Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 05:34:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zašto i kako preći na GNU/Linux  (Pročitano 4500 puta)
Hronicar svakodnevice


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 657
Zastava Jagodina
OS
Nepoznat
Browser
Opera 8.01
mob
SonyEricsson Xperia Ray
Ma znam da moze.Nego mi to deluje komplikovano.Ja sam skroz pocetnik.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
LG Nexus 5
pa sto se ne kacis iz fedore kad je bezbednije ?

Zato sto me modem kuci ubija. Na poslu je vec mnogo bolje.


Jel probao neko Freespire?Uz nju dolaze svi kodeci i drajeri tako da ne mora nista da se dodatno skida sa neta.Ja sam probao Ubuntu 6.06 i bas je OK.Samo mi ne radi Winmodem tako da ga zbog toga ne koristim :-(


Probao sam freespire!!! Imam i full verziju. Nije nesto ali kao sto si vec rekao ima sve zivo od drivera. Vecina wireless kartica sljaka bez problema, 80% adsl modema takodje rade pod njim odlicno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


悪い

Zodijak Leo
Pol
Poruke 7274
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
@Crowz : ko radi ne boji se gladi  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 120
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Nokia 6233
Probao sam nekoliko distribucija - SuSe, Mandriva(Mandrake), Knoppix, XCFD, FC 5, Debian...ali mi trenutno najvise paznje privlace dve distribucije: Kubuntu i SimplyMEPIS.

Obe distribucije naravno dolaze u Live varijanti, a mogu se i instalirati na hdd po zelji. SimplyMEPIS sam poterao na svom noutbuku (HP Pavilion) iz prostog razloga sto je jedini odmah iz prve prepoznao winmodem na njemu, i zato sam ga zadrzao do daljnjeg. Inace, ova distribucija je radjena na bazi Kubuntua (dakle Debiana) i izuzetno je dobro uravnotezena sto se tice brzine, stabilnosti, performansi i funkcionalnosti, a jedna je od najboljih (ako ne i najbolja) u ovom trenutku sto se tice podrske za razne vrste hardvera iz prve ruke.
Preporucio bih pocetnicima a i svima da mu daju sansu, cisto da probaju, bice to fino iskustvo.

Kubuntu koristim na radnoj stanici, i vise sam nego zadovoljan. Distribucija je bazirana na Debianu, a meni se dopada  vise KDE okruzenje od Gnomea, pa zato Kubuntu, a ne Ubuntu. Uostalom, i nije toliko bitno. Ono sto je bitno u vezi sa ovom distribucijom, to je da se ljudi malo upoznaju sa projektom i filozofijom na kojoj je baziran (K)Ubuntu, jer to je pored jos svega par distribucija jedini potpuno GNU/Linux sistem - onaj koji izlazi izvorno od razvojnog tima. To znaci ukratko da se u instalacionoj varijanti ove distribucije nece naci podrska za gomilu "vlasnickog" softvera i kodeka (mp3, wav, real...), ali je korisniku apsolutno ostavljeno da sam doda i instalira sta mu je volja. Naravno, sve sto imaju i druge distribucije ima i ova (jos i vise - ima preko 18000 deb paketa sa kojima je vise-manje ovaj distro kompatibilan), tako da tu nema problema. Stabilnost, brzina i performanse su odlican adut ove distribucije. Naravno, tu je i "long-term" podrska.
Ono sto ljude obeshrabri odmah u stratu ovde, to je zato sto ne mogu da se odmah povezu na net (winmodemi - uostalom boljka svih distro), i sto moraju da instaliraju dodatne pakete i biblioteke (vlasnicke!) za multimedijalnu podrsku - ono sto u Winu niko nikada nije vodio racuna, ovde ce morati. ALi zato, kad se sistem podesi jednom i instalira (a to je jako jednostavno zapravo), onda se dobija strahovita multimedijalna masina, izmedju ostalog.
Ja sam svoj modem resio (Intel 536ep) uz malo truda, vise je bilo citanje uputstva i poseta par web lokacijama i to je to. Generalno, ko ima mogucnosti, u linixu treba da izbegava winmodeme, vec da koristi neki softverski (eksterni, RS232), adsl, ruter...ili sta vec. Ko je osudjen na winmodeme, onda nek se pripremi na citanje i obilazak nekih weblokacija u pocetku.

SUSE i Mandriva mi se nisu dopali, narocito Suse, zbog izgleda grafickog okruzenja, zbog toga sto dolaze sa gomilom paketa, biblioteka i bog te mazo cega sve ne u startu sto zahteva vise prostora, a nekako mi cini situaciju haoticnom u smislu da imam gomilu stvari na kompu koje mozda nikada necu koristiti ili mi ne trebaju. Suvise su windows-like. Vise volim da ja imam kontrolu nad tim sta imam na sistemu i sta cu instalirati i kad. To poboljsava optimizaciju linuxa mojoj pc konfiguraciji i potrebama.
Medjutim, ako neko prelazi sa widowsa na linuks, mozda bi trebalo prvo da proba Suse ili Mandrivu, cisto da se upoznaju sa sistemom, da vide da moze da radi sve sto i windows (vise-manje) i to bolje..itd, a kasnije, kad korisnik pozeli da max optimizuje sistem svojim potrebama i svojoj masini, onda nek ozbiljnije krene sa nekim drugim distrom, npr. (K)Ubuntu, pa ako je bas nasao sebe u ovome onda i Gentoo, Debian mozda...jbg, ovo je vec stvar afiniteta.

Hteo bih da kazem, da medju gomilom distribucija, postoje one specijalizovane za odredjene oblasti, npr. za multimediju straaaasno dobar je "mali" GeexBox - obavezno probajte, za muziku Musix...itd.

Pozdrav
IP sačuvana
social share
Љуби српство
из свег срца свог
љуби га и тебе ће Бог
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Samsung S7
Ja imam Mandrivu na drugom hardu i stvarno za sad mogu da kazem sve pohvale.Pored toga sto imam instaliran u kompu imam i butabilan Mandriva OS preko CD-a,koji bez problema(bar kod mene) nadje i drivere i sve sto mu je potrebno za rad.E sad javlja se problem kod SLI rezima jer mandriva nema podrsku tackanja slike vec to radi u linijama,ali i to se da srediti.Pored njega ima 2 DVD-a puna programa za Linux ,ali moram priznati da sam jos uvek jako los na ovom OS-u,medjutim nadam se da ako budem imao vremena i strpljenja da cu i njega savladati.
IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 120
OS
Linux
Browser
Konqueror 3.5
mob
Nokia 6233
@Herros - U pravu si, jer ko ne zeli da cita, lista, istrazuje uputstva, objasnjenja, distro forume, za njega nije linux, samo ce se pogubiti i razocarati, a onda napraviti jos vecu gresku - opet se zakucati pored "prozora".  Smile

Jbg, na to sam mislio kad sam rekao da je za pocetnike Mandriva ili Suse ili neka nafilovana distribucija odlicna dok se ljudi ne upoznaju, ne vide kako to moze lepo i stabilno da radi...itd. Daleko od toga da su ovo "neozbiljne" distribucije, naprotiv, Mandriva i Suse su sigurno jedne od najzaokruzenijih i nude najvise po principu all-inclusive. Smiley
IP sačuvana
social share
Љуби српство
из свег срца свог
љуби га и тебе ће Бог
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Linux
Browser
Mozilla Mandriva 1.0.6-15
mob
Samsung S7
E baksuza,evo bas sad me zeza....rezolucija na Mandrivi.Vise je ne hvalim Smile
IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 120
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Nokia 6233
E baksuza,evo bas sad me zeza....rezolucija na Mandrivi.Vise je ne hvalim Smile

Eh, ne znam sta bih ti rekao.
Vidis, filozofija linuksa je totalno drugacija od Windowsa - to sam na mnogo nacina do sada shvatio, mada i ja nisam napredni korisnik linuksa za sada, sto se tice administracije i kontrole LAN-a ili WLAN-a iz linuks sistema, sto me interesuje...ali polako.

Ono sto bih mogao da ti preporucim, to je da dobro "prelistas" uputstvo za Mandrivu, narocito za graficki sistem, da obavezno potrazis odgovore na forumima - stranim, narocito za Mandrivu, jer je zajednica linuksasa veoma velika u svetu i neko ce ti vec dati neki koristan savet i sigurno ces resiti problem i uz to ces mnogo nauciti - tako se najbolje uci, uostalom.
Takodje, obrati paznju na graficki cip koji imas i kako se linuks podesava da optimalno komunicira sa njim i monitorom. Ja ovih dana planiram da se time pozabavim na Kubuntu-u, imam Ati x300 PCIe full, i LG Flatron F700B.

Kapiras i sam da je velika prednost linuksa sto je bukvalno sve u fajlu, kompletna kontrola i podesavanje hardvera i sistema se radi kroz fajl, tj. kod i parametre u njemu, i to ti je potpuno otvoreno i dostupno. Na taj nacin mozes da podesis sta zelis na nacin na koji ti zelis, i da maksimalno optimizujes sistem koliko je to moguce, naravno. Jedina zackoljica je sto moras prethodno da citas, i citas i provedes dosta vremena po forumima uceci, ali jbg, nema lakseg nacina, da ne govorim da ces sigurno nekoliko puta s*ebavati sistem sigurno i kretati ispocetka...ali kad jednom udjes u stos, onda ces i sam shvatiti da nema granica... Smiley

Poz Smiley
IP sačuvana
social share
Љуби српство
из свег срца свог
љуби га и тебе ће Бог
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Linux
Browser
Mozilla Linspire 1.5.0.4
mob
LG Nexus 5
Freespire rulez Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


悪い

Zodijak Leo
Pol
Poruke 7274
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
bravo man  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 05:34:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.