Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 13 14 16 17 ... 50
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dijete - Nutricionizam - Saveti i komentari  (Pročitano 671052 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Jeste li se okušali u South Beach dijeti?   
Zagreb, 18.10.2004. 14:13 (Vegetarijanska udruga)   
   
Dijeta koja je trenutno u modi u Americi "South Beach Diet" trenutno je bestseler u SAD-u.
   
   
   
   
Velik broj ljudi u zapadnim zemljama u određenom je životnom periodu opsjednut gubitkom suvišnih kilograma. Neki od njih pokušat će s dijetama predloženim u različitim knjigama, časopisima, novinama, televiziji, internetu, bez obzira na to koliko smješno mogu zvučati čak i sami nazivi dijeta.

Tijekom posljednjeg desetljeća izrazita je pomama za dijetama zvučnih imena koje mnogo obećavaju.
Važno je biti u trendu i slijediti dijetu koja predstavlja svojevrsni imidž. Dijeta koja je dovoljno razvikana postaje «brand», a u kompletu s vrtoglavim nakladama knjiga dolaze i dodaci prehrani, prehrambeni proizvodi i sve što vam može pasti na pamet, a što je moguće unovčiti.

Dijeta koja je trenutno u modi u Americi u doslovnom prijevodu zove se «Dijeta s južne plaže». "South Beach Diet" trenutno je bestseler u SAD-u. U samo 6 mjeseci prodano je 4 milijuna primjeraka knjige.

Dijetu je kreirao dr. Arthur Agatston, američki kardiolog koji tvrdi da je ova dijeta sigurna i učinkovita. Podijeljena je u tri faze, od kojih se prve dvije provode točno određeni period, a treća faza opisuje se kao usvajanje ovakvih prehrambenih navika za cijeli život.

Dijeta kombinira povišen unos proteina i niži unos ugljikohidrata, što je popularizirao dr. Atkins, s time da ova dijeta ima pravilniji izbor masti i stavlja se naglasak na namirnice niskog glikemijskog indeksa. Ova dijeta je pravilnija od dijete dr. Atkinsa, ali trenutno nema znanstvenih istraživanja koja bi potvrdila njenu djelotvornost.

1. FAZA: «Dva tjedna restrikcije»

   

Tijekom 14 dana konzumiraju se porcije koje su dovoljne da bi se izgubio osjećaj gladi, ali ništa više od toga. Također, uopće se ne konzumira kruh, riža, krumpir, tjestenina niti peciva. Nije dozvoljeno ni voće. Ove namirnice postupno se počinju uvoditi u drugoj fazi.
Konzumira se poglavito nemasno meso, poput piletine, puretine, ribe i morskih plodova. Dozvoljeno je povrće niskog glikemijskog indeksa, nemasni sir, orašasti plodovi i jaja.
Tijekom ove faze predviđen je gubitak od 4 do 7 kg.

2. FAZA: «Liberalniji plan prehrane»

   

U ovoj fazi postupno se uvode ugljikohidrati i to oni s niskim glikemijskim indeksom - poput kruha od cjelovitih žitarica i voća.
Glikemijski indeks je mjera koja označava brzinu i intenzitet povišenja razine glukoze u krvi nakon konzumiranja određene hrane. Hrana koja posjeduje nisku vrijednost glikemijskog indeksa uzrokuje mali porast glukoze u krvi, a hrana s visokim GI uzrokuje brz i velik porast razine glukoze u krvi, a potom slijedi naglo i izrazito sniženje razine glukoze u krvi.

Pitate li se kako odabrati namirnice u skladu s glikemijskim indeksom?
Ograničite unos hrane od bijelog brašna i bijelog šećera. Ova hrana uključuje svu procesiranu hranu koja je bogata navedenim sastojcima. Krumpir također ima visoku GI vrijednost.
Odabirite hranu bogatu prehrambenim vlaknima. Hrana bogata prehrambenim vlaknima probavlja se dulje, te stoga uzrokuje manji porast razine glukoze u krvi. Cjelovita neprocesirana hrana, posebice žitarice, koja sadrži prirodno prisutnu količinu prehrambenih vlakana, sporije prolazi kroz probavni sustav. Osjećaj sitosti traje dulje nakon konzumacije ovakve hrane. Hrana bogata vlaknima su cjelovite žitarice, povrće, mahunarke, orašasti plodovi, sjemenke, voće. Citrusi imaju niži glikemijski indeks od većine vrsta voća.
Hrana bogata proteinima obično ima nizak GI. Riba, nemasno meso, mliječni proizvodi, mahunarke odličan su odabir hrane s niskim GI.
Masti ne povisuju značajno razinu glukoze u krvi, ali ipak treba biti na oprezu! Prednost treba dati kvalitetnim masnoćama, poput ulja lanenog sjemena, maslinovog i bućinog ulja, te orašastih plodova.

U ovoj fazi je nešto sporiji gubitak tjelesne mase te je predviđen gubitak od 0,5 do 1 kg tjedno. Ova faza traje sve dok se ne postigne željena tjelesna masa.

3. FAZA: «Ostatak života»
Dijeta je kreirana tako da se plana prehrane možete pridržavati tijekom cijelog života. Po potrebi se možete vratiti u fazu 1 ili 2 kako bi izgubili dodatne kilograme.
Opće preporuke koje su preuzete kao osnovni nutricionistički postulati su:

Dnevni unos 8 čaša vode (ili bezkofeinskih napitaka, čaja)

Ograničenje unosa kave na jednu šalicu dnevno

Dnevno uzimanje multivitaminskih pripravaka

Preporuča se unos 500 mg kalcija za muškarce i žene mlađe od 50 godina i 1000 mg kalcija za žene starije od 50 godina

Najveće se opasnosti po organizam javljaju kada se naglo započne s režimima redukcijske prehrane i isključivanjem pojedinih prehrambenih komponenti. Tada se javlja opasnost da neadekvatnim i neprilagođenim metodama "mršavljenja" opasno ugrozite svoje zdravlje.

Nadasve je važno da ne nasjedate raznim šarlatanima i ekonomsko-propagandnom programu koji vam osiguravaju brzo i učinkovito mršavljenje bez odricanja, uz upotrebu nekog "čudotvornog" proizvoda.

Jednako su tako slabo djelotvorne, a često puta i veoma opasne dijete koje isključuju iz prehrane neke od nutritivnih komponenti.
Ukoliko želite živjeti duže i zdravije, jednostavno zaboravite na bilo koju vrstu dijete dizajniranu za dobru prodaju knjiga ili tableta koje će Vam u vrlo kratkom vremenu omogućiti gubitak suvišnih kilograma.

Više o ovoj dijeti na www.southbeachdiet.com
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Cista da malo doprinesem diskusiji, posto sam sticajem okolnosti bila primorana da promenim rezim ishrane...

Elem, vec nekih mesec dana sam vukla "bagaz" od 4kg viska... Lenjost je cudo. Enivej, tada mi se, kao Bozjim providjenjem slomila sedmica gore levo (thanks to Orbit zvakama). Ispala je ispuna i odvalila deo zuba sa sobom. E, sad, stomatolog je stavio lek, i rekao da treba da stoji tu gde jeste narednih meseca dana. To je bio pre 3 nedelje.
Pitate se sad, kakve to veze ima sa kilazom? Jednostavno je. Od bolesne fobije da mi ne ispadne lek, evo vec tri nedelje sam u potpunosti batalila "cvrstu" hranu, i skinula relativno lako 4 kg viska. A evo i u cemu se sastoji meni...
Riba. Mahom sardele i samlevena tunjevina. Pozeljno bela.
Povrce je skoro u potpunosti izbaceno, osim paradajza (jela sam samo mekanu juicy unutrasnjost, ali ne i koru punu celuloze). Voce sam svela na vocne jogurte, i eventualno lubenicu, i to u malim kolicinama, i stinim zalogajima.
Mleko i jogurt, normalno.
Pasta u svim mogucim oblicima. Makarone sa sirom i kajmakom, spaghetti sa "belim" sosevima ("3 formaggio" npr.).
Od "teze" hrane, u obzir je dolazio burek sa pexurkama, ali bez tvrdih korica, samo sredina. Isto vazi i za komplet lepinju, Razvila sam jedinstven nacin klopanja iste: kasikom. Istom se izguli kompletna gnjecava, mekana i socna "esencija" kompletuse.
Slatkisi, najnormalnije. Stavise, slatkisima sam podosta kompenzovala "cvrstu" hranu (pizza, giros, suvlaki, tortilla), tako da su Grandissimo, Eurokrem, Milka... bez ogranicenja. A, da i nenormalno konzumiranje Orbit bombona (posto sam zvake once and for all izbacila iz svog zivota).
Od suplemenata samo Oligovit (cisto zbog vitamina).
U svakom slucaju, 4 kg su nestala, uprkos obilju slatkisa i testenina. Iz toga proizilazi da nisu slatkisi ti koji prave problem, vec przena hrana... Takodje, valja napomenuti da sam hleb i peciva u potpunosti izbacila iz ishrane.
Izgleda sasavo, but it did the trick for me.  Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
Nakon sto sam ostavila cigarete dobila sam 9 kg viska.
Bezuspesno pokusavam da nadjem pravi put da povratim staru kilazu.
Razmisljam o Atkinsonovoj , no plase me te price o mogucoj stetnosti,... ulasku u stanje ketoze ili kako vec, i slicni side effects....
Pa sam zelela da vas pitam jel ima neko iskustva sa ovom dijetom?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Hmmm... ketoza... ona pocne da prati skoro svaku dijetu nakon odredjenog gladovanja. Urin poprimi cudan miris (lab analize pokazuju prisustvo acetona). E, sad, koliko se ja razumem u biohemiju i metabolizam, a i u istoriju, miris acetona je bio karakteristican za koncentracione logore, gde su ljudi izgladnjivani.
E, sad... ketoza, tj prisustvo acetona u mokraci je posledica razbijanja masnih kiselina u organizmu. Medjutim, misljenja sam da treba izbegavati dijete sa ekcesivnom ketozom upravo iz razloga sto prisustvo acetona u mokraci, koje opravdavamo dijetom moze da bude maska za neko drugo ozbiljnije oboljenje, kao sto je dijabetes.
Long story shor: prisustvo acetona u urinu moze da znaci dve stvari: 1. razbijanje masnih kiselina (dokaz gladovanja) ili 2. poremecene nivoe krvnih elemenata (glukoza, hormoni...)

Znaci, oprez! Ako drzite dijete koje prati ketoza, obavezno kontrolisite svoje rezultate svakih mesec dana. Ono sto bi trebalo da redovno kontrolisete tokom dijete su:
~KKS (eritrociti, leukociti, trombociti, hemoglobin, sedimentacija), holesterol, trigliceridi, urea, kreatinin, fibrinogen, i analizu urina (sa akcentom na keton-analizu i proteine).

Ne znam koliko sam pomogla. U svakom slucaju, jedno pravilo vazi za sve dijete. Svaka je individualna. Svako ima drugaciji metabloizam. "Masovne" dijete tipe Etkinsove daju rezultate, ali i povecan rizik od nus-pojava, kao sto su poremecaji metabolizma, nivoa hormona u krvi i sl.

Moj savet bi ti. na kraju bio da odes u lokalni zdravstveni centar i potrazis savet i dijetu kod lekara nutricioniste. Zdravlje je ipak najvaznije.
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
volela bih da mi neko ko je drzao onu dijetu sa suvim sljivama,malo objasni kako se drzi ta dijeta i koliko je uspesna .unapred hvala
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Mali dijetetski trikovi

Prevarite glad

Jedan od najvećih izazova, kad je reč o dijetama, je nivo motivacije. Da biste održali motivaciju jakom, merite se jednom nedeljno umesto svakoga dana i držite vašu staru sliku sa viškom kilograma na ogledalu da biste se podsetili da je nezdrava prošlost samo deo sećanja.

Zdrave i efektivne dijete su kao maraton. Spore su i iziskuju strpljenje. One bolje deluju nego česte i brzopotezne. Iako ćete u medijima lako naći dijete u kojima za pet dana gubite 10 kilograma, nutricionisti se slažu da su stalne promene životnog stila i navika u ishrani bolje na duge staze.

Signali koji vaš stomak šalje mozgu, kada je glad u pitanju, su najgori neprijatelj, a vaša sposobnost da prepoznate te signale može biti ključna za uspešnost dijete. Dva jednostavna načina da prevarite glad su: jedite polako (mozgu može da treba i 20 minuta pre nego što shvati da ste siti) i nemojte nikada čekati da pregladnite, jer su u tom slučaju šanse za prejedanjem povećane.

Ako osetite veliku želju za hranom kada ustanete iz kreveta, možda se zapravo i ne radi o gladi. Mnogi ljudi mešaju dehidraciju sa glađu i najedu se pre nego što što popiju tečnost. Sledeći put kada vam zakrče creva, popijte veliku čašu vode.



Izvor: Glas Javnosti \ I. S.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Liječenje debljine u djetinjstvu

Iako smo ponekad skloni izgladnjivanju pod pritiskom nezadovoljstva zbog težine koju nam pokazuje vaga, kada su u pitanju djeca, neophodan je sasvim drukčiji pristup. Nasreću, i za to postoji rješenje. Vjerovali ili ne, to ne zahtijeva ništa što bi na bilo koji način moglo imati posljedice na razvoj vašeg djeteta


Redukcijske dijete koje su namijenjene odraslim osobama nisu primjerene djeci

Potiskivanje gladi li pridržavanje racionalnog dijetetskog modela prehrane primjerenog odrasloj osobi nije nešto što se od bilo kojeg mališana može zahtijevati ili očekivati. Zato se za debljinu u djetinjstvu, po preporuci Akademije američkih pedijatara, koristi takozvana semafor dijeta.

   
Navikli smo na brojne podjele hrane. Po porijeklu, hranu dijelimo na onu biljnog i animalnog podrijetla.

Ujedno se namirnice dijele na kisele i lužnate po reakciji pepela. Ako se promatra sastav, govorimo o ugljikohidratnoj, proteinskoj ili, pak, masnoj namirnici.

Ljudski organizam je vrlo suptilan i dugo pamti, a njegovi se zahtjevi za mikronutrijentima i makronutrijentima mijenjaju tijekom životnog vijeka. Uskratimo li organizmu vitalne tvari, posljedice ćemo osjetit kad-tad. Zatrpavamo li ga svakodnevno, organizam će višak brižno pohraniti te nakupljati rezerve. Takvo deponiranje viškova traje mjesecima, pa i godinama, a kad se u nama javi želja za smanjenjem istih, očekujemo rezultate u minimalnom roku.


Oprezno sa slatkišima!

Pretile osobe navikle su organizam na unos većih količina hrane od one koja im je potrebna te otežano funkcioniraju s umanjenim količinama ili nekoliko sati razmaka između obroka. Pojava gladi kod njih se uglavnom odmah zadovoljava i odgoda unosa hrane od nekoliko sati nerijetko 'blokira' osobu.

Nije ni čudo da se oduvijek traga za obrascima prehrane koji ne zahtijevaju veliki napor i odricanje, a nude zadovoljavajuće količine hrane i zajamčeni gubitak kilograma.

Međutim, dok odrasle osobe mogu iznimno uspješno postići optimalnu tjelesnu masu ukoliko su za to motivirane, djeca veliki dio dana provode bez nadzora roditelja i bez organizirane primjerene prehrane u većini škola. Njihova se prehrana tako često bazira na obrocima koji debljaju, a ne daju važne prehrambene komponente neophodne za rast i razvoj.


Voće uvijek ima zeleno svjetlo

SEMAFOR DIJETA izvrsna je za izgradnju pravilnih prehrambenih navika. Ovdje odabrane namirnice jamče nutritivnu ravnotežu i postizanje težine primjerene djetetu, a kako samo ime kaže, hrana se dijeli u tri skupine označene bojama.

Zelena bi označavala hranu koju se može jesti bez ograničenja, žuta onu s kojom treba biti oprezan, a hranu označenu crvenom bojom treba izbjegavati. Djeca (kao i roditelji) ovakvu podjelu lako pamte, a namirnice vezane uz određenu boju ostaju tako zauvijek u predodžbi. Osobe, dakle, koje naginju debljanju, bez obzira na dob, trebaju jesti hranu koja u velikoj zapremini ima malo kalorija (zelena hrana).

Zelena: povrće, salate, kompoti bez sladila, voće, mlijeko s niskim udjelom masnoće, jogurt, mahunarke, riba...

Žuta: tjestenina i drugi proizvodi od žitarica, sirevi (ovisi o sastavu), jaja, sladoledi, meso i mesne prerađevine.

Crvena: slatkiši, slatka pića, grickalice (čips i sl.), masna jela, ulja i masti.


Kreatori dijete uvažavali su faktore odrastanja i sastava hrane

Prednost ove dijete je što se može prikazati kroz slike (plakati i slično), te je mogu razumjeti i manja djeca. Budu li se navedene preporuke prikazivale u školama i restoranima gdje jedu djeca, školarci i studenti te kod njihovih liječnika i na kraju ih prihvate roditelji, semafor dijeta mogla bi postati stil života koji garantira optimalnu tjelesnu masu.
   
Ponuda brojnih brzih i obećavajućih dijeta primamljuje mlade ljude koji u pojedinim fazama svog života žele brza rješenja, no iste za posljedicu mogu imati ozbiljne prehrambene poremećaje.

Semafor dijeta daje sigurnost, jednostavna je i, kako navode brojni znanstvenici, vrlo učinkovita. Uz podršku roditelja i sredine u kojoj se dijete nalazi, primjenom jelovnika po podjeli hrane na semaforske boje djeca će bit manje pretila i definitivno zadovoljnija.

Svaki roditelj o promjeni režima prehrane djeteta i postizanju optimalne tjelesne mase mora dobiti suglasnost svoga pedijatra.


Imate li bilo kakvih pitanja u vezi s prehranom, slobodno ih pošaljite na e-mail adresu nutricionizam@tportal.hr i dobit ćete stručne odgovore naše nutricionistice Olje koje ćemo objavljivati u rubrici Zdravlje.

Olja Martinić
dijetetičar i nutricionista

Tportal
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
volela bih da mi neko ko je drzao onu dijetu sa suvim sljivama,malo objasni kako se drzi ta dijeta i koliko je uspesna .unapred hvala

Prvo da se ogradim, tu dijetu nikada nisam drzala, ali evo na cemu se bazira...
Sljivina kora sadrzi veliku kolicinu celuloze, a to je materija koju ljudska creva ne mogu da svare. E, sad, kada se celuloza nadje u crevima, narocito u velikim kolicinama, ona podstice peristalstiku creva, tj kontrakciju (grcenje) crevnih glatkih misica, kojima se crevni sadrzaj "gura" u jednom smeru... Ili, narodski  receno, peristaltika je proces "izguravanja" nesvarene hrane iz creva ka.. hmmm... anusu.
E, sad, u cemu je caka sa dijetom sa suvim sljivama? Kao sto znas, suve sljive se uglavnom sastoje iz sasusene kore, koja je, jel'te puna celuloze, koju, kao sto rekosmo covek ne vari, vec je izbacuje. Here's the catch: klopanjem suvih sljiva (obicno se stave u blender, pa se pomesaju sa mlakom vodom, i to se popije... barem su tako radile osobe koje poznajem, i to 3 puta dnevno... neki i vise), peristaltika creva se maximalno ubrzava, sto uzrokuje da se crevni sadrzaj, u vidu toksina i (ne)svarene hrave izbacuje mnogo brze nego sto je uobicajeno. Opet, narodski receno, dobija se jedna laksa vrsta dijareje, tj proliva.
A opet znamo da se, tokom dijareje, gubi veliki deo tecnosti iz organizma, sto, na prvi pogled izgleda kao gubitak tezine, iako to zaista nije tako. Istina, mozda igubis 3 kg za nekih 10 dana, ali to nisu 3 kg masti, vec H20.  Smile
Ipak... ima tu jos jedan catch, zbog koga ova dijeta deluje kao super-efikasna. Naime, u organizmu odraslog coveka, u crevima ima negde od 3-5 kg nesvarene hrane, koja se, zbog lose peristaltike creva nikada ne izbaci. Kada bi taj crevni sadrzaj uspeli da izbacimo, bili bi u startu laski 5kg! E, sad, preterano njupanje sljiva (kao i psenicnih slica) moze da doprinese da se taj sadrzaj izbaci, tj da "srmsamo" tih par kila viska.

U svakom slucaju, ova dijeta (za razliku od nekih "praskastih" dijeta, kao i onih koje se svode na uskracivanje odredjene grupe namirnica) je potpuno bezopasna. Mozes da je probas, ako nista drugo, sredice ti probavu (ako imas probleme sa njom). Samo ne zaboravi da tokom dijete pijes barem 2 litra vode dnevno (ako ne i vise, posto se pojacanom peristaltikom gubi velika kolicina vode), kao i da povecas unos vitamina C i minerala, pre svega magnezijuma i kalcijuma.
Ipak ne zaboravi jednu stvar... ovo nije klasicna dijeta, ovo je vise "katalizator" varenja. Ona nece "sagoreti" naslage masti per se, ali ce zaisgurno pomoci u izbacivanju toksina i ostataka hrane iz organizma.

 Smile

edit: Eh, da, jedna stvar... od "neprijatnosti" ove dijete mozes ocekivati ceste odlaske u WC, kao i grceve u stomaku, narocito crevima, koji znaju da budu bolni... ali, znas kako se kaze... "na muci se poznaju ludaci!"  Smile
« Poslednja izmena: 26. Sep 2005, 22:14:04 od Ainhoa »
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


ljubav,cvece,drvece...

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4109
A,ako je osetljiviji organizam mozes dobiti hemoroide usled preterane *aktivnosti* zadnjeg dela creva  Smile
IP sačuvana
social share





Sve sto se jednom desi
ne mora se nikad vise desiti.
Sve sto se desi dva puta,
desice se sigurno i treci put!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Upravo tako. Mada... OK, da budemo "plasticni"...  Smile Stolica ce biti relativno meka, ali opet mozes da racunas na bolno izbacivanje iste zbog iritacije anusa.
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 13 14 16 17 ... 50
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.126 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.