Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: „Daunloud” i „guglovanje” uskoro u srpskim rečnicima  (Pročitano 4240 puta)
30. Mar 2011, 15:12:34
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Apple iPhone SE 2020
INTERNET SLENG ĆE BITI OZVANIČEN
„Daunloud” i „guglovanje” uskoro u srpskim rečnicima

A. Kalaba, 24 sata    | 30. 03. 2011. - 12:00h | Foto: Z. Raš    | Komentara: 8
BEOGRAD - „Daunloud”, „guglovanje”, „pozz” i druge reči koje su iz internet slenga prešle u našu svakodnevicu polako ali sigurno ulaze u zvanične rečnike, smatra akademik Ivan Klajn. Svakako, dodatan podstrek mogao bi da da Oksfordski rečnik, koji ne samo da se otvorio za žargonske fraze, već je u svoje novo izdanje uključio i grafički simbol srca i skraćenice tipa „OMG”, „LOL”...

 Surfovanje” je još u Rečniku Matice srpske iz 2007. određeno i kao "pretraživanje stranica na internetu", a Veliki rečnik stranih reči i izraza Ivana Klajna i Milana Šipke otvorio se i za „atačment”, „aut”, „vorkšop”, „fajl”, „onlajn”... Usput, počeli smo redovno da koristimo i „guglovanje”, „aploud”, „lajkovanje”, „daunloudovanje”...

- Naravno, ti izrazi su ušli u upotrebu i kad-tad moraće da se nađu i u rečnicima. Ali kada je reč o SMS-u i omladinskom žargonu, to treba pitati lingviste koji su bolji kompjuteraši od mene - kaže Ivan Klajn.

Ipak, on veruje da već sad ne bi trebalo da bude problema ako se u pismenim zadacima nađu neki od pomenutih izraza.
 
- Mislim da upotreba tih izraza nije greška dok neko ne smisli adekvatnu zamenu i ne unese je u školske programe. Nažalost, mi nemamo odgovarajući postupak za uvođenje novih reči, sve ide stihijski i nema zvanične procedure - kaže Klajn.

S druge strane, nameće se primer Oksfordskog rečnika engleskog jezika, koji ima utvrđene kriterijume i po njima su u novo internet izdanje primljeni i izrazi kao što su „muffin top” (u našem žargonu moglo bi da se prevede kao „pivski stomak”), „dotbomb” (propala internet kompanija) i „ego-surfing” (pretraga sopstvenih podataka na internetu).

Glavna ovogodišnja novina je prvi zvanični grafički simbol - srce, odnosno „<3” - korišćen sredinom 1970. godine u turističkoj ponudi Njujorka. Među dodatim frazama nalaze se i skraćenice koje se i kod nas koriste u onlajn svetu – OMG („Oh my God”), LOL („Laughing Out Loud”), FYI („For Your Information”), a još ranije su prihvaćene BFF („Best Friends Forever”) i TMI („Too Much Information”), pišu "24 sata".

Izvor: Blic
« Poslednja izmena: 30. Mar 2011, 15:13:45 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Nokia 
Iskreno, nisam nikad koristila i ne volim da procitam, a pogotovu da cujem te fraze. U tri slova je neko opisao svoje osecanje, dao misljenje, rekao sta radi, mislim stvarno... Da li ih mrzi da kucaju ili je to neka nova moda?  Ima puno lepih reci u nasem jeziku koja opisuju ono sto neko zeli reci bez da se koristi sleng. Razumem ga, tolerisem ali ne koristim. Ali, verujem da ipak tako mora, internet modifikuje i ostale sfere nasih zivota, pa sto ne bi i jezik.

Ovom spisku bih dodala jos jednu ''rec'' koju sam primetila da se koristi...
zzzzz - kao zdravo ili cao, zavisi da li dolazis ili odlazis (meni to lici kao da neko spava Smile )
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0
нека убаце у речник и wtf Smile

Citat
Ipak, on veruje da već sad ne bi trebalo da bude problema ako se u pismenim zadacima nađu neki od pomenutih izraza.

кад сам ишао у основну школу и кад је неко у писменом задатку написао ОК кечина је била моментална Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 21103
Zastava Ту негде...
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
нека убаце у речник и wtf Smile

Неко је објаснио (мислим 3maj001) да се на нашком то пише ШКК илити шта који курац. Smile
« Poslednja izmena: 31. Mar 2011, 20:54:12 od Ghost »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Nokia 
Ko kaze guglovanje...valjda guglanje  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
Jezik je živa stvar, menja se, razvija, raste... da li je taj rast u konstruktivnom smeru ili ne, naša je kolektivna odgovornost.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Apple iPhone SE 2020
Ja sve vise i vise "hendlujem" stvari i ljude... sto je u neku ruku ... tuzno...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Nokia 
Svaki put kada se pojavi neka nova stvar u Srbiji imamo dve opcije. Mozemo da izmisljimo neku novu rec za tu stvar ili mozemo da prihvatimo tudju rec. Francuzi su recimo pokusali da izmisle sve nove reci kada su u pitanju kompijuteri, sto nije bas najbolje prihvaceno. Tako bi njihove reci za hardware i software mogle da se prevedu na srpski kao mekotvorina i tvrdotvorina.
Pa sad vi vidite sta je lepse reci. "Uz ovaj hardver ide dobar softverski paket" ili " Uz ovu tvrdotvorinu ide dobar mekotvorinski paket".
Sto se mene tice onaj ko izmislja nesto novo ima prava da tu novinu nazove kako on zeli, a ako tu novinu nisu izmislili Srbi nemam nista protiv da prihvatim tudju rec. Mene samo nervira kada ljudi koriste tudjice bez potrebe i kada neke lepe srpske reci zamenjuju stranim recima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 21103
Zastava Ту негде...
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
Па кад се већ дотичемо непотребних замена, користимо реч "компјутер" уместо "рачунар" иако је у питању иста ствар (на енглеском compute значи рачунати).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
Нажалост, добар део страних речи у нашем језику јесу непотребне, али се ипак користе. Из неукости, гордости, покондирености, па и из навике... Не знам да ли ико за ауспух (а који је на немачком ауспуф)каже издувник (то би, колико ме сећање служи, била наша реч), иако не звучи чудно као тврдотворина. Притом, тврдим да било која реч када је у употреби престаје да звучи чудно. Стога, не видим ништа лоше у тврдо/мекотворини. Поготово што је, верујем, могуће наћи и лепши израз. Не кажем да треба да улазимо у хрватску крајност, али треба да чувамо језик.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.