Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 14:42:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ciscenje kulera  (Pročitano 21063 puta)
07. Jun 2006, 00:31:47
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
Najčešći uzrok pojave poznatije kao pregrevanje procesora predstavljaju prljavi kuleri, a to se najčešće javlja kod računara s otvorenim kućištem.





Kao što se da videti, prizor nije nimalo lep, čak ni kada se u obzir uzmu (loše) navike vlasnika dotičnog računara. Za čišćenje prašine je upotrebljena najobičnija četka za farbanje.


Potom je naročitim „džudo-potezom” oboren računar na bok kako bi napajanje bilo izvadjeno  i time obezbedjen pristup kuleru bez skidanja matične ploče.



Mehanizam kojim se kuler montira na podnožje procesora uglavnom zavisi od samog podnožja. U ovom slučaju radilo se o Socket A podnožju na koje se kuler montira „šnalom” od čeličnog lima. šnala s jedne strane ima poseban prorez kao stvoren za ravan šrafciger širine do 6 mm, što je i iskorisceno kako bi se  skinuo hladnjak. Ovo je ujedno i prvi korak u kojem treba biti pažljiv. U zavisnosti od termo-paste koja je korišćena, može se desiti da se hladnjak zalepio za procesor. Ovo se obično dešava kada je u pitanju parafinska termo-pasta (tzv. Thermal Pad, poznatiji kao „žvaka”) i kada procesor ima svoje kućište (svi Pentium 4 i Athlon64 procesori). Ukoliko se javi ovaj problem, potrebno je otkačiti i drugi kraj šnale i zatim malo po malo uvrtati i mrdati kuler dok se sam ne odvoji od procesora. Primena veće sile se ne preporučuje jer može doći do oštećenja procesora.



Da bismo kuler očistili dovoljno dobro, moramo da ga rasklopimo. Ventilator je pričvršćen za hladnjak pomoću četiri šrafa koji se lako skidaju.


Po skidanju ventilatora, vidimo koliko je zapravo kuler prljav. Prašina se zavukla i zapušila dobar deo prostora između rebara hladnjaka, a takođe je formirala i poseban sloj između ventilatora i hladnjaka koji sprečava dotok vazduha



Četkom su prvo očiscene naslage prašine s ventilatora, a posebno sa krilaca propelera. Zatim je čulnom metodom proverena i ispravnost ventilatora. Ispravan ventilator je moguće zavrteti duvanjem u propeler, a od osovine motora se pri tom ne sme čuti nikakav zvuk koji podseća na struganje.



Pažnja je, potom, posvecena hladnjaku. Četkom je pažljivo očiscena prašina koja se nataložila među rebrima hladnjaka



Rezultat je bila zavidna gomilica prašine, kao i zgroženi izrazi lica prisutnih kolega koji su pokušavali da se prisete kada su se poslednji put vakcinisali od tropskih i veneričnih bolesti.



Potom je hladnjak „produvan” kako bi se uklonila prašina koja je izmakla četki. Za ovo se može koristiti širok dijapazon alata: namenski kompresori, izduvna strana usisivača, kanistri sa kompresovanim vazduhom ili kolega sa dovoljno velikim kapacitetom pluća i voljom da ga primeni (u zamenu za pivo).



Skidanjem limenog osigurača odvojili smo šnalu i dodatno je nategli kako bismo bili sigurni da će nakon vraćanja kulera on dobro nalegati na procesor.



Nakon ovoga možemo da sklopimo kuler i posvetimo pažnju termo-pasti. U opštem slučaju, preporučuje se promena paste svaki put kada se skida kuler pošto pasta može da se zaprlja, ili je jednostavno suviše stara pa se stegla. Za skidanje stare paste poželjno je koristiti papirne maramice, salvete ili krpu koja ne ostavlja vlakna. Od hemijskih sredstava moguće je koristiti koncentrovani alkohol, čist aceton ili medicinski benzin.



Dok skidanje paste sa hladnjaka zahteva jednostavno trljanje, pri skidanju paste sa procesora treba paziti da pritisak ne izazove ceđenje sredstva za čišćenje iz maramice.



Nakon skidanja, treba naneti novu pastu. Odlučeno je da se koristi Titanova Nano Blue pasta, zbog njenih termoprovodnih karakteristika ali i krajnje zanimljivog estetskog doživljaja.



Prvo je pasta naneta na hladnjak, razmazana  je maramicom i uklonjen je  višak. Ovim smo osigurali da je pasta lepo popunila sitne neravnine na površini hladnjaka koja će naleći na procesor.



Za nanošenje paste na procesor potreban je dodatni alat – „špahtla”. Kao špahtlu je moguće koristiti neku plastičnu karticu ili parče plastificiranog kartona (npr. kreditne kartice, vizit-karte i sl.), ovde je korisceno parče kartona koje je iseceno sa obližnje pakle cigareta.



Na karton je istisnuto malo paste (otprilike kao pola zrna pirinča) i razmazano u tanak sloj po procesoru.





Nakon toga je  montiran kuler, vraceno napajanje i provereno da li sve radi. Hlađenje procesora je testirano opterećivanjem procesora programima kao što je CPUBurn


izvor:Svet kompjutera
« Poslednja izmena: 07. Jun 2006, 12:31:32 od Belgrade »
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4416
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Nokia N70,6303,K610...
Da, da kao sto rekoh i na hladnjak se stavlja! Samo sto je tu za amd a na intelu se stavlja na vecoj povsini. To sam ja pre nekoliko meseci vido na SK.
Samo me sada interesuje onaj beli ventilator sto stoji na prednjoj strani kucista da li treba da duva "na unutra" tj da uvlaci vazduh ili da izduvava vazduh iz kucista?
« Poslednja izmena: 07. Jun 2006, 03:17:06 od Saleboy »
IP sačuvana
social share
Grand shitovi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.02
mob
Samsung SGH-E630
Verovatno treba da duva "na unutra", jer kuler na napajanju izduvava, ne znam, ja tako mislim Smile
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
Kuler na napajanju hladi samo napajanje,jer je doticno metalnim kucistem odvojeno od ostatka komponenti,U principu svejedno je ka gde bi trebao da duva ovaj prednji vent,neka logika bi bila da se postavi jos jedan takav na zadnjoj strani kucista,pa da jedan uduvava a drugi izduvava i time se napravi promaja.Medjutim ukoliko bi se koristio samo taj jedan ja bih ga postavio da uduvava vazduh unutra iz razloga sto vec samim dizajnom kucista je omoguceno da vazduh iz njega izlazi,a ovaj bi "sprovodio" hladan spoljasnji vazduh unutra.
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.02
mob
Samsung SGH-E630
jer je doticno metalnim kucistem odvojeno od ostatka komponenti
Smile
I to kućište ima rupe na zadnjoj strani Smile , mora od nekuda vazduh i da ulazi Smile
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
hm,ukoliko pricamo o kucistu od napajanja ono ima "prorez" samo sa jedne strane i tu stoji ventilator od napajanja.,ostale strane su iz veoma dobro poznatog razloga zatvorene,tako da je kuciste od napajanja totalno nezavisno od svega ostaloga.Sto se tice ovog kucista sa slika ono nazad ima samo prazno mesto gde se moze staviti jos jedan vent,a od napred vec postoji jedan...
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.02
mob
Samsung SGH-E630
Onda je moje napajanje sigurno neko "specijalno" jer sa zadnje strane (sa suprotne strane od ventilatora) ima više proreza Smile
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
pa dobro ima nekoliko malih rupa,ali to se ne racuna  Smile
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 258
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Da! A te male rupe sluze da vruc vazduh koji se nalazi nagomilan u vrhu kucista moze da udje u napajanje pa da onaj ventilator ima sta da izduva iz racunara!..... Da li postoji neko kuciste u kom se napajanje ne nalazi u samom vrhu kucista? Da li su konstruktori kucista posvadjani sa osnovnim zakonima fizike ili to namerno mora da bude naopako? Svi zanamo jos iz osnovne skole da vruc vazduh ide na gore a majstori umesto da nateraju taj vazduh da sto pre izadje, u najvisoj tacki stave i napajanje koje se takodje izuzetno greje, pa onda druze ako ti je vrucina u PC , a ti mu otvori poklopce sastrane pa malo gledaj u creva racunara.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
postoje razne modifikacije kucista,pa ako ti se "ne svidja" ti malo proguglaj ili baci pogled 20-ak stranica unazad imas celu temu o modovanim kucistima
btw:nije taj vazduh (koji se odaje spoljasnjem ambijentu) toliko vreo da predstavlja neku opasnost po rad ostalih komponenti u kucistu...mada se danas i na kuciste ugradjuju ventovi koji preko "promaje" hlade celo kuciste.
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 14:42:44
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.