Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 73
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ekonomski sistem danas. Planeta Zemlja i nove mogucnosti.  (Pročitano 91183 puta)
14. Avg 2012, 23:50:13
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Sta se iza brda valja?

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5667
Browser
Chrome 21.0.1180.77
      Temu sam nazvao tako kako sam nazvao, jer bih zeleo da se pozabavimo trenutnom ekonomijom i jos, kako ista utice na nas dom, planetu Zemlju. Da li je postojeci ekonomski model u sukobu sa prirodom i, u tom smislu, da li je odrziv? Da li je sama zamisao ekonomije neprestanog rasta u konacnoj sredini apsurd i ludilo?

      Svi mi, hteli to ili ne radimo sa novcem, svakodnevno, placamo, zaradjujemo, kupujemo, prodajemo. Gotovo da ne postoji ljudska delatnost koja je imuna na novac. Novac je usao u sve pore drustva, iako se cini da drzi ljude na okupu, da li je zaista tako? Koliko, zapravo koristi imamo od novca, a koliko stete?

       Koliko nas se zapita "odakle dolazi novac?" Kako i gde se stampa? Sta stoji iza novca? Sta predstavljaju institucije drzave, koje se bave ekonomijom, kao npr Narodna Banka ili Evropska Centralna Banka ili americki FED? Sta znaci kreditiranje sa kamatom? Sta znaci ubacivanje novca u sistem putem kredita? Kako se to odrazava na drustvo? Da li je takav sistem odrziv? Da li takav sistem pogoduje svima ili je napravljen da koristi nekolicini?  .... Mnogo pitanja....Cudno je to kako se ljudi istinski ubijaju zbog papira sa slicicom i nekim interesantim sarama, sa sve slikom velikana iz slavne proslosti proslosti.... kojem je dogovorom data neka imaginarna vrednost.

       Svakodnevno mozemo da cujemo, procitamo, gledamo, prepricavamo ono sto se danas zove "ekonomija", najveci broj ljudi se "skoluje" kako bi postali "ekonomisti", svi se bavimo ekonomijom. Medjutim, koliko god to delovalo apsurdno, koliko god to delovalo neverovatno, citava prica oko danasnje ekonomije je obavijena velom tajne! Zasto i pored svega ovoga, ljudi ne poznaju sistem u kom zive? Cinjenica je da 99% ljudi ne razume danasnju "ekonomiju", ljudi ne shvataju sistem u kom zive, pa i pored toga se organizuju farse na svake 4 godine, na kojima ljudi koji ne poznaju sistem, biraju sistem, kroz nekakvu "slobodu izbora"! Mozete reci da sam lud, ali ovo je realnost ljudi na pocetku 21. veka!

       Mnoga pitanja sam postavio i mogao bih jos 100 puta ovoliko, medjutim upada u oci da se na TV-u i svim drugim znacajnim medijima uopste ne raspravlja o stvarnosti i cinjenicama vezanim za danasnju "ekonomiju". "Strucnjaci" se uglavnom bave vec postojecim stanjem i trude se da poprave, zakrpe rupe i odrze sistem, tako sto koriste izraze, fraze, kombinatoriku koju ni oni sami ne poznaju, sve u svrhu zbunjivanja sirokih masa ljudi! Koliko je realno "zamrznuti" sistem i ocekivati da isti funkcionise jednako dobro u svim etapama razvoja civilizacije? Zar to nije Utopija, dostizanje konacnog stanja? Svakako, Utopije ne postoje, ali se "strucnjaci" trude da naprave upravo to- Utopiju!

       Postoje i predlozi da se na svakih 50-ak godina dugovi oprastaju (znaci, igramo se igre u kojoj je neko uvek na gubitku, a neko uvek u vin-vin situaciji).

       U stvari, da li je moguc svet bez novca? Sta bi trebalo da se desi da novac, jednostavno bude prevazidjen? Ne zaboravimo: Novac je ljudska tvorevina!!

       I dok se gomila "strucnjaka" bavi popravkom sistema (sto je nemoguc posao pod trenutno vazecim pravilima igre), da li je moguce napraviti sistem izvan sistema, tako da se ovaj sadasnji cini prevazidjenim, sto realno i jeste? Svakako da jeste.

       Covecanstvo bi trebalo da nauci vrlo vaznu lekciju, a to je da ne ponavljamo greske iz proslosti!

       Po datom i stecenom obrazovanju nisam ekonomista, ali me pored ostalog dosta zanima i danasnja "ekonomija".
       Zamolio bih sve da, koliko god je moguce izbegavaju jeftina podbadanja, lose sarkazme i cinizme i da za promenu pocnu da misle! Argumenti su dobrodosli!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
Srecno sa tim, idemo ka unistenju, kako samounistenju, tako i globalnom  Smile
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 481
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.77
Citat
Novac je ljudska tvorevina!!

Ma nemoj mi reci, Kolumbo...... Da ovo nisi boldovao mislim da bih umro u totalnom neznanju.

Citat
Zamolio bih sve da, koliko god je moguce izbegavaju jeftina podbadanja, lose sarkazme i cinizme i da za promenu pocnu da misle! Argumenti su dobrodosli!

Mislish, zamolio bi sve da se sloze sa tobom.

Tvoji nauchni argumenti sve svode na izjave. ,,Genetika nije bitna i hormoni i geni nemaju nikakav uticaj na choveka''.

Citat
Cinjenica je da 99% ljudi ne razume danasnju "ekonomiju".....................Po datom i stecenom obrazovanju nisam ekonomista

Jel ovo znachi da si ekspert za ekonomiju koji moze da opovrgne nekog ko je diplomirani ekonomista.

Citat
Mnogo pitanja....Cudno je to kako se ljudi istinski ubijaju zbog papira sa slicicom i nekim interesantim sarama, sa sve slikom velikana iz slavne proslosti proslosti.... kojem je dogovorom data neka imaginarna vrednost.

A interesantno je isto tako, kako mnogi ljudi daju sebi za pravo da agresivno ubedjuju druge ljude u stavove i teorije za koje ne postoje apsolutno nikakvi dokazi uopshte.

Ako ti smeta novac, ti ga nemoj koristiti. Mozda bez njega necesh preziveti ali cesh barem stajati iza onoga shto govorish.

Sistem je sasvim dobar onakav kakav je, i to shto postoji takav sistem govori o chinjenici da ima svoje mesto u istoriji i da je sasvim laganim ali sigurnim putem postao to shto jeste iz nechega shto pre toga nije bio. A danashnji sistem zamenio je neki stari koji je ochigledno bio loshiji jer je nakraju pregazen od ovog danashnjeg.
IP sačuvana
social share
If you are strong feign weakness. If weak, pretend strength. Whatever your position, conceal it from the enemy, and he will waste his armies fighting his own phantoms.

Warhammer 40k - Tactica Imperium
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
Citat
Cinjenica je da 99% ljudi ne razume danasnju "ekonomiju", ljudi ne shvataju sistem u kom zive

зато и кажем...велика је срећа што постоје питер џозеф,жак фреско,габор мате,алекс џонс и ти да нама неукима то објасне Smile
зато вам хвала од срца Smile

само једно питање: да ли ако нешто треба да ми објасни или ме посаветује жак фреско морам прво у његовој шоп секцији на сајту да купим неку шољу,мајицу,качкет или не? Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Sta se iza brda valja?

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5667
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.77
Ljudi, ne znam koliko je pametno da se svadjam sa vasim emocijama. Toliko pitanja sam postavio, ali se ljudi jave i pricaju emocijama, a ne razumom. Bes je odbrambeni mehanizam. Verujem da nemate razloga da se branite od bilo cega, vec da, za promenu naucite i razumete nesto. Besa ce svakako biti manje.

Srecno sa tim, idemo ka unistenju, kako samounistenju, tako i globalnom  Smile
Ne znam sta ce desiti, ali sistem je dostigao svoj vrhunac. Sada stagnira i nazaduje.


Citat
Mislish, zamolio bi sve da se sloze sa tobom.
U tekstu lepo pise: Argumenti su dobrodosli!

Citat
Tvoji nauchni argumenti sve svode na izjave. ,,Genetika nije bitna i hormoni i geni nemaju nikakav uticaj na choveka''.
Ja to nikad i nigde nisam rekao, citaj ono sto pise, a ne ono sto zelis da procitas : ) No, druga tema, ako zelis, mozemo nastaviti tamo.

Citat
Jel ovo znachi da si ekspert za ekonomiju koji moze da opovrgne nekog ko je diplomirani ekonomista.
Diplomirani ekonomisti su skolovanjem zaglupljeni! Ne, to ne kazem ja, to su cinjenice. Diploma ekonomije je trenutno najbezvrednija stvar koju mozes da dobijes.

Ne kazem da sam ekspert za ekonomiju, ali mogu da opovrgnem svakog ekonomistu, bez obzira na njihov stepen spreme! Prati temu, videsec o cemu pricam. Pricam o matematickim dokazima, koje cu izneti ovde!

Citat
Sistem je sasvim dobar onakav kakav je
  Da ne idem dalje, 80% covecanstva zivi na manje od 6$ dnevno i sve ih je vise i vise Kazi tim ljudima da je sistem sasvim dobar.

I covek u koga se puca se sasvim lepo oseca, dok ga ne pogodi metak.

Citat
, i to shto postoji takav sistem govori o chinjenici da ima svoje mesto u istoriji i da je sasvim laganim ali sigurnim putem postao to shto jeste iz nechega shto pre toga nije bio. A danashnji sistem zamenio je neki stari koji je ochigledno bio loshiji jer je nakraju pregazen od ovog danashnjeg.
Slazem se. Lepo si rekao da se sistemi prevazilze. Ovaj je zaista prevazidjen!

Citat
зато и кажем...
Kazuj ti, nemam ja nista protiv, ali ako moze o temi. Ostatak teksta je za drugu temu i mozemo tamo da nastavimo, bice mi zadovoljstvo : )

Citat
да ли ако нешто треба да ми објасни или ме посаветује жак фреско морам прво у његовој шоп секцији на сајту да купим неку шољу,мајицу,качкет или не?
Ne znam kako si dosao do tog zakljucka!? Ja sam ti ziv primer da ne treba : )

Imas beslpatna onlajn predavanja Unierziteta Stenford, knjige, odredjeni ljudi se mogu i kontaktirati ako postoje nedoumice itd. Uostalom, prati temu, pokusacu da pojasnim...svakako, pitaj ako mislis da nesto nisam dobro rekao.
---------------------------------------------------------------------------------------

Da se vratimo temi:

Prema teoriji, sistem kreditnog novca moze opstati ako postoji neprekidan rast, odnosno da se svaka novonastala vrednost podrzi ubacivanjem kreditnog novca u sistem. Jer, tada novac ne gubi vrednost.

Madjutim, drzava teoretski poseduje sve vrednosti, u novcu, koje populacija te drzave stvori. Tacno, svako novo proizvedeno dobro uzima novac iz sistema i dogadjaju se krize. Ne mozemo, a da ne primetimo da po ovoj logici, primer masovne proizvodnje, sasvim sigurno stvara krizu. Kako? Slicno se desilo i 1929. godine u SAD. Masovna proizvodnja cini da proizvod pojeftinjuje, sve do tacke kada postaje besplatan. Ali, kako pravila igre ne dozvoljavaju besplatne proizvode, toliko velika proizvodnja sasvim sigurno trazi mnogo vise novca, po uspostavljenim cenama, nego sto ga ima, sto je dobar put za ulazak u krizu.

Mnoga pitanja sam otvorio, nadam se da ce neko da ih prokomentarise!

Ako se neko bavi ekonomijom, nebitno o kom stepenu obrazovanja je rec, bilo bi lepo da doprinese temi konstruktivnim idejama Naravno, svako drugi je dobrodosao da da svoje misljenje o temi.


 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4025
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
mozes jedino ti da se iskljucis sa mreze na ovaj nacin:



ubedjivanje drugih je poprilicno jalov posao. Komunizam je propao, ne znam da li si cuo...
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Potpis uklonjen zbog uvredljive sadrzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Sta se iza brda valja?

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5667
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.77
Citat
mozes jedino ti da se iskljucis sa mreze na ovaj nacin:
: ) Svako moze da se vrlo lako iskljuci sa elektricne mreze i struju proizvodi tu, u svom dvoristu ; )

Tema, molim!

Citat
ubedjivanje drugih je poprilicno jalov posao. Komunizam je propao, ne znam da li si cuo...

Ne ubedjujem nikog, vec se trudim da argumentovano diskutujemo. Ako neko i pored dokaza, koji nisu zasnovani na necijem misljenju, vec naucnoj metodi, misli da je i dalje u pravu, to je druga stvar.

Ko prica o komunizmu? Kad i gde je postojao komunizam?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 481
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Svaki put, kada imam zatvor samo treba da se pojavim na teme ovog tipa, novog svetskog poretka i priche kako nishta ne valja, i ne trab mi nikakav laksativ, odmah reshim problem.

Citat
Ne ubedjujem nikog, vec se trudim da argumentovano diskutujemo. Ako neko i pored dokaza, koji nisu zasnovani na necijem misljenju, vec naucnoj metodi, misli da je i dalje u pravu, to je druga stvar.

Slichan slichnog prepoznaje.

Nauchni metod je onaj koji konstantno sumnja u neshto dok ga preko raznih dokaza na kraju potpuno ne dokaze i teko onda se on smatra chinjenicom. Sve ostalo nije vredno pomena. Ali to podrazumeva veliki fond, mada u danashnje vreme neukom narodu je veoma lako prodavati muda za bubrege, tako da nije uopshte chudno shto teorije danas nichu kao pechurke posle kishe. To shta ce biti sutra treba da bude tema nekog nauchno fantastichnog romana a ne nauchne rasprave.

Ti mislish da si slobodan u svom razmishljanju i da si ih sve prozreo. Veruj mi ne postoji vece ropstvo od onoga koji misli da je slobodan.
IP sačuvana
social share
If you are strong feign weakness. If weak, pretend strength. Whatever your position, conceal it from the enemy, and he will waste his armies fighting his own phantoms.

Warhammer 40k - Tactica Imperium
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
Citat
: ) Svako moze da se vrlo lako iskljuci sa elektricne mreze i struju proizvodi tu, u svom dvoristu ; )

да ли ти производиш струју у свом дворишту?

или још боље питање...да ли се жак фреско искључио са градске мреже и производи струју у свом дворишту?


Citat
Kad i gde je postojao komunizam?

у 24 веку на кардасији прајм Smile


IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Sta se iza brda valja?

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5667
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.77
Citat
Nauchni metod je onaj koji konstantno sumnja u neshto dok ga preko raznih dokaza na kraju potpuno ne dokaze i teko onda se on smatra chinjenicom. Sve ostalo nije vredno pomena.
Ja o tome i pricam. Ali cinjenica je da nekima odgovara da se istina sakriva i prikazuje kao "suvise radikalna".

Citat
Ali to podrazumeva veliki fond, mada u danashnje vreme neukom narodu je veoma lako prodavati muda za bubrege, tako da nije uopshte chudno shto teorije danas nichu kao pechurke posle kishe.
Koliko ja znam, najveci fond odlazi u ratove : ) Kako to, da umesto raketa sa navodjenjem, nisu napravili raketu koja se navodi do svakog ko gladuje i donosi im hranu?

Citat
To shta ce biti sutra treba da bude tema nekog nauchno fantastichnog romana a ne nauchne rasprave.
Istina, to niko ne zna, ali se moze raditi u cilju pospesivanja i boljitka.
--------------------------------------------------------------------------------

Idemo dalje sa temom:

Znaci, nije mi cilj da nekog ubedjujem u nesto, vec da logicki preispitam nacine na koji novac ulazi u sistem i kako se to odrazava na isti.

Ono sto vam ja savetujem je da pokusate da ekonomiju planete Zemlje, svedete na nivo porodice, jer ako funkcionisu u jednoj zatvorenoj sredini (porodica), sigurno ce i u drugoj, vecoj (Zemlja).

Pre ili kasnije, u ovakvom, postojecem sistemu, novac zavrsi kod onih koji ga i daju, kroz kredite, jer onaj ko najskuplje prodaje proizvode, koncentrise svoje bogatstvo u svojim rukama.

Ako kucu gradimo na klimavom temelju, vrlo verovatno ce se srusiti. Slicno, kapitalizam se bazira na novcu, cija vrednost nije stalna i zbog toga imamo ovo sto imamo danas u svetu.

Nastavicu!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 73
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.