Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čak 40 odsto srednjoškolaca nije ušlo u biblioteku  (Pročitano 19154 puta)
12. Jan 2009, 07:24:48
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Čak 40 odsto srednjoškolaca nije ušlo u biblioteku
„Ana Karenjina je neka žešće dobra riba“
Autor: Jelena D. Ilić | Foto:Northfoto | 12.01.2009. - 05:00


Šekspir, Dostojevski, Tolstoj, Ivo Andrić, vrhunski pisci, za mnoge su srednjoškolce samo gomila smarača koji nisu imali preča posla nego da pišu debele knjige za lektiru. Ni pretnja jedinicom više ne može da natera šesnaestogodišnjaka da „gubi” vreme čitajući o tamo nekoj Ani Karanjinoj. Ako baš mora, pogledaće istoimeni film ili će na internetu pročitati prepričanu verziju. Istraživanje koje je sprovelo Društvo za srpski jezik potvrdilo je ove poražavajuće rezultate: samo četiri odsto mladih u Srbiji čita.

Podaci da 40 odsto srednjoškolaca nikada nije ušlo u biblioteku i da dečaci i devojčice u proseku godišnje pročitaju samo jednu knjigu, iako alarmantni, nikoga ne iznenađuju. Profesori kažu da lošima ocenama više ne mogu da nateraju đake da čitaju, a izbegavanje lektire sve je popularnije i među osnovcima.
- Evidentno je da postoji kriza čitanja i sasvim je prirodno da ona nije mogla da mimoiđe mlade. Jednostavno, nečitanje je vrsta trenda, a iz godine u godinu prodaje se sve manje knjiga. Srednjoškolcima je, kako sami kažu, dosadno da čitaju i ne vide svrhu toga. Kad nešto i moraju da pročitaju, prvo pitanje im je koliko strana ima to delo i sve što je preko 150 strana je ravno noćnoj mori. U eri savremene tehnologije nije im teško da nađu film ili da preko interneta pronađu vršnjaka koji će im prepričati lektiru i reći im poentu - priča za „Blic” dr Veljko Brborić, profesor na Filološkom fakultetu koji je sproveo istraživanje „Šta srednjoškolci čitaju”.
Jedan od razloga nečitanja obavezne lektire je i zastarelost nastavnog plana i programa koji nije menjan poslednje dve decenije. Ukoliko država želi da podigne kulturu čitanja, a time i opštu obrazovanost mladih, neophodno je da uradi kompletnu reviziju obavezne lektire. Oko eventualnih izmena trebalo bi čuti i reč učenika, odnosno nadležni bi trebalo da imaju sluha za njihove želje, razmotre koliko vremena mogu da odvoje za to i tek onda odrede obaveznu lektiru.
- Ja sam za to da čujemo šta mladi žele. Nije problem ni prepoloviti broj knjiga koje bi trebalo pročitati tokom školovanja. Međutim, kada odredimo šta je obavezno, onda toga treba svi da se pridržavamo. Znate, pojedina dela svetskih klasika đaci bi moralo da pročitaju, ali neka su im zaista strana i daleka. S druge strane, imate veliki broj modernih i dobrih pisaca koji bi više odgovarali njihovom ukusu - dodaje dr Veljko Brborić.
Iako se većina slaže da spisak lektire treba „osvežiti”, mnogi izražavaju sumnju da će to naterati srednjoškolce da „uzmu knjigu u ruke”. Umesto da čitanju posvete nekoliko sati većina će na internetu naći prepričanu verziju i za pola sata znaće dovoljno da dobiju bar prelaznu ocenu.
- Radim kao profesor srpskog jezika već 20 godina. Za svo to vreme jedino što se nije promenilo je da đaci generalno ne vole da čitaju lektiru. Ipak, ranije generacije su zanimale neke druge knjige i ja sam ih uvek podržavala. Deca u tim godinama vole da se bune i jednostavno neće da rade ono što moraju. Mene brine što poslednjih godina njih ništa ne zanima, sve im je dosadno, a vokabular i opšta kultura su ispod svakog proseka. Ukoliko ih brine ocena, teraju roditelje da im prepričavaju dela, a ako im je svejedno onda se zadovolje krajnje šturim objašnjenjima na internetu – priča Ivanka Janković, profesor srpskog jezika i književnosti u gimnaziji.
Istraživanje „Šta čitaju srednjoškolci”, pokazuje da je samo troje ispitanih od 407 gimnazijalaca pročitalo sve knjige koje se nalaze na spisku obavezne lektire. Još su porazniji podaci koji govore da 14 odsto učenika prvog razreda gimnazije nikada nisu pročitali nijednu knjigu, a njih 59 uspelo je da u toku školske godine pročita - samo jednu. Od knjiga su, kažu srednjoškolci, privlačnije serije, filmovi, video-igrice, internet, ispijanje kafe sa drugaricama, pa čak i obično „blejanje“ sa društvom.
- Ne volim da čitam kad nešto moram. Pri tom je jako dosadno, ništa ne razumem, a još gore je što naredna tri časa pričamo o tome šta je „pisac hteo da kaže”. Recimo „Anu Karenjinu” sam čitala. Knjiga jeste preobimna, ali ima zanimljivih delova. „Proces” sam počela, a „Dundo Maroje” sam pogledala samo prvu stranu i ostavila. Da bih shvatila o čemu piše treba mi rečnik. Iskreno, nemam vremena da učim, izlazim, odmaram se i još da čitam. Kad nemam šta drugo, uzmem neku knjigu, ali to je uglavnom nešto što će da me nasmeje kao recimo „Kupoholičarka”, „Četiri plavuše” ili „Đavo nosi Pradu”. Volim da čitam knjige o numerologiji i astrologiji, to me baš zanima - objašnjava Danijela Mirković, učenica trećeg razreda Prve ekonomske škole u Beogradu.
Kao posledica ovakvog stava mladih, nije retkost, kažu profesori, da đaci kažu da je Dobrica Ćosić napisao „Tihi Don”, da za Janka Veselinovića kažu da je bio hajduk, a „Koštana” ih nervira jer je pisana na vranjanskom jeziku. Umesto Šekspira pisac broj jedan za današnju generaciju tinejdžera je Paulo Koeljo, a omiljene knjige su „Hari Poter”, „Gospodar prstenova”, „Sponzoruše” i „Alhemičar”. Kada kupuju dela domaćih autora, uglavnom biraju Anabelu Basalo, Isidoru Bjelicu, Mirjanu Bobić-Mojsilović, a Ivu Andrića, Lazu Lazarevića ili Branka Ćopića kupuju kao poklon starijim rođacima.

Kako srednjoškolci na internetu prepričavaju lektiru
1. Čiča Gorio
Ćale penzos ima dve ćerke koje ga ne poštuju ni dva odsto jer misle da je „ljakse“. On sve što ima šteka i daje njima, a njima nikad dosta. Na kraju, kad nije imao odakle da im nabavi pare, on „pukne i rikne”.
2. Seobe
Radi se o Srbima vojnim gastarbajterima koji traže autonomiju k’o Čanak, međutim Švabe baš briga za njih, već ih samo iskorišćavaju za sitne pare na crno. Ovima se sve smuči i zapale za Rusiju. Tu se međusobno pozbunjuju na „šud aj stej or šud aj gou” foru. Neki odu, neki ostanu, a Rusi ih, kao i Švabe, ispale za „šljaku i papire”.
3. Prokleta avlija
Turski zatvor, kao u „Ponoćnom ekspresu”. Upravnik zatvora je zešće težak lik koji im svima zagorčava život. Dva tipa, od kojih jedan „djankoza”, a drugi pop, tupe politiku celu knjigu oko nekog Pekmez-sultana (ili džem, marmelada ili tako nekako) i posmatraju prolaznost života sa bočne strane. Knjiga je kratka, tako da nije baš najpodesnija za potpalu, ali bi bila idealna kao podupirač za
frižider ili šporet.
4. Proces
Tipa uhvate drotovi bez razloga i maltretiraju ga kroz celu knjigu i na kraju ga zeznu do koske.
5. Nečista krv
Tipa ožene starijom ribom. On provali da je njegov ćale ziguje, što ga ubaci u bedak. Cela knjiga je seks, samo tako.
6. Romeo i Julija
Romeo i Julija su Žabari iz Verone i oni se smuvaju. Međutim, matorci su im veoma zeznuti i uopšte se ne gotive jer rade isti biznis, ali su u različitim ekipama (kao Verona i Kjevo). Strah im je da ih ne provale i da im ne ukinu kintu, pa se viđaju tajno. I tako na 50 strana oni kao nešto kriju i jedno drugom pričaju kako se vole. Na kraju, jednom prilikom upadnu u loš trip i roknu se.
7. Zločin i kazna
Neki student je stalno bez filera jer mora da plaća stan, pošto je ostao bez mesta u Studenjaku. Jednom prilikom je bio u bedaku, pa je uleteo kod neke babe, pune k’o brod na gajbu i overio je. Posle je uleteo u frku sa samim sobom jer se plašio da će murija da ga provali. U stvari on i nije bio neki krimos već kukavica, pa se na kraju sam prijavio muriji.
8. Ilijada
Ta Ilijada traje k’o gladna godina. Vođa jedne ekipe mazne ribu od vođe druge ekipe. Onda ovaj prvi, da ne ispadne kukavica, sakupi ortake i opkoli ih k’o Babo Sarajevo. Ali ovi prvi ga nadrljaju, onako žestoko, jer su ovi drugi bili do jaja spremni. Onda jedan tip smisli kul foru da pređe ove druge. Šatro, kao baš ih briga za ribu, važan im je biznis koji može da propadne zbog nastale frke. Da pokažu da su iskulirali, oni odu i ostave šleper cigara drugoj ekipi u kojem su sakrili deo ekipe. Ovi prvi su mislili da su ih zeznuli, pa su počeli da slave. Kad su se ponapijali i udrogirali, ovi drugi su izleteli iz šlepera i poubijali ih.
9. Rat i mir
Pre 200 godina Francuzi krenu na Ruse i dođu do Moskve (kao u „Pancer generalu”). Onda je došla zima i Francuzi se posmrzavaju i tako besni napadnu Ruse. Knjiga ima soma strana, tu ima i neke ribe, žurke, žvaću nešto, njesra sve vreme.
10. Ana Karenjina
Ana Karenjina je neka žešće dobra riba, ali udata za matorca duplo starijeg od sebe. Pošto je on bio mnogo mator, ona se smorila, pa na nekoj žurci upozna mladog, zgodnog frajera i počnu da se viđaju. Međutim, ona upadne u trip sama sa sobom da to nije u redu, iako su svi nemoralni ona ipak pada u bedak i rokne se. Ovaj njen švaler crk’o od muke i ode na front, pa i on pogine. Za to vreme neki tamo mamlaz muva neku ribu, ali tip je smotan, pa na soma strana žvaće nešto i na kraju knjige je zaprosi.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
mob
HTC One V
o boze  Smile Smile Smile  gde mi idemo...

pa ja nisam izlazio iz biblioteke.....propali smo skroz...nista lepse kad procitas dobru knjigu...ali ne mozes ti naterati debile!
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Stvarno tužno.   Mada sam negde čula, da je izdavaštvo jedna od oblasti koja će se ugasiti u neko dogledno vreme.   Štampane knjige jednostavno ne mogu da paririaju internetu.   Dobro, ne baš da više niko neće da štampa knjige, ikada, ali da tiraži od sada, pa na dalje i ubuduće mogu samo da budu manji a ne veći.   I to ne važi za nas, nego za svet.   Ja doduše, ne znam da li je lektira  ozbiljnije menjana od vremena kada sam ja išla u školu, osim što znam da su izbacili partizansku literaturu (malo li je  :D)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


u cutanju je sigurnost.....

Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 59
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
SonyEricsson 
o tome sam ja odavno pricala,da mrzim knjige u digitalnom formatu i da mrzim sto se danas sve cita sa kompa.....volim brate papir u ruke pa podvucem sta mi je bitno kao u dobra stara vremena ....
i dalje volim da imamm knjige i cak kad su skupe cesto kopiram cisto da imamm svoj primerak...
a da ne govorim o tome da gomili dece pisem sastave,jer meni je nekad raspust sluzio za citanje lektire ,a njima za izlaske...

pa molim vas deca danas izlaze u grad jos od 5.og razreda....
ako ikad budem imala dece niti ce videti grad dok ne krenu u srednju skolu ,niti komjuter a o igricama da ne pricamo
pa nek neko kaze da sam cisto zlo....ali to je za njihovo dobro.....
IP sačuvana
social share
•&freedom;•๑۩۞۩๑ﺴ۩๑•°º¤яє∂ вυℓℓ¤º°•๑۩ﺴ๑۩۞۩๑•&freedom;•
Tesko curi koja je postena kad ostari nema uspomena!!!!!

'u dobru je lako dobar biti,na muci se poznaju junaci,a verujte nema veceg od mene junaka'
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Future is to those who believe into beauty

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 704
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
mob
Siemens mc60
tuzno, ali istinito, problem je u nasem obrazovnom sistemu, niko vise ne tera decu da citaju lektiru, mnogo se gleda kroz prste na casovima knjizevnosti, uzimam svoju osnovnu skolu za primer, ne da nas niko nije terao da citamo, nego nismo posteno i znali kako knjiga izgleda, to su bila neke 90-e, ali ne vidim da se bilo sta promenilo od tad, a ni "žvakanje", lektira preko neta nije bas pomoglo obrazovanju. Mozda bi trebalo obnoviti lektiru, dodati neke nove naslove, izbaciti neke stare, ali svakako treba ukljuciti decu, jer postoji toliko odlicnih knjiga koje bezveze skupljaju prasinu po policama biblioteka.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Нису нас сломиле ове тешке године...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12392
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Nokia 1100
Управо тако,пошто сам гимназјалац(наравно не спадам у ову групо морона од 40%) морам да кажем да су професори веома благи,и да се деси у одељењу да сам само ја спремен за утврђивање неке лектире??!!Обично код мене је спремно за утврђивање лектире 5,6 ученика,ови остали пронађу на нету скраћено и препричано и професорка им лагано да 2,3.Ја сам за то да ко не прочита бар 2 књиге за полугође да има аутоматски 1 из Српског,тако је једино могуће да се деца интересују за књигу,ја обожавам да читам књиге,и просто ми је жао кад видим овакве податке,данас је модерно да ниси прочитао ни једну књигу у животу,сви те сматрају за "фацом" и "ликом"
IP sačuvana
social share
у суштини,овај документарац је за зле људе,нацисте,геноцидни шљам и сличне креатуре...кокота,топла препорука за тебе Smile
од мене ...нула испод земље
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 Smile

takve dijece kao sto si ti jako je malo,ali dovoljno da svaki profesor ne odustane od,nekad se cini,jalovog posla...

ukoliko profesor onakav kakav ti smatras da treba da bude,a ja se slazem sa tobom,vrlo je nepopularan i vazi za hodajuce zlo...

nova generacija profesora i te kako koristi racunar,tako da tesko moze da se provuce sa prepricanom literaturom,a da to i promakne istom...

e sad,druga je stvar da li ce da se pravi lud...ili ce da malog genija smjesti tamo i gdje mu je mijesto...

koliko god da se lektire preko interneta odlicno obrade uvijek postoje nacini i pitanja koje ce ove ucenike i da razotkriju...

medjutim,desava se jedna stvar koja ne ide u prilog tom profesoru...tada bi bilo preko dvadeset sigurnih jedinica(koje niko i ne bi mogao da dovede u pitanje)...ali,postoji i razredno vijece i sjednice na nivou skole koji su tu vise kao birokratski momenat i statistika koja pokazuje toliku kolicinu neimanja pojma na nivou jednog odeljenja,a samim tim i skole...nije dobro za imidz Smile

a sad ozbiljnije...
pokazala bi da sa nasim skolstvom nesto debelo nije u redu,a to ne ide u prilog ministarstvu prosvijete.
nesto bi pod hitno moralo da se uradi sa planom i programom.
ovako...predmet knjizevnosti vec dugo nema nikakvog smisla.
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol Žena
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
 Hehe, ja sam takodje gimnazijalka i ista je stiuacija.  Profesor je zadovoljan ako je na casu aktivno 5 ucenika od kojih je dvoje procitalo.  Miislim da ne treba puno prilagoditi lektire jer bi prilagodjavanje podrazumevalo uvodjenje Koelja u lektire, a i do sad je prilicno knjiga izbaceno koje treba vratiti. .
Mozda i nije vezano sa svim ovim ali ja mislim da je pohlepa za novcem u osnovi svega, pohlepa roditelja koji nemaju vremena da vaspitaju svoju decu, i profesora koji nisu placeni da bi im bilo stalo do ucenika. .  
:?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
zarad tih pet ucenika? Smile

dodati jos neko dijelo obimnosti "tihog dona"?

i sta smo uradili?

problem je mnogo ozbiljniji nego sto ga ti pokusavas predstaviti.

svaka generacija odlikuje se odredjenim karakteristikama koje u sebi sadrze i duh vremena u kojem oni stasavaju.generacija kojoj ti pripadas odlikuje se apaticnoscu i malodusnoscu,nedostatkom takmicarskog duha i svojevsrnom "svejednocom" u odnosu na svijet oko sebe.to je generacija interneta i globalnog ujedinjenja koje ukida razlicitost,samim tim...dijeluju neoriginalno i "uniformisanog" su misljenja...

pazi,ovo je receno u globalu,naravno da postoje dijeca koja sve ovo navedeno negiraju...ali ona su u manjini.
to nije generacija koja cijeni znanje...to je generacija koja ima gugl.
njima je nejasan koncept da se za znanjem traga Smile

elem,
planovi i programi su prenatrpani obimnim dijelima za koje se realno nema vremena za dobru obradu.
dostojevski se obradjuje tri casa Smile.to je nerealno....
a cinjenica je da imaju i vrlo malo prostora da ga procitaju(nemaju samo ovaj predmet u skoli),a zatim....koliko god profesor da je zanimljiv i koliko god da se trudi...tesko da ce natjerati nekog da procita knjigu ko ne zeli...i to ne moze da uradi jedinicom.jedinica danas nije nesto negativno medju vama Smile

naravno da ne paulo koeljo,
ali ne i ovi i ovakvi knjizevni divovi i na ovaj nacin kao kod nas....

znas izreku...

bacaju se biseri pred svinje Smile

IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
Dobro je, dobro, ima nade za nas, u pitanju je samo 40 posto, jos nije dovoljno za bilo kakav kvorum... Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.