Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 20 21 23 24
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Indeks lekovitog bilja  (Pročitano 548546 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Karanfilic - Klincic



Karanfilic je tik pred rascvetavanje ubran i sušen cvetni pupoljak stabla karanfilovca iz porodice mirta cija pradomovina su Molucka ostrva. Do 16 milimetara dugacka pupoljkina peteljka ima na svom gornjem kraju okrugli batic kojeg okružuju cetiri štrceca listica. Imaju tipican, vrlo aromatican miris i oštro aromatican, gotovo ljut ukus. Ta snažna zacinska svojstva poticu od vrlo visokog sadržaja etericnog ulja (oko 25 odsto) koje se u velikoj meri sastoji od eugenola. Klincic pored toga sadrži masno ulje i tanin. Uvozi se uglavnom s Madagaskara. Zimzeleno stablo karanfilovac naraste do 20 metara i najbolje mu odgovara vlažno-vruca morska klima.
Berba pocinje cim se pupoljci potpuno razviju i dobiju svetlocrvenu boju. Beru se rukom ili tresu bambusovim štapovima te suše na asurama na suncu. Pri tome se moraju odvajati plodne peteljke iz kojih se može destilisati ulje. Proces sušenja je završen kad se pupoljci oboje tamnosmede i kad se sadržaj vode u pupoljcima smanji na 12 do 16 odsto. Tona svežih pupoljaka daje 240 kilograma sušenih klincica i 75 kilograma sušenih peteljki.
U kuhinji se karanfilic upotrebljava za aromatizovanje medenjaka, vocnih jela, pica i konzervisanog voca (kompota od kajsije, na primer), ali isto tako i kao dodatak svinjskom pecenju i divljaci, tamnim supama i nekim vrstama kobasica. Klincice sadrže i mnoge vrste kari-sosa, zacinskih mešavina i sosova.
Ulje klincica upotrebljava se u medicini kao sredstvo za želudac, antiseptik i stimulans, a neophodno je u zubarstvu te u industriji parfema i kozmetike. U proizvodnji likera klincic je jedna od najcešce upotrebljavanih droga. Ulje se upotrebljava u industriji sapuna, za oslikavanje porcelana, za proizvodnju eugenola, izoeugenola i vanilina.

Izvor: Herbateka
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
KOPRIVA ( Urtica dioca L.)




Porodica : Urticaceae
Ljekarnički naziv: Folium urticae.
Ostali nazivi: žara, koprva, velika kopriva, kopriva obična, pasja kupina, pitoma kopriva, velika zgoča.
Inače izraz kopriva označava dvije grupe različitih biljaka:
Kopriva, velika kopriva ili žara –ovdje opisana i
mala kopriva ( Urtica urens), koje pri dodiru izazivaju na koži nadražaj (urtikariju), koja se ublažuje ljekovitim mastima na bazi antihistaminika i
bijela kopriva ili mrtva bijela kopriva (Lamium album – Labiatae), koja je česta biljka po poljima od koje se upotrebljavaju vršni dijelovi ili samo cvijetovi. Bijela kopriva i druge usnatice (crvena, žuta itd.) ne izazivaju na koži žarenje!
Koprive su izvrsni preparati kalcija.
NALAZIŠTE: Raste svuda: na zapuštenim mjestima, gajevima, rubovima šuma, obalama rijeka i potoka, uz ograde, kao korov.
OPIS: Trajnica, 60-80 cm visoka, uspravna, četverouglaste stabljike s nasuprotnim, srcoliko šiljatim i grubo nazubljenim listovima kratkih peteljki.
Cvate od lipnja do rujna. Sjeme se bere u kolovozu i rujnu.
SADRŽI: željezo, sumpor, kalcij, natrij, mineralne soli, mravlju, octenu,
maslačnu i kremičnu kiselinu, vitamine A, C i K. U lišću ima tanina, klorofila, karotena, fitosterola, lecitina, nešto sluzi i voska, i u dlačicama acetilholina i histamina.

Navodno su je zbog poznatog žarenja Cezarove trupe pronijele tada poznatim svijetom. Koristili su je za "održavanje topline" te kao lijek protiv artritisa i reumatizma.
Od davnina kopriva se rabila u prehrani za vrijeme nerodnih godina i oskudica. Mnogo je razloga da se ovo zdravo divlje povrće nađe češće na jelovniku suvremenog čovjeka. Kopriva je prirodni koncentrat vitamina i minerala, te biljnih boja. Mlado lišće koprive sadrži 20 puta više vitamina C nego zelena salata ili drugo uzgojeno povrće. List koprive sadrži dosta tanina , pa se čaj od koprive rabi za zaustavljanje unutrašnjeg i vanjskog krvarenja, kao stimulans za rast i jačanje korijena kose. Klorofil iz korijena koprive povoljno djeluje kod anemije i opće slabosti organizma. Žare koprive sadrže acetilholin i histamin, koji pri dodiru jako reagiraju , te se javlja crvenilo, otok i bol na koži pa ih treba pažljivo brati. Za sušenje kopriva se sabire cijelog ljeta. Najbolje ju je pokositi pa zatim skinuti lišće i sušiti. Suši se razastrta u hladu ili u sušnicama na 40 stupnjeva Celzija. Od 6 kg zelenog lišća dobije se 1 kg suhe droge.
Korijen za sušenje se sakuplja u vrijeme kada nema vegetacije- u rano proljeće ili kasnu jesen, nakon pranja i skidanja sitnih žilica se suši. Korijen se koristi za sprečavanje opadanja kose.
Čaj od cijele biljke odvaja sluz iz pluća, čisti želudac, jetru i crijeva, ujedno je izvrstan lijek za liječenje anemije, šuljeva, žutice, groznice, pomiješana s drugim biljkama liječi čireve na želucu i crijevima, čisti krv, pospješuje probavu, smanjuje uzrujanost i nesanicu. Isto tako je dobra za liječenje vodene bolesti, gihta (uloga), jetre, bubrega i nesvjestice.

U proljeće treba brati mlade koprive, nasjeckati ih rukom ili strojem, i dodati salati. Nasjeckane svježe koprive (mlade) mogu se također dodati juhi prije nego ju počnemo jesti. Stalno uzimanje kopriva je važno jer sadrže obilje kalcijeva fosfata. Nasjeckane koprive mogu se pomiješati i sa špinatom, prije nego se posluži. Koprive se ne smiju kuhati sa drugim jelima jer time gube svoje djelovanje. IMA JAKO ANTIBAKTERIJSKO DJELOVANJE. Uz to je i priznati dijuretik. U posljednje vrijeme sve je češći glavni sastojak pripravaka koji se uzimaju kod dobroćudnog povećanja prostate.

Koprivom se mogu suzbijati i lisne uši – otopinu može svatko sam pripremiti. U posudu od 10 litara napuni se svježe ubrana kopriva sa stabljikom, može i u fazi cvatnje, ali ne kada dozrije i javi se sjeme. Prelije se vodom tako da koprive budu prekrivene 4-5 cm, a kao voda najpoželjnija je kišnica. Ostavi se stajati 24 sata. Tekućina se ocijedi i njome nekoliko puta poprska napadnuto voće i povrće. Koristi se kod manjih napada uši. Uši uništava mravlja kiselina koja se nalazi u svježe pripremljenoj otopini.

® PROTIV SLABOKRVNOSTI, ZA JAČANJE, ŽUTICE I KAMENA U MJEHURU:
Priprema se čaj : 50 gr isitnjenog lista kuha se 15 minuta u 1 litri vode. Ostavi se da prenoći ( stoji najmanje 8 sati), i u tijeku dana pije umjesto vode .
® SOK :
Potrebno je 1 kg svježeg opranog mladog lišća koje se samelje strojem za mljevenje mesa i iscijedi sok. Pije se s medom po 3-4 žlice dnevno za liječenje slabokrvnosti, za jačanje, ispiranje usta protiv angine, upale desni, kamena u mjehuru.
® SIRUP:
Potrebno je dobiti mljevenjem 1 kg soka koji se prokuha i procijedi kroz gazu da bi bio bistar, pomiješa se s 2 kg meda (ili se doda 1,5 kg šećera).
Kuha se 15 minuta.
Uzimaju se 3-4 žlice dnevno za jačanje organizma, poslije jela.
® EKSTRAKT:
Sok se isparava na vodenoj pari u plitkoj zdjeli do gustoće meda. Uzima se dnevno 5-10 grama s medom.
® PROTIV SLABOKRVNOSTI.
U litri vode kuha se 15 minuta jedna šaka mladih pupoljaka koprive i pije se mjesec dana umjesto vode.
Zimi se mogu koristiti osušeni pupoljci, ali se upotrijebi upola manje koprive.
® PROTIV REUMATIZMA:
Po 20 grama lista koprive i breze kuhati 15 minuta u pola litre vode, tome se doda po 20 grama cvijeta bazge, lipe i pupoljaka topole.
Kada zakipi, poklopi se i ostavi 8 sati stajati i pije se u tijeku dana umjesto vode.
® ZA JETRA ( kod alkoholizma):
Kadulje – 4 velike žlice, kantariona - 8 velikih žlica, majčine dušice - 5 velikih žlica, stolisnika - 4 velike žlice, maslačka ( korijen) – 3 velike žlice, kičica – 9 velikih žlica, kopriva velika 10 velikih žlica. Trave dobro izmiješati i od mješavine uzeti 3 velike žlice i preliti sa 7 dl kipuće vode, poklopiti i ostaviti stajati 2 sata. Procijediti i zasladiti medom, ili popiti nezaslađeno. Pije se 4 X dnevno u gutljajima. Držati se jetrene dijete.
® PROTIV KAMENACA MOKRAĆNIH ORGANA:
Pripremi se mješavina od 10 g koprive, preslice (Equisetum arvense), i lišća stolisnika koja se kuha 10 minuta u 1 litri vode. Ostavi se poklopljeno 4 sata i nakon toga procijedi. Pije se tijekom dana umjesto vode. Od istog sastava
biljaka može se 3 velike žlice močiti 12 sati u 2 litre vode, zatim kuhati pola sata, ostaviti poklopljeno da stoji još 1 sat i onda procijedi. Pije se 3X dnevno po 1 šalicu prije jela. Time se popravlja poremećena izmjena tvari u tijelu i pomaže da se sve nezdravo iz njega izluči mokraćom, dakle, pospješuje i mokrenje.
® PROTIV GIHTA, IŠIJASA, REUME i NEURALGIJE koristi ovaj recept:
10 velikih žlica lišća i sitno narezanog korijena koprive , 2 velike žlice trpuca ( Plantago lanceolata), i 1 veliku žlicu smrvljenih boba borovice ( Juniperus communis) treba močiti u 1 litri slatkog crnog vina 14 sati, zatim kuhati pola sata sa 4 velike žlice meda i ostaviti poklopljeno da stoji 2 sata. Uzima se toplo po 1 žlica 3x dnevno. U istu svrhu koristi se i korijen koprive koji se moči 14 sati u 2 dl crnog vina, zatim se prokuha pola sata sa 8 velikih žlica meda i ostavi poklopljeno 1 sat. Pije se svaki sat po 1 velika žlica.
® PROTIV MUCANJA:
5-6 kapi svježeg soka koprive stavlja se 5 puta na dan pod jezik. Ujedno liječi i od straha.
® ČAJ ZA LIJEČENJE UVEČANE PROSTATE:
U 3 litre vrele vode staviti: po 5 grama lista koprive, korijena koprive, korijena zečjeg trna, lista lijeske, 6 grama borovičinih boba ( Fructus juniperi), 8 grama zobi, 4 grama lista breze i 3 grama kore jasike ( Populi tremulae cortex). Čaj poklopiti i ostaviti da se hladi pet sati, zatim podgrijavati i piti gorak. Tri litre čaja popiti za jedan dan. Uz to svaki dan pojesti po četvrtinu kilograma kuhane tikve ( bilo koje vrste) i 40 koščica tikve. Terapija traje 30 dana. Alkohol, kava, bijeli šećer i životinjske masnoće isključuju se iz ishrane!
® ČIŠĆENJE KRVI, REGULIRANJE PROBAVE, OTKLANJANJE BESANICE I ŽIVČANE NAPETOSTI:
Priprema se od po 1 dag svježeg lišća koprive, kiselice (Rumex acetosa), trpuca i kičice, koje se moči 12 sati u pola litre vode i kuha zatim 10 minuta, uz dodatak 2 velike žlice meda, ostavi se poklopljeno 20 minuta i procijedi. Pije se ujutro i navečer po 1 šalica poslije jela.
® PROTIV NOĆNOG MOKRENJA U KREVET: priprema se lijek od 20 g zdrobljenog sjemena koprive i 60 g raženog brašna s malo vode i meda, te se neprave i ispeku kolačići – 5 komada. Mjesec dana pojede se svaku večer nakon jela po jedan takav kolačić.

NUSPOJAVE: Velike doze mogu izazvati zatvor i crvenilo kože. Ne smije se koristiti neprokuhana, JER MOŽE OŠTETITI BUBREGE. S obzirom da je dijuretik, kod česte primjene treba pripaziti na gubitak kalija te uzimati hranu bogatu tim mineralom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Crni caj pomaže bržem oporavku od stresa

Prema istraživanju s University College London, crni caj smanjuje nivo stresnog hormona kortizola. Istraživanje je sprovedeno na 75 muških dobrovoljaca, nepušaca s redovnom navikom pijenja caja. Za vreme ispitivanja dobrovoljci nisu konzumirali druge vrste caja i kafu. Dobrovoljci su izloženi stresnim situacijama, a merio im se puls, pritisak, koncetracija krvnih plocica i kortizola te licna procena stresa. Povecanje pulsa i pritiska ostalo je isto u geupi koja je pila placebo i u grupi koja je pila crni caj. Ipak, nivo kortizola u krvi i licni doživljaj stresa bili su znacajno manji u grupi koja je pila crni caj. Pošto se ucinak crnog caja iskazuje 50 minuta nakon konzumacije caja, istraživaci naglašavaju da crni caj ne sprecava stres u stresnim situacijama, nego pomaže što bržem oporavku od stresa. Za sada nije poznato koji sastojci crnog caja imaju to dejstvo.

Izvor: Herbateka
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Odoljen

Odoljen je danas jedna od vodecih biljaka u fitoterapiji. Koristi se u raznim farmaceutskim oblicima (caj, tinktura, tablete... (Ovome je doprinelo njegovo umirujuce delovanje na nervni sistem, te se preporucuje svim osobama koje su napete, uznemirene, imaju probleme sa koncentracijom... Deluje dobro i na srce. Daje se u kombinaciji sa drugim biljem protiv nadimanja. Nosilac lekovitog svojstva je etarsko ulje kojeg ima u biljci od 0,2-2%. Variranja sadržaja etarskog ulja razlog je da se odoljen ne sakuplja u prirodi vec se za potrebe farmaceutske industrije koristi gajeni koren. Gaji se i kod nas ali nedovoljno. Masovna upotreba proizvoda odoljena je razlog da treba podsticati i razvijati gajenje ove biljke. Najviše se gaji u Belgiji i Holandiji odakle se i izveze najviše odoljena.
Protiv nervoze: 50 g nane, 30 g sitno iseckanog odoljena i 20 g trave ive. Jedna supena kašika ove smeše se popari sa 200 g kljucale vode, poklopi i posle dva sata ocedi. Zasladi se medom i pije toplo posle jela ujutru i uvece.

Protiv nesanice: 30 g odoljena, 40 g hmelja i po 15g nane i maticnjaka se pomeša. Priprema se kao i prethodni caj i pije jedna šolja pre spavanja.

Protiv nervoze u klimakterijumu koje su pracene lupanjem srca: Izmešati po 15 g odoljena, cveta lavande, kima, moraca i po 20 g gloga i maticnjaka. Tri supene kašike ove smeše se popari sa 500 g kljucale vode, poklopi i posle dva sata ocedi, medom zasladi i popije u toku dana 3-4 doze.

Ko ne voli cajeve ili nece pripremati svakodnevno napitak zbog nedostatka vremena može pripremati kapi (tinkturu): 20 g iseckanog odoljena prelije se u tegli koja se hermeticki zatvara sa 100 g razblaženog alkohola (70%), drži 8-10 dana uz cešce mešanje zatim procedi. Dobijena tecnost se sipa u ciste bocice dobro zatvori i pije 20-30 kapi po potrebi. Za probleme nesanice uvece pre spavanja. Za smirenje dva do tri puta dnevno.

Izvor: Herbateka
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Ruzmarin



Kao začin služe za vreme ili nakon cvetanja ubrani i sušeni listići zimzelenog polugrma ruzmarina, poreklom iz Sredozemlja. Kožni, na krajevima uvijeni listići sadrže 1 do 2,5 odsto eteričnog ulja s velikim udelom terpena i tanina, gorkih materija i smole. Listići mirišu prodorno, slično kamforu, što mnogima ne odgovara, pa ruzmarin treba koristiti štedljivo. Najbolje je u jelo staviti stručak koji se izvadi kada ono dobije odgovarajući ukus.Za potrebe domaćinstva može se uzgajati u saksiji. Pre no što prolećne sadnice iznesemo na otvoreno, treba ih pustiti da se zakorene ispod prevrnute čaše ili flaše, a da ne bi izgubio aromu, treba ga zaštititi od hladnoće. U srednjem veku se ruzmarinu pripisivala moć da rasteruje sve zle duhove koji čoveka ugrožavaju u presudnim časovima njegovog života kao što su rođenje, venčanje i smrt. Zbog toga je mlada nosila venac od ruzmarina, a običaj kićenja svatova ruzmarinom zadržao se do danas.
Ruzmarin je omiljeni začin uz ovčetinu i svinjetinu te meso divljači, za razne supe i umake. Francuka i italijanska kuhinja ne mogu se ni zamisliti bez ruzmarina. Začin se upotrebljava i u proizvodnji kobasica. U Engleskoj i SAD ruzmarin se dodaje i kuvanom krompiru. Američki kuvari preporučuju da se govedina pre pečenja natrlja ruzmarinom. Začin se prodaje u listićima ili prahu.
U medicini se ruzmarinov čaj preporučuje protiv hroničnih želudačnih katara, za poboljšanje krvotoka i varenja, kao sredstvo za smirivanje živaca te protiv reumatičnih i oboljenja disajnih puteva. Ruzmarin deluje i antioksidativno, a podstiče i funkciju jetre i žuči. Mogao bi se nazvati i travom za razbuđivanje, a pripisuje mu se i da jača potenciju. Leči i oduzetost i obamrlost mišića i opštu slabost i iznurenost, uključujući psihičku. Za jačanje je dobar i med od ruzmarina.

Izvor: Herbateka
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia the best
KANTARION
BOGORODIČINA TRAVA


Biljka protiv depresije



Kantarion se upotrebljava spolja protiv posekotina, opekotina, hemoroida, za zarastanje rana i kao antiseptik. Iznutra, protiv bolova jetre, sluzavosti pluća, grčeva u stomaku i želucu, zgrušavanja krvi, bolesti bubrega, slezine i bešike, dijareje... Naročito se preporučuje kod nekontrolisanog mokrenja. Pomešan s drugim lekovitim biljkama odlično je sredstvo za lečenje zastarelog kašlja i astme.


Dejstvo ove biljke je mnogostruko zbog njenog složenog hemijskog sastava. Nemački stručnjaci u studiji koju je objavio medicinski časopis Britiš medikal žurnal, navode da je dobar za lečenje umerene i blage depresije.

Za telo i dušu
Gospin cvet, bogorodičina trava ili kantarion najpoznatiji je prirodni lek protiv derpesije. On se već stotinama godina koristio oralno za tretiranje depresivnih stanja, potištenosti, anksioznosti, kao i kod bolova živaca. Blistavi žuti cvetovi simbolično predstavljaju moć sunca i teranje sila tame, a antidepresivna svojstva visoko su cenjena i u konvencionalnoj medicini.

Kada se koristi u svrhu lečenja depresije, kantarion nije “brz” lek. S njim nećete postići trenutni oporavak, ali pokazuje odlične dugoročne rezultate.
Biljka pomaže telu i duši da se oporavi i da izgradi čvrst temelj za kompletno izlečenje. Efekat kantariona je ispitivan na 105 osoba koje su patile od depresije srednje jačine. Podeljeni su u dve grupe.

Jedna grupa dobijala je redovno placebo tablete, a druga tablete kantarion
a od 300 mg. NJihovo psihično stanje procenjivano je kroz četiri nedelje tretmana. Kod 67 odsto osoba iz grupe koje dobijala tablete kantariona primećeno je poboljšanje psihičkog stanja.

Nega i zaštita kože
Kantarion služi za negu i zaštitu kože u kozmetici i medicini (masaže, suva koža, ljuskava koža, kao zaštita od zračenja i sunčanja, akne, čirevi, opekotine...).
Poznato je da kantarion čini kožu osetljivijom sa sunčevu svetlost, zbog toga je vrlo važno izbegavati sunce za vreme korišćenja biljke.

Korisna je upotreba kod rana koje krvare, povreda mišića, hematoma, oteklina usled udaraca, uganuća i iščašenja, mnogobrojnih reumatskih oboljenja (upalnih reumatizam, degenerativni reumatizam - artroze kukova, kolena, ramena, metabolički reumatizam - giht i bolnih sindroma ramena i krsta - lumbago).

Ulje kantariona
Ulje se koristi na taj način što se njime mažu rane, posekotine, opekotine i druge ozlede ili se tim uljem natopi gaza ili čisto platno pa se povređeno mesto obloži.
Eterično ulje od kantariona deluje protiv crevnih parazita.
Fenolska jedinjenja koja se nalaze u kantarionu imaju izraženu antibakterijsku moć.

Obloge od kantariona ili ulje koriste se kod rana, opekotina, kod ujeda insekata..
Travari i neki lekari preporučuju kantarion kod rana koje teže zarastaju jer ubrzava obnovu kože.

Kako se koristi
Po pravilu se koristi tri puta nedeljno, osim ako nije drugačije naznačeno u uputstvu, a pre nego što primetite prva poboljšanja, moraćete da pričekate najmanje nedelju ili dve.
Obično jedan tretman traje tri do šest meseci. Iako osobe primete značajno poboljšanje već nakon mesec do dva korišćenja, tretman nije preporučljivo prekidati da bi izlečenje bilo potpuno.

Pri normalnoj upotrebi nisu primećeni neki negativni efekti iako kantarion jako utiče na druge lekove i njihovu delotornost, posebno kontraceptivnih pilula, lekova za tretiranje tumora ili onih za lečenje HIV-a.
Zbog toga je neophodno konsultovati se s lekarom pre tretmana kantarionom.

Čaj od kantariona se pije više puta na dan, u zavisnosti od uputstva. Kantarionovo ulje primenjuje se lokalno, najviše za masaže, obloge, kataplazme. Ulje se posebno preporučuje na negu i zaštitu kože koja je osetljiva, suva i ispucala.

Napravite same
Do visine od osam centimetara ispod vrha flaše od dva litra staviti što više listova i cvetova muške i ženske kantarije (jednakih količina), a zatim ubaciti stabljiku. Do iste visine, zatim se dodaje maslinovo ulje. Flašu lagano zatvoriti pampurom i izneti na sunce. Ovako pripremljeno ulje ostavlja se godinu dana da odstoji i nakon toga može da se koristi.

 Postupak dozrevanja ulja može se ubrzati na sledeći način. Na isti način u bocu od jedne litre ubaciti listove i cvetove muške i ženske kantarije, a nakon toga uliti domaće maslinovo ulje zagrejano na temperaturi od 60 do 70 stepeni. Prethodno je potrebno flašu zagrejati, da ne bi pukla. Napunjena flaša treba da odleži barem deset dana, od čega najmanje dva dana na suncu. Iz boce se uzima onoliko ulja koliko je potrebno, a ostatak ostaje u boci. Trebalo bi naglasiti da je kantarionovo ulje bolje ako duže odstoji.

Izvor: Dnevnik
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Nokia the best
Ruzmarin štiti mozak

Ruzmarin nije samo začin koji daje izuzetan ukus ribljim specijalitetima već štiti mozak. Grupa naučnika iz istraživačkih centara (Burnham Institute) iz Los Anđelesa i Japana su otkrili da ruzmarin sadrži sastojke koje se bore protiv slobodnih radikala koji oštećuju mozak. Aktivna supstanca kornozik acid (CA), štiti mozak od moždanog udara i neurodegeneracija koje nastaju usled oštećenja koje izazivaju slobodni radikali. Slobodni radikali ne samo da doprinose pojavi moždanog udara ili neurodegenerativnih oboljenja kao što je Alchajmerova bolest nego pojačavaju sve one procese koji se javljaju tokom starenja.

U eksperimentima nad životinjama vođe timova Drs. Takumi Satoh (Iwate univerzitet, Japan) i Stuart Lipton (Burnham institut, LA) su otkrili da se ova aktivna materija iz ruzmarina aktivira pod uticajem slobodnih radikala, tako što ih oni napadaju umesto neurona usled čega oni ostaju neoštećeni. Ovakav sastojak naučnici nazivaju patogeno-aktiviran lek koji ima blagotvornije dejstvo od lekova koji napadaju prouzrokovača i koji često izazivaju neželjene efekte na delove organizma gde njihovo dejstvo nije potrebno.

Ovaj novi tip lekova deluje kroz mehanizam nazvan redoks hemija, kod koje se elektroni prebacuju sa jednog molekula na drugi kako bi aktivirali imuni odgovor organizma. Lekovi koji bi sadržali lekovite sastojke ruzmarina bi bili neškodljivi.

Ruzmarin se u Evropi koristi kao lekovita biljka još od srednjeg veka. Miriše vrlo aromatično na cineol i kamfor, a ukusa je ljutog, aromatičnog i nagorkog.

Sastav: Droga sadrži 1,5—2% etarskog ulja, tanina, holina, saponozida, heterozida i jednu gorku materiju. Etarsko ulje (Rosmarini aetheroleum) dobija se destilacijom pomoću vodene pare iz svežeg lišća i vrhova grančica.

Upotreba: List ruzmarina upotrebljava se samo u narodnoj medicini kao sastojak čajeva za draženje kože, porast kose, abortiv , karminativ i dr. Ulje ulazi u sastav kolonjskih voda i drugih kozmetičkih sredstava, zatim u razne balsame , linimenta , tinkture , pomade i druga sredstva za trljanje i mazanje bolesnih delova tela. Koristi se još protiv epilepsije , nadimanja , hemoroida. Svež ruzmarin u starom vinu dobar je tonik za srce, posebno povoljno deluje protiv sniženog pritiska. Koristi bledim, slabim i starim ljudima. Posle gripa, čaša ruzmarinovog vina doprinosi bržem ozdravljenju.
Sada je dokazano postojanje novog sastojka u ruzmarinu koji bi mogao da bude korišćen za proizvodnju nove vrste neuroloških lekova koji će štiti mozak od neurodegenerativnih oboljenja čak i usporiti proces starenja.

Izvor: TopVita
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
ja sam pocetnik na vasem "burek" sajtu,ali i u prici o lekovitom bolju.  kako planiram zivot na kraju sveta u sumama i livadama volela bih da puno toga naucim o lekovitom bilju.  odakle da pocnem? koju literaturu da nabavim?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Zodijak Aries
Pol
Poruke 42390
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.25
Za pocetak pocni sa ove teme od prvog posta  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 7
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
ima li kogod lek za promuklost od cigareta i takozvanu spikersku bolest .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 20 21 23 24
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.112 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.