Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 17:10:39
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Da li je osveta moralna?
da
44.1%  (15)
ne
55.9%  (19)
Ukupno glasova: 34
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li je osveta moralna stvar?  (Pročitano 15901 puta)
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
U svakom slucaju, pre sam za "ne spustanje na nivo", nego za "sad cu ti je...i mater!".

I ja se prije svega dvoumim, ali svi smo od krvi i mesa.

Kad ti neko udari samar, sta uradis?
ti njemu opalis dva Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Sekspir je mnogo bolje postavio ovo pitanje.  Smile Al nemogu nadjem nigdje onaj stih citav ("biti il...") - toliko o sveobuhvatnosti interneta, nema kulture.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
Бф,
технички, ти се одричеш права да се сам светиш, али то право преносиш на државу. Другим речма, "има ко ће да се свети за тебе".

osveta je jedan vid pravde i prevencije . takodje je jedan vid borbe ,njom pokazujesh da si ziv  Smile zakon jeste vid osvete ,podignut na vishi civilizacijski nivo .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


The worst vice is advice

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 9076
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
Kad ti neko udari samar, sta uradis?
Kao sto vec rekoh....
Ko mi je lupio samar,zbog cega i pod kojim okolnostima?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Nokia 
mislim vise je taj strategija u osvetu da bude moguce dalje ziveti i nove potomke doneti u tom situaciju da i njihove sledece generacija bude u sigurnost i ne bude isplatljivo za agresoru ponovo agresija. Sto znaci diskurzivno gledano, treba da agresor poznaje tvoj stav i trazite zajdeno resenje, ako ne postoji konsenza, onda dodje do disenza sto znaci da posteminicno za obe stranu je zadovoljavajuca, al tamo vec ostaje i nereseno konflikta , i tako dalje do iskljucenje iz komunikaciju sto moze da bude i fatalno a jest to je. I tu se vidi da diskurzija traze i nadje resenje iz evolucijski ontologiju sto je jedan strategija ili vise.
« Poslednja izmena: 21. Sep 2007, 07:37:59 od onodys »
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol Žena
Poruke 91
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
"Čuli ste da je rečeno: 'Oko za oko i zub za zub.' A ja vam kažem da se ne protivite zlu" --- kad se čovek protivi zlu tako što sam onda zlo učini šta je postigao? Samo je napravio od toga dualnu bitku. Pogledajmo samo ljudske odnose na bližem istoku. Arap ubije jevreja iz osvete za to što je jevrej ubio arapa, što je bila osveta za jevrejina koga je ubio arap, a to je opet bila osveta i tako u besvest. Niko se više i neseća ko je prvi počeo niti o čemu su se sukobili.

Najjednostavnije reći, kad se čovek protivi zlu bori se ljudskom moći. Kad čovek okrene drugi obraz, bori se božjom moći. Jer kad okrene obraz postaje instrument preko koga se vrši sudjenje, on daje tom koji je zlo učinio mogućnost da vidi čisto šta je uradio, i da odluči da se promeni.

Zašto je Isus dozvolio da ga fariseji i sadukeji razapnu. Nije li mogao da pobegne, ili da se suprostavi? Sigurno da je mogao. Ali time što je dozvolio da ga razapnu dao im je šansu da vide kakvo su zlo učinili, da su razapli nedužnog čoveka. Tu si imali šansu da se promene, ili da nastave. I ako im je izbor bio da nastave istim putem onda ih je čekala druga smrt (koja se pominje više puta u Jovanovom otkrivenju).

Kao krajnja misao, Gandi je jednom rekao "Oko za oko će samo da oslepi ceo svet."

Tijana
IP sačuvana
social share
Ask, and it shall be given you; seek, and ye shall find; knock, and it shall be opened unto you

Pitajte i daće vam se; tražite, i naći ćete; kucajte, i otvoriće vam se.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Kad ti neko udari samar, sta uradis?
Kao sto vec rekoh....
Ko mi je lupio samar,zbog cega i pod kojim okolnostima?

Relativno, relativno... da - sve je relativno. Nemoj onda ni odgovarat.

"Čuli ste da je rečeno: 'Oko za oko i zub za zub.' A ja vam kažem da se ne protivite zlu" --- kad se čovek protivi zlu tako što sam onda zlo učini šta je postigao? Samo je napravio od toga dualnu bitku. Pogledajmo samo ljudske odnose na bližem istoku. Arap ubije jevreja iz osvete za to što je jevrej ubio arapa, što je bila osveta za jevrejina koga je ubio arap, a to je opet bila osveta i tako u besvest. Niko se više i neseća ko je prvi počeo niti o čemu su se sukobili.

Najjednostavnije reći, kad se čovek protivi zlu bori se ljudskom moći. Kad čovek okrene drugi obraz, bori se božjom moći. Jer kad okrene obraz postaje instrument preko koga se vrši sudjenje, on daje tom koji je zlo učinio mogućnost da vidi čisto šta je uradio, i da odluči da se promeni.

Zašto je Isus dozvolio da ga fariseji i sadukeji razapnu. Nije li mogao da pobegne, ili da se suprostavi? Sigurno da je mogao. Ali time što je dozvolio da ga razapnu dao im je šansu da vide kakvo su zlo učinili, da su razapli nedužnog čoveka. Tu si imali šansu da se promene, ili da nastave. I ako im je izbor bio da nastave istim putem onda ih je čekala druga smrt (koja se pominje više puta u Jovanovom otkrivenju).

Kao krajnja misao, Gandi je jednom rekao "Oko za oko će samo da oslepi ceo svet."

Tijana
Da, plemeniti ideali. Inteligenta Gandijeva recenica, Gandi je mozda jedini covjek koji je ista ucinio blagim metodama. Licno ne bih dao da me razapnu i mislim da je covjeku kao bioloskom bicu jako neprirodna filozofija "Pametniji popusta" (2. najgluplja recenica, odmah posle "Ko zna zasto je to dobro") - ako je inteligencija jednostavnom recenicom "Snalazenje u okolini" - snadji se pa nemoj poginuti... ...dokazi budali da si upravu.

Uopste postoji tendencija da se svi gubitnici shvate kao "moralni pobjednici" Indijanci, crnci u ropstvu, mi na Kosovu 1389 sto banalizuje moral na orudje slabih.
Mnogo draza recenica mi je da "Zlo nastupa kad dobar covjek ne ucini nista".
 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 594
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Ko tebe kamenom, ti njega kamencinom. Smiley

Osvetiti se ne, kazniti da, ako znas kako. Ako ne, prepusti to onom gore. Ili naravno zakonu ako je vec do tamo  doslo.
« Poslednja izmena: 21. Sep 2007, 20:00:21 od Luke Jackson »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mislim vise je taj strategija u osvetu da bude moguce dalje ziveti i nove potomke doneti u tom situaciju da i njihove sledece generacija bude u sigurnost i ne bude isplatljivo za agresoru ponovo agresija. Sto znaci diskurzivno gledano, treba da agresor poznaje tvoj stav i trazite zajdeno resenje, ako ne postoji konsenza, onda dodje do disenza sto znaci da posteminicno za obe stranu je zadovoljavajuca, al tamo vec ostaje i nereseno konflikta , i tako dalje do iskljucenje iz komunikaciju sto moze da bude i fatalno a jest to je. I tu se vidi da diskurzija traze i nadje resenje iz evolucijski ontologiju sto je jedan strategija ili vise.

Осим ако освета не укључује и затирање лозе онога коме се светиш.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol Žena
Poruke 91
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Citat
mislim da je covjeku kao bioloskom bicu jako neprirodna filozofija "Pametniji popusta"
Samo što čovek nije biološko biće nego duhovno biće u privremenom fizičkom telu. Telo je stvoreno da služi duhu kao što na primer kola služe vozaču koji upravlja. A problem je u tome što su većina ljudi to zaboravili, i umesto da oni gospodare svojim telom, dopustili su da telo bude gospodar, time stavljaju kolica ispred konja. I tako sebe identifikuju kao ne mnogo viši od životinje.

Citat
Mnogo draza recenica mi je da "Zlo nastupa kad dobar covjek ne ucini nista".

Slažem se. Važno je to zapamtiti. Ali šta je to što dobar čovek treba da učini da bi svet oslobodio od zla? Još jedno zlo? Jer nebi li onda neki drugi čovek video to zlo koji je ovaj "dobar" čovek učinio i onda bi on mislio "pa možda i ja moram jedno zlo da učinim da bi se otarasio ovog zla." I opet tako u besvest, jer gde je ovakvoj logici kraj?

Ta svest "means to an end" ili "hajdemo učiniti zlo da bi postigli na kraju dobro" je potpuno besmislena i kratkovida i potiče od Lucifera koji je baš tako mislio, pred sopstvenog pada iz raja.

Majka Tereza je jednom rekla "ne postoji kraj, postoje samo načini"-- ili da parafraziram, dobra dela su jedini način na koji se može krajnje dobro postići.

Tijana
« Poslednja izmena: 22. Sep 2007, 10:22:27 od Tijana2012 »
IP sačuvana
social share
Ask, and it shall be given you; seek, and ye shall find; knock, and it shall be opened unto you

Pitajte i daće vam se; tražite, i naći ćete; kucajte, i otvoriće vam se.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 17:10:39
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.