Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hrvatsko zrakoplovstvo se modernizuje. A Srpsko?  (Pročitano 22803 puta)
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
Zanima me nešta nevezano uz temu, kad već pričate o nabavci aviona, zašto niko ne uzima u obzir Fr Rafala,
avion izgleda moderno  Smile (to je moja "stručna" procena), ali niko ga do sad ne pominje.
Ima li nekih većih mana ili...

Rafal je skup avion. Niko ga ne koristi osim Francuske.

To da su nam rusi "veliki prijatelji" smo osetili od 91. do 99.(za ovo sadasnje "prijateljstvo" cemo jos da vidimo). O bilo kakvom ratu protiv NATO ili Rusije je uzaludno razmisljati. 1999. je bila primer da se protiv velike sile u vazduhu ne mozemo boriti, pa imali mi i 100 aviona MiG-35. Srbija ima vazdusni prostor u duzinu nepunih 500 Km. a u sirinu 300 Km. Teorija da je dvomotorni avion zilaviji vise ne prolazi, jer pogodak savremene V-V ili Z-V rakete dovodi do unistenja ili velikog ostecenja aviona. Bez obzira na broj motora, pilot ce iz tog aviona morati da se katapultira. Super manevrabilnost moze u danasnje vreme da bude interesantna na aeromitingu, u realnoj borbi ce retko dolaziti do vizuelnog kontakta izmedju aviona (dogfight), jer se rakete ispaljuju sa 60+ kilometara.
Zaboravio sam da kazem, nisam siguran da MiG-35 ima one resetke na usisnicima za vazduh kakve ima vecina MiG-29. Kod MiG-29 one se spustaju i sprecavaju ulazak stranih tela u lopatice kompresora dok avion rula, polece ili slece. Kada se te resetke spuste, motor dobija dodatni vazduh preko onih zaluzina (skrgi) na gornjoj strani usisnika. Ovo je uradjeno jer su usisnici vazduha na MiG-29 nisko tj. blizu tla. Na MiG-35 su te zaluzine uklonjene da bi se dobilo vise mesta za smestaj dodatnog goriva. Nisam siguran dali MiG-35 moze poletati i sletati sa slabije uredjenih (nisam mislio opremljenih) PSS. Isti problem ima i F-16. Gripen i ostali avioni kojima su usisnici postavljeni visoko od tla nemaju ovih problema.
« Poslednja izmena: 28. Mar 2007, 21:09:33 od 211 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1810
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia n70
pa nece velika rusija zbog srbje ulaziti u rat sa amerima mada putin ima **** niko nije lud za tako nesto nijedna drzava
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
Naravno da nece, ali svako ko razmislja da bi trebalo kupovati borbene avione od Rusije da bi se eventualno borili protiv NATO-a ne razmislja dobro. Ja kazem da je epilog takvog rata dobro poznat, pa imali mi i 100 MiG-35.
Ne tvrdim ja da je Gripen bolji i mocniji avion od MiG-35, jer to sigurno nije. Mislim samo da je on za nase potrebe i uslove nabavke najpovoljniji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mislim da mnogi ovde nemaju pojma sta se glada kad se kupuje oruzje... dali znate mozda sta je offset?! to znaci ako kod svedjana kupite oruzja za milijardu, recimo oni vam kroz investicije u vasoj zemlji vrate recimo 30%... e sad ameri to ne rade... pa znas jadne i bedne vise se isplati gripen, nego mig i f-16... !
I ameri rade ofset, nudili su nesto slicno hrvatima. Ali hrvatima vise odgovara Gripen zato sto svedjani jos treba da im prodaju i neke brodove, remontuju protivbrodske rakete itd., pa bi im sve to izaslo povoljnije u kompletu.
Zanima me nešta nevezano uz temu, kad već pričate o nabavci aviona, zašto niko ne uzima u obzir Fr Rafala,
avion izgleda moderno  Smile (to je moja "stručna" procena), ali niko ga do sad ne pominje.
Ima li nekih većih mana ili...

Rafal je skup avion. Niko ga ne koristi osim Francuske.

To da su nam rusi "veliki prijatelji" smo osetili od 91. do 99.(za ovo sadasnje "prijateljstvo" cemo jos da vidimo). O bilo kakvom ratu protiv NATO ili Rusije je uzaludno razmisljati. 1999. je bila primer da se protiv velike sile u vazduhu ne mozemo boriti, pa imali mi i 100 aviona MiG-35. Srbija ima vazdusni prostor u duzinu nepunih 500 Km. a u sirinu 300 Km. Teorija da je dvomotorni avion zilaviji vise ne prolazi, jer pogodak savremene V-V ili Z-V rakete dovodi do unistenja ili velikog ostecenja aviona. Bez obzira na broj motora, pilot ce iz tog aviona morati da se katapultira. Super manevrabilnost moze u danasnje vreme da bude interesantna na aeromitingu, u realnoj borbi ce retko dolaziti do vizuelnog kontakta izmedju aviona (dogfight), jer se rakete ispaljuju sa 60+ kilometara.
Zaboravio sam da kazem, nisam siguran da MiG-35 ima one resetke na usisnicima za vazduh kakve ima vecina MiG-29. Kod MiG-29 one se spustaju i sprecavaju ulazak stranih tela u lopatice kompresora dok avion rula, polece ili slece. Kada se te resetke spuste, motor dobija dodatni vazduh preko onih zaluzina (skrgi) na gornjoj strani usisnika. Ovo je uradjeno jer su usisnici vazduha na MiG-29 nisko tj. blizu tla. Na MiG-35 su te zaluzine uklonjene da bi se dobilo vise mesta za smestaj dodatnog goriva. Nisam siguran dali MiG-35 moze poletati i sletati sa slabije uredjenih (nisam mislio opremljenih) PSS. Isti problem ima i F-16. Gripen i ostali avioni kojima su usisnici postavljeni visoko od tla nemaju ovih problema.
Kod MiG-33 postoje resetke na uvodnicima kao kod Su-27 koje prakticno filtriraju vazduh sprecavajuci krupne predmete da ulete u kompresor i naprave dar-mar.
Super manervabilnost dobro dodje za izbegavanje ispaljenih raketa i daje dosta rezerve u snazi za nastavljanje manevrisanja, a vecina obaranja nasih aviona je bilo u vizuelnom dometu.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
a vecina obaranja nasih aviona je bilo u vizuelnom dometu.

Ne slazem se ovim  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 8848
Zastava Србија - Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
Нисам ја рекао да су нам Руси пријатељи, далеко од тога. Али сам рекао да су традиционални снабдевачи наше војске и једни од последњих који би нам увели ембарго на оружје. Поменуо сам и обученост пилота и механичара.
Да смо имали 100 МиГ 35 и одговарајући ПВО систем НАТО би два пута размислио пре него што бомбардује. И нажалост се не слажем са вама да НАТО није потенцијални противник. Блиска историја показује супротно (не позивам на сукоб са НАТО-ом). Ако тако гледамо онда нам ни не треба више од ескадриле зар не?
МиГ 35 је бољи авион од Грипена. Што се тиче тзв. офсета, ја сам причао о идеалним условима. Гледао сам који је авион најбољи за војску а не за економију.
Авиони генерације МиГ 29 имају предност а то је моћан стајни трап који омогућава полетање са њива буквално. Тако да не стоји то.
И векторски потисак није глупост за акробације већ озбиљно средство за избегавање ракета.

Због малог ваздушног простора земље нисам спомињао сухоје.
IP sačuvana
social share
Srbe treba staviti van zakona. Tu je sudac i overšitelj svaki onaj koji je i bjesnom paščetu. - Ante Starčević
U slučaju sukoba sa Srbijom nakon aneksije Bosne i Hercegovine Srbe treba masakrirati i proterati iz Hrvatske. - Josip Frank
Srbi u Hrvatskoj su Cigani, Vlasi i bog zna što, koji su s turskog koca utekli nama. Srbi su dakle Vlaški nakot zrio za sikiru. - Stjepan Radić

Tuđmanov cilj je bio rat po svaku cenu. Po tom njegovom konceptu trebalo je da Srbi nestanu iz Hrvatske - Josip Boljkovac, bivši ministar policije Hrvatske
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 267
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6120
koliko sam cuo od hrvata, oni razmisljau o f-16 ali zbog offset-a im je zanimljiviji gripen... kao dobar primer je uzeta madjarska, koje je bolje prosla sa gripenima nego sa f-16.
IP sačuvana
social share
"...ja sam samo prolazio i neam` pojma..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
a vecina obaranja nasih aviona je bilo u vizuelnom dometu.

Ne slazem se ovim  Smile
ne govorim na pamet vec svedocenje pilota F-15 koje je izaslo pre par godina u Air Forces Monthly. Taj je navodno pogodio dva nasa aviona raketama AMRAAM i pri tome je video "vatrene kugle" u mraku. To je vizuelni domet, svakako.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 267
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6120
taj mig35 jos niko nije kupio, kako neko moze da zna od cega je on bolji. i tesko da je bolji od gripena kad je, ako se nevaram generaciju nize od navedenog svedjanina! kao sto je neko spomenu dogfight nije nestao ali polao iscezava, tak avion je interesantan za aero mitinge... a nama kojima je cilj NATO, treba u tom pravcu i da gledamo!
a i sto se tice obuke nasih pilota i mehanicara, nevidim sta je tu problem, pa svi moderni avioni imaju lcd displeje, nasi piloti ce morati da se privikavaju svakom novom avionu nevezano ko je proizvodjac, ili ko ga modernizuje jer smo 15 god. u zaostatku za modernim tehnologijama!
IP sačuvana
social share
"...ja sam samo prolazio i neam` pojma..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 609
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
ustvari, kokpit mig35 nema veze sa klasicnom 29-kom, kao ni skoro sve ostalo. Kokpit je opremljen sa 7 LCD displeja. mig35 ima AESA radar firme Zuk. AESA radare (do sad upotrijebljeni na F/A-18 E/F Block 2 i F-22A Raptor, kao i F-16 za Izraelsko RV)karakterise veca pouzdanost i domet u odnosu na radare koji su sad u upotrebi. Svedjani raizvijaju radar AESA za Gripena za verzije E i F, koje SAAB planira da plasira Indijcima kao zamjenu za 21-ice. Ovaj radar razvijaju u kooperaciji sa firmom Erikson. Planira se ugradnja AESA radara i za EF-2000 Typhoon, ali ce taj malo da kasni.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.