim Jeremicevim predsedavanjem. Bide belaj, odmah da vam kazem. Opstepoznato je da je Jeremic u stanju da pokvari i cekic”
Jeremic Vuk, polubivsi ministar inostranih dela, ovoga je vrelog leta spektakularno, kako to samo on ume, bacio u zasenak sezonske drekavce, sumske karakondzule, proplakale ikone i telad sa dve glave, sto bi zlobnike moglo navesti na gresnu misao da i on sam spade u tu podrgupu srpske faune. Daleko od toga! Pomenuta stvorenja i pojave zivotare iskljucivo na teritoriji Srbije, docij je Jeremic Vuk globalna pojava. Poput famozne “bozije cestice”, takozvanog bozona, i Vuk je, iako ga nigde nema, cas ovde cas onde, ponekad cak i na dva mesta istovremeno, svuda bi da stigne i da na svim mestima brani Kosovo. Njegovu toboznju diplomatiju novinari su nazvali “diplomatija na steroidima”, mada bih je ja nazvao prilicnijim imenom – diplomatija na hemoroidima. I jos bih dodao da je vrtoglavi uspon ovog egzeplara pomahitale beznacajnosti najbolji pokazatelj dubine (verovatno nepovratnog) sunovrata i posrnuca Demokratske stranke.
To je, da vas podsetim, gospodin koji je iz nasih dzepova izvadio million dolara da bi platio brljotine jednog siledzije. Taj otkup je, ako je verovati Vuku, bila velika pobeda nase diplomatije. Pre izvesnog vremena, izvojevao je jos jednu veliku pobedu. Uz pomoc kojekakvih marifetluka – takodje placenih parama iz nasih dzepova – i uz asistenciju Rusije, dokopao se polozaja predsednika GSUN. Kako to vec ide, lokalna prostota je momentalno zasenjena i usledila je lavina ushicivanja i slavoslovljenja iako i vrapci sa Ist Rivera znaju da je politicki (i svaki drugi) uticaj predsednika GSUN na zbivanja u svetu ravan uticaju direktora GSB na ista zbivanja.
Onda je neki dovitljivi Asanz is DS-a pustio u opticaj informaciju o basnoslovnoj sumi koju ce mladi Tadicev lav spickati tokom predsedavanja Generalnom skupstinom. Javnost je istog trenutka – s pravom – pala u amok. U amok je, takodje s pravom, pao i Djilas (Dragan, ne Milovan) pa je stranackog kolegu nagrdio u stampi. Na sta je predsednik GS odgovorio nastupom u vecernjem TV dnevniku. Tu je, sasvim u duhu njegove “diplomatije”, vrdao, muljao i mastio, da bi na kraju izjavio kako je dodeljena mu suma para basnoslovno manja od sume utrosene na izgradnju Na Adi cuprije. Sto je takodje tacno. Samo sto je cuprija ipak znacajno pripomogla rasterecenju beogradskog saobracajnog karakazana, docim ce zauvek ostati nepoznato sta cemo mi, sirotinja raja, dobiti od Jeremicevih resedavanja Generalnom skupstinom i njujorskih provoda.
Odmotavanje klupka pokvarenjackih marifetluka nije se tu zaustavilo. Iz takozvane vlade je procurelo da je na uobicajenoj telefonskoj sednici vlada izdvojila za Vuka dva koma devet miliona evra citave dve nedelje pre nego sto je Vuk “Multipraktik” Jeremic uopste izabran na funkciju od svetskoistorijskog znacaja. I na to je Vuk imao spreman odgovor. Protiv njega se, onako cestitog, zacvilio je, vodi “nezapamcena haranga”. Eto, to je, dame i gospodo, nacin razmisljanja koji je potpuno upropastio Demokratsku stranku, a uzgred i Srbiju. Onako razvlascen, dezorijentisan pride, Vukov mentor, Tadic Boris, nije mogao nista uciniti za svog miljenika, pa je natuknuo nesto u stilu svog mentora, Cosica, da nije u redu da se funkcioneri DS-a razracunavaju preko novina. I procaja. Konacno, Vuko je obavestio srpski narod i senat da ce njegova plata biti “nesto malo veca od 5.000 dolara”, koliko i plata tamosnjeg ambasadora. I stavar je polako pocela da pada u zaborav.
Nego da mi vidimo sta ce biti u svetu pod jednogodisnjim Jeremicevim predsedavanjem. Bide belaj, odmah da vam kazem. Opstepoznato je da je Jeremic u stanju da pokvari i cekic. Rekosmo da je funkcija predsednika GSUN pooprilicno dekorativna, sto ne znaci da nema manevarskog prostora za brljotine. Visoki Jeremijini pokrovitelji, Rusi, koji su ga prakticno instalirani na funkciju, svakako ce zahtevati da Vuko navraca vodu na njihovu vodenicu, sto ce Vuko, u to nema sumnje, vrlo rado uciniti. U redu, lepo je biti zahvalan dobrociniteljima, ali sta cemo sa posledicama Jeremijinog predsednikovanja – animozitetom Rusiji nesklonih a mocnih medjunarodnih faktora kojima ce se veliki diplomata neizbezno zameriti, a ciji ce se gnev sruciti na glavu Srbije. Videcemo, videcemo.
PEKING - Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić rekao je juče u razgovoru sa kineskim kolegom Jangom Điečijem u Pekingu da prijateljstvo između dva naroda traje decenijama, a da su odnosi između dve zemlje naročito napredovali poslednjih godina.
"Meni je bila izuzetna čast da učestvujem u procesu uspostavljanja odnosa strateškog partnerstva između Srbije i Kine, što će doprineti daljem razvoju međusobnih odnosa", rekao je Jeremić koji je juče doputovao u posetu Kini, prenosi Kineski radio internacional.
Jang je čestitao Jeremiću na izboru za predsedavajućeg 67. zasedanja Generalne skupštine UN, istakavši značaj i ulogu svetske organizacije.
Šef kineske diplomatije je izrazio nadu da će ova Jeremićeva poseta doprineti daljem razvoju međusobnih odnosa i razvoju poslova u UN, prenosi Kineski radio internacional.
Jeremić će se danas u Pekingu sastati sa potpredsednikom Kine Sji Đinpingom.
Вук Јеремић: Имам разумевања за Јосиповића субота, 21. јул 2012.
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић, одговарајући на коментар председника Хрватске Иве Јосиповића да је његова изјава о покушају учлањења Косова у УН за време председавања Србије „непримерена“ и да би „он морао да одвоји своју функцију председника Генералне скупштине УН од политичара локалне природе“, изјавио је да има пуно разумевања за Јосиповићеву бригу.
- Ја наравно не сумњам у то да Иво Јосиповић има најбоље намере и да се радује председавању Србије Генералном скупштином Уједињених нација. Нема разлога да страхује да одговорност која нам је поверена већином гласова човечанства нећемо оправдати председавајући на потпуно фер начин и уз стриктно поштовање Повеље УН и свих других правила ове најважније међународне организације. Она између осталог и на прилично јасан начин дефинишу процедуре којима се ту остварује чланство, и бојим се да оне нису нарочито повољне за сецесионистичке територије попут Косова и Метохије – рекао је Вук Јеремић у изјави за Нову српску политичку мисао.
Београд – Попут грома могла би ускоро одјекнути мегасензационална вест да Демократска странка, која је узгред већ месецима у општем расулу, остаје без још једног од неколико кључних људи у врху странке. Другим речима, Вук Јеремић напушта ДС и прелази у Социјалистичку партију Србије.
Ову информацију Правди је потврдио највиши извор ДС близак Тадићевој, односно струји Душана Петровића:
- Знали смо одавно да је Јеремић у преговорима са СПС – ом. После жестоке свађе са Драганом Ђиласом било је очигледно да Јеремић неће остати у странци. А после примопредаје министарске фотеље и невиђене размене комплимената у стилу“ти мени сердаре, ја теби војвода” само је питање тренутка који ће према процени СПС бити најбољи да се то и званично обелодани, тврди извор Правде.
- Исти извор потврдио је за наш портал да је тачна информација коју смо недавно објавили да и Драган Ђилас такође нема намеру да остаје у ДС. И да увелико ради на стварању потпуно нове странке. Те да је кључни разлог за то што је Тадић тражио да Ђилас у Београду преда власт и да оде у опозицију.
Подсетимо нови министар спољних послова Иван Мркић је рекао о свом претходнику Јеремићу:
- Носио је широм света високо барјак, тако да је Србија постала лако уочљива на политичкој карти света.
Додао је да о Јеремићевим резултатима сведочи то:
- Србија председава Генерелној скупштини УН, да не буде заблуде, преко нашег личног представника, нагласио је нови шеф српске дипломатије, пожелевши Јеремићу све најбоље у будућем раду и додавиши да у томе може да рачуна на подршку МСП.
Јеремић је честитао Мркићу на избору за министра, истакавши да је он био један од његових најближих сарадника и да је један од најквалитетнијих и најкомплетнијих српских дипломата.
Обрадовала ме је вест о његовом избору. Уверен сам да ће МСП под вођством Ивана Мркића наставити да на најбољи начин заступа државне интересе Србије у међународној арени, изјавио је досадашњи шеф дипломатије.
Јеремић је рекао да Мркић може да рачуна на његову подршку у сваком погледу и да се нада ће влада имати такву подршку широке јавности у решавању сложених питања која јој предстоје.
- То су исувише озбиљна питања да би себи могли да приуштимо унутрашње поделе и партијске размирице, каквих је, нажалост, било за време трајања мог мандата“, рекао је Јеремић и апеловао на јавност и све кључне политичке чиниоце да подрже „часног и искусног професионалца“.
Вук Јеремић на челу Генералне скупштине УН уторак, 18. септембар 2012.
Њујорк - Генерална скупштина УН закључила је синоћ 66. сесију, чиме је председничко место од Катара предато Србији и новом председавајућем Вуку Јеремићу.
У згради УН на Ист риверу у Њујорку организована је симболична церемонија примопредаје између представника Катара Насира Абдулазиза ал Насира и Јеремића, тако што је досадашњи председник предао свом наследнику чекић који је користио током вођења седница.
Примопредаји је присуствовао и генерални секретар УН Бан Ки-Мун, који је поздравио Насира и Јеремића.
Представник Србије је пред представницима више од 190 земаља данас преузео једногодишње вођење Генералне скупштине. Јеремић је у јуну изабран за председника Генералне скупштине, добивши гласове 99 држава, док је његов противкандидат из Литваније добио 85 гласова.
Председавајући ГС УН Вук Јеремић изјавио је након преузимања функције да ће Србији, током његовог мандата, бити пружена прилика да заступа своје интересе.
"Ово је велика прилика за сваку земљу која се нађе на овој позицији. Србија ће, преко Генералне скупштине, бити на врло видљивом месту и она ће бити тачка преко које се врши велики број разговора и преговора", рекао је Јеремић за Танјуг.
Он је казао да очекује да наредних 12 месеци буду веома интензивни у дипломатском смислу, узимајући у обзир целокупну ситуацију у свету.
Нови председник Генералне скупштине УН је додао да ће сутра представити дневни ред заседања и прироритете српског председавања.
Досадашњи председник Генералне скупштине Насир Абдулазиз ал Насир је рекао за Танјуг да верује да ће Јеремић добро обављати функцију на којој га је наследио, поновивши честитке због избора.
Он је Јеремића назвао одличним дипломатом са богатим искуством. "Верујем да ће му баш то искуство помоћи у вођењу Генералне скупштине", навео је катарски дипломата.
Председавајући Генералне скупштине УН бира се на период од годину дана у складу са неписаним правилом ротације по регионалном принципу.
Председавајући у раду одговара Генералној скупштини УН. Његова овлашћења су да отвара и затвара пленарна заседања, усмерава дискусију, води рачуна о поштовању процедуре и саопштава одлуке.
Председавајући не гласа о одлукама Генералне скупштине, али одређује представника из делегације своје земље који ће то учинити у његово име.
Јеремић је трећи председавајући Генералне скупстине УН са простора бивше Југославије, после југословенског дипломате и функционера Лазара Мојсова (1977) и македонског дипломате Срђана Керима (2007).
Генерална дебата ове године почиње 25. септембра обраћањем председника Бразила који по традицији говори први, односно Дилме Русеф, и домаћина, председника САД Барака Обаме. Као трећи говорник најављен је председник Србије Томислав Николић.
Генерална дебата ове године почиње 25. септембра обраћањем председника Бразила који по традицији говори први, односно Дилме Русеф, и домаћина, председника САД Барака Обаме. Као трећи говорник најављен је председник Србије Томислав Николић.
I reach my peak, I can't speak, call my nigga Chic, tell him that my will is weak. I'm sick of niggas lyin', I'm sick of bitches hawkin' matter of fact, I'm sick of talkin'.