Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
1 ... 23 24 26 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: AutoMoto Zanimljivosti & Tehnika+Savjeti  (Pročitano 555600 puta)
Ucesnik diskusija

Livin' la Vida Loca! ®

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 136
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.61
mob
Nokia 5800
S' prikolicom ne brže
od 80 na sat!




Vožnja sa zakačenom kamp-prikolicom iziskuje oprez. Prema rečima Miroslava Markovića iz Auto-škole „Zeleni signal“, za vožnju prikolice nema nekih posebnih pravila, odnosno ne postoji posebna tehnika upravljanja.

Ukoliko težina vozila i prikolice ne prelaze težinu od 3.500 kilograma, nije potrebna dodatna dozvola.

– Najbitnije je voziti oprezno i sporije. Ako je u pitanju kamp-prikolica, one uglavnom imaju svoja ograničenja i to treba poštovati. Uglavnom su kamp-prikolice ograničene na 80 kilometara po satu. Dobro je kod većih staviti šire retrovizore, zbog bolje preglednosti i bezbednosti. U krivini treba dodatno smanjiti brzinu, jer prikolica ima svoje kretanje, kao i kad se ide nizbrdo, jer ona gura otpozadi automobil – kaže za „Blic nedelje“ Marković.

Da bi se bilo kakva prikolica priključila na automobil, treba nabaviti atest za nju i kuku. Atest prikolice i kuke u Beogradu može da se uradi na Mašinskom fakultetu, Institutu Vinča i Centru za motorna vozila, a u Kragujevcu takođe, na Mašinskom fakultetu, ali i u Centru za bezbednost saobraćaja i Centru za motore i vozila. U Nišu, on može da se uradi na Mašinskom fakultetu, a u Novom Sadu na Fakultetu tehničkih nauka.

Ukoliko kupujete novu, fabričku prikolicu, atest vam neće trebati. Naime, prilikom kupovine fabrički urađene prikolice atest se dobija uz nju. Treba napomenuti da se za prikolicu težine do 750 kilograma dobija treća registarska tablica, s istim brojem kao i na vozilu. Dok se za prikolice teže od 750 kilograma dobija posebna registarska tablica i saobraćajna dozvola.

Da biste prikolicu uopšte mogli da koristite, neophodno je da imate i atest za kuku. Nakon što se kuka ugradi, bilo da to uradite sami ili u nekom servisu, automobil morate u roku od osam dana od ugrađivanja, sa svom dokumentacijom, da odvezete na tehnički pregled.

Nenad Jovanović iz Centra za motorna vozila pri AMSS kaže da sa vozačkom kategorijom B može da se priključi prikolica koja nije teža od 750 kilograma.

– Ukoliko je prikolica teža od 750 kilograma, s dozvolom kategorije C na motorno vozilo, čija najveća dozvoljena masa prelazi 3.500 kilograma, vozilu može da se doda prikolica čija masa ne prelazi 750 kilograma – objašnjava Jovanović, i dodaje da za prikolicu koja je teža od 750 kilograma, a vuče je putničko vozilo, mora da se dobije i vozačka dozvola E kategorije.

Treba imati na umu da se sa prikolicom troši i više goriva.

– Što je prikolica teža, to će automobil koji je vuče, troši više benzina – kaže Jovanović.

Iznajmljivanje prikolice

Ukoliko ste se odlučili na putovanje kamp-prikolicom i spremni ste da izdvojite više novca za odmor, ona može da se iznajmi u Beogradu ili u nekoj od zemalja u okruženju, Hrvatskoj, Mađarskoj ili Sloveniji. Iznajmljivanje ove prikolice na nedelju dana, s kratkom obukom košta 1.000 evra. Uslovi su da vozač ima više od 21 godine, naravno, vozačku dozvolu, i to bar tri godine.
 
B. Gigović | Foto: Shutterstock - blic.rs

moze mala pomoc oko ovoga...nije mi jasno,sad za prikolicu koja je teza od 750kg mora da se ima E kategorija koja je ustvari za kamion s prikolicom(sleper)?! a u ovom novom zakonu pise da sa B kategorijom moze da se vozi prikolica do 3 500kg?!
IP sačuvana
social share
čika Mare
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Antifriz i zimske gume obavezni




Dve najbitnije stavke koje svaki vozač pred zimsku sezonu mora da obavi su kontrola rashladne tečnosti, odnosno antifriza, kao i postavljanje zimskih guma.

– Sa niskim temperaturama podloga će postati klizavija, pa su nove gume neophodne. Naravno, veoma je važno i da je kočioni sistem ispravan, ali to nije nešto što se kontroliše samo pred zimu, već tokom cele godine – kaže za „Blic nedelje“ Dragi Anđelković iz auto-centra „Anđelković“.

On dodaje da bi obavezno trebalo i da se glicerinom premažu sve dihtung gume na vozilu.

– Više puta u toku zime vlasnici vozila treba pamučnom krpicom i glicerinom da premazuju zaptivke vrata i poklopce na vozilu, odnosno kedere. Ako se to ne uradi, zbog niske temperature može da dođe da njihovog zamrzavanja, pa da vrata ne mogu da se otvore. Takođe, treba zaštititi i brave. Prvo se isperu antikorozivnim sprejom, kao što je WD 40, a zatim u njih sipati nekoliko kapi glicerina. Ukoliko automobil ima antenu na automatsko sklapanje, i ona mora da bude podmazana – preporučuje Anđelković.

Iako možda deluje bezazleno, ali i čistoća stakala je jedan od važnijih detalja koji se ne sme propustiti. Naime, na zaprljanim staklima se mnogo lakše kondenzuje vlaga, pa ih nakon pranja obavezno treba povremeno premazati i nekim sredstvom protiv zamagljivanja. Ukoliko su četkice brisača istrošene, preporučljiva je i njihova zamena.

– Pred zimu treba sipati i novu tečnost za pranje vetrobranskog stakla. U vodu se sipa tečnost koja podleže niskim temperaturama, pošto u protivnom može da dođe do pucanja posude za njeno držanje – kažu iz auto-centra „Anđelković“.

Neki vozači preporučuju alkohol ili špiritus kao alternativu tečnosti za čišćenje, ali i dodaju da vlasnici vozila ne smeju da zaborave da odmah nakon punjenja aktiviraju uređaj za prskanje kako bi sredstvo protiv smrzavanja prošlo kroz celu instalaciju.

Takođe treba proveriti ispravnost akumulatora, napuniti ga i, ukoliko je potrebno, dopuniti destilovanom vodom. Ako vlasnici vozila ne planiraju da koriste svoj automobil u dužem periodu, onda je savet da izvade akumulator i da ga dopune pre sledeće upotrebe. U slučaju dužeg mirovanja, akumulator treba dopunjavati jednom mesečno.

Kada počnu snegovi, putari počinju i sa posipanjem soli, što može da izazove oksidaciju i rđanje vozila. Zato je poželjno vozilo prati jednom nedeljno četkom i toplom vodom, a pažnju posebno treba obratiti na zavučene i skrivene delove automobila. Takođe, kada se led nakupi na pragove i krila automobila, vlasnici vozila ni u kom slučaju ne treba da pokušavaju da ih otkinu, pošto će oni sami da otpadnu kada poraste spoljna temperatura.

Pred zimu treba proveriti i amortizere, kočnice i trapove, što ipak vlasnici ne mogu da urade na svoju ruku, već moraju da posete servis.

– Za osnovnu pripremu pred zimu vozači mogu da se snađu i sami, međutim, za pravu proveru automobila, obavezno treba otići u servis. Tamo se proveravaju trap, kočnice, amortizeri i sve drugo što bi moglo da dovede do ugrožavanja bezbednosti vozača – zaključuje Dragi Anđelković.

Marko Petković | Foto: G. Srdanov - blic.rs
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8559
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Samsung i8510 innov8
Saradnja AMG-a i Ducatija



Dve kultne marke odlučile su da usklade interese i da započnu saradnju koja je za sada ograničena samo na marketinške aktivnosti.

Mercedesov kućni tjuner AMG i Ducati sinonimi su za vrhunsku tehnologiju podređenu uživanju u vrhunskim voznim osobinama i brzini, pa će upravo ti epiteti biti okosnica saradnje u kojoj, kako kažu, ništa nije nemoguće.

Sporazum o saradnji sklopljen je na ovogodišnjem Salonu automobila u Los Anđelesu gde su direktori obe kompanije stavili potpise na ugovor kojim će AMG, za početak, postati zvanični automobilski partner Ducatijeve MotoGP ekipe u sledećoj sezoni.

Da li će saradnja doneti i "konkretnije" rezultate za sada nije poznato.

Izvor: AutoBlog.rs
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 8.0
Semafor za ulične trkače




Kako bi što preciznije prikazao u kojem će se trenutku promeniti svetlo na semaforu, dizajner Thanva Tivawong je osmislio koncept prikladno nazvan Sand Glass.

Ideja je prilično jednostavna i temelji se na jednom ekranu sa LED diodama na kojem se prikazuju tri osnovna moda semafora, uz animaciju "peščanog sata" čime se simbolizuje koliko je vremena preostalo do uključivanja sledećeg svetla.

Iako ideja na prvi pogled izgleda primamljiva, već su se podigli glasovi koji kažu da bi ovakav semafor mogao predstavljati idealno "pomoćno sredstvo" za ulične trkače.



R. N. - AutoPortal
« Poslednja izmena: 22. Nov 2010, 22:37:50 od bockoyogi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 8.0
Održavanje dizel motora
u zimskim uslovima




Sa dolaskom zime i niskih temperatura ponovno se aktualizuje pitanje “smrzavanja” dizel goriva u takvim uslovima. Naime, brojni vlasnici automobila sa dizel motorom su već iskusili problem sa “smrzavanjem” goriva, kada nisu mogli pokrenuti svoje automobile. I ove godine, Honda objavljuje uputstva za korišćenje vozila u zimskim uslovima.

O karakteristikama dizel goriva kod niskih temperatura


Za razliku od benzinskog goriva, dizelsko gorivo karakteriše “smrzavanje” odnosno kristalizacija pojedinih njegovih komponenti pri niskim temperaturama. Pri temperaturama od -5 °C do -10 °C dolazi do skrućivanja parafina u gorivu te ono postaje zamagljeno.

U ovoj fazi još ne postoje problemi sa korišćenjem goriva. Međutim, sa daljnjim snižavanjem temperature povećava se veličina kristala parafina koji mogu začepiti filter koji tada postaje nepropusan za gorivo. Klasičan simptom ovog problema je nemogućnost paljenja motora. Temperatura kod koje dolazi do začepljivanja filtera naziva se tačka filtrabilnosti.

Problem nastaje kada se gorivo tačke filtrabilnosti od -15 °C nalazi u rezervovaru goriva automobila koji stoji na spoljnoj temperaturi od, na primer, -20 °C. Vrlo je verovatno da automobil u tom slučaju neće upaliti. Proizvođači ublažavaju ovaj problem ugradnjom grejanih filtera goriva na nove dizel motore kako bi sprečili pojavu ovog problema u vožnji.

Kako bi rešili ovaj problem proizvođači goriva dodaju u dizel gorivo aditive koji pomeraju tačku filtrabilnosti na niže. U zavisnosti od tački filtrabilnosti, na Evropskom tržištu je definisano šest kategorija dizel goriva za normalne klimatske uslove i još četiri za alpske odnosno arktičke klimatske uslove. Svaka država bira koju će kategoriju primenjivati u zavisnosti od klimatskih uslova i godišnjem dobu.

Upitali smo naše najveće distributere dizel goriva da se izjasne o ovom problemu. Svima je zajedničko da na našem tržištu prodaju gorivo koje zadovoljavaju propise kvaliteta tekućih naftnih goriva te propise navedene u evropskoj normi EN 590:2004+AC:2005, dakle sa tačkom filtrabilnosti od maksimalno -15 °C.  Kada se govori o tačkama filtrabilnosti navode se vrednosti postignute u laboratorijskim uslovima pa se u stvarnosti problemi mogu pojaviti kod nižih ili viših temperatura od navedenih. Neredovno održavanje vozila (prljav filter goriva) takođe utiče na raniju pojavu ovog problema.

Mere opreza


Kako bi se što bolje zaštitili od “smrzavanja” dizel goriva,
pridržavajte se sledećih uputstava:


1.Na servisu pre zime pregledajte sistem dovoda goriva i obavezno ispustite vodu iz filtera goriva.
2.Kod točenja goriva na benzinskoj stanici raspitajte se koja kategorija goriva je dostupna.
3.U sezonu hladnijeg perioda ( -10°C , -15 °C) ne ulaziti sa gorivom u rezervoaru iz prethodno toplijeg perioda( 0°C, -10°C).
4.Po potrebi dodajte aditive za snižavanje tačke filtrabilnosti, ali samo u preporučenim količinama.
5.Ako je moguće držite vozilo preko noći u zatvorenom prostoru.
6.Ne ješajte dizel gorivo sa benzinskim kako bi sprečili smrzavanje.
7.Ako putujete u zemlje sa hladnijim klimatskim uslovima natočite gorivo na lokalnoj stanici što pre.

Što učiniti ako se ipak dogodi “smrzavanje” goriva?


Ako u vašem rezervoaru goriva imate eurodizel tačke filtrabilnosti -15 °C a vozilo stoji napolju na temperaturi od -20 °C doći će do kristalizacije parafina u gorivu odnosno do “smrzavanja”. Klasičan simptom je nemogućnost paljenja motora. U tom slučaju treba učiniti sledeće:

1.Nemojte pokušavati uzastopno paliti motor jer je filter već ispunjen kristalima parafina i gorivo ne može doći do motora bez obzira na uzastopno “verglanje”.

2.Utoplite automobil na bilo koji način, odgurajte ga u garažu ili slično. Kasnije ga probajte ponovno upaliti.

3.Troškovi koji mogu uslediti kao posledica ovog problema su zamena filtera goriva, ispumpavanje i dolivanje novog goriva te u najgorem slučaju zamena pumpe visokog pritiska. Treba napomenuti da oštećenja izazvana “smrzavanjem” dizel goriva nisu pokrivena garancijom.

Izvor: totalcar.rs
« Poslednja izmena: 24. Nov 2010, 20:18:40 od bockoyogi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 8.0
Šta dobijamo benzinom
veće oktanske vrednosti




U inostranstvu je to već normalno, a sve češće srećemo i ovde benzine sa višim oktanskim brojem ili posebnim oznakama – npr. EuroBMB 98.

Broj 98 u ovom slučaju je oktanski broj, a on određuje otpornost određenog benzina na detonatno izgaranje, odnosno samozapaljenje. Što je veći, veća je i otpornost. Detonatno izgaranje predstavlja pojavu kada pre iskre dolazi do samozapaljenja smese, odnosno do nekontrolisane eksplozije. Tom prilikom oslobađa se velika količina toplote i sile i može doći do oštećenja motora. Što je veći stepen kompresije motora, potrebno je gorivo veće oktanske vrednosti.

Oktanska vrednost goriva određuje se prema odnosu smese dva referentna goriva:

• izooktan C8H18 je vrlo je otporan te mu je oktanski broj 100. Razlog je u umreženoj strukturi ugljenika sa malo slobodnih atoma vodonika.
• heptan C7H16 je vrlo sklon detonaciji te mu je oktanski broj 0. To omogućuje njegova duga, lančasta struktura (koja lako puca), sa mnogo slobodnih atoma vodonika.

Svaki motorni benzin sastoji se od nekoliko desetina pa do preko stotinu ugljovodonika. Kod modernih bezolovnih benzina preovladavaju aromati prstenastih strukutra i izoparafini razgranatih strukutra. Oktanski broj 95 znači da gorivo ima otpornost kao smesa čijih 95% lini izoktan a 5% heptan.

Svi novi benzinski motori opremljeni su senzorom lupanja koji određuje trenutak pojave prvih detonatnih izgaranja. Ona se najčešće javljaju kod male brzine a velikog opterećenja. Kad senzor oseti prve detonacije, upravljačka elektronika smanjuje ugao paljenja, a po potrebi i količinu goriva, tako da se motor sam prilagođava vrsti goriva koju mu sipate.

Ako u klasičan motor sipate benzin sa višim oktanskim brojem elektronika će mu povećati snagu, dok ako u sportski motor sipate benzin sa nižim, elektronika će mu smanjiti snagu.

Izvor: totalcar.rs
« Poslednja izmena: 24. Nov 2010, 21:32:52 od bockoyogi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 8.0
Dostava pice sa
Lamborghinijem Gallardo




Da se pojam "fast food" ili "brza hrana" zaista može protumačiti u pravom smislu reči potvrđuje i primer iz jugoistočne Engleske, gde bi vam se lako moglo dogoditi da dostavljača pice ugledate u ni manje ni više nego Lamborghini Gallardu.

Vlasnik restorana u gradiću Hemel Hempsteadu, Alberto Valotta, odlučio je da ubrza dostavu svoje hrane pa je za tu priliku unajmio Lamborghinijev Gallardo.

Alberto je odlučio da počasti svoje verne mušterije i da na zaista impresivan način obeleži 12-godišnjicu poslovanja porodičnog restorana. "Ima puno kineskih i indijskih restorana koji vrše dostavu hrane, ali talijanski su retkost, pa smo mislili da bi to bila dobra ideja. Hteli smo da učinimo nešto specijalno za 12. godišnjicu i moj sin se setio da unajmimo Gallardo."

Inače, neobično dostavno vozilo ima 500KS, do stotke ubrzava za 4,1 sekundu, a postiže maksimalnih 310 km/h.

Izvor: Autosport.hr via AutoBlog.rs
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 8.0
Sipao sam pogrešno gorivo,
šta sad?




Jedna od najgorih stvari koje mogu da vam se dese je upravo da ulijete pogrešnu vrstu goriva u svoj motor, a taj scenario nije nemoguć, čak predlažemo poseban oprez jer nekada nehotice možete reći radniku na pumpi, ili on može pogrešno predpostaviti o kom gorivu je reč.

Koliko je problem veliki zavisi od mnogih stvari, a ovde ćemo objasniti nekoliko najčešćih scenarija u ovim situacijama.

Posebnu pažnju obratite ako su u pitanju automobili iz rent-a-car službi, jer je sa automobilima na koje niste navikli mogućnost greške u mnogome uvećana.

Zbog mehanike automobila, manji problem predstavlja ako ste u benzinac ulili dizel, nego obrnuto, ali ni jedan od ovih slučajeva nije bezazlen.

Imajući u vidu ovaj problem, proizvođači sve više na poklopce rezervoara stavljaju natpis o kom gorivu se radi, a uvedena je i izmena kada je pumpni pištolj u pitanju, pa cev pištolja za benzin značajno većeg prečnika.

Najvažniji saveti:


– Ako ste tokom sipanja goriva primetili grešku – odmah prekinite sa sipanjem.
- Ne palite motor, a ako ste to već uradili, odmah ga ugasite.
- Pronađite nekog od osoblja pumpe i posavetujte se.
- Osim pokušaja ispumpavanja (pod uslovom da imate iskustva) ništa drugo ne radite na svoju ruku.
- Ako je u pitanju rent-a-car ili vozilo na lizing, odmah pozovite korisnički servis.


Klasični automobili prave se sa dve vrste rezervoara i od toga zavisi procedura izvlačenja goriva. U slučaju jednodelnih rezervoara, u slučaju da niste palili automobil, dovoljno je ispumpati gorivo ručnom ili električnom pumpom, kakve obično sve veće pumpe imaju da vam pozajme, u koliko to nije slučaj kontaktirajte AMS i zamolite pomoć na putu. Nikako ne savetujemo da ustima pokušate ispumpati gorivo, obzirom da su sve vrste goriva veoma otrovne.

U slučaju da imate automobil sa dvodelnim rezervoarom (a to je slučaj sa svim većim automobilima sa pogonom na zadnjim točkovima) gorivo je gotovo nemoguće potpuno izvući pumpom i savetujemo da ipak potražite odmah savet mehaničara.

U slučaju da je motor radio, odmah automobil prevezite u ozbiljan servis jer je to jedini način da spasite što se spasiti može, ako oštećenje već nije preveliko.

Izvor: totalcar.rs
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 8.0
Kaznio ga isti policajac u
Londonu i na Novom Zelandu




Britanac koji se preselio na Novi Zeland samo dva puta u životu je prekoračio ograničenje brzine - po jedanput u staroj i u novoj domovini. Oba puta ga je uhvatio i kaznio isti saobraćajac... koji je takođe emigrirao na Novi Zeland.

Da je ruka pravde zaista duga i da joj se ne može pobeći dokazao je nedavno jedan Britanac kojeg je zbog prekoračenja brzine zaustavio i kaznio isti policajac na dva suprotna kraja sveta!

Naime, Englez koji je emigrirao na Novi Zeland, bio je ubeđen da je na taj način pobegao od upornih britanskih saobraćajaca sa radarskim pištoljima u rukama, kojih ima na sve strane.

Ne samo što je uhvaćen u svojoj novoj domovini iz istih razloga, nego ga je zaustavio isti policajac koji ga je zaustavio i u Londonu dve godine ranije. Kako je to moguće?

Policajac Endi Fliton prišao je vozaču da mu naplati kaznu na novozelandskom Južnom ostrvu. Čovek za volanom, očigledno „oštrog oka", upitao ga je: „Da niste možda ranije radili u Londonu?"

„Odgovorio sam mu 'Da, što?'", prepričava nesvakidašnji susret saobraćajac Fliton.

„Zatim me je upitao da li sam radio sa radarskim pištoljem na putu A5 u Severnom Londonu."

Posle potvrdnog odgovora, vozač je počeo da psuje ovu spektakularnu koincidenciju.

„Rekao mi je 'I mislio sam da si ti - samo dva puta sam uhvaćen i kažnjen zbog prebrze vožnje i oba puta si to bio ti'", dodao je policajac Fliton.

Endi Fliton, originalno iz Bedforšira, odlučio je da se nakon 26 godina rada u londonskoj saobraćajnoj policiji, preseli na Novi Zeland i zaposli u tamošnjoj, u ruralnom mestu Rangiora, nedaleko od Krajstčerča.

Nesavesni vozač kojeg je zaustavio mu je pokazao svoju britansku i južnoafričku vozačku dozvolu, uz objašnjenje da je pre samo par dana stigao na Novi Zeland, nakon 12 godina provedenih u Velikoj Britaniji.

Endi nije pokazao ni malo simpatija prema njemu, bez obzira što su sreli pod istim okolnostima 18.800 kilometara dalje.

„Samo dva puta u životu je prekršio zakon - tamo ga je koštalo 60 funti, a ovde 120 dolara", uz smešak je izjavio predstavnik zakona.

„Druženje" sa policajcem Flitonom „skupo ga je koštalo".

Koja li je verovatnoća da vam se nešto ovako desi?

Rts.rs via AutoBlog.rs
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 8.0
Kamera novčano nagrađuje
dobre vozače!?




Volkswagenov projekat saobraćajne kamere zasniva se na principu lutrije.

Teorija je jednostavna, kamera beleži brzinu vozila i snima vozače koji prekorače dozvoljenu brzinu, a novac prikupljen od tih kazni ide u fond iz koga se nasumičnim izvlačenjem nagrađuju vozači koji su pored ove kamere prošli poštujući ograničenje brzine.

Ova kamera delo je inženjera, Kevina Richardsona, koji je prvi pobednik u Volkswagenovom takmičenju "Zabavna teorija".

Prvi rezultati su impresivni, vozači su već prve nedelje od postavljanja ove kamere smanjili prosečnu brzinu kretanja za 7 km/h.

Marko Vasiljević - AutoPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 23 24 26 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.117 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.