Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 05:03:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta je emocionalna inteligencija?  (Pročitano 28375 puta)
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.11
A kako je moguce da je socijalna derivat emocionalne kada bi ona trebala da je sira zbog toga sto je ova samo za citanje emocija a socijalna za celokupupne socijalne veze i odnose?  Smile
« Poslednja izmena: 27. Jun 2011, 18:14:52 od marko 284 »
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 5.0
zbog toga sto je ova samo za citanje emocija
Informiši se malo o tome šta je emocionalna inteligencija, ima dobrih tekstova u ovoj temi, a internet ih je takođe pun. Daleko od toga da je ona ''samo za čitanje emocija''. Nisu vas očito ništa o tome učili na faksu. Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.11
Informisao sam se, zato i pitam. Ne bih pitao tako nesto da ne razumem o cemu je rec.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 5.0
Pa očigledno je da nisi, jer da jesi, ne bi ti palo na pamet da kažeš da je EI:

samo za citanje emocija
« Poslednja izmena: 27. Jun 2011, 18:34:44 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Sony xperia
Neko je pomenuo knjigu, ovde na temi. Negde sam je vec postavljao, ali gde ? Pojma nemam.


"Emocionalna inteligencija", autor Daniel Goleman

Nesto iz knjige:

ŠTO SU EMOCIJE?

Nekoliko rijeci o onome što podrazumijevam pod pojmom emocija, terminu o tocnom znacenju kojeg psiholozi i filozofi vode rasprave vec više od stoljeca. U najdoslovnijem smislu, rjecnik Oxford English Dictionary rijec emocija definira kao »svaku uzbudjenost ili uznemirenost uma, osjecaja, strasti; svako žestoko ili uzbudjeno mentalno stanje«. Ja se rijecju emocija koristim kada želim oznaciti osjecaj i izrazito njegove misli, psihološka i biološka stanja te niz sklonosti djelovanju. Postoje stotine emocija, kao i njihovih mješavina, varijacija, mutacija i
nijansi. Štoviše, puno je više suptilnih razlika medju emocijama nego što za njih imamo rijeci.

Istraživaci se ni danas ne slažu oko toga koje se tocno emocije mogu smatrati primarnima - koje su plava, crvena i žuta boja osjecaja od kojih nastaju sve ostale nijanse - pa cak ni oko toga postoje li uopse takve primarne emocije. Neki teoreticari govore o osnovnim skupinama, premda se svi ne slažu ni u tom pitanju. Glavni kandidati i neki od clanova njihovih skupina jesu:
• Srdžba: jarost, ogorcenost, kivnost, gnjev, ozlojedjenost, indignacija, uzrujanost, gorcina, mržnja, uznemirenost, razdražljivost, neprijateljstvo i, možda kao krajnje vrijednosti, patološka mržnja i nasilnost
• Tuga: žalost, bol, neveselost, potištenost, melankolija, samosažaljenje, osamljenost, ocaj i, u patološkim slucajevima, teška depresija
• Strah: tjeskoba, bojazan, nervoza, zabrinutost, konsternacija, zloslutnost, oprez, strepnja, napetost, užasavanje, strava, jeza; kod psihopatologije, fobija i panika

• Radost: sreca, užitak, olakšanje, zadovoljstvo, blaženstvo, slast, zabavljenost, ponos, senzualni užitak, oduševljenje, zanos, veselje, zadovoljenje, euforicnost, zaigranost, ekstaticnost i, u krajnosti, manija
• Ljubav: prihvacanje, prijateljska naklonost, povjerenje, ljubaznost, sklonost, odanost, zanesenost, obožavanje i platonska Ijubav
• Zacudjenost: šok, preneraženost, zapanjenost, zadivljenost
• Gadjenje: prijezir, omalovažavanje, potcjenjivanje, odvratnost, odbojnost, mrskost, gnušanje
• Stid: osjecaj krivnje, neugoda, žalost, grizodušje, poniženje, žaljenje, jad i kajanje.

Dakako, ovaj popis ne rješava sva pitanja o tome kako kategorizirati emocije. Na primjer, što je s mješavinama poput ljubomore, varijante srdžbe koja u sebi sadrži i tugu i strah? A što je s vrlinama, poput nade i vjere, hrabrosti i opraštanja, sigurnosti i staloženosti? Ili nekima od klasicnih poroka, osjecaja poput sumnje, samodopadnosti,
lijenosti i bešcutnosti - ili dosade? Ovdje nema jednoznacnih odgovora; znanstvena rasprava o tome kako klasificirati emocije nastavlja se.

Argument u prilog postojanju nekoliko središnjih emocija djelomicno se oslanja na otkrice do kojeg je došao Paul Ekman, sa sveucilišta University of California a San Franciscu, koji je ustvrdio da specificne izraze lica za cetiri takve emocije (strah, srdžbu, tugu i užitak) prepoznaju pripadnici razlicitih kultura širom svijeta, a medju njima i narodi koji ne poznaju pismo, pa vjerojatno nisu pod utjecajem filma ili televizije - što govori o njihovoj univerzalnosti. Ekman je fotografije lica koja s tehnickom preciznošcu odražavaju takve emocije pokazao pripadnicima cak i tako
udaljenih zajednica kao što je narod Fore na Novoj Gvineji, izolirano pleme u nepristupacnome gorju koje živi u kamenome dobu, te je utvrdio da Ijudi u svim sredinama prepoznaju iste temeljne emocije. Ovu univerzalnost facijalnih izraza emocija prvi je vjerojatno primijetio Darwin, koji je u tome vidio dokaz za to da su sile evolucije te signale utisnule u naš središnji živcani sustav.

U traženju temeljnih nacela, i ja slijedim Ekmana i druge u razmišljanju o emocijama svrstanim u skupine ili dimenzije, uzimajuci glavne skupine - srdžbu, tugu, strah, užitak, Ijubav, stid i tako dalje - kao tipicne primjere beskrajnih nijansi našeg emocionalnog života. Svaka od ovih skupina u svome središtu ima osnovnu emocionalnu jezgru, ciji se srodnici od nje razvijaju u nebrojenim smjerovima mutacijama.
U vanjskim su ovojima takvih nakupina raspoloženja, koja su, strogo znanstveno gledano, znatnije transformirana i traju bitno duže od emocije (dok ce se razmjerno rijetko dogoditi da ce netko citav dan provesti obuzet žarom bijesa, na primjer, nije rijetko da je netko dugo dzangrizav, razdražljiv, pri cemu se kod njega lako izazivaju kraci napadaji bijesa). Nakon raspoloženja dolaze temperamenti, pripravnosti na budjenje odredjene emocije ili raspoloženja zbog kojih je netko melankolican, plah ili vedar. A nakon takve emocionalne naravi dolaze pravi
poremecaji emocija poput klinicke depresije ili nepopustljive tjeskobe, kod kojih se osoba osjeca neprestano zarobljenom u otrovnom emotivnome stanju.

Ko je za to da vise procita ...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
Danijel Goleman-Em... (2191.56 KB)
« Poslednja izmena: 27. Jun 2011, 18:49:40 od lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.11
Pa očigledno je da nisi, jer da jesi, ne bi ti palo na pamet da kažeš da je EI:

samo za citanje emocija
Ocigledno jesam, zato te i pitam za misljenje jer meni deluje da je socijalna sira a nigde ne nadjoh podatak da je socijalna deo emocionalne.

Inace...

Citat
emocionalna inteligencija je sposobnost prepoznavanja osjećaja, njihovog jasnog identificiranja, razumijevanja, sposobnosti kontroliranja i korištenja za izražavanje misli.

Tako da je meni siri pojam socijalna jer su mi ljudski drustveni odnosi mnogo vise od samo emocija i samo zato sto umemo da prepoznamo neku emociju ne znaci da umemo da se lepo postavimo prema istoj i to "postavljanje" mi deluje kao socijalna. No, nije bitno, cisto me interesovalo misljenje koleginice...
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 5.0
Mi nismo kolege, ja sam psiholog, ti pedagog, obrati pažnju. Smile  Smile

Smatram da je emocionalna inteligencija šira od socijalne iz razloga što prevazilazi njene okvire i što prožima baš sve sfere ljudskog života. U socijalnim interakcijama emocije su upravo ključne - kako reagujemo na ljude, na stvari oko nas i zbivanja jeste ono što nas kao ljudska bića određuje. A socijalna sfera je samo jedan aspekt tog poimanja sveta i reagovanja na njega. Kako ćemo da emocionalno reagujemo na sve što ne spada u kontakt sa ljudima (na primer - na životinje, sami na sebe, na razne predmete, na umetnost) itd. određuje emocionalna inteligencija i upravo zato je socijalna samo jedan njen deo. U tom procesu drugi ljudi su potrebni, ali nisu nužni, jer se emocionalno može reagovati i na druge stimuluse, ne samo socijalne.

Eto, nadam se da sam makar malo približila ono o čemu sam pisala gore.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.11
Mi nismo kolege, ja sam psiholog, ti pedagog, obrati pažnju. Smile  Smile

Ju sej potejto, aj sej potato.  Smile

Sta ga znam, deluju mi povezano jer iako umemo pravilno da razaznamo nase emocije i da ih iskoristimo, opet nam treba odredjen stepen socijalnog povezivanja da bismo uspeli da odreagujemo pravilno u skladu sa njima. Nekako, povezane su i u svoj toj nasoj interakciji sa svetom oko nas, ne idu jedna bez druge.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 5.0
Mi nismo kolege, ja sam psiholog, ti pedagog, obrati pažnju. Smile  Smile

Ju sej potejto, aj sej potato.  Smile
No, not at all; to su dve prilično različite struke, o studiranju da ne govorim. Insistiram. Smile

ne idu jedna bez druge.
To svakako.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 05:03:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.156 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.