Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Beogradjanki izdali zdravstvenu knjizicu samo za "hitna stanja"  (Pročitano 1432 puta)
27. Okt 2016, 11:31:13
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Safari 602.1.50
mob
Apple iPhone SE 2020
Možeš da se lečiš, ali samo ako je HITNO: Beograđanki izdali zdravstvenu knijžicu uz SUMANUTE USLOVE

Sonja Todorović | 26. 10. 2016 - 06:58h


Jovana Simić (31) iz Beograda dobila je privremenu zdravstvenu knjižicu koja važi samo za hitna stanja, samo zato što više od godinu dana nije imala zdravstveno osiguranje i nije se lečila u državnom zdravstvu.



Zdravstvena knjižica samo za hitna stanja
Foto: Sonja Todorović / Privatna arhiva

Ona sa ovom zdravstenom knjižicom ne može regularno da ode kod lekara, da dobije uput, niti da podigne lek. Knjižica joj važi samo ukoliko joj se iznenada dogodi nešto, pa je hitno potrebno da bude pregledana ili operisana u zdravstvenoj ustanovi, za šta joj, inače, po zakonu nije potrebna knjižica.

Jovana je do svoje 26 godine bila zdravstveno osigurana preko mame, a nakon toga se zaposlila i osiguranje joj je plaćala firma. U poslednje dve godine je nezaposlena. Nije vadila knjižicu za nezaposlene, niti je išla kod doktora.

- Već tri meseca me boli ruka, pa sam rešila prvo da izvadim knjižicu, pa da odem kod lekara. U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje dali su mi knjižicu kao nezapsolenom licu, i rekli da za tri meseca dođem kako bi dobila novu elektronsku. Objasnili su mi, i tri puta naglasili, da mi do tad ova koju sam dobila važi kao i svaka druga - objašnjava Jovana.

Međutim, u knjižici koju je dobila piše da važi samo za hitne slučajeve. Pomislila je da je neka greška, ali se setila da su joj u Fondu rekli da važi kao obična.

- Otišla sam do doma zdravlja da otvorim karton, a tamo saznajem da sa tom knjižicom mogu da se lečim samo ako se srušim na ulici. Pošto me je jako bolela ruka primila me doktorka i uputila kod ortopeda. Posavetovala me da idem u Urgentni centar. Uspela sam da me i tamo neko pregleda, ali se ispostavilo da imam problem sa vratnom kičmom i da moram na magnetnu rezonancu, kod neurologa i na fizikalnu terapiju. Ali, uput za sve to nisam mogla da dobijem u domu zdravlja, jer su mi rekli da nemam pravo ni da se lečim sa tom knjižicom - prepričava Jovana.

Odgovore je potražila i u Fondu, gde su joj objasnili da joj sa tom knjižicom priznaju pravo na zdravstveno osiguranje, ali da mora da prođe staž od tri meseca da bi joj se to pravo aktiviralo.

- Nikada nisam čula da se nekome utvrđuje neko pravo koje može da dobije u praksi tek kada prođe neko vreme, pogotovo ako se radi o pravu na lečenje i što imam ozbiljan zdravstveni problem - ljutito priča Jovana.

U RFZO objašnjava da za ostvarivanje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju građani moraju da imaju staž osiguranja u trajanju od najmanje tri meseca neprekidno ili šest meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci, pre početka korišćenja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja. U prethodno osiguranje računa se vreme od dana kada je osiguranik stekao svojstvo osiguranika u skladu sa zakonom, za koje je uplaćen doprinos.

- U ovom slučaju izdata je isprava o osiguranju na osnovu koje se iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja obezbeđuje samo hitna medicinska pomoć. Na osnovu izdate isprave o osiguranju osiguranica ne može dobiti uput za ambulantno specijalistički pregled ili stacionarno lečenje, kao ni lekova i medicinsko tehnička pomagala, već samo hitnu medicinsku pomoć koja se obezbeđuje u zdravstvenoj ustanovi - kažu u RFZO i dodaju da će po ispunjenju uslova Jovani biti izdata isprava o osiguranju na osnovu koje će biti obezbeđena zdravstvena zaštita u propisanom sadržaju i obimu.

(Sonja Todorović)

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 16.0
ma i kod nas je toga bilo....
sa ovim omladincima i drugim nesretnicima .... na biroima za nezaposlena lica...
ako se ne jave na biro u odredjeno vrijeme(kad je predvidjeno redovno 'javljanje')
skinu ih sa biroa na par mjeseci ..i u tom periodu nemaju uopste zdravstveno osiguranje.... Smile

a to je bila totalno nezakonita radnja....

i mislim da je i ovo...sa ovom djevojkom nezakonito....
ali nisam siguran....jer su joj ipak izdali ispravu...za hitne slucajeve....
a sta nije hitno stanje ako ides da zatrazis pomoc ljekara...
ili redovan pregled..i to je hitno stanje....picka im materina  Smile

sta bi tek rekli na ovo nasi ljekari us rpskoj...koji uopste vec mjesecima nemaju zdravstvenu zastitu  Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.