Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 9 10 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Poginulo dvoje pitomaca na Pasuljanskim livadama, sedam povređeno  (Pročitano 21172 puta)
Poznata licnost


Бог чува Србију!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3973
Zastava Beogard
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.00
mob
Samsung S8 Plus
Citat
I sad je drzava kriva?

Kako?

Citat
Kriterijumi u vojsci su drasticno opali...a bilo bi zanimljivo znati...koja je to ciljna grupa koja se trazi na psiho testovima prilikom polaganja za upis...svasta tu ima...

Covek ti je lepo odgovorio u cemu je drzava kriva. Od vojske koja je bila pojam stvorila je "vic"
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple iPhone SE 2020
Ključ nesreće na Pasuljanskim livadama: Otkud granata na poligonu

R. Dr. | 21. jun 2012. 21:01    | Komentara: 6
Poreklo kobnog projektila najvažnije za rasvetljavanje tragedije na poligonu Pasuljanske livade kod Ćuprije. Spominje se nekoliko verzija



UTVRĐIVANjE odgovornosti za smrt i ranjavanje kadeta zavisiće od odgovora na pitanje kako se kobna granata upošte našla na mestu koje nije pozicija za gađanje, niti rejon ciljeva.

U Vojsci Srbije nezvanično se pominje da je granata ispaljena pre više godina i da je neeksplodirana ležala skrivena u travi. Jedna od verzija je i da njom nije dejstvovano, već da je pre više godina izgubljena u transportu. Zub vremena uništio je njen oklop, zbog čega je, nepažnjom kadeta, došlo do aktiviranja.


Ovo su samo neka od viđenja tragedije na vojnom poligonu, u kojoj su u ponedeljak živote izgubili kadeti Vojne akademije Filip Milojević i Milina Miletić, a teže i lakše povrede pretrpelo je sedmoro njihovih kolega.

U Generalštabu Vojske Srbije nezvanično kažu da poligon Pasuljanske livade ispunjava sve uslove za bojna gađanja, koja se sprovode po svim predviđenim procedurama. Pogibija dvoje kadeta nesrećan je slučaj, jer ništa nije ukazivalo na to da može da se desi ovakva nesereća.

- Prerano je za zaključke odakle je stigla granata koju su kadeti pronašli tokom boravka na poligonu - kažu u VS. - Istražni organi češljaju evidencije gađanja automatskim bacačem granata, kako bi ustanovili koja je jedinica ili pojedinac za sobom ostavio projektil.


Citat
VOJSKA IMA 11 STRELIŠTA
VOJSKA Srbije raspolaže sa 11 strelišta za gađanje iz pešadijskog oružja i dva automatizovana tenkovska strelišta. Na njima treniraju pripadnici Kopnene vojske, ali i oklopno-mehanizovane jedinice. Svaki poligon i vežbalište moraju da ispunjavaju niz uslova koji se odnose na bezbednost ljudi, upotrebu tehnike, uređenost i opremljenost za borbenu nastavu.

Sva gađanja na vojnom poligonu na papiru podležu veoma strogoj proceduri, koja je naročito stroga u situacijama kada se dogodi da projketil ne eksplodira. Sve takve granata se lociraju i za njima se traga dok se ne pronađu. Za ovaj deo posla zadužena je posebna osoba, koja kao osmatrač gađanja vodi računa samo o projektilima. Posle svake vežbe, poligon se pregleda i "čist" predaje sledećoj jedinici koja dolazi.

Pasuljanske livade jedan su od četiri poligona koje za manevre i gađanja koristi Vojske Srbije. Za obuku se koristi i stotinu vežbališta i strelišta širom zemlje. Kroz njih, tokom godine, prođe i više od 10.000 pripadnika sistema odbrane. Poligon na obroncima Kučajskih planina ima najveći značaj za vojsku, a na njemu se svake godine održi na stotine vežbi sa bojevim gađanjem.

Ovaj poligon nosi vojnu etiketu "intervidovski", što znači da na njemu mogu da vežbaju svi vidovi vojske - Kopnena vojska i Avijacija i PVO. Obučenost jedinica proverava se i na Peskovima kod Velikog Gradišta i na terenu Nikinci u Sremu.

Pasuljanske livade do ovonedeljne vežbe važile su za bezbedan poligon, bez obzira na to što su bojna gađanja na njemu veoma česta. Rejon ciljeva tokom gađanja je obezbeđen, tako da je pristup osobama koje nisu na poligonu gotovo nemoguć.

Izvor: Novosti
« Poslednja izmena: 22. Jun 2012, 15:00:20 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Боље да боли истина него да утеху пружа лаж

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4000
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.64
а Шутановац идаље министар.

Во имја оца и сина, толико немати обзира и човечности
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
Citat
Nosenje puske sa sobom nije obicaj samo u Izraelu, vec i u nasim jedinicama. Sem toga, zaista bih voleo da znam da li se pripadniku sayeret matkala zaista desilo da pogine od nosenja puske sa sobom, a radi se o elitnim specijalnim snagama Izraela. Smiley

Mislim, puske sa bojevom municijom, svugde celo vreme, toga nije bilo u JNA. U Izraelu svi nose svugde puske i bojevu municiju pa nekad zna da opali nezgodno.

Citat
Sto se tice cina, nisam ga imao, ako ne racunam duznost razvodnika straze koju sam obavljao neko vreme za vreme vojnog roka ali imam u familiji dosta JNA kadra. Ja sam pismejker, a lozim se na oruzje, paradoks, a?

Nije paradoks  Smile
Mislio sam zbog cina jer me podsecas na jednog koji nam je bio "nadlezni drug" koji je prvo spomenuo moje ime kad se dogodi neka zajebancija  Smile

Citat
I sad je drzava kriva?

Kako?

Citat
Kriterijumi u vojsci su drasticno opali...a bilo bi zanimljivo znati...koja je to ciljna grupa koja se trazi na psiho testovima prilikom polaganja za upis...svasta tu ima...

Covek ti je lepo odgovorio u cemu je drzava kriva. Od vojske koja je bila pojam stvorila je "vic"

E, vidis, dok vojska, tj. tadasnja JNA bila ozbiljnija sila dogadjalo se da neko zagine, bilo svojom bilo greskom oficira. E, al tada o tome nije trubila stampa, nije se prozivala vlada nego se onako pricalo, u drustvu dobrih prijatelja jer je ipak bila "tajna". Dok sam ja sluzio, dvoje iz druge cete je pokupila granata koja je podbacila, i verovatno je neko dobio prekomandu i cvarak manje...
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 5470
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.00
Pozdravljam sve i kazem samo da su ti majori skolovani u KMT (Kasarna Marsal Tito) Sarajevo ili VA Beograd od 1986...... pa do 1992 a kasnije su skolovanje nastavili u Srbiji. I to na Vojno strucno usavrsavanje i GS usavrsavanje.

A sto se tice pogibije Kadeta (pitomaca) i tada i sada prvo sta staresina kaze i napise u podsetnik je NE Dirati nikakva Minsko Eksplozivna Sredstva koja se nalaze na Poligonu bilo to da je Municija razlicitog kalibra ili zaostali projektili !!!
Jer i sam sam bio Pitomac Vojne skole od 1986 do 1990.
A sto se tice tragedije niko nije spomenuo momenat samovolje i prekrsaja NAREDJENJA !!!

Zatim bih dodao momenat SUTIRANJA same mine i ko moze da Sutira ili Baca bilo kakav projektil bila to Skolska ili Bojeva mina a da ne spominjem da se Skolovao 8 godina za Potporucnika.

Sto se tice reci Oca to mogu da shvatim jer skrhan bolom covek moze u takvom psihickom stanju svasta da izgovori jer izgubiti dete velika je tragedija.
« Poslednja izmena: 22. Jun 2012, 18:04:06 od jefta1 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
Citat
Sto se tice reci Oca to mogu da shvatim jer skrhan bolom covek moze u takvom psihickom stanju svasta da izgovori jer izgubiti dete velika je tragedija.

Potpisujem, njemu je to ogroman gubitak i ne treba uvecavati njegovu bol. Sa druge strane, jadnik je, pokoj mu dusi, ipak kriv za katastrofu
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
LG Nexus 5
Mislim, puske sa bojevom municijom, svugde celo vreme, toga nije bilo u JNA. U Izraelu svi nose svugde puske i bojevu municiju pa nekad zna da opali nezgodno.

Pa i u KZB-u ljudi nose konstantno pancire i puske sa bojevom municijom. Porediti nasu vojsku i vojsku Izraela, drzave koja konstantno ratuje 60 godina je neozbiljno.



Mislio sam zbog cina jer me podsecas na jednog koji nam je bio "nadlezni drug" koji je prvo spomenuo moje ime kad se dogodi neka zajebancija  Smile

Ti si znaci bio jedan od onih: "Ma ja sam sa kapetanom bio na jebi si mater, tukao sam sve, na dusi imam 15 dana strogog vojnog pritvora i to?" Smile




Mislili da je granata "školska"?



Beograd -- Pogrešna procena da je granata pronađena u travi na vojnom poligonu na Pasuljanskim livadama "školska", a ne bojeva, mogući je razlog eksplozije, pišu Novosti.



Podsetimo, u eksploziji koja se dogodila u ponedeljak poginuli kadeti Vojne akademije Filip Milojević i Milina Miletić, a sedmoro njihovih kolega lakše i teže ranjeno.

Na ovu sumnju, koju analiziraju vojni organi koji tragaju za uzrokom tragedije kakva dugo nije potresla Vojsku Srbije, ukazuje mesto gde je pronađena, ali i ležerno postupanje kadeta koji su je pronašli. Iako je municija za nastavu vidno obeležena, događa se da zub vremena ukloni oznake koje pokazuju kakva je stvarna namena projektila.

Na kobni trag da je granata "manevarska" kadete je mogla da navede i lokacija otkrivanja, budući da je nađena nedaleko od šumarka u kome se razapinju šatori za nastavu. Ovo mesto najmanje pola časa hoda daleko je od položaja za paljbu, odnosno dvostruko više od prostora gde su ciljevi gađanja.

Ovo pitanje, ali i poreklo "zalutale" granate koju su kadeti, pripremajući se za završnu vežbu "Diplomac 2012" otkrili u travi, otkriće tela koja su formirana u cilju rasvetljavanja nesreće. Glavnu reč vodi komisija koja je osnovana po nalogu ministra odbrane, koja radi daleko do očiju javnosti.

"Njen sastav i ime vojnog funkcionera koji je na njenom čelu nisu obelodanjeni, kako bi se isključili pritisci na rad članova," rečeno je "Novostima" u Ministarstvu odbrane. "U njoj su visoke vojne starešine koji će objektivno analizirati sve okolnosti."

Komisija, zajedno sa tužilaštvom, istražnim sudijom i Inspektoratom odbrane, traga i za osobama koje su "posejale" kobnu granatu, ali i onima koje su bile zadužene za čišćenje terena. Da su zatajile službe za brigu o projektilima, čulo se u četvrtak na sahrani poginulog kadeta Milivojevića. Njegov otac nad sandukom sa telom sina optužio je Vojsku Srbije za propust u detektovanju granate.

"Kako je moguće da vojska nema detektor koji bi otkrio granatu od koje su stradala naša deca?" pitao je oficire VS Filipov otac Tomislav.

Grešaka je bilo mnogo. I onih u sistemu i, svakako, pojedinačnih. Od nalaza komisija zavisiće i sankcije koje će neko iz Vojske Srbije i Vojne akademije morati da pretrpi. Odgovornost za nesreću, prema onome što se zasada nezvanično čuje u Vojsci Srbije, biće ograničena na nivo Vojne akademije, pišu "Novosti".

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
Citat
Ti si znaci bio jedan od onih: "Ma ja sam sa kapetanom bio na jebi si mater, tukao sam sve, na dusi imam 15 dana strogog vojnog pritvora i to?" Smile

Ma jok, sa kapetanom nije bilo sale, covek bio prototip SS-a, sa njim nije bilo sale al nikad nisam napravio bas taku pizdariju da dodjem do njega, obicno se islo kod nizih na raport. Mislim, uvek smisle oni nesto za par nas veseljaka al se isplatilo uvek  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
LG Nexus 5
Uskoro istraga o odgovornima za pogibije kadeta



Viši javni tužilac u Jagodini Miomir Vasić izjavio da je pri kraju prikupljanje obaveštenja o pogibiji dvoje kadeta Vojne akademije posle čega će, pema njegovim rečima, uslediti pokretanje istrage protiv odgovornih.


BEOGRAD - Viši javni tužilac u Jagodini Miomir Vasić izjavio je u ponedeljak veče da to tužilaštvo privodi kraju prikupljanje obaveštenja o pogibiji dvoje kadeta Vojne akademije na poligonu "Pasuljanske livade" posle čega će, pema njegovim rečima, uslediti pokretanje istrage protiv odgovornih.

Vasić je rekao Tanjugu i da će javnost biti blagovremeno obaveštena kada dođe do pokretanja istrage uz napomenu da ne želi da licitira sa tačnim datumom.

On je podsetio da je tužilastvo uzelo izjave od povređenih kadeta kao i od onih koji su bili na mestu nesreće kao i da je izvršena na VMA obdukcija tela poginulih.

Vasić je naveo i da je izvršeno i veštačenje projektila koji je eksplodirao a dodao je i da je potrebno da se obave jos neki dodatni razgovori u vezi ove faze postupka.

Dvoje kadeta je poginulo a njih sedmoro je ranjeno na "Pasuljanskim livadama" 18. juna u 9.05 sati, kada je jedan od kadeta pronašao projektil iz automatskog bačača granata.

Taj projektil je pronađen tokom redovnih aktivnosti u skopu priprema za završnu vežbu "Diplomac 2012" kadeta četvrte godine Vojne akademije.

Pripreme za tu vežbu su prekinute, kadeti i kadetkinje su se odmah vratili u Beograd, istragu o nesreći vodi i posebna komsija Ministarstva odbrane a po naredbi ministra odbrane, s dužnosti je, do njenog okončanja istrage, suspendovano pet nadležnih starešina.

Poginuli su kadeti Vojne akademije Milina Miletić (23) iz Gornjeg Mianovca i Filip Milojević (24) iz sela Gornja Trnava kod Topole.

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma

аватар не чини човека

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 61642
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.00
mob
Nokia C5-00
Uspešan oporavak dvojice kadeta

Kadet Vojne akademije, koji je posle nesreće na poligonu "Pasuljanske livade" lečen na VMA, danas je premešten u stacionar Vojne akademije. Na VMA ostao još jedan kadet



Kadet Vojne akademije, koji je posle nesreće na poligonu "Pasuljansake livade" lečen na Vojnomedicinskoj akademiji, danas je premešten u stacionar Vojne akademije, a na VMA je ostao još jedan kadet koji se uspešno oporavlja.

U stacionar Vojne akademije premešten je kadet koji je lečen na Klinici za očne bolesti, dok je na Klinici za plastičnu hirurgiju i opekotine ostao kadet koji je prilikom nesreće teže povređen.

"Njegovo stanje je stabilno i on se dobro oporavlja", obajvljeno je na internet stranici MInistarstva odbrane.

Na VMA je, posle nesreće 18. juna na poligonu "Pasuljanske livade", kada je poginulo dvoje kadete, bilo zbrinuto ukupno sedmoro njihovih kolega, od kojih je pet ranije pušteno kući.

новости
« Poslednja izmena: 08. Jul 2012, 10:07:28 od gagijk »
IP sačuvana
social share

Прочитајте: Кућни ред Најчешће постављана питања
You can be addicted to a certain kind of candy...
    
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 9 10 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.