Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Izveštaj Evropske komisije o pismenosti tinejdžera  (Pročitano 3262 puta)
15. Jul 2008, 08:06:02
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
Malta i Portugal crne ovce Unije

Brisel - Značajan procenat tinejdžera u državama članicama Evropske unije pokazuje slabu pismenost, pokazuje novi nalaz Evropske komisije. Oko četvrtine petnaestogodišnjaka (24,1 odsto) pre dve godine imalo je slabe rezultate u čitanju, što je za 21,3 odsto više u poređenju s podacima iz 2000. godine. Veći porast nedovoljne pismenosti zabeležen je kod dečaka (30,4 odsto) nego kod devojčica (17,6 odsto).

Rumunija i Bugarska našle su se na dnu liste, sa više od 50 odsto petnaestogodišnjaka koji pokazuju loš uspeh u čitanju i razumevanju pisanog teksta. Sledi Grčka sa 27,7 odsto slabo pismene dece, Italija sa 26,4 odsto, te Španija sa 25,7 odsto. U vrhu liste su Finska (svega 4,8 odsto slabo pismenih tinejdžera), Irska (12,1 odsto) i Estonija (13,6 odsto).
- To predstavlja realni problem. Pismenost je ključni uslov za doživotno učenje - prokomentarisao je izveštaj prošle nedelje Jan Figel, komesar Evropske unije za prosvetu. Komisija je pokušala na osnovu pet faktora da utvrdi dokle su države članice stigle: opismenjavanja, završetka srednjeg obrazovanja, ranog prekida školovanja, učešća odraslih u doživotnom učenju i broja diplomiranih u oblasti matematike, nauke i tehnologije.

Brisel od nacionalnih vlada zahteva da unaprede rezultate u prosveti, a Figel podseća da je obrazovanje faktor koji nesumnjivo doprinosi uvećanju zaposlenosti. U okviru napora da se u EU razvije ekonomija zasnovana na znanju, vlade država članica prihvatile su plan prema kojem će najmanje 85 odsto osoba koje će 2010. imati 22 godine do tada završiti više škole.
Prošle godine u proseku je nešto više od 78 odsto tinejdžera u EU pokazalo zadovoljavajuću pismenost. Malta i Portugal pokazali su najgore rezultate, a Češka, Poljska i Slovenija najbolje. Malta i Portugal pokazali su se kao "crne ovce" i kada je reč o broju onih koji rano prekidaju školovanje: prag zacrtan u planu EU za 2010. godinu trostruko je prekoračen. S druge strane, procenat prevremenog napuštanja škole najmanji je u Poljskoj i Slovačkoj.

Visoko obrazovanje je recept za pronalaženje boljeg posla, naglasio je Figel, primećujući da je stopa zaposlenosti kod ovog dela stanovništva gotovo 84 odsto, dok kod manje obrazovanih građana EU iznosi svega 49 odsto.

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
A uzasa i to je taj dobri sistem obrazovanja koji za cilj ima da stvori marvu poslusnu i neobrazovanu i naravno neprosvecenu
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
LG Google Nexus 5
ja bih pre rekla da su im drzave dobro organizovane, pre svega mislim na socijalne ustanove ...

zasto bi oni radili ili ucili kad dobijaju pomoc od drzave od 600-1000 eura mesecno ... mislim na maloletnike ..
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
kod nas je procenat dosta manji nadam se  Smile

mada ja nisam verovao pedagogu jedne skole kad mi je rekla da je imala slucaj decakakoji je dosao u 3 razred srednje a da nije znao da sabere i oduzme dva broja Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Tecite suze moje, reče policajac.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5313
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Motorola Fire X311
nije iskljuceno i u mojoj srednjoj ima jos razreda kojima se daje kontrolni iz mnozenja...i to jednocifrenih  brojeva Smile
IP sačuvana
social share

Years later, in another place,
he steps out of the dark and speaks to me.
He whispers: 'I'll tell you the ultimate secret of magic.
Any cunt could do it.
'
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
ma ja bi to streljo ko Hitler ili poslao u specialno odeljenje Smile

sta mu drzava placa osam godina da jede semenke na casu Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Tecite suze moje, reče policajac.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5313
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Motorola Fire X311
nemoj tako on kaze njemu skola ne treba on ce biti gangster  Smile
IP sačuvana
social share

Years later, in another place,
he steps out of the dark and speaks to me.
He whispers: 'I'll tell you the ultimate secret of magic.
Any cunt could do it.
'
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
hahahaha ma koji gangster  Smile Smile gangsteri su pismeni Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


???

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3144
Zastava Kapiri Mposhi
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
HTC 
Tako im i treba kad kod njih i Rambo u filmu prica jezikom drzave u kojoj se emituje a mi moramo da citamo jer kod nas u svakom americkom filmu glumci pricaju engleski.
IP sačuvana
social share
MALO NAS JE - AL SMO GOVNA!!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
pa ni jedna komedija ne bi bila smesna da se sinhronizuje Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.