Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vozovi su sramota za Srbiju  (Pročitano 2713 puta)
20. Jul 2008, 01:36:32
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
Nokia 6120


Prljavi podovi, masna i uflekana sedišta, zamrljani prozori na kupeima vagona i nesnosan smrad koji se širi u okolini ve-cea, pa i u samim kupeima, slika je s kojom se svakodnevno susreće većina putnika u našim vozovima. Ko putuje duže, posle izlaska iz voza mora na hemijsko čišćenje jer odeća upije neprijatne mirise koji se bez dobrog pranja teško otklanjaju.
Putovanje ovakvim vozovima je ponižavajuće.

- Ušla sam u voz u Valjevu. Kada sam otvorila vrata kupea koji je bio prazan, zapahnuo me je užegli vazduh, a kada sam posle pola sata vožnje otišla do toaleta, naišla sam na zapušenu ve-ce šolju koja je bila pretrpana tolalet-papirom i oko nje se širio nesnosan smrad - kaže Danijela Mitrović, studentkinja iz Beograda koja se vraćala iz posete drugarici.
Ovakvu priču može ispričati mnogo putnika, a šta će reći tek neki strnac koji zaluta u srpski voz. Malo je reći da su u Evropi vozovi čisti i da mirišu, a da su ve-cei i umivaonici kao u boljim hotelima. Čovek se zapita da li se iko od odgovornih u Srpskim železnicama vozi našim vozovima i da li vidi na šta oni liče.
- Za čistoću naših vozova brine Društvo za negu kola i DDD koje je do pre tri godine funkcionisalo kao deo našeg preduzeća, a od 2005. godine je pod patronatom Vlade Republike Srbije dok se ne završi proces privatizacije. Nisam baš zadovoljan načinom na koji oni obavljaju taj posao. Za čišćenje mi mesečno plaćamo više od 17 miliona dinara. Što se tiče čistoće ostalih prostorija u okviru Železnica Srbije, o njima se brine naša služba za održavanje - kaže generalni direktor Železnica Srbije Milanko Šarančić, i dodaje da na ovaj problem dodatno utiče to što imaju nedovoljan broj kola za putnički saobraćaj. Pojedini vozovi se kratko zadržavaju na stanici jer su praktično non-stop u saobraćaju, naglašava Šarančić, pa čišćenje ne može detaljno da se sprovede.

A u Društvu za negu kola i DDD kažu da oni savesno obavljaju svoj posao. Sva pranja i čišćenja sprovode se na peronima koji su specijalno predviđeni za to. Vagoni se izvlače iz stanice na koloseke od broja 3 do 11, gde tim ljudi učestvuje u kompletnom pranju kola.
- Nijedan voz ne otpočne vožnju prljav ako je prethodno bio dovežen na mesto predviđeno za čišćenje. Osim što ih svakodnevno čistimo, radimo i mesečno održavanje koje podrazumeva i dubinsko usisavanje sedišta, pražnjenje i pranje pepeljara i ve-cea, prozora, podova i zidova, a dva puta godišnje sprovodimo i temeljno čišćenje koje podrazumeva kompletno pranje unutra i spolja. Takođe vršimo i ambulantno čišćenje, što znači da, na primer, spremačica uđe u voz u Šidu i vodi računa o čistoći do Beograda - kaže Nikola Štrbac, direktor Društva za negu kola i DDD.
Očigledno da čitav sistem održavanja higijene i kontrole ne funkcioniše kako valja. I situaciju bi mogla da promeni kontrola "spolja", odnosno revnosniji rad sanitarnih ispekcija.
Sanitarci kao da zatvaraju oči pred prljavim vagonima. Za ne verovati je podatak da je beogradsko odeljenje Republičke sanitarne inspekcije pre 15 godina zbog nehigijene isključilo ceo voz na relaciji Beograd - Bar. A za 15 godina stanje se znatno promenilo, i to nagore.

Gradska sanitarna inspekcija, u čijoj je nadležnosti i kontrola higijene Železničke stanice Beograd, nije naložila da se iz saobraćaja isključi ni jedan jedini vagon, iako su pojedini u katastrofalnom stanju.
Kako saznajemo od doktora Zorana Panajotovića, načelnika sanitarne inspekcije Beograd, detaljna kontrola svih vagona, kao i prostorija koje se nalaze na ovoj stanici, vrši se simbolično, svega dva puta godišnje, istina, bez prethodne najave.
- U kontrole odlazimo pred početak letnje sezone, a zatim i u drugoj polovini avgusta. Kontrolišemo sve počevši od vagona, ve-cea u njima, do sanitarnih prostorija na samoj stanici, čekaonice, čekaonice za majke s malom decom, prodavnice, restorane i sve ostalo. Svake godine u martu kontrolišemo i stanice manjeg kapaciteta - kaže Panajotović.
Iako sami putnici priznaju da nisu zadovoljni čistoćom vozova i da im najčešće smeta smrad iz ve-ce kabina, niko od njih nije podneo nijednu prijavu sanitarnoj inspekciji, pa samim tim inspekcija nije morala da reaguje.
A u samoj stanici u Beogradu, tvrde da je isključenja iz saobraćaja vagona čija čistoća nije bila na potrebnom nivou ipak bilo. Dnevno se 20 putničkih kola isključi iz saobraćaja iz raznoraznih razloga, a jedan od njih je i loša higijena, kaže Dimitrije Milutinović, pomoćnik direktora sektora za prevoz putnika.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Kada Nega Kola bude dobijala potrebna sredstva i ljudstvo neophodno za odrzavanje vagona tada ce nam i zeleznica biti cista ...

Medjunarodni vozovi su tip-top sredjeni, to moze da posvedoci svako ko putuje vozom u drugu drzavu ... na zalost za lokalni saobracaj nema sredstava.
Postoji jos jedan problem - ljudstvo. Zaposleni u Nezi Kola uglavnom su izbeglice sa KiM, problematicni sloj drustva, cak i Romi iz karton- naselja. Te ljude na jednom mestu za jedan radni dan moze da okupi samo madjionicar. To su porodice sa 12 dece koje zive u vagonima, samohrane majke koje zive u kupeima, pijanci koji ne dolaze na posao ili su neprekidno na bolovanjima. A posao mora da se obavlja itd ...

A gen. direktor zel. Srbije samo nazove i kaze : zelim da to bude spremno danas u 14h ... njega ne zanima moze li se to postici i ima li sredstava za to ...

Mnogi su iz bivseg ZTP-a pobegli ili jedva cekali da se penzionisu upravo zbog katastrofalnih uslova za rad i nemogucnosti konverzacije i dogovora sa stranackim licnostima koje su se smenjivale na visokim polozajima ove tuzne firme ... nisam primetila da se ista poboljsalo i danas ... uvek ce najkrivlji biti onaj koji pokusava da nesto popravi uz pomoc stapa i kanapa, a onaj koji mu daje na kasicicu oprace svoje dupe i zadrzati ga u fotelji na sve moguce nacine.

I uvek je generalni prao svoje ruke tako sto je prebacivao krivicu na Negu Kola, nista se vidim nije promenilo ... kad god treba neka izjava momentalno se prebaci lopta na taj sektor, jer boze moj .. to je samostalna organizacija ... tako unazad 30 godina. Mene bi bilo sramota da narodu toliko dugo prezentujem istu pricu, a toliko je ljudi preuzimalo vodecu funkciju i toliko donacija proslo kroz tu kasu.
« Poslednja izmena: 20. Jul 2008, 04:30:34 od MunkaZe »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


תל אביב-יפו

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1525
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
LG Omnia
Imao sam priliku da se vozim pre jedno dvadesetak godina u sest meseci starom elktro vozu koji je tadasnja JZ uvezla iz Rusije. Sedista iscepana, grafiti napolju, skrabanja po staklu i zidovima. Jednom recju bruka i sramota. Ali i cinjenica da nisu taj voz isprljali zeleznicari ni vozno osoblje nego smo mi putnici to uradili. Nisu nam dosli ni siptari ni Bugari, nego smo nazalost to mi sami uradili. Nije da branim zeleznicu ali smo mi putnici ipak vecim delom krivi za stanje u vozovima nego ona sacica nedovoljno placenih ljudi koja mora da ih odrzava.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


???

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3144
Zastava Kapiri Mposhi
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
HTC 
nasi vozovi su stvarno katastrofa
IP sačuvana
social share
MALO NAS JE - AL SMO GOVNA!!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
LG Google Nexus 5
ali imaju dusu ...
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Samsung XYZ1004
koju ce uskoro ispustiti... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
sta fali nasim vozovima za 200 dinara odes bilo gde u Srbiji Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Samsung XYZ1004
pa imajuci u vidu brzinu nasih vozova, kvalitet pruga i politicku elitu....dok ja stignem gde sam krenuo, to mozda vise i ne bude Srbija  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
 Smile jbg sranja se desavaju Smile Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Citat
  pa imajuci u vidu brzinu nasih vozova, kvalitet pruga i politicku elitu....dok ja stignem gde sam krenuo, to mozda vise i ne bude Srbija

Istina mozda zavrsis npr u novonastaloj staroj drzavi Vojvodina pa dok ti dodjes a treba ti pasos a to posao samo sa licnom kartom
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.