Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Eksplozije u vojnom skladištu  (Pročitano 16076 puta)
19. Okt 2006, 16:00:36
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Paraćin -- Paraćin odjutros potresaju eksplozije u vojnom skladištu municije na Karađorđevom brdu iznad grada, još nije moguće izvršiti uviđaj

Serija eksplozija počela je jutros oko 4 sata, a poslednja eksplozija slabijeg intenziteta dogodila se oko 8 sati. Povređeno je desetak građana, uglavnom je reč o lakšim povredama i posekotinama, pošto su od siline eksplozija popucala stakla na prozorima zgrada u Paraćinu. Jedna žena zadržana je u bolnici zbog stresa. Neke su ocene da se radi o velikom nemaru.

Ministar odbrane Zoran Stanković potvrdio je za B92 da se u vojnom objektu kod Paraćina dogodila serija eksplozija, u kojoj nema povređenih vojnika.

Portparol Ministarstva odbrane Zoran Puhač izjavio je za B92 da je reč o skladištu municije različitih kalibara i da zbog takve vrste municije sada nije moguće izvršiti uviđaj i utvrditi uzroke. "Nema nikakvih opasnosti u ovom trenutku da se taj požar proširi. To je najvažnije, mada smo i VMA i mobilne ekipe i institucije stavili u stanje pripravnosti", kaže on.

Policija je blokirala Paraćin, kako se navodi, radi bezbednosti građana. Na ulicama Paraćina se nalazi veći broj policajaca, vojnika i vatrogasnih kola. Predsednik opštine Paraćin Saša Paunović izjavio je da će za prilazak vojnom skladištu biti potrebno makar tri dana. Paunović je za B92 rekao da su mu to rekli zvaničnici Vojske Srbije i naveo da su skladište i prostor oko njega još opasna mesta jer se još čuju detonacije.

"U međuvremenu će vojska i policija obezbeđivati prostor oko objekta i uklanjati minska ekplozivna sredstva oko skladišta. Po propisima koji važe za takve događaje, potrebno je nekoliko dana da se uđe u prostor  skladišta i da se pređe na razminiranje i uklanjanje ekplozivinih sredstava iz njega. U međuvremenu, bavićemo se uglavnom uklanjanjem eksplozivnih sredstava oko objekta", kaže on.

Ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić kaže da se u vojnom skladištu dogodilo osam lančanih eksplozija. "Radi se o klasičnom eksplozivu, 3.500 tona eksploziva lančano je eksplodiralo u magacinima Vojske Srbije. Sada je rano reći, ali verujem da se ne radi o sabotaži, a odgovornost se uvek na kraju ocenjuje", kaže on.

"Za to što se objekat nalazi blizu grada uzrok treba tražiti u ranijim konceptima odbrane, u ranijim konceptima skladištenja i stacioniranja vojske i vojnih objekata u ili blizu gradova. Moram da kažem da je bitno da nema poginulih", kaže on.

Uglavnom lakše povrede

U bolnicu u Paraćinu primljeno je 11 osoba i sve imaju lakše telesne povrede. Reč je o posekotinama po licu pošto su od siline eksplozija popucala prozorska stakala na stambenim zgradama, kaže za B92 direktor bolnice Milivoje Milošaković.

"Trenutno su u Urgentnom centru Paraćin samo dva pacijenta s povredama iz noćašnjih eksplozija, a to su Javorka Veljković i jedan muškarac. Tokom noći je pregledano još devet pacijenata s lakšim povredama, uglavnom se radi o posekotinama, a kasnije se više nije niko javljao za intervencije", rekao je Milošaković.

U Paraćinu ima struje, ali je snabdevanje ugroženo pošto je u eksploziji oštećen dalekovod koji snabdeva trafo-stanice. Osnovne i srednje škole i vrtići u opštinama Ćuprija i Paraćin ne rade. Gradonačelnik Paraćina štetu procenjuje na oko 10 miliona dinara.

Hitnoj pomoći u Ćupriji za pomoć se javilo 12 ljudi, a svi su posle ukazane pomoći pušteni kućama. Većina povređenih ima posekotine ruku, od stakla, a jedan radnik fabrike konditorskih proizvoda Ravanica od siline eksplozije pao je u pogonu i polomio lakat.

Autoput Beograd-Niš kod Paraćina i dalje je zatvoren za saobraćaj, pošto je skladište udaljeno nekoliko stotina metara od autoputa. Sva vozila koja iz Beograda idu ka Nišu, upućuju se na regionalni put od Jagodine, preko Ćuprije, ka Paraćinu.

Železnički saobraćaj na delu pruge između Paraćina i Ćuprije ponovo je uspostavljen. Kako se navodi u saopštenju Železnica Srbije, vozovi su pušteni u saobraćaj u 10.55 jer su nadležne službe procenile da je pruga bezbedna. Saobraćaj je bio zaustavljen od 4.00.

Crveni krst poslao pomoć

Crveni krst Srbije poslao je pošiljku pomoći za žitelje Paraćina, pre svega za stanovnike naselja 7. jul, koji su evakusani i smešteni u prihvatni  centar. Isporuka pomoći počeće posle podne. Prema rečima nadležnih u Crvenom krstu, situacija u Paraćinu se prati i spremni su da pošalju svaku dodatnu pomoć za stanovnike tog grada.

Đula Lošonc, kordinator Crvenog krsta Srbije, kaže da je CKS pripremio pošiljku pomoći koja sadrži 10.000 kvadratnih metara plastične folije za prozore, 16.000 kvadratnih metara folije za prozore, vrata i crepove, jedan set za održavanje kolektivne higijene, 500 ćebadi i 150 vreća za spavanje. Poslate su i konzerve hrane, a kriterijume raspodele odrediće opštinski štabovi", kaže on.

"Nema zagađenja"

Ministar za zaštitu životne sredine Aleksandar Popović izjavio je za B92 da opasnosti od zagađenja nema ni za građane ni za životnu sredinu. "Kada je reč o zagađenju, njega praktično nema, nema nikakve opasnosti ni po zdravlje ljudi ni po životnu sredinu", kaže on.

"Reč je uglavnom o eksplozivima koji eksplodiranjem i sagorevanjem dalju ugljen-monoksid i ugljen-dioksid i azotove okside, a to su sve supstance koje imate u vazduhu a koje, same po sebi, osim u veoma velikim koncentracijama, nisu opasne. Još kada imate i vetar, nema tu ničega što bi moglo da bude toksikološka opasnost", kaže on.

"Katastrofa izbegnuta srećom"

Vojni analitičar Ljubodrag Stojadinović u emisiji Kažiprst B92 rekao je da je reč o izuzetno opasnom i vanrednom događaju, u kom je katastrofa sprečena sticajem srećnih okolnosti. "Potreban je sticaj makar 10-15 okolnosti da se desi takva serija eksplozija, reč je o ozbiljnom nemaru i izbegavanju procedure. Očigledno je da postoji mnogo zapuštenosti u sistemu obezbeđenja skladišta", kaže on.

Stojadinović kaže da je je tvrdnja Ministarstva odbrane da su skladišta sigurna, pomalo cinična posle takvog događaja, a da je posebno opasno što se mnogi slični objekti nalaze veoma blizu naselja.

Vojni analitičar Aleksandar Radić za B92 kaže da se nesreće ne mogu izbeći i da se uvek i u svuda mogu desiti, ali da je u slučaju Srbije problem u tome što su vojni objekti isuviše blizu naseljenih mesta, a njihovo razmeštanje je vrlo skupo. "Kako god da kvalitetno postavite sistem obezbeđenja objekata u kojima su eksplozivna sredstva, nesreće su uvek moguće i dokle god postoji rizik, svaka država želi da zaštiti i civile", kaže on.

"U slučaju Srbije, postoji ozbiljan problem, tegobno nasleđe prošlosti. Kada je formirana većina vojnih garnizona, krajem XIX i početkom XX veka, objekti su građeni na periferiji tadašnjih gradova i mesta, ali urbanizacija ih je progutala i oni su postali deo gradskog jezgra", objašnjava Radić.

"U vreme komunizma, iz ideoloških razloga nije se razmišljalo o ozbiljnom razmeštanju vojske iz gradova i upravo se insistiralo na bliskosti JNA i stanovništva", kaže on.

"Sada se vojska nalazi pred ozbiljnim problemom, a to je kako napraviti novu racionalnu organizaciju i izmestiti te snage iz gradova. Za to je potrebno mnogo novca i mnogo dobre volje, da bi sada sve kasarne koje su u gradovima bile preseljene na neke lokacije koje će biti dalje od civila", kaže Radić.

Istraga eksplozije u Bariču i dalje traje

Pre eksplozije u Paraćinu dogodila se i eksplozija u fabrici eksploziva u Bariču. Eksplozija se dogodila 29. maja u pogonu "Prve iskre" za proizvodnju eksplozivnih materija, a za razliku od jutrošnje eksplozije, u kojoj nije bilo poginulih, u Bariču su poginule tri osobe.

Iako su od poslednje velike eksplozije vojne opreme, koja se dogodila u namenskom proizvodnom pogonu "Prve iskre" u Bariču, protekla četiri i po meseca, uzroci nesreće još nisu utvrđeni. Portparol Okružnog tužilaštva u Beogradu Saša Ivanić izjavio je agenciji Beta da su predistražne radnje u vezi sa eksplozijom u fabrici eksploziva u Bariču u toku i da ne može da spekuliše o uzrocima nesreće.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
 TADIĆ TRAŽI IZVEŠTAJ O SERIJI EKSPLOZIJA U PARAĆINU

Predsednik Republike Srbije Boris Tadić zatražio je od Ministarstva odbrane izveštaj o seriji eksplozija u vojnom skladištu u Paraćinu koja se dogodila u ranim jutarnjim časovima, saopštila je Pres služba predsednika Srbije.

Istovremeno, predsednik Tadić je tražio informaciju o tome da li su nadležne vojne službe preduzele sve mere da se eksplozije, koje su uznemirile građane Paraćina i okolnih gradova i nanele veliku materijalnu štetu, više ne ponove.

Predsednik Tadić insistira da se što hitnije saniraju posledice eksplozija, obavi istraga i odgovorni sankcionišu.

Predsednik Srbije je izrazio zadovoljstvo reagovanjem republičkih i lokalnih vlasti koje preduzimaju neophodne mere kako bi se umirilo stanovništvo i situacija stavila pod kontrolu.


Izvor: RTS
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
postoje dve verzije ovih dogadjaja ,sa istim krivcem (krivcima) Smile
1. ova ,kao i explozija u barichu su posledica tzv "reformi" sektora odbrane pod komandom borisa tadica , koje su potpuno ruinirale vojsku i odbranbenu industriju i zbog kojih sad imamo toliki broj incidenata ,mnogo veci nego u miloshevicevo ,a da ne govorimo o titovom vremenu.
2. diverzija zapadnih obaveshtajnih sluzbi , u cilju eliminisanja vs kao pretnje , uz pomoc "pro-zapadnih" kadrova u vojsci koje je opet postavio boris tadic i njegova "reformatorska" struja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
ne znam zbog cega je , ali samo od sebe nije sve krenulo  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Vojno skladište municije sa 3.500 tona eksploziva odletelo u vazduh
Paraćin pretvoren u minsko polje

Za samo jednu noć građani Paraćina vratili su se u ratno stanje. Juče oko četiri ujutru u vojnom skladištu municije, udaljenom dva kilometra od grada, počele su da odjekuju snažne eksplozije. Od siline detonacija, koje su neprekidno trajale sve do osam časova, popucao je veliki broj stakala u gradu, a najmanje 22 osobe su povređene. Jednog radnika na benzinskoj pumpi, udaljenoj nekoliko stotina metara od magacina, silina vazdušnog udara odbacila je metar i po unazad.

Nenad Rajić je imao sreće što su na „Jugopetrolovoj“ pumpi, sa 150 tona goriva, samo stakla na prozorima odletela u vazduh.

„Posle toga izašao sam napolje da potražim kolegu, a zatim smo zajedno otišli iza objekta da bismo se sklonili od razbijenog stakla“, rekao je Rajić.

U samom skladištu u kome se nalazilo oko 3.500 tona municije i eksploziva nije bilo povređenih. Šestorica vojnika uspela su na vreme da se sklone u rov. Šta je izazvalo nezapamćenu seriju eksplozija, koja se oko šest časova izjutra osetila i u Nišu, 80 kilometara dalje, još nije poznato. Istražni sudija Okružnog suda u Nišu Radomir Mladenović, koji je sa zamenikom tužioca Đurom Blagojevićem izašao na lice mesta, kaže da će uviđaj biti moguće uraditi tek iduće nedelje, jer je po propisima potrebno da prođu tri dana od zadnje eksplozije. Mladenović je izjavio za „Blic“ da je juče u 10.25 časova prišao sa tužiocem na 20 metara do kapije objekta kada su se začule dve jake detonacije. Sporadična pucnjava i nešto slabije eksplozije čule su se juče i iza podneva, a moguće je da će i danas odjekivati Paraćinom. Prema rečima Mladenovića, u skladištu se nalazio jedan podoficir, tri ugovorca i dva vojnika koja su bila na dužnosti u momentu eksplozije.

Mislili da je napad

- Oko 3.40 časova vojnik koji je bio na straži čuo je pucketanje nalik pešadijskoj vatri, pa je pošao do kućice da o tome izvesti komandira. Dok je išao prema telefonu, ponovo se začulo još nekoliko kratkih rafala, nakon čega se video i dim iz pravca skladišta. Dok je razgovarao sa komandirom, čula se i prva eksplozija. Vojnici su odmah prešli u rov, posebno napravljen za te namene, i tu su ostali naredna dva časa - rekao je Mladenović.

On je dodao da vojnici nisu želeli da napuste položaj bez naređenja ne znajući da li je reč o napadu. Pomenuto skladište udaljeno je vazdušnom linijom oko 400 metara od autoputa Niš-Beograd, koji je juče iz bezbednosnih razloga bio zatvoren za saobraćaj. A tako bi moglo da bude i u naredna dva dana.

U Paraćin je juče došao i ministar odbrane Zoran Stanković koji je rekao da vojni i civilni organi rade na utvrđivanju uzroka eksplozije i da će rezultati biti saopšteni na kraju istrage. Upitan da li je možda reč o diverziji, Stanković je rekao da nema nikakvih elemenata, ali da će stručnjak službe proveriti i utvrditi šta je u pitanju.

- Nije registrovano hemijsko zagađenje, niti povišene koncentracije bilo kojih drugih materija u vazduhu, tako da nema opasnosti za stanovništvo. Sanacija objekata na kojima su polupana stakla je već započeta i formirana je stručna komisija koja će izvršiti procenu štete koja će biti plaćena - rekao je Stanković.

Rasute mine okolo

On je istakao da u okolini skladišta ima neeksplodiranih mina i da građani treba da obrate pažnju i pozovu nadležne organe ukoliko nađu neku neeksplodiranu granatu.

- Prema praksi, obično oko pet odsto niskoeksplozivnih sredstava ostane neeksplodirano. Mogu se naći u radijusu od 10 kilometara, a da li je to zaista tako, znaćemo tek nakon provere - kazao je Stanković i potvrdio da se pre eksplozije u skladištu nalazilo čak 3.500 tona municije i eksploziva. Odgovarajući na pitanje novinara koji su kalkulisali sa informacijom da je neposredno pre eksplozije iznad skladišta preleteo neki avion, Stanković je rekao da nemaju nikakve podatke o tome. Kako su se reporteri „Blica“ mogli uveriti na licu mesta, u eksploziji je stradao i restoran „Tito“ koji se nalazi na oko 400 metara vazdušnom linijom od skladišta koje je eksplodiralo, a prema nekim informacijama, jedna neeksplodirana raketa je završila u obližnjem selu, a na automobil jednog od vojnika, koji su bili na dužnosti u skladištu, pala je neeksplodirana minobacačka granata.

Kako „Blic“ saznaje, električne instalacije nisu mogle da izazovu paljenje eksploziva zato što u skladištu nije bilo električnih instalacija. Ovo skladište gađano je i za vreme NATO agresije, ali je kasnije renovirano. Sada mu nema pomoći, jer je u potpunosti uništeno.

Eksplozije su se, inače, mogle čuti sporadično do juče po podne.

Branko Janaćković i ekipa „Blica“

    Dragan Jočić, ministar policije
    Nije bilo hemijskih sredstava


    - Prvi rezultati istrage očekuju se danas ili sutra. Problem je što ne samo Vojska nego i MUP tu ima veliku količinu minsko-eksplozivnih sredstava koja više nisu u upotrebi i koja bi trebalo da se unište. To je posledica sa kojom se moramo suočiti. Bilo je svih vrsta eksploziva i municije, jedino čega nije bilo i čega smo se plašili su hemijska sredstva.

    On je kategorički odbacio mogućnost da je u pitanju sabotaža ili ljudski faktor.

    V.L.
    Udare zabeležili i seizmolozi

    Mreža seizmoloških stanica Srbije registrovala je rano jutros sedam eksplozija u regionu Paraćina.

    Kako saznajemo, tokom jučerašnje eksplozije udar vazdušnog pritiska iznosio je osam milimetara, dok je za vreme bombardovanja 1999. godine bio oko dva milimetra.

    B. J.
    Duga lista tragedija

    1. Vojna fabrika eksploziva u okviru Fabrike „Prva iskra - Namenska“ u Bariču potpuno je sravnjena sa zemljom u stravičnoj eksploziji nekoliko stotina kilograma trotila koja se dogodila 29. maja ove godine. Poginula su trojica radnika - Živko Lazarević (49), Radovan Bomestan (46) i Nenad Stanković (36). Još tri radnika i jedan vatrogasac lakše su povređeni.

    2. Žestoka eksplozija u „Prvoj iskri“ 21. juna 1996. godine odnela je život Neđu Spinji (42) iz Zabrežja kod Obrenovca i Draganu Lukoviću (32) iz Bariča. Jedna od verzija nesreće je slučajno aktiviranje 20 kilograma TNT eksploziva. Druga verzija da je tada eksplodirao RDH - heksogen eksploziva.

    3. Najtragičnije su posledice eksplozije koja se dogodila 23. juna 1995. godine u Fabrici PVC podova „Grmeč“ u Zemunu, kada je život izgubilo 11 radnika. Istraga nedeljnika „Vreme“ pokazala je da su u slučaj bili uključeni Slobodan Milošević i načelnik RDB-a Jovica Stanišić. Oni su naredili da u „Grmeču“ otpočne proizvodnja raketnog goriva nakon raspada SFRJ.

    4. U eksploziji u „Krušiku“ 8. aprila 2004. godine teško su povređena trojica radnika. U saopštenju MUP-a Srbije pisalo je da je do eksplozije došlo kada su radnici prikupljali elektrozapaljive glavice za uništavanje.

    5. U vojnom delu Fabrike specijalnih proizvoda kompanije „Sloboda“ u Čačku, u pogonu artifikacije, 22. januara 2003. odjeknula je jaka eksplozija. Teško su povređene dve radnice.

    6. U kruševačkom „Trajalu“ pet radnika povređeno je 25. decembra 2001. godine prilikom eksplozije u pogonu detumita. Do eksplozije je došlo prilikom pakovanja protivgradnih raketa.

    7. U požaru koji je izbio 3. decembra 1997. godine u objektu za pakovanje lovačkog baruta u preduzeću „Milan Blagojević“ u Lučanima poginulo je troje radnika, a sedmoro je teško povređeno.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Većina ljudi iz Paraćina i okolnih mesta pomislila da je bombardovanje
Nismo znali šta nam se sručilo na glavu

Ljudi koji su se juče probudili od eksplozija i podrhtavanja tla mislili su da je bačena atomska bomba, jer je dim u obliku pečurke bio prvo što su videli u Paraćinu.

Prema rečima Ivice Rakića, detonacije su bile jake, prozori su bukvalno izletali, a staklo je seklo sve što mu se našlo na putu. On stanuje u naselju Jagodnjak kod „Staklare’’. Kaže da je čuo avione, a taj utisak imale su i njegove komšije.

- Pucalo je na sve strane, kuće su se tresle. Čuo sam i avione, verovatno je reč o putničkim. Nije mi bilo lako. Porodica mi je na prvom mestu, pa sam gledao da njih smirim i osiguram - rekao je Rakić i situaciju u tom trenutku opisao rečima: „Panika, ljudi u beznađu, pravo ludilo.“

Za Smilju Kovačević to jutro je takođe bilo jedno od najgorih u životu. Nije znala šta se dešava, pa je pomislila da bombarduju Paraćin. Njoj su izletela vrata iz okvira, palo je staklo, od straha je pobegla kod majke. Prve trenutke eksplozije i ona opisuje kao ludilo. Počeli su da pište alarmi na automobilima, poslovnim objektima i kućama. Nije znala gde se nalazi.

Advokata Branka Mihajlovića zatekli smo u molerskom kombinezonu. Sređuje kancelariju i čisti je od stakla.

- Dosta smo osetili. Sve se treslo. Panika je zavladala među decom i starijim ljudima koji su pretrnuli od straha. Svi smo bili na ulici. Nismo znali šta nam se srušilo na glavu. Pretpostavljali smo da ima nečeg u skladištu, ali 3.500 tona eksploziva, to niko nije ni slutio - kaže za „Blic“ Mihajlović.

Maja Stojanović je eksploziju opisala samo jednom rečju - strašno. Nju je detonacija izbacila iz kreveta. Do pet sati je mislila da je počeo rat, a posle se pribrala. Isti utisak su imali i njeni prijatelji i rodbina.

- Bio sam u kladionici. Mislili smo da je promaja razbila prozor ili da je sudar. Drugi put kad je udarilo, shvatio sam da je eksplozija. Žena mi je u porodilištu i nije mi bilo svejedno - navodi Dalibor Sadiković.

- Haos u kući, haos na poslu. Svuda je bilo loše. Plafoni pali, stakla razbijena, roletne pocepane. Ne mogu da verujem očima, ne mogu da obuhvatim mislima tragediju koja je pogodila Paraćin. Znali smo za skladište vojnog materijala, ali da će ovako da bude?! Ćerke su mi bile pred očima. Mislila sam da je zamljotres, da se otvorila zemlja - kaže Miomirka Ćirić.

I.I.

    Javorki vrata spasla život

    U eksploziji skladišta u kasarni „7. juli“ u Paraćinu teško je povređena Javorka Veljković (55). Prema rečima dežurnog hirurga Bojana Đukića, ona je od jakog udarnog talasa vazduha dobila povrede pluća, dušnika i bubne opne.

    Kako je za „Blic“ izjavio Stanimir Veljković, suprug teško povređene žene, „prava je sreća što su ostali živi, jer su u momentu kada su započele serije eksplozija bili udaljeni samo 200 metara od skladišta municije“.

    - Bili smo u vikendici koja je blizu vojnog objekta. Nisam mogao da zaspim, i kada je puklo, probudio sam ženu. Počeli smo na brzinu da se oblačimo i da bežimo niže, niz imanje. Geleri su fijukali oko moje glave, mislio sam da nas ponovo bombarduju, zbog Mladića. Kada sam se okrenuo, video sam da moja Javorka leži na zemlji. Bila je u nesvesti, pomislio sam da je poginula. Posle sam saznao da su je na izlazu udarila vrata zbog jakog vazdušnog talasa. Ona su joj, po rečima doktora, spasla život - kaže Stanimir.

    N. Radišić


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Stručnjaci i predstavnici Vojske o eksploziji

Srbija nikada neće saznati šta se desilo


Portparol Ministarstva odbrane, potpukovnik Zoran Puhač izjavio je da je mala verovatnoća da je u Paraćinu izvršena diverzija i da je eksplozija podmetnuta. On je takođe odbacio mogućnost da je nemarnost stražara uzrok nesreće.

Magacin obezbeđuje čuvarska služba, odnosno straža. Šest vojnika je obezbeđivalo skladište u trenutku eksplozije, jedan podoficir, tri vojnika po ugovoru i dva redovna vojnika.

- Ne dovode se ni u kakvu vezu sa nesrećom. Na vreme su se evakuisali i nepovređeni su - navodi Puhač i dodaje da su redovni vojnici uključeni u čuvanje magacina, jer Vojska još nije profesionalizovana.

Na pitanje ko je odgovoran za bezbednost magacina, Puhač je odgovorio da bezbednosne provere vrši VBA, stražarsku službu kontroliše Vojska, mere čuvanja proveravaju nadležne tehničke službe Vojske i Ministarstva odbrane. Puhač, međutim, nije mogao da precizira kada je bilo ko od navedenih poslednji put magacin kontrolisao.

Ministarstvo odbrane ne samo da nema podatak šta je sve uništeno tokom razorne eksplozije, ni kolika je naneta šteta, već nema ni procenu vrednosti skladištene robe.

- Nikada Srbija neće saznati šta se tamo zapravo nalazilo. Neophodno je odmah izvršiti kontrolu svih skladišta u Srbiji i sprečiti reprizu i neutralisati bombe na kojima leži urbana Srbija - kaže Ljubodrag Stojadinović, vojni analitičar.

    Vojnike spasao bedem

    Vojni magacin u Paraćinu samo je jedan od desetak sličnih u Srbiji. Osrednjeg je kapaciteta. Skladištio je 3.500 tona ubojnih sredstava, municije i minsko-diverzantskih sredstava, u kojima je oko 30 odsto eksploziva, ali ne i eksploziv. Ili bar to nije predviđeno. Magacin je projektovan pedesetih godina. Sastoji se od više objekata, delimično ukopanih u zemlju ili na nultoj tački, plombiranih, i oko svakog je zaštitni bedem, viši za metar u odnosu na stokove objekta. Zaštitni bedem prebacuje vazdušni talas preko bedema i najzaštićeniji su oni koji su u njegovoj blizini. Zbog toga niko od stražara nije nastradao.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Eksplodirao vojni magacin!
Više od 3.500 tona municije odletelo u vazduh na Karađorđevom brdu kod Paraćina, poginulih srećom nema, ali je povređeno 20-ak građana Paraćina i Ćuprije


Zoran Stanković: Uzrok eksplozije požar koji vojnici nisu uspeli da lokalizuju
Dragan Jočić: Ne verujem da je reč o sabotaži, dobro je što nema poginulih
Eksplozije se osetile u prečniku od 80 kilometara?!

PARAĆIN - Serija strahovitih eksplozija odjeknula je juče rano ujutro u vojnom skladištu na Karađorđevom brdu iznad Paraćina, ali u njima srećom nije bilo poginulih, a povređeno je 20-ak žitelja Paraćina i Ćuprije. Eksplozije su bile toliko snažne da su ih osetili stanovnici gradova koji se nalaze u prečniku od čak 80 kilometara?!
U trenutku eksplozije u blizini skladišta nalazilo se šest vojnika, ali su oni na vreme evakuisani. Poligon na kome se skladište nalazi obezbeđivali su jedan podoficir, tri vojnika po ugovoru i dva vojnika na redovnom odsluženju vojnog roka. Istražni sudija najmanje tri dana neće biti u mogućnosti da poseti mesto nesreće, pošto postoji opasnost od naknadnih eksplozija.
Ministar odbrane Zoran Stanković rekao je da je uzrok nesreće najverovatnije požar, "koji su vojnici primetili, ali nisu uspeli da ga ugase", nakon čega su se sklonili na sigurno. Portparol Ministarstva Zoran Puhač naglasio je da je malo verovatno da je eksplozija podmetnuta.
Ministar policije Dragan Jočić izjavio je da se u skladištu dogodilo osam snažnih eksplozija u kojima je lančano eksplodiralo oko 3.500 tona municije. Prva eksplozija odjeknula je nešto pre četiri časa juče ujutro, a detonacije su odjekivale tokom celog dana. U centru Paraćina, koji se od skladišta nalazi nekih 500 metara, popucala su sva stakla na prozorima i izlozima. Stakla su pucala i u delu Ćuprije ka Paraćinu, a detonacije su se osetile i u 20 kilometara udaljenoj Jagodini, gde su se od potresa uključivali alarmi automobila.
Pomoć u Zdravstvenom centru u Paraćinu zatražilo je dvadesetak ljudi, a dvoje je zadržano u bolnici.
- Javorka Veljković zadržana je zbog šoka, a jedan muškarac zbog veće posekotine. Ostali pacijenti imali su lakše povrede, uglavnom posekotine po rukama od razbijenog stakla - rekao je direktor bolnice Milivoje Milošaković.
Objekat u kome je došlo do eksplozije nalazi se nekoliko stotina metara od autoputa Beograd-Niš, koji je tokom jučerašnjeg dana bio blokiran, a saobraćaj je bio zaustavljen i na lokalnoj saobraćajnici iz Paraćina ka Ćupriji. Posle prve detonacije zaustavljen je i sav lokalni, regionalni i međunarodni železnički saobraćaj, koji je normalizovan posle nekoliko sati.
Portparol MO Zoran Puhač istakao je da je malo verovatna mogućnost da je eksplozija u Paraćinu podmetnuta, ali da "ne treba nagađati, već sačekati rezultate istrage". Ministar Jočić takođe ne veruje da je reč o sabotaži, i dodaje da je "bitno što nema poginulih i što nema opasnosti od hemijskih supstanci koje mogu uticati na zdravlje ljudi".
Na mesto eksplozije upućeni su nadležni istražni vojni organi, a urgentne ekipe VMA su iz preventivnih razloga u stanju maksimalne pripravnosti. Direktor uprave za zaštitu životne sredine Miroslav Nikčević potvrdio je da nema ekoloških posledica za građane, ali da lokalne nadležne ekipe neprekidno vrše stručna merenja vazduha.
A. Dragović - G. Milanović

Vlada izdvojila 50 miliona

Vlada Srbije donela je odluku da iz budžeta izdvoji 50 miliona dinara za sanaciju štete nastale posle eksplozije vojnih magacina u Paraćinu, rekao je juče ministar Predrag Bubalo. Bubalo je posle sednice Vlade, koja je održana u Užicu, rekao da je novac prvenstveno namenjen za popravku medicinskih objekata i škola.

Podzemni deo odoleo NATO-u

Vojno skladište na brdu Karađorđevo izgrađeno je 60-ih godina po uzoru na mnoga druga koja je JNA gradila na prostorima bivše SFRJ. Pored spoljnih objekata, skladište ima i podzemne u kojima su bila uskladištena minsko-eksplozivna sredstva, granate, rakete i municija. Oko magacina je napravljena velika zemljana zaštita u vidu bedema, što je doprinelo tome da nema žrtava, odnosno da razaranja civilnih objekata budu minimalna. Magacin je bombardovala i NATO avijacija 1999, ali je pri tom njegov podzemni deo ostao netaknut dok su zgrade srušene.

Vučić: Krivi Tadić, Koštunica i Stanković

Generalni sekretar Srpske radikalne stranke (SRS) Aleksandar Vučić optužio je juče predsednika Srbije Borisa Tadića, premijera Vojislava Koštunicu i ministra odbrane Zorana Stankovića da su odgovorni za eksploziju u vojnom skladištu u Paraćinu.
- Stanje u vojsci je odraz stanja u državi, a odgovornost za katastrofu u Paraćinu snose najviši državni funkcioneri Boris Tadić, Vojislav Koštunica i lažni ministar odbrane Zoran Stanković - rekao je Vučić na konferenciji za novinare.
On je ocenio da Srbija nema ministarstvo odbrane i istakao da, "s obzirom na to kako se prema tom problemu odnosi vlast, uskoro neće imati ni vojsku".

Tadić: Hoću izveštaj!

Predsednik Srbije Boris Tadić zatražio je od Ministarstva odbrane izveštaj o eksplozijama u vojnom skladištu u Paraćinu. Istovremeno, predsednik Tadić je tražio informaciju o tome da li su nadležne vojne službe preduzele sve mere da se eksplozije, koje su uznemirile građane Paraćina i okolnih gradova i nanele veliku materijalnu štetu, više ne ponove.
Predsednik Tadić insistira da se što hitnije saniraju posledice eksplozija, obavi istraga i odgovorni sankcionišu.



Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
3500 tona eksplozivnog materijala uskladišeno na jednom mestu? To nije normalno, itekako svesno prouzrokovanje ovakve katastrofe...dakle za to treba neki ljudi da odgovaraju!

Onda...prvo što mi je palo na pamet je samopaljenje usled korozije ekspl.materijala... neispravna instalacija...

A kada sam čula da je skladište pored auto-puta...velika je verovatnoća da je u pitanju diverzija!  Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Opasno
Vojni analitičari kažu da je verovatni uzrok eksplozije u Paraćinu slabo održavanje skladišta, ali ne isključuju ni diverziju?!

Krstić: Moraju se pregledati sva skladišta i proveriti obučenost osoblja koje u njima radi
Lazanski: Tolika količina eksploziva na jednom mestu je mala atomska bomba

BEOGRAD - Uzrok jučerašnje eksplozije 3.500 tona municije u Paraćinu mogu da budu prenatrpana vojna skladišta, njihovo slabo održavanje, ali i ljudski faktor, pa čak i podmetanje eksplozije, smatraju vojno-politički analitičari. Penzionisani general Ninoslav Krstić kaže da je nekada postojala tačno propisana procedura kako se skladišti i čuva municija i da se redovno radio remont skladišta.
- Skladišta nisu pravljena u centralnim gradskim zonama. Tačno se znalo na kojoj udaljenosti mogu biti sagrađene civilne zgrade. Međutim, poslednjih 15-20 godina niko ne poštuje ta pravila. Ne traži se saglasnost vojske kada se grade nova naselja. Tako su se širenjem gradova vojni objekti našli u njihovom središtu. Paraćin se, slično tome, proširio preko autoputa, a vojsku niko ništa nije pitao - navodi Krstić.
On podseća da je tokom bombardovanja 1999. uništen najveći broj skladišta u Srbiji i da od tada deo municije "možda nije tehnički pregledan", da uslovi skladištenja nisu ispoštovani i da su skladišta prenatrpana.
- Municija je za vreme bombardovanja iznošena napolje, pa vraćena. Pitanje je da li je to urađeno po propisima i da li je rađen remont skladišta. Eksploziju u Paraćinu treba shvatiti kao veliku opomenu, potrebno je da se sva skladišta pretresu i pregledaju. Treba proveriti i obučenost osoblja koje tu radi - naglašava Krstić, i dodaje da u Srbiji ima oko 50 odsto manje vojnih skladišta nego što je bilo pre 1999. General Krstić kaže da činjenica da su svi preživeli kod njega izaziva sumnju da se možda radi o sabotaži.
- Eksplozija ne može sama od sebe da se dogodi, a veoma je interesantno da nema žrtava - kaže Krstić, i navodi da ne želi da se upušta u dalje spekulacije. Miroslav Lazanski takođe ne isključuje mogućnost da je eksplozija podmetnuta.
- Setimo se nedavne eksplozije u Bariču, za koju su svi tvrdili da je slučajna. Nedavno je, doduše nezvanično, objavljeno da je eksplozija bila podmetnuta. Zato ne isključujem nijednu mogućnost. Problem je, međutim, u tome da na kraju niko neće odgovarati za ovaj incident i da će sve da se zaboravi - naglašava Lazanski. On, kao i Krstić, smatra da se skladišta municije odavno ne kontrolišu kako treba.
- Strašno je da se tolika količina eksploziva nalazi na jednom mestu. Pa, to je mala atomska bomba! Na prvom mestu, to je čist javašluk! Drugo, bombe, meci i eksploziv, kao i hrana, imaju svoj vek trajanja i ako se redovno ne kontrolišu - "pokvare se". Srbija više nema vojni budžet i vojsci se ne poklanja nikakva pažnja. Rokovi trajanja te municije su verovatno probijeni. Pitanje je i kako su skladišta napravljena, koliko su plaćeni ljudi koji tu rade... - pita se Lazanski. On kaže da su se incidenti ovog tipa dešavali i u Hrvatskoj i Crnoj Gori, a kao razlog navodi male vojne budžete.
- Na Zapadu se ovakve stvari retko dešavaju. Sve je bolje organizovano, objekti su  bezbedniji, dosta su udaljeni od gradova i nikada se tolika količina eksplozivnih materijala ne nalazi na jednom mestu - objašnjava Lazanski.
S. Gavrić

Radić: Problem širenje gradova

Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da se ovakve nesreće dešavaju svuda u svetu, i dodaje:
- Kada se takva nesreća desi u pustinji u Arizoni za to gotovo niko ne zna, ali u gradu je situacija sasvim drugačija. U svetu su kasarne udaljene od naseljenih mesta kako bi vojska sačuvala i sebe od drugih, ali i druge od sebe. U našoj zemlji, još iz doba Kraljevine Jugoslavije, postoji drugačija organizacija - vojska i narod su jedno i nisu razdvajani. Kasarne su građene na periferiji naselja, ali su ih ona svojim kasnijim širenjem obuhvatila - kaže Radić

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.154 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.