Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 11:02:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Anti bebi pilule - zenska tema  (Pročitano 100367 puta)
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
 Smile

jel' ima neki odr. razlog iz koga si sada tako kategoricno protiv?
 
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


j never lose...j just choose not to win

Zodijak
Pol Žena
Poruke 10106
Zastava sever
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
evo sta se sa mnom desava ..... prva nedelja sa neovletom ; do jaja juuupi
                                             druga nedelja; zivci prsli! Stvarno nisam licila na sebe, nervozna do ludila.
                                             treca nedelja; zamenila ih za Yasmin i sad mi lepo, opusteno, ista osoba kao pre...
IP sačuvana
social share
...burn,like fire in Cairo...

ko igra za raju...i zanemaruje taktiku...zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku...
p.s; Avionu Slomicu Ti Krila. . .
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


ne gledaj u moje oci

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 242
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
mob
Siemens s60
 moje misljene je da svaki organizam na svoj nacin prihvata odrdjenu vrstu pilula nemora da znaci da neke pilule nisu dobre ako ne odgovaraju nekom od nas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 82
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
jedno malo pitanje. planiram da pocnem da ih uzimam, naravno u konsultaciji sa cika doktorom, prvenstveno zbog bezbednog sexa i zbog tena. e sada, kada se pocinje sa uzimanjem, odmah posle zavrsetka menstruacije, tj. da li treba da bude neki odredjeni deo meseca ili se moze poceti u bilo kojem delu mesecnog ciklusa?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
prva pilula se pije prvog dana ciklusa (dakle, onog dana kad dobijes, pocinjes)
tabletice su poredjane u krug i oznacene su nazivima dana u nedelji, tako da ne moze sda omasis da li si npr. danas popila ili ne
sve ce ti ginekolog objasniti  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung e530
Ja sam protivnik pilula od uvek i nikada nisam htela da ih koristim.Pre par godina sam odlucila da stavim spiralu i veruj mi da sam jako zazalila.Prvo zatrudnela sam, drugo imam uzasne bolove u stomaku i trece uvek jako krvarim.Ne znam zasto sam ti ovo napisala ali poenta je u tome da mi je sad krivo sto nisam uzimala pilule jer bi manje patila. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Citat
Prvo zatrudnela sam, drugo imam uzasne bolove u stomaku i trece uvek jako krvarim.
zene u mom okruzenju je koriste i ne zale se. mada sve zavisi od toga kako je prihvati organizam, mozda i lekar nije dobro namestio... sto se tice antibebi pilula, ja ih ne bi koristila da ne moram - iz zdravstvenih razloga. Mada moram priznati da opet nesto nije u redu ( iako koristim yasmin - kao najbolje antibebi pilule ). Glavni simptomi zbog cega sam pocela da ih pijem i dalje postoje, iako ih pijem vec puna tri meseca, tako da opet moram lekaru... mozda se preselim u neku ordinaciju...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
pa, i ja sam ih pila za pocetak iz zdravstvenih razloga(diane35), pa sam usput uvidela jos poneke prednosti...  Smile
viki, terapijsko vreme delovanja je bar 3-6 meseci, opet u zavisnosti od simptoma zbog kojih si ih pocela piti  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Krajem 60-ih godina prošlog veka, revolucija u vidu oralne hormonske kontracepcije, poznatije kao “pilula”, podelila je pripadnice lepšeg dela čovečanstva. Dok je za neke pilula bila simbol seksualnosti i slobodnog izbora, druge su smatrale da je to "protivprirodno, amoralno sredstvo koje oštećuje plodnost".

6. mitova o piluli
U međuvremenu se mnogo toga promenilo - žene su se polako izborile za potpunu ravnopravnost polova, svet je postao prijemčiviji za nove ideje, a tradicionalni obrasci ponašanja sve više se prilagođavaju savremenom tempu života. Jedno je ipak sigurno, iako je pilula najviše usavršavan lek od svog nastanka do danas i pruža ženi efikasnu zaštitu od neželjene trudnoće, a osim toga ima i odlične rezultate u regulisanju neurednih ciklusa, PMS-a i "leči" akne, zablude i mitovi o njoj opstaju i u velikoj meri utiču na odluku o njenoj (ne)upotrebi.
Američka organizacija za planiranje porodice Planned Parenthood Organization of America navodi sedam najčešćih zabluda o hormonskim oralnim kontraceptivnim sredstvima.

Mit br. 1
Kontraceptivne tablete ne pružaju potpunu zaštitu od trudnoće.

Istina: Ako se kontraceptivna tableta uzima korektno i konstantno, svega jedna od 100 žena ostaće trudna.
Upotreba kontraceptivnih tableta vrlo je jednostavna. Ako se radi o samom početku (prvoj kutiji), prva pilula pije se prvog dana menstrualnog ciklusa. Treba izabrati tabletu označenu danom u nedelji koji odgovara danu u kojem se počinje uzimanje pilula (recima, tog dana je sreda - pronaći tabletu označenu sa "sr"). Ukoliko prati strelice, žena će uvek znati da li je tog dana popila tabletu. Pilule se uzimaju 21 dan, uvek u približno isto vreme (to može biti ujutro ili uveče). Potom sledi pauza od 7 dana, posle čega se (8. dana) počinje sa sledećom kutijom (više nema vezivanja za prvi dan menstrualnog ciklusa, već se samo prati ritam: 21 dan se uzimaju, 7 dana se ne uzimaju). Ukoliko je pacijentkinja pravilno informisana, postoje i načini da se "premoste" eventualne greške, odnosno propuštene tablete. Zbog toga je uvek korisno sačuvati uputstvo za upotrebu a ako to nije slučaj - treba se obratiti lekaru.

Mit br. 2
Svakih 9 meseci treba praviti pauzu u uzimanju kontraceptivnih tableta.
Istina: Ne postoji medicinski razlog za pauzu u uzimanju oralnih kontraceptiva jer to može da dovede do neželjene trudnoće. Prestanak, odnosno ponovni početak uzimanja kontraceptivnih tableta zahteva ponovnu adaptaciju, a pauze umanjuju pozitivne efekte oralne hormonske kontracepcije.

Mit br. 3
Žene se naglo ugoje ako uzimaju kontraceptivne tablete.
Istina: Kod nekih žena se tokom uzimanja kontraceptivnih tableta telesna težina povećava, a kod nekih se, pak - smanjuje.
Pre svega, treba imati u vidu da se, ukoliko se unosi isti broj kalorija, s godinama prirodno "dobija u težini".
Estrogena komponenta kontraceptivnih tableta može da uzrokuje privremeni efekat zadržavanja tečnosti koji koji deluju kao otečenost ili dodavanje u težini. Zahvaljujući inovacijama farmaceutske industrije, proizvedena je kontraceptivna tableta (u našoj zemlji registrovana pod imenom "Yasmin") koja osim što pruža efikasnu kontracepciju, ima i pozitivan uticaj na kvalitet kože i kose, a eliminiše i "višak" tečnosti iz organizma.

Mit br. 4
Uzimanje hormonskih kontraceptiva izaziva rak.
Istina: Uzimanje hormonskih kontraceptivnih tableta ima zaštitni efekat u odnosu na karcinom jajnika i endometrijuma.
Istraživanja su pokazala da hormonska kontracepcija štiti od karcinoma jajnika i endometrijuma. Takođe, većina eksperata smatra da njihovo uzimanje ne povećava rizik od nastanka karcinoma dojke. Tvrdnje da hormonska kontracepcija može da prozrokuje karcinom jetre ili grlića materice, nisu dokazane dosadašnjim kontrolisanim kliničkim zapažanjima.

Mit br. 5
Uzimanje kontraceptivnih tableta može da uzrokuje infarkt, moždani udar i nastanak tromba.
Istina: Ne postoji povećanje rizika od infarkta miokarda i moždanog udara kod žena koje uzimaju kontraceptive a koje ne puše. Kada je reč o nastanku tromboze, postoji neznatno povećanje rizika - od 5 do 20 na 100.000 žena godišnje.

Mit br. 6
Kontraceptivne tablete mogu da prouzrokuju oštećenje ploda ukoliko žena zatrudni tokom uzimanja pilule.
Istina: Kontraceptivne tablete ne prouzrokuju oštećenje ploda, niti na bilo koji način utiču na zdravlje budućeg deteta, čak i ako žena zatrudni tokom njihovog uzimanja, što je potvrđeno brojnim istraživanjima i kliničkim zapažanjima.

Prilikom razmatranja ovih zabluda o uzimanju kontraceptivnih tableta, treba istaći i još jedno vrlo rasprostranjeno pogrešno uverenje - da žene koje koriste hormonsku kontracepciju postaju izrazito maljave. Takvo mišljenje rašireno je i duboko ukorenjeno u našoj sredini, iako pojedini oralni kontraceptivi imaju čak i suprotno antiandrogino dejstvo, pa se preporučuju u terapiji u slučaju pojačane maljavosti kod žena.

Poreklo ovih zabluda potiče iz pogrešno protumačenih neželjenih efekata jer se ne uzima u obzir činjenica da samo mali broj žena zaista doživi te negativne efekte. Neke zablude bazirane su na iskustvu pripadnica lepšeg pola koje su uzimale hormonske kontraceptive ranije generacije, sa visokom dozom estrogena i gestagena.
Brojni eksperti smatraju da se znatno više informacija daje o negativnim efektima, odnosno riziku od uzimanja oralnih kontraceptiva, nego o njihovim pozitivnim stranama.
Kod negativnih pojava obično se radi o ženama koje su imale druga oboljenja i kojima se upotreba hormonske kontracepcije inače ne preporučuje s obzirom na povećani rizik. Stoga je neophodno potpuno se upoznati sa rizicima ali i o pozitivnim stranama ove metode, da bi potencijalna korisnica mogla da donese racionalnu odluku o njihovoj primeni.

dr Artur Bjelica, dr sc. med. specijalista ginekolog-akušer

Ishrana i “pilula”

Žene koje uzimaju oralne kontraceptive imaju povećanu potrebu za vitaminom B6, folnom kiselinom, riboflavinom (B2), vitaminom C i vitaminom A, gvožđem, cinkom i bakrom. Stoga njihova ishrana mora da bude uravnotežena sa mnogo voća, povrća.

Generacije oralnih kontraceptiva

Prva generacija oralnih kontraceptiva pojavila se u ranim šezdesetim. Pilule su imale visok sadržaj ženskih polnih hormona estrogena i dve vrste progesterona - linestrol i noretisteron. Ova vrsta pilula uzrokovala je zgrušavanje krvi koje može da izazove infarkt ili srčani udar.

Druga generacija oralnih kontraceptiva razvijena je da bi se smanjio rizik od kardiovaskularnih tegoba. Imale su manje estrogena i drugačiju vrstu progesterona (levonorgestrel) čijim je unošenjem ipak dolazilo do neželjenih dejstava poput akni, povećanja telesne mase i poremećaja nivoa holesterola.

Treća generacija oralnih kontraceptiva sastoji se od sasvim drugačije mešavine ženskih polnih hormona. Ove pilule sadrže niže doze različitih vrsta progesterona. Oralni kontraceptivi sa malom količinom estrogena ne menjaju nutritivni status, kao što su to činili kontraceptivi prve i druge generacije sa visokim sadržajem estrogena. Pre se smatralo da žene koje uzimaju oralne kontraceptive imaju izraženu potrebu za vitaminom B6, ali danas nije tako.

Rezerva:
Kada ne treba da uzimate pilulu...

* Ukoliko imate, ili ste imali, poremećaj krvotoka.
* Ako imate, ili ste imali, moždani udar.
* Ukoliko patite od migrene praćene, na primer, poremećajima vida, otežanim govorom ili slabošću i kočenjem bilo kog dela tela.
* Ako imate šećernu bolest i oštećeni su vam krvni sudovi.
* Ukoliko imate žuticu ili teško oboljenje jetre.
* Ako imate, ili ste imali, rak koji se pogoršava pod uticajem seksualnih hormona.
* Ukoliko imate, ili ste imali, dobroćudni ili zloćudni tumor jetre.
* Ako ste trudni ili želite da ostanete u drugom stanju.
Ukoliko se bilo koje od ovih stanja pojavi dok koristite oralne kontraceptive, prestanite da uzimate pilulu i podvrgnite se terapiji koju će vam propisati lekar.

Izvor

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
bravo viki  Smile
jos jednom: efikasnost pilule ima mnogo veze sa kilazom doticne dame... a slicno je sa efikasnoscu i dr. pilula i lekica
dakle, ako osoba ima iznad 70kg, ima realnu osnovu da sumnja u efikasnost kontraceptivne pilule koju koristi  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 11:02:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.