Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 136 137 139
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Haski tribunal - vesti o ostalim sudjenjima u Hagu  (Pročitano 396625 puta)
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 28.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
PRIPREMA ZA HAG: Rusi vode “Belu knjigu” kršenja ljudskih prava i spremaju tužbu


MIP Rusije pripremilo je Belu knjigu o kršenju ljudskih prava u Ukrajini. U tom dokumentu uvšteni su mnogobrojni slučajevi koji su se desili s kraja novembra 2013. do kraja marta 2014. godine. Referat o kršenju ljudskih prava u susednoj zemlji predstavljen je predsedniku Vladimiru Putinu. U osnovi Bele knjige leže informacioni materijali ruskih, ukrajinskih i zapadnih medija, izjave predstavnika aktualnih kijevskih vlasti i njihovih pristalica, svedočenja očevidaca, kao i posmatranja i intervjui sa lica mesta koje su sakupile ruske nevladine organizacije. Osnovni cilj publikacije je da se javnosti predstave realne činjenice i svedočenja o dešavanjima u Ukrajini i samim tim da se formira neispolitizovana, nepristrasna ocena događaja. Kao i da se otkriju krivci za protivpravna dejstva i da se pozovu na odgovornost. O tome je govorio jedan od sastavljača Bele knjige, predstavnik MIP RF za pitanja ljudskih prava, demokratije i vladavine...

www.intermagazin.rs\xA0  ·   Pre 1 sat, 20 minuta

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

bela knjiga.jpg
(13.18 KB, 300x204)
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 29.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Жириновски захтева да се ослободе Младић и Шешељ



17.05.2012. -
Треба судити организаторима, а не патриотима земље




Лидер ЛДПР и њене парламентарне фракције у Државној думи Владимир Жириновски иступио је у заштиту команданта Војске Републике Српске Ратка Младића и лидера СРС Војислава Шешеља, који се налазе у хашком затвору под оптужбом за ратне злочине. ЛДПР сматра да је опружница против Ратка Младића недовољна, изјавио је Жириновски у среду поводом почетка судског процеса против генерала Младића у Међународном трибуналу за бившу Југославију. Лидер ЛДПР приметио је да је у Југославији вођен грађански рат и треба судити организаторима, а не патриотима земље.

То је био грађански рат. Ми сада не можемо да судимо ни Чапајеву, ни Деникину, рекао је он. Како је приметио Жириновски, Младић је бранио ону Југославију која му је дала чин генерала, образовање и он је патриота своје земље. То је Деникин, Колчак, Врангел. Они су били за земљу, за јединствену и недељиву, цитира Жириновског прес-служба странке. Лидер странке је такође рекао да ЛДПР захтева ослобађање руководиоца СРС Шешеља, који се већ више од 9 година налази у Хагу. Он се добровољно предао Хашком трибуналу и сада је апсолутни рекордер по дужини боравака у Трибнуалу међу оптуженима чија кривица није доказана, подвукао је политичар.

Извор: Голос России 
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 35.0.1916.114
Tribunal odbio Šešeljev zahtev


Hag -- Haški tribunal odbacio Šešeljev zahtev da bude oslobođen ili da suđenje počne ispočetka, posle izuzeća sudije Frederika Harhofa na zahtev samog optuženog.

Sudska odluka donesena je većinom, uz oprečno mišljenje sudije Kofija Kumelija Afanđea, koji je ocenio da je Šešeljev slučaj "bez presedana".

"Ne mogu da se složim s većinom u odluci da se suđenje nastavi, kada je dovedena u pitanje pravičnost postupka", naveo je Afanđe.

Šešelj se 23. februara 2003. godine dobrovoljno predao Haškom sudu, gde se izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice, koja ga tereti za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja od 1991. do 1993. godine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini.

Od tada je u pritvoru u Sheveningenu, a njegov predmet je i dalje u pretresnom postupku, koji je počeo 2007. godine. Tužilaštvo je krajem 2010. završilo iznošenje dokaza, a optuženi, koji se sam brani, nije želeo da iznosi nikakve argumente odbrane.

Završne reči održane su u martu 2012, a izricanje presude bilo je zakazano za 30. oktobar 2013. godine.

Vojislav Šešelj je, međutim, u julu 2013. zatražio izuzeće sudije Harhofa zbog sumnje u njegovu pristrasnost.

Harhof je, kako je naveo optuženi, na adrese 56 prijatelja i saradnika uputio pismo u kojem je ocenio da su oslobađajuće presude hrvatskom generalu Antu Gotovini, bivšem načelniku Generalštaba VJ Momčilu Perišiću i bivšem šefu Službe državne bezbednosti Srbije Jovici Stanišiću plod politički motivisanog pritiska predsednika suda, Amerikanca Teodora Merona, na kolege.

Sud je prihvatio Šešeljev zahtev i umesto Harhofa je imenovan sudija Mandiaje Nijang.

Optuženi je početkom godine zatražio da bude oslobođen ili da suđenje počne ispočetka jer, kako je naveo, nije pravično da postupak bude nastavljen uz sudiju koji nije pratio postupak od početka.

Odvojeno od optužnice za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja, Šešelj je u tri postupka osuđen zbog nepoštovanja suda, na 15, 18 i 24 meseca zatvora.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 29.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Šešelj: Nisam se predao Hagu, mene su kidnapovali


8. jun 2014. 16:06


vojislav-seselj

Predsednik Haškog tribunala Teodor Meron izjavio je u četvrtak da je slučaj Vojislava Šešelja poseban, „sui generis“ imajući u vidu da je u pritvoru od 2003. godine, kada se, kako je rekao, sam predao. Podsećamo, međutim da je Šešelj pre dve godine u završnoj reči izjavio da se nikada nije sam predao, već da je sleteo u Hag jer je trebal oda ima sastanak sa holandskom kraljicom radi nekog projekta.

Evo šta je tada rekao Šešelj:

„I nije bilo potrebe da osporavate kao olakšavajuću okolnost to što sam se ja navodno predao Haškom tribunalu. Nisam se ja nikada predao. Ja sam u Hag putovao 24. februara iz sasvim drugog razloga.

Ja sam srpskom narodu na više mitinga obećao da ću realizovati neki projekat sa holandskom kraljicom. I zato sam putovao u Hag. Nisam uopšte imao nameru da se predam.

I kad se avion pojavio na aerodromu glavnog grada Holandije Amsterdama, uspostavljen je onaj koridor povezan sa izlazom iz aviona, i odjednom posada je rekla da aerodromska policija insistira da ja prvi izađem. Ja sam mislio da je to zbog zvaničnih počasti, da me tamo čeka počasna garda, da će se intonirati himne, da će se nešto slično desiti.

Kad ja izlazim iz aviona, i negde na početku koridora, čeka me nekoliko holandskih policajaca. Jedan odmah uze mi iz ruku zimski kaput da mi pretresa, a neki čovečuljak, metar i žilet visok, poče da mi čita nalog o hapšenju. Ja odmah ugledah ona vrata koja direktno iz koridora vode na aerodrom, naglo otvorim ta vrata, istrčim dole niz stepenice na aerodrom, kad tamo stotinak policajaca me okruži i skemba me, nisam imao nikakvih šansi. Strpaše me u policijsko vozilo i u Ševeningen.

Prema tome, tu nema nikakvih olakšavajućih okolnosti, niti ja na njima insistiram. A ovde sam sve učinio da vas rasturim, i danas to činim, s krajnjim fizičkim naporom možda, ali sa ogromnim uživanjem u toj ulozi“.




(Vesti net)
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.17
Мерон: Пресуде према праву, а не према нацији


Председник Хашког трибунала Теодор Мерон поручује да међународни судови не могу доносити одлуке питајући се да ли ће оне допринети помирењу.

Теодор Мерон је у интервјуу за Хрватску радио-телевизију рекао да је задатак суда да процесуира злочинце, а судија да донесу одлуку према међународном праву, не гледајући притом етничку припадност оптуженог.

Мерон је оценио да је помирење велики изазов и "историјски задатак државних челника, верских вођа, интелектуалаца и новинара".

"Међународни судови не могу доносити одлуке питајући се хоће ли оне допринети помирењу. То би захтевало да делујемо изван свог мандата који је строго ограничен", рекао је Мерон који је, подсећа ХРТ, донео ослобађајућу пресуду хрватским генералима Анти Готовини И Младену Маркачу.

Председник Хашког током радне посете Хрватској има низ сусрета с хрватским политичким и правосудним званичницима.

"Хашки трибунал се показао врло ефикасним"

Мерон оценио је у Загребу да се тај међународни суд, супротно свим предвиђанима, показао врло ефикасним, јер је све оптужене, њих 161, довео пред лице правде, иако није директно располагао средствима присиле.

Хрватски премијер Зоран Милановић је током разговора са Мероном истако дужину појединих поступака, чиме се "чини велика штета правди која мора да буде бржа да би постигла учиник и деловала као генерална превенција".

Председник Хашког трибунала се, додаје се, сложио с примедбом о дужини трајања поступка, али је истакао комплексност суђења на више језика, са стотинама сведока и на две хиљаде километара удаљености од почињених злочина.

Хрватски премијер разговарао је с Теодором Мероном и о формирању Механизма за међународне кривичне судове, успостављеног резолуцијом 1966 (2010) Савета безбедности УН, као тела које ће "наставити надлежност, права, обавезе и неопходне функције Међународних судова за бившу Југославију и Руанду", чији ће он такође бити председник.

То је његова прва посета Хрватској у овом мандату, а разговараће се о постигнућима Хашког трибунала, као и о почетку рада хашког огранка механизма за међународне кривичне судове.

ртс
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 33.0
mob
Nokia 
Hoće li ga opet iznositi sve sa krevetom kroz prozor pa helikopterom do BG

 Haški sud odobrio: Vojislav Šešelj na privremenoj slobodi!
V.N. | 06. novembar 2014. 18:20 > 18:29 | Komentara: 6

Privremeno veće odobrilo je puštanje Vojislava Šešelja iz Haškog tribunala
 



Privremeno veće odobrilo je puštanje Vojislava Šešelja iz Haškog tribunala, potvrđeno je "Novostima".

Vlada Srbije dala je uslovne garancije za puštanje Vojislava Šešelja.

Tim lekara koji je ustanovio da su se kod Šešelja pojavile metastaze raka na jetri zahtevao je puštanje lidera SRS na privremenu slobodu, kako bi mu bilo omogućeno adekvatno lečenje.

Identičan zahtev je predat i ranije ove godine, kada je Vlada Srbije dala garancije za Šešeljevo privremeno puštanje na slobodu, ali je on to odbio.

U toku prethodnih dana vođeni su pregovori oko njegovog puštanja na slobodu, a Haški tribunal je juče zatražio da se vlade Holandije i Srbije izjasne u tom slučaju.

Novosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows
Browser
Chrome 41.0.2272.118
Tolimiru doživotna za Srebrenicu


Generalu Zdravku Tolimiru žalbeno veće haškog tribunala potvrdio je kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici. 

General Tolimir bio je pomoćnik za obaveštajno bezbednosne poslove nekadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića, kome se takođe sudi u Haškom tribunalu.

Sudsko veće je 2012. godine većinom glasova ustanovilo je da jeTolimir bio član tzv zajedničkog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bio ubistvo muslimanskih zarobljenika iz Srebrenice i proterivanje civila sa tog prostora.

Tolimir je bio prisutan i u Srebrenici i Žepi u julu 1995. godine kada je izvršen taj zločin i ne samo da je znao šta se dešavalo u tom gradu nego je delio genocidnu nameru i lično predlagao ubijanje izbeglica a potom pomagao u prikrivanju zločina, utvrdile su sudije.

Tolimir je uhapšen krajem maja 2007. godine.

Zdravko Tolimir nije jedini oficir VRS koji je zbog zločina u Srebrenici osuđen na najtežu kaznu. Doživotni zatvor prvostepenom presudom određen je i Ljubiši Beari, načelniku za bezbednost Glavnog štaba VRS-a i Vujadinu Popoviću, bivšem potpukovniku Drinskog korpusa. Drago Nikolić, potporučnik Zvorničke brigade osuđen je na 35 godina zatvora a na istu kaznu pravosnažnom presudom osuđen je i nekadašnji komandant Drinskog korpusa Radisav Krstić.

Na višegodišnje kazne zatvora osuđeno je još desetak oficira VRS-a uključujući i one koji su priznali krivicu.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 41.0
"Karadžiću, Mladiću, Šešelju uskoro haške presude"

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je u Sarajevu da se presude Radovanu Karadžiću, Ratku Mladiću i Vojislavu Šešelju mogu očekivati uskoro.

"Presuda Radovanu Karadžiću se očekuje u narednih par meseci, a što se tiče suđenja Ratku Mladiću, mi smo u poslednjoj fazi izvođenja dokaza odbrane", rekao je Bramerc novinarima uoči predavanja koje je održao na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu (UNSA).

Komentarišući novinarska pitanja u vezi sa spomenutim haškim optuženicima, glavni haški tužilac je, kada se radi o predmetu "Vojislav Šešelj", ponovio da Haško tužilaštvo očekuje i traži da presuda u ovom slučaju bude donesena što pre, navodeći da to nije u rukama ovog tužilaštva, i da se na odluku mora čekati.

Bramerc će u Mostaru posetiti Stari most i Stari grad koji su pod zaštitom Unesko-a, kao deo svetske baštine, i razgovarati o zaštiti kulturnog nasleđa sa predstavnicima Unesko-a.

Bramerc će se sastati i sa predstavnicima Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona i razgovarati o procesuiranju ratnih zločina i pitanjima od zajedničkog interesa.

Kako je najavljeno, glavni tužilac Haškog tribunala će se u Sarajevu sastati i sa visokim predstavnikom u BiH Valentinom Incom, šefom misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u BiH Džonatanom Murom i rezidentnom predstavnicom Programa za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH Sezin Sinanoglu.

Izvor http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=10&dd=05&nav_category=64&nav_id=1047679
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.11.2
Browser
Safari 601.3.9
mob
Apple iPhone SE 2020
Advokati Stanišića i Simatovića: Na slobodi da čekaju suđenje

ADVOKATI Jovice Stanišića i Franka Simatovića žaliće se na pritvor i tražiti da se njihovi klijenti brane sa slobode. Njihov argument je da su obojica dosad sarađivala, ispunjavala sve uslove i odazivala se kad god je trebalo. I Vlada Srbije će dati garancije da budu na slobodi dok im ne počne suđenje.


A, kada će proces početi iz početka još se ne zna, ali do tog trenutka bi mogli da prođu meseci, pa i godina, jer nove sudije moraju prvo da se upoznaju sa predmetom. Vladimir Petrović, advokat Franka Simatovića, kaže nam da zasada termin početka ponovljenog suđenja njegovom klijentu i Jovici Stanišiću verovatno još niko ne zna ni u Haškom tribunalu.

- Ne zna se još ni sastav veća koje će im suditi. Verujem ipak da će ga narednih dana ili u skorije vreme odrediti predsednik suda - kaže nam Petrović. - Zbog odluke da se ponovi suđenje, ovaj proces će u praksi sigurno oboriti rekorde po dužini trajanja. I Simatović i Stanišić su bili od 2003. godine u Hagu. Oslobođeni su 2013. i sad su dobrovoljno došli u Hag, kao slobodni građani, ali posle drugostepene presude o novom suđenju smešteni su u pritvor u Sheveningenu.

Kako smo saznali, u političkim krugovima iz Haga su od Srbije tražili da se Stanišić i Simatović uhapse i sa stražarima dovedu u Tribunal na presudu. Ipak, to nije tako urađeno, i oni su rekli da će da idu sami. Nisu očekivali ni da će odmah biti zadržani u pritvoru, pa nisu ni poneli potrebne stvari. Nije im dozvoljeno da se vrate u Beograd i spakuju se, već im je rečeno da im porodica pošalje sve što im treba.

Citat
NEDOSLEDNI TRIBUNAL MINISTAR pravde Nikola Sekalović rekao je juče da je još jednom potvrđeno da Tribunal nije čak dosledan ni svojim prethodnim odlukama, kao i da ne postoji bilo kakva pravna predvidivost, osim ako je optuženi Srbin. - Nezamislivo je da Tribunal menja svoje standarde i načine suđenja, i na taj način pokazuje da pred njim ne postoji pravna jednakost, a pravo na suđenje u razumnom roku gubi svaki smisao - naglasio je Selaković.
Inače, njima dvojici je drugostepenom presudom poništena odluka da nisu učestvovali u pomaganju i podržavanju ratnih zločina u Hrvatskoj i BiH i tu je Haški tribunal primenio dvostruke standarde. U predmetu kod Momčila Perišića zaključeno je, da bi nešto bilo pomaganje i podržavanje mora da postoji konkretna usmerenost za to i da bez nje nema odgovornosti. Samo konkretna usmerenost na pomaganje može biti argument za nečiju krivicu. Kod Perišića nije dokazana ta usmerenost i on je oslobođen. U slučaju Stanišića i Simatovića Žalbeno veće je protumačilo da ne mora da postoji konkretna usmerenost, već je dovoljna bilo kakva akcija da bi to predstavljalo pomaganje.

AFANĐE I AĐIJUS IZDVOJILI MIŠLjENjA

OD petorice sudija Žalbenog veća, sudija Kofi Kumelija Afanđe bio je protiv odluke da se Stanišiću i Simatoviću ponovi suđenje. On je, inače, pre nekog vremena odbio da potpiše zahtev tužilaštva da se Vojislav Šešelj vrati u pritvor.

Drugi sudija, koji je delimično izdvojio i dao suprotno mišljenje oko tumačenja da ne mora samo "konkretna usmerenost" da bude dokaz za pomaganje, i bio je protiv da se usvoji žalba tužilaštva po toj tački je Karmel Ađijus sa Malte. On je sada i predsednik Haškog tribunala.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows
Browser
Chrome 47.0.2526.73
Милош обилази српске генерале по затворима Smile


30.01.2016. - Милош Вучковић из Амберга у Немачкој, посећује Србе осуђене у Хашком трибуналу. Радислава Крстића посетио у октобру, а Небојшу Павковића у децембру 2015. Чувари око Павковића више су личили на затворенике


Кo даје, Бог му враћа.

Овако, за "Новости", почиње причу Милош Вучковић из Угљарева крај Трстеника, данас угледни приватник који живи и ради у Немачкој. У Амбергу крај Нирнберга чувен је међу нашим људим, али не само у овом делу Немачке. Од 1992. помаже српском народу у Републици Српској и Србији. Поново се о њему, међу "нашим" Немцима прича, јер се "сетио" да обиђе српске генерале које је Хашки трибунал осудио због наводних ратних злочина.

Вучковић је прво у октобру отишао у градић Пјотроклов Трибуналски у Пољској, где "лежи" генерал Војске Републике Српске Радислав Крстић. Онда се у децембру запутио у Финску, у затвор "Киламкоски", у ком је је генерал Небојша Павковић. Кад се вратио кући у Немачку и земљацима показао слике и испричао причу о путу, јавили су се многи да му се "придруже". Према Вучковићевим речима, већ с пролећа, један број наших имућнијих људи из Немачке, "развиће се у стрелце" по казнионицама Европе да бар мало овим људима олакшају робију.

- Никад нисам сањао нити желео да постанем хуманитарац, неко о чијем ће се "срцу" говорити јавно. Крива је моја жена Милка. Она је из села Подножје, између Добоја и Дервенте, а тамо је све почело у пролеће 1992. - сећа се Вучковић. - Кад је Милка тог априла и маја почела да плаче и кука над судбином њених, на које су поново као и 1941. године кренуле комшије Хрвати и муслимани, морао сам да се умешам. Усред тог рата отишао сам у тазбину да видим муку и одмах схватио да ми жена после сваког телефонског разговора не плаче без разлога.
 
 
Citat
"НАДМУДРИВАЊЕ" СА НАТО

Као анегдоту, Вучковић прича свој први улазак у "Арми шоп" у Нирнбергу 1992. кад је питао продавца колико кошта 10.000 комплета НАТО униформи.

- Људи умало нису пали у несвест, схвативши да сам озбиљан. Као, дали би и попуст, а рок испоруке може да се скрати. И све тако, док ме за неколико дана нису обавестили да од посла нема ништа, јер сам као Србин "под санкцијама". Онда смо морали да ангажујемо наше пријатеље Немце из "Сименса", па је свако куповао онолико комада колико су дали


Скупљао је и носио Милош из Немачке у отаџбину прво чизме и униформе. Онда, после рата, новац и грађевински материјал. Затим су се обнављале богомоље. Сада прикупља паре и купује инвалидска колица. Сада обилази затворене официре. Вели, све што је и потрошио вратило му се кроз пријатељства, а послови у фирми коју води "сами су се намештали".

- Идеју да одем у Пољску добио сам од једног нашег официра, пролетос. Тај потпуковник ми је причао о Крстићу, јер је са њим службовао на Космету. Потресла ме је судбина генерала без потколенице, кога су Алабанци у затвору Вејкфилд у Енглеској покушали да прекољу. Зато сам се упутио прво код њега и направио праву ствар - у даху ће Вучковић.

Саговорник "Новости" наводи да је сусрет са генералом Крстићем био веома емотиван. У међувремену, генерал је прво научио енглески, а данас говори пољски као прави Пољак. Месечно чита око 100 књига.

- Код Павковића сам отишао "наоружан" искуством од посете Крстићу - смеје се наш саговорник. - Очекивао сам да ћу наћи утученог човека који је са места начелника Генералштаба пао у затворску ћелију. Међутим, он ме сачекао у тегет оделу са позом управника затвора. Чувари око њега личили су на затворенике. У рату метак нисам опалио и како сам сигуран за себе, толико сам уверен и за генерале, да нису заслужили да се срећемо иза решетака - каже Вучковић.

Д.Вујичић,
Новости
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 136 137 139
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.