Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bolest poljupca - Infektivna mononukleoza  (Pročitano 38624 puta)
Moderator
Jet set burekdzija


Nimalo ne licim na svoj avatar :))

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6660
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
LG Nexus 4
Procitao sam celu temu Smiley od a-s Smile .. i jos dosta stranica na net-u zato sto sam se bas zainteresovao ... pre oko 6-8 meseci ortak imao ... i proslo mu ekstra ... nije imao nikakvih problema ... sve vreme se dobro osecao ... ali oko mesec i po nije isao u skolu, a nije mogao da trenira jos 4 meseca  Smile... da li je moguce da sam pokupio sad od njega ... posto smo pili iz iste flase Smiley ... ali njemu su rekli (doktori) vec posle nekog vremena (mesec dana) da ne moze da prenese ... ali sam procitao svasta ... da moze da se vrati po nekad tj da prenese ... e sada .. meni je takodje dobro, nemam temperaturu ... niti bilo kakvih problema ... sem sto na vratu ... dal je krajnik ili sta vec:D mi je prilicno otelko i da kazemo "tvrdo je" Smile ... i da ... procitao sma negde ... teze disanje ... pre neki dan (3-4) desavalo mi se da kao da ne mogu da udahnem ... kao da me nesto "bode" Smile ... ali tada na vratu nije bilo nicega ...

znaci, osecam se dobro ... i nemam simptoma sem otekline na vratu ... da li je to tj da li bi mogla da bude mononukleoza i da li da odem do lekara i proverim ... ili sacekam jos koj dan i vidim da li ce sve biti ok  SmileSmile ... valjda sam lepo opisao Smiley
IP sačuvana
social share
Vezbom do savrsenstva Smiley Smile
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone 3Gs
Taj ortak nije mogao da ti prenese mononukleozu (sanse za to su oko 1%), a ni ovo sto si naveo ne zvuci ni blizu simptoma koje bi mononukloza izazvala. To "tvrdo" na vratu su najverovatnije uvecane limfne zlezde. Za to mogu postojati dosta razloga, ako se bas brines, mozes da ides kod doktora da proveri.. inace, to bi verovatno izazvalo bol pri gutanju.. siguran da ne mislis na Adamovu jabucicu? Smile
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Nimalo ne licim na svoj avatar :))

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6660
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
LG Nexus 4
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxa Smile e jesi me lepo zasmejao svak cast  Smile  Smile Smile ne mislim na jabucicu naravno  Smile  Smile  Smile prepodstavio sam da ces to reci ... ali ono .. hteo sam da vidim misljenja Smile jer ne bih podneo da blejim u kuci toliko dugo Smile ... ali ono ... smiruje se ... i ranije sam imao tu otoke kada sam bio bolestan ... ali nikad ovoliki a da mi nije nista ... a tako je pocelo ovom ortaku Smile pa da vidim Smile i naleteo ovde na temu pa reko ae Smile ....

xvala Smile
IP sačuvana
social share
Vezbom do savrsenstva Smiley Smile
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Nokia the best
Bolest poljupca

Infektivnu mononukleozu izaziva virus iz porodice herpesa, a ova infekcija lako može da ugrozi jetru i slezinu



Infektivna mononukleoza, u narodu poznatija kao „bolest poljupca", zarazna je bolest koja se lako prenosi, a najčešće obolevaju mlađe osobe. Dr Danijela Simić, specijalista epidemiologije iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut", objašnjava da mononukleozu izaziva virus iz porodice herpesa.

 Infektivna mononukleoza je akutna zarazna bolest prouzrokovana Epštajn-Barovim virusom iz porodice herpes virusa. S obzirom na to da se uzročnik nalazi u pljuvački inficiranih osoba, nekad i godinu dana ili duže, bolest se lako prenosi vazdušno-kapljičnim putem, najčešće bliskim kontaktom sa inficiranom osobom (npr. ljubljenjem), pa je u narodu ovo oboljenje poznato kao „bolest poljupca".

Takođe, virus može da se prenese kontaminiranim rukama ili priborom za jelo, odnosno upotrebom zajedničke čaše ili flaše za piće, a među malom decom i preko igračaka kontaminiranih virusom - objašnjava Danijela Simić.

Prema njenim rečima, prvi simptomi bolesti se javljaju posle četiri do šest nedelja od trenutka ulaska virusa u organizam.

- Kod većine inficiranih osoba se javljaju povišena telesna temperatura, osetljive i uvećane limfne žlezde (karakteristični su paketi limfnih žlezda na zadnjoj strani vrata), upala ždrela i krajnika, koja podseća na anginu, mišićna slabost i opšta malaksalost - kaže Simićeva i nastavlja:

-Kod nekih osoba se registruju uvećana slezina i jetra, tačkasta krvarenja na koži i sluzokoži, glavobolja, gubitak apetita, osip po koži, vrtoglavica ili dezorijentisanost, depresija, suv kašalj ili dijareja. Iako se kod gotovo svih obolelih registruje poremećaj funkcija jetre, izuzetno retko se javlja žutica. Do potpunog ozdravljenja obično dolazi posle nekoliko nedelja, ali mali broj obolelih može da oseća slabost i mesecima posle bolesti. Izuzetno retko se bolest završava smrtnim ishodom - kaže Simićeva.

Tokom akutne faze bolesti preporučuje se samo odmor, uz dijetetski režim ishrane. Treba izbegavati teže fizičke aktivnosti ili bavljenje sportom, i to minimum mesec dana od početka bolesti, odnosno sve dok se uvećana slezina ne vrati u normalno stanje.

- Kao i kod drugih virusnih oboljenja, terapija je simptomatska. Od antipiretika i analgetika se preporučuju „paracetamol" ili drugi nesteroidni antiinflamatorni lekovi, pri čemu je upotreba aspirina kod dece mlađe 12 godina zabranjena. Penicilinske preparate ili druge antibiotike (kontraindikovani su „amoksicilin" i „ampicilin", zbog česte pojave nealergijskog osipa) može da prepiše samo lekar, i to isključivo ukoliko je dijagnostikovana neka pridružena bakterijska infekcija - objašnjava Simićeva.

Tinejdžeri najugroženiji

U Srbiji se godišnje registruje oko 1.500 do 2.500 obolelih osoba.

Od ove bolesti najčešće obolevaju adolescenti i mlađe odrasle osobe. Inficirana mala deca su najopasnija po svoju bližu okolinu kao nosioci virusa, jer kod njih bolest ima blag tok, pa ju je znatno teže prepoznati.

Imunitet nastao nakon preležane bolesti je doživotan, iako izuzetno retko virus može da se reaktivira mnogo godina posle prve infekcije.

Brzi testovi nisu pouzdani

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i specifičnih laboratorijskih nalaza u perifernoj krvi inficiranih osoba, kao i utvrđivanjem prisustva specifičnih heterofilnih antitela u krvi pomoću brzog dijagnostičkog testa (tzv. monospot test). Treba imati na umu da ovaj komercijalni brzi test može ponekad da bude lažno negativan, posebno kod male dece i u ranim fazama infekcije.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Na kraju će da bude da je samo virtuelni sex zdrav  Smile
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows 7
Browser
Chrome 40.0.2214.94
Citat: SerbianFighter link=topic=40918. msg370881#msg370881 date=1122083168
Bolest poljupca - Infektivna mononukleoza         
Epidemiologija

Infektivna mononukleoza je akutna virusna bolest, prouzrokovana Epstein-Barr-ovim herpes virusom (humani herpes virus 4), rasprostranjena u celom svetu.  Od nje oboljevaju osobe svih uzrasta, ali najčeće bolest pogađa uglavnom školsku decu i omladinu u dobi od 15 do 25 godina.  Može se javiti u sporadičnom obliku, kao i u vidu epidemija.  

Bolest se prenosi kapljičnim putem i preko pljuvačke (oralnim kontaktom).  Inkubacijski period (period od unosa virusa u organizam i pojave prvih znakova bolesti) traje između 5 i 15 dana.  Kako od ove bolesti oboljeva uglavnom mladež, te zbog njenog oralnog prenosa, u narodnom jeziku održao se i naziv “bolest poljupca”.  


Kliničke manifestacije bolesti i postavljanje dijagnoze

U najvećem broju slučajeva bolest počinje povišenom temperaturom, 38-40°C, koja traje 7-10 dana, te drugim opštim simptomima infekcije, kao što su: glavobolja, grlobolja, opšta slabost, bol u mišićima i zglobovima, drhtavica, gubitak apetita i mučnina.  Na ove opšte simptome mogu se nadovezati karakteristični, specijalni simptomi u obliku generaliziranog povećanja limfnih žlezda u svim regijama, posebno u predelu vrata (naročito zadnja grupa), gde se grupišu u "pakete".  Gotovo redovna pojava je uvećana slezina, a vrlo čest simptom je lakunarna angina (ždrelna angina) i sitna krvarenja na granici mekog i tvrdog nepca.  

Česta manifestacija infektivne mononukleoze je i hepatitis praćen uvećanjem jetre, mučninom, povraćanjem, gubitkom apetita te pojavom žutice.  Dosta retko, bolest se može manifestovati i simptomima od strane centralnog nervnog sistema (encefalitis) u vidu jake glavobolje, ukočenog vrata, fotofobije (osetljivost na svetlo) te znacima perifernog neuritisa.  Izuzetno retko moguće su i plućne manifestacije u vidu bolova u grudima, otežanog disanja i kašlja.  

Šarenilo i raznolikost simptoma ove bolesti naročito zapaljenje ždrela, hepatitis, ospa i uvećanje linfnih žlezda jako otežavaju diferencijalnu dijagnozu.  

U toku infektivne mononukleoze redovne su promene u krvnoj slici, koje se sastoje u izrazitom povećanju broja limfocita (limfocitoza) i pojavi takozvanih atipičnih limfocita.  U preko 90% slučajeva znatno su povišene vrednosti jetrenih enzima (transaminaze), koji ukazuju na prolazno oštećenje jetre.  

Dijagnoza infektivne mononukleoze postavlja se na temelju karakteristične kliničke slike (tri simptoma: visoka temperatura, grlobolja, paketi povećanih limfnih žlezda), pratećih promena u krvnoj slici bolesnika te porastu titra heterofilnih antitela na mononukleozu (rezultat se dobija za nekoliko dana).  
Postoje i brzi dijagnostički testovi dokazivanja mononukleoze tzv.  Mono-test kojim se do dijagnoze dolazi u roku od 30-60 minuta.  

Tok bolesti i komplikacije

Visoka temperatura traje obično 7-10 dana, a sa njenim normalizovanjem, normalizuje se i nalaz u ždrelu i postepeno se gube opšti simptomi bolesti.  Povećane limfne žlezde, uvećana jetra i slezina smanjuju se polako, te bolest prosečno traje oko šest nedelja.  U izuzetnim slučajevima simptomi ove bolesti mogu postojati i 2-3 meseca.  

Najčešće komplikacije infektivne mononukleoze su sekundarne bakterijske infekcije ždrela i grkljana, obično od strane streptokoknih bakterija.  

Pored prolaznog oštećenja jetre u toku bolesti, moguća su oštećenja (komplikacije) na nevnom sistemu, srcu i plućima, a vrlo retko može doći do rupture slezine, i to prilikom težeg fizičkog napora ili u slučaju tupe, neki put bezazlene traume u levom gornjem trbušnom kvadrantu.  Ruptura slezine ukoliko se ne prepozna na vreme može dovesti i do smrtnog ishoda.  

Dosta retko infekcija sa EB- virusom može prouzrokovati maligni limfom koji potiče iz B-stanica.  
Kod Burkitt-ovog linfoma vilice, koji se javlja kod dece u Africi, po pravilu u serumu bolesnika uvek postoje antigeni Epstein-Barr virusa.  
Isto tako infekcija sa ovim virusom je udružena sa nazofaringealnim karcinomom u nekim određenim populacijama.  Etiološka uloga EB-virusa kod ovih neoplazmi nije tačno utvrđena.  


Lečenje

Ne postoji specifično lečenje ove bolesti.  
U osnovi je simptomatsko, a bolest u velikoj većini slučajeva prolazi bez komplikacija i posledica.  

Neophodno je relativno mirovanje sve dok traju opšti simptomi bolesti (visoka temperatura, glavobolja, malaksalost).  

U akutnoj fazi bolesnik treba da unosi veliku količinu tečnosti u organizam, ishrana treba da bude lagana, a prostorija u kojoj bolesnik boravi da se redovno provetrava i održava sa procentom povećane vlažnosti.  

Za smanjenje telesne temperature iznad 38°C, treba koristiti antipiretike, prvenstveno iz grupe Paracetamola, izbegavajući Acetilisalicilnu kiselinu (Aspirin i srodne derivate), posebno kod manje dece, radi moguće pojave tzv.  Ray-ovog sindroma, kao i moguće udruženosti trombocitopenije (umanjenje broja trombocita u krvnoj slici) sa ovom bolešću, što može kao posledicu imati povećanu tendenciju ka krvavljenju.  

U preko 20 % slučajeva postoji udruženost ove bolesti i lakunarne angine (faringo-tonsilitis/zapaljenje ždrela i krajnika) prouzrokovane bakterijom beta-hemolitički Streptokok, što zahteva primenu antibiotika, najbolje antibiotika iz grupe makrolida (Azithromicin, Roxythromicin, Erythromicin, Clarithromicin), izbegavajući antibiotike penicilinsko-ampicilinske grupe koji dosta često kod obolelih od mononukleoze dovodi do pojave jako nezgodnog kožnog raša.  

Upotreba kortizonskih lekova je limitirana na komplikovane slučajeve infektivne mononukleoze, kod kojih postoje komplikacije od strane disajnih puteva, srca, centralnog nervnog sistema ili perzistiranje visoke septičke temperature i posle 7 dana od početka prvih znakova bolesti, kao i u slučaju komplikacija od strane hematopoeznog tkiva (hemolitička anemija, izražena trombocitopenia).  

U narednih mesec-dva dana, po prolazku akutne faze bolesti, neophodno je izbegavati teži fizički napor i sport, posebno borilačke veštine, zbog rizika od moguće ozlede slezine.

Prije 2 godine sam dobio mononukleozu. Nisam imao komplikacija i oporavio sam se brzo ali i dalje me muci stomak. Ujutro imam veoma slab apetit. Inace ne mogu da jedem opusteno kao prije bolesti. Uvijek je jelo praceno mucninom,nekad vecom a nekad manjom. Prilikom jela imam nagon za povracanje. Drugih problema nemam,zdrav sam,stolica mi je dobra,sonda nije pokazala ni jedno ostecenje digestivnog sistema.
Radio sam razne testove,ukljucujuci ultrazvuk abdomena i test pomocu sonde(za ulcere,odnosno za Helicobacter). Veoma sam zabrinut jer ne mogu da utvrdim razlog mucnine. Probao sam terapiju renisanom i controlocom ali bez efekata.
Napominjem da mi je jetra u redu. Svi parametri su mi uredu. Trcim svaki dan,treniram u teretani i ne osjecam umor. Probleme jedino imam sa jelom.
Svako jutro se budim sa blagom mucninom i veoma slabim apetitom. Kako dan odmice,mucnina prestaje i polako mi se vraca apetit. Ali ima i dana kada tek predvece mogu nesto vise od dvopeka da pojedem. To prije bolesti nije bio slucaj,jer sam navikao da obilno doruckujem. Da li jos uvijek osjecam simptome mononukleoze?Kada ce oni proci?Koju terapiju mi preporucujes?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows 7
Browser
Chrome 40.0.2214.94
Citat: kokota link=topic=40918. msg5676658#msg5676658 date=1215540010
Citat: AnchySkyAngel link=topic=40918. msg5676612#msg5676612 date=1215539075
Pre neki dan saznala sam da moja najbolja drugarica ima mononukleozu,a pile smo iz iste flase.  .  .   Postoji li sansa da nisam zarazena?
Sledece nedelje idem na more, sta ako sam zarazena? Da li cu moci da idem?  :help:

Zavisi od vise faktora.  Period inkubacije ti je od 4-8 nedelja, tako da se simptomi ne moraju javiti dok se ne vratis sa mora, sve zavisi od toga kada si pokupila infekciju.  Zatim, kolicina pljuvacke na toj flasi verovatno nije dovoljno velika da bi sadrzala dovoljnu kolicinu virusa da bi izazvala infekciju.  Kod solidnog broja zarazenih infekcija moze proci i bez simptoma.
Ipak, ukoliko ti se pojave simptomi, to ce biti jaki bolovi u grlu, uvecani limfni cvorovi i povisena temperatura.  Par dana pre pojave tih simptoma bi trebala osecati malaksalost i gubitak apetita.  U slucaju da dodje do razvoja infekcije, preporucuje se strogo mirovanje da ne bi doslo do rupture uvecane slezine sto je najcesca komplikacija ove bolesti.  Drugih tezih komplikacija nema, osim sto bi alkohol trebao biti zabranjen 6 meseci (ili bar dok se transaminaze ne vrate u normalu).
Zimus sam prelezao mononukleozu. .  prilicno dosadna bolest, pet dana je zajeban period, bukvalno ne mozes da gutas, mucis se i sa svojom pljuvackom. .  kasnije je sve lakse. .  Ali, u principu, i nije preterano tesko oboljenje, tako da, bez straha. . .  :[115]:
Citat: SerbianFighter link=topic=40918. msg370881#msg370881 date=1122083168
Bolest poljupca - Infektivna mononukleoza         
Epidemiologija

Infektivna mononukleoza je akutna virusna bolest, prouzrokovana Epstein-Barr-ovim herpes virusom (humani herpes virus 4), rasprostranjena u celom svetu.  Od nje oboljevaju osobe svih uzrasta, ali najčeće bolest pogađa uglavnom školsku decu i omladinu u dobi od 15 do 25 godina.  Može se javiti u sporadičnom obliku, kao i u vidu epidemija.  

Bolest se prenosi kapljičnim putem i preko pljuvačke (oralnim kontaktom).  Inkubacijski period (period od unosa virusa u organizam i pojave prvih znakova bolesti) traje između 5 i 15 dana.  Kako od ove bolesti oboljeva uglavnom mladež, te zbog njenog oralnog prenosa, u narodnom jeziku održao se i naziv “bolest poljupca”.  


Kliničke manifestacije bolesti i postavljanje dijagnoze

U najvećem broju slučajeva bolest počinje povišenom temperaturom, 38-40°C, koja traje 7-10 dana, te drugim opštim simptomima infekcije, kao što su: glavobolja, grlobolja, opšta slabost, bol u mišićima i zglobovima, drhtavica, gubitak apetita i mučnina.  Na ove opšte simptome mogu se nadovezati karakteristični, specijalni simptomi u obliku generaliziranog povećanja limfnih žlezda u svim regijama, posebno u predelu vrata (naročito zadnja grupa), gde se grupišu u "pakete".  Gotovo redovna pojava je uvećana slezina, a vrlo čest simptom je lakunarna angina (ždrelna angina) i sitna krvarenja na granici mekog i tvrdog nepca.  

Česta manifestacija infektivne mononukleoze je i hepatitis praćen uvećanjem jetre, mučninom, povraćanjem, gubitkom apetita te pojavom žutice.  Dosta retko, bolest se može manifestovati i simptomima od strane centralnog nervnog sistema (encefalitis) u vidu jake glavobolje, ukočenog vrata, fotofobije (osetljivost na svetlo) te znacima perifernog neuritisa.  Izuzetno retko moguće su i plućne manifestacije u vidu bolova u grudima, otežanog disanja i kašlja.  

Šarenilo i raznolikost simptoma ove bolesti naročito zapaljenje ždrela, hepatitis, ospa i uvećanje linfnih žlezda jako otežavaju diferencijalnu dijagnozu.  

U toku infektivne mononukleoze redovne su promene u krvnoj slici, koje se sastoje u izrazitom povećanju broja limfocita (limfocitoza) i pojavi takozvanih atipičnih limfocita.  U preko 90% slučajeva znatno su povišene vrednosti jetrenih enzima (transaminaze), koji ukazuju na prolazno oštećenje jetre.  

Dijagnoza infektivne mononukleoze postavlja se na temelju karakteristične kliničke slike (tri simptoma: visoka temperatura, grlobolja, paketi povećanih limfnih žlezda), pratećih promena u krvnoj slici bolesnika te porastu titra heterofilnih antitela na mononukleozu (rezultat se dobija za nekoliko dana).  
Postoje i brzi dijagnostički testovi dokazivanja mononukleoze tzv.  Mono-test kojim se do dijagnoze dolazi u roku od 30-60 minuta.  

Tok bolesti i komplikacije

Visoka temperatura traje obično 7-10 dana, a sa njenim normalizovanjem, normalizuje se i nalaz u ždrelu i postepeno se gube opšti simptomi bolesti.  Povećane limfne žlezde, uvećana jetra i slezina smanjuju se polako, te bolest prosečno traje oko šest nedelja.  U izuzetnim slučajevima simptomi ove bolesti mogu postojati i 2-3 meseca.  

Najčešće komplikacije infektivne mononukleoze su sekundarne bakterijske infekcije ždrela i grkljana, obično od strane streptokoknih bakterija.  

Pored prolaznog oštećenja jetre u toku bolesti, moguća su oštećenja (komplikacije) na nevnom sistemu, srcu i plućima, a vrlo retko može doći do rupture slezine, i to prilikom težeg fizičkog napora ili u slučaju tupe, neki put bezazlene traume u levom gornjem trbušnom kvadrantu.  Ruptura slezine ukoliko se ne prepozna na vreme može dovesti i do smrtnog ishoda.  

Dosta retko infekcija sa EB- virusom može prouzrokovati maligni limfom koji potiče iz B-stanica.  
Kod Burkitt-ovog linfoma vilice, koji se javlja kod dece u Africi, po pravilu u serumu bolesnika uvek postoje antigeni Epstein-Barr virusa.  
Isto tako infekcija sa ovim virusom je udružena sa nazofaringealnim karcinomom u nekim određenim populacijama.  Etiološka uloga EB-virusa kod ovih neoplazmi nije tačno utvrđena.  


Lečenje

Ne postoji specifično lečenje ove bolesti.  
U osnovi je simptomatsko, a bolest u velikoj većini slučajeva prolazi bez komplikacija i posledica.  

Neophodno je relativno mirovanje sve dok traju opšti simptomi bolesti (visoka temperatura, glavobolja, malaksalost).  

U akutnoj fazi bolesnik treba da unosi veliku količinu tečnosti u organizam, ishrana treba da bude lagana, a prostorija u kojoj bolesnik boravi da se redovno provetrava i održava sa procentom povećane vlažnosti.  

Za smanjenje telesne temperature iznad 38°C, treba koristiti antipiretike, prvenstveno iz grupe Paracetamola, izbegavajući Acetilisalicilnu kiselinu (Aspirin i srodne derivate), posebno kod manje dece, radi moguće pojave tzv.  Ray-ovog sindroma, kao i moguće udruženosti trombocitopenije (umanjenje broja trombocita u krvnoj slici) sa ovom bolešću, što može kao posledicu imati povećanu tendenciju ka krvavljenju.  

U preko 20 % slučajeva postoji udruženost ove bolesti i lakunarne angine (faringo-tonsilitis/zapaljenje ždrela i krajnika) prouzrokovane bakterijom beta-hemolitički Streptokok, što zahteva primenu antibiotika, najbolje antibiotika iz grupe makrolida (Azithromicin, Roxythromicin, Erythromicin, Clarithromicin), izbegavajući antibiotike penicilinsko-ampicilinske grupe koji dosta često kod obolelih od mononukleoze dovodi do pojave jako nezgodnog kožnog raša.  

Upotreba kortizonskih lekova je limitirana na komplikovane slučajeve infektivne mononukleoze, kod kojih postoje komplikacije od strane disajnih puteva, srca, centralnog nervnog sistema ili perzistiranje visoke septičke temperature i posle 7 dana od početka prvih znakova bolesti, kao i u slučaju komplikacija od strane hematopoeznog tkiva (hemolitička anemija, izražena trombocitopenia).  

U narednih mesec-dva dana, po prolazku akutne faze bolesti, neophodno je izbegavati teži fizički napor i sport, posebno borilačke veštine, zbog rizika od moguće ozlede slezine.

Prije 2 godine sam dobio mononukleozu. Nisam imao komplikacija i oporavio sam se brzo ali i dalje me muci stomak. Ujutro imam veoma slab apetit. Inace ne mogu da jedem opusteno kao prije bolesti. Uvijek je jelo praceno mucninom,nekad vecom a nekad manjom. Prilikom jela imam nagon za povracanje. Drugih problema nemam,zdrav sam,stolica mi je dobra,sonda nije pokazala ni jedno ostecenje digestivnog sistema.
Radio sam razne testove,ukljucujuci ultrazvuk abdomena i test pomocu sonde(za ulcere,odnosno za Helicobacter). Veoma sam zabrinut jer ne mogu da utvrdim razlog mucnine. Probao sam terapiju renisanom i controlocom ali bez efekata.
Napominjem da mi je jetra u redu. Svi parametri su mi uredu. Trcim svaki dan,treniram u teretani i ne osjecam umor. Probleme jedino imam sa jelom.
Svako jutro se budim sa blagom mucninom i veoma slabim apetitom. Kako dan odmice,mucnina prestaje i polako mi se vraca apetit. Ali ima i dana kada tek predvece mogu nesto vise od dvopeka da pojedem. To prije bolesti nije bio slucaj,jer sam navikao da obilno doruckujem. Da li jos uvijek osjecam simptome mononukleoze?Kada ce oni proci?Koju terapiju mi preporucujes?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.10.2
Browser
Safari 600.3.18
mob
I-mate 30 Pro
sest puta isprati ferijem i tako svaka tri sata...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 40.0.2214.115
mob
Samsung GT-S7580
@mikiapodgorica

Мислим да су ти форумаши већ одговорили на ово питање, тешко да су ти симптоми повезани с мононуклеозом
Постоји доста места на којима можеш питати докторе, једно од тих је сајт стетоскоп

sest puta isprati ferijem i tako svaka tri sata...

Нажалост, постоје људи који би твоје ретардиране коментаре могли буквално да схвате

« Poslednja izmena: 07. Mar 2015, 20:29:12 od Lazar Milic Milic »
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.109 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.