Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:19:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Anti bebi pilule - zenska tema  (Pročitano 100747 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 347
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson W200i
Sve u svemu mislim da su pilule OK  Smile
resavaju dosta problema  :hug:
IP sačuvana
social share
D.J.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Toliko je pisano o tome koliko je uzimanje pilule korisno za zdravlje da je ponekad uzimamo zdravo za gotovo.
Većina lekara se slaže da je pilula mnogo doprinela smanjenju broja slučajeva raka koji se često pojavljuju u reproduktivnom sistemu žene: rak dojke, jajnika, materice i grlića materice.
 
Pilula može da smanji rizik od pojave sledećih oboljenja:
 
• ciste na jajnicima za 90%

• malignog tumora jajnika za 50%

• malignog tumora materice (endometrijuma) do 50%

• vanmaterične trudnoće

• benignih tumora dojke


 
Pilula može poboljšati sledeća stanja kod većine žena:
 
Bolne menstruacije
Pilula drastično može poboljšati stanje u toku menstrualnog ciklusa. Kod većine žena menstruacije postaju manje bolne, predvidljivije, manje obilne i lakše se izlazi na kraj sa njima. Pilula obično znači kraj grčevima u stomaku, gubitka mnogo krvi i nepravilnom i nepredvidljivom ciklusu.

Obilne menstruacije
Ako imaš obilne menstruacije, pilula pomaže na taj način što postaju manje obilne, predvidljivije i podnošljivije. Mnogim ženama pilula za kontracepciju se propisuje ne samo za kontrolu rađanja, već da bi se sprečili problemi vezani za gubitak krvi kao što je anemija usled nedostatka gvožđa.

Neredovne menstruacije
Jedna od glavnih prednosti pilule je to što reguliše menstrualni cilkus, tako da svakog meseca tačno možeš da znaš kada ćeš dobiti menstruaciju. Mnoge žene izaberu pilulu kao metod kontrole rađanja jer ne vole da imaju nepredvidljiv ciklus.

Predmenstrualni sindrom (PMS)
Mnoge žene su otkrile da pilula ublažava simptome predmenstrualnog sindroma kao što su oticanje, zadržavanje vode, osetljive grudi i grčevi u stomaku. Kod mnogih žena simptomi PMS potpuno nestanu dok uzimaju pilulu.

Zaštita od raka jajnika
Dokazano je da se rizik smanjuje za 60% - 80% posle deset ili više godina uzimanja pilule. Rak jajnika najčešće se javlja kod žena u pedesetim i šezdesetim godinama života. Trenutno ne postoji rutinsko testiranje za ovu vrstu raka. Samo četvrtina žena kod kojih se postavi dijanoza raka jajnika preživi 5 godina. Ako se rano otkrije, šanse za preživljavanje su mnogo veće.

Zaštita od raka materice
Pilula smanjuje rizik za gotovo 50%. Kao posledica toga, histerektomija (uklanjanje materice), ooforektomija (uklanjanje jajnika), i histero-ooforektomija (uklanjanje oboje) mnogo se ređe izvode nego ranije jer danas valiki broj žena uzima pilulu.

Zaštita od upalne bolesti male karlice (PID)
Rizik od upalne bolesti male karlice smanjuje se za oko 50% ako uzimaš pilulu. PID može dovesti do steriliteta, što znači da se može dogoditi da ne možeš da rađaš decu.

Benigne ciste na jajnicima
Sasvim je uobičajeno za žene svih godina i u svim razdobljima života da imaju ciste (male izrasline) na jajnicima, koje obično nisu kancerozne. One ipak mogu izazvati nelagodnost. Pilula obično umanjuje ciste, što smanjuje nelagodnost i rizik od daljeg razvoja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


* Provokator *

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 25950
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia C3
Da,sve je to o.k

Ali razmisli zasto bi imala dete sa nekim za koga mislis da nije bas za tebe i ako vam veza nije bas neka extra.
Ja licno koristim Anti bebi pilule jer zelim da imam sigurnost.Nisam imala nikakve nus efekte.
IP sačuvana
social share
"Everybody lies.The only variable is about what." 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Oralna kontracepcija i (ne)željene posledice

Pojedine kontraceptivne pilule mogu imati negativan efekat na seksualnu funkciju, ali danas najveći broj oralnih kontraceptiva pojačava interes za seksom i seksualnu funkciju. Koliko god da je to bitno još su važniji brojni drugi benefiti ovog vida kontracepcije.

Kada je gotovo pre pola veka lansirana prva pilula protiv začeća otvorena je nova stranica u istoriji kontraceptivnih sredstava i zaštite od neželjene trudnoće. Od tada do danas "antibebi pilula" uzdizana je do nebesa, proglašavana je revolucionarnim otkrićem koje svaka žena u reproduktivnom dobu treba da nosi u torbici kao šminku. Nazivana je i "aspirinom među nogama", moćnim oružjem za planiranje i kontrolu rađanja.

U isto vreme, pilula se našla i na optuženičkoj klupi - označena je kao krivac koji potpomaže pojavu raka dojke, nabacuje višak kilograma, povećava maljavost itd. Tako su u januarskom broju britanskog časopisa The Journal of Sexual Medicine stručnjaci objavili rezultate studije o negativnim efektima oralne kontracepcije na seksualnu funkciju. Pokazali su da kod nekih ispitanica ova pilula, koja utiče i na produkciju i nivo testosterona, smanjuje interes za polne odnose i umanjuje seksualno zadovoljstvo. Zato dr Klaudija Penzer, rukovodilac studije, upozorava da je izuzetno važno da "lekari koji prepisuju oralnu kontracepciju ukažu svojim pacijentkinjama na ovakve neželjene, sporedne efekte pilule, a ne samo da ih pripisuju psihološkim uzrocima".

Mnogo koristi
Kada se pomene "antibebi pilula", misli se na oralnu hormonsku kontracepciju, što znači da sa jednom pilulom unesemo najčešće kombinaciju dva hormona - etinil estradiola i neke progesteronske komponente. U zavisnosti od kombinacija i koncentracija ovih hormona, pilule se dele u grupe koje se propisuju prema pojedinačnim indikacijama. Osim zajedničkog kontraceptivnog efekta, pilule imaju i druge benefite. Pored toga što je oralna kontracepcija dobra zaštita od neželjene trudnoće, ona ima i preventivne, pa i terapijske efekte.

Često izuzetno mlade devojke, tvrdi doktorka Mitrović, imaju velike probleme sa dismenorejom (bolnim menstrualnim ciklusima), a i mnogo je žena sa izraženim PMS-om, koga prate nadutost donjeg stomaka, povećanje grudi i druge tegobe i u tim slučajevima određena vrsta kontraceptivnih pilula može biti od pomoći.

Nabrajanje svega onog što je na strani "za" pilulu iziskivalo bi mnogo prostora. Treba, međutim, ovom prilikom istaći i činjenicu da savremena oralna kontracepcija pomaže ženama koje imaju probleme sa kvalitetom kože i kose, a pojedine pilule su jedina terapijska mogućnost za lečenje akni, anemija koje su posledica obilnih menstrualnih krvarenja, neredovnih menstrualnih ciklusa, pa i za rešavanje blažih simptoma perimenopauze. U svetu oralna kontracepcija ima sve veću primenu i u prevenciji karcinoma ovarijuma i endometrijuma.

Danak predrasudama
Predrasude u vezi sa korišćenjem hormonske terapije kod nas, naročito oralne kontracepcije i hormonske supstitucije u peri i postmenopauzi svrstvajaju našu zemlju na najnižu lestvicu u Evropi. I dok u razvijenim zemljama primena oralne kontracepcije dostiže i 60 odsto, kod nas jedva dva odsto žena uzima ove pilule. Nažalost i danas, skoro pola veka od pronalaženjenja najboljeg i najpouzdanijeg vida zaštite od neželjene trudnoće, abortus je osnovni vid planiranja porodice. A moguće posledice ovog zahvata su nesagledive - od one da žena više ne može da zatrudni, do ugrožavanja života žene. Nije li samo ta činjenica dovoljan argument u prilog pilule, ističe dr Ana Mitrović.

Sigurno je da neke vrste oralne kontracepcije sa izrazitom antiandrogenom aktivnošću mogu dovesti do izvesnih problema na nivou sinteze takozvanog seks hormona i mogu u izvesnoj meri da imaju negativne efekte na seksualnu funkciju, tvrdi dr Mitrović. Ali, činjenica je da najveći broj pilula nema takav mehanizam delovanja.

Naprotiv, postoje pilule koje će povećati zainteresovanost za seks, posebno kod žena posle 35. godine života. Ako se smatra da već od 35. godine, a sigurno posle 38. dolazi do promene nivoa hormona kod žena i da se postepeno smanjuje funkcija ovarijuma, primena "antibebi pilule" u ovom životnom dobu nije samo puka kontracepcija, već i medikamentozni podstrek za uživanje u seksualnoj aktivnosti.

Zabluda do zablude
Postoje i predrasude o vremenu, o tome kada i kome treba dati ovu pilulu. Mnogi kod nas još tvrde - što kasnije to bolje. Međutim, danas se zna da se sa oralnom kontracepcijom slobodno može započeti rano, već posle drugog redovnog ciklusa od prve menstruacije. To ne znači da pilula treba automatski da bude primenjena kod svih mladih seksualno aktivnih devojaka, ali kod mladih devojaka koje imaju neke od simptoma i sindroma koje sam pominjala svakako treba dati pilulu. Postoje, takođe, zablude, navodi dr Mitrović, i kada je u pitanju dužina korišćenja oralne kontracepcije - neke kolege ovde preporučuju prekid posle šest do 9 meseci, što je nedopustivo. Današnji preparati omogućavaju kontinuiranu upotrebu pet pa i više godina.

Lakše do poroda
Prisutni su i stavovi po kojima pilula kod mladih devojaka može da poremeti njihovu fertilnu funkciju. Ni to nije tačno, niti stručno ispravno. Jer, dokazano je da oralna kontracepcija doprinosi očuvanju reproduktivnog zdravlja, omogućava ženi kontrolu ciklusa i često se događa da po planiranom prestanku korišćenja pilule lako zatrudne. Imala sam u praksi dosta upravo takvih primera. Moram posebno da istaknem da u Srbiji među mnogim lekarima vlada ono "što ja ne znam to i negiram", pa se tako i događa da kada ja kao specijalista prepišem pacijetkinji takvu terapiju kolega iz doma zdravlja još savetuje da to ne čini. Zato i tvrdim da je ovako nizak procenat primene oralne kontracepcije kod nas rezultat neznanja i neopravdanog straha.

Ništa na svoju ruku
Bez obzira kolike prednosti i benefite ženama donosi oralna kontracepcija niko ne bi smeo, savetuje naša sagovornica, na svoju ruku da uzima pilulu. Pre nego što posegnete za pilulom obavezan je razgovor s ginekologom koji će na osnovu dobre anamneze i neophodnih pregleda odrediti i koju pilulu žena treba da koristi.

Ako se kod onih koje su, naravno uz dogovor s lekarom, započele s oralnonom kontracepcijom pa primete bilo koji od neželjenih efekata - koji kilogram više, veću maljavost i drugo neophodno je da se jave ginekologu da se utvrdi da li je ta pilula stvarni krivac, ako jeste da se odredi koji bi preparat bio najbolji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 82
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
sta je sve potrebno utvrditi sa lekarom pre odabira odredjene pilule? sta se konkretno pregleda, cula sam da se vadi i krv kako bi se videlo stanjei hormona?

sve u svemu, cinjenica da samo 2% zena u nasoj zemlji koristi ovaj vid kontracepcije koja ujedno brine i o zdravlju i lepoti zene, zaista je porazavajuca. a za to su krivi i lekari. daleko smo mi i dalje od sveta!
« Poslednja izmena: 02. Dec 2006, 18:06:57 od kristinaaa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 82
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
koja je cena logesta ako se ne uzima na recept? znam da sam na recept placala jos 365din. ucesca.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
 
verovatno bas tih 365 din
koliko ja znam, troskove za tu vrstu lekova snosis sama  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Kul fraza na latinskom! :)

Zodijak
Pol
Poruke 10007
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
@kristinaaa - Raspitaj se i za "Jasmin". Cuo sam da su bolje od Logesta...
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 431
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
Moja supruga (ima 29 godina a u vezi smo skoro 10 godina) već 2 godine pije konc. pilule Logest i mogu da vam kažem da nikad do sada nije imala nikakvih problema vezanih za ove pilule. Mi smo godinama koristili kondome i mogu da vam kažem da mi se to smučilo. Onda je ona išla na detaljan ginek. pregled i dr joj je preporučila daa korisit konc. pilule. Odma da vam kažem da je ona detaljno ispitala dr ginekologinicu oko mogućih štetih posledica i naravno dr je sve to odbacila rečima da je to prošlost i da je to bilo vezano za period od pre 20-30 godina i prvih konc. pilula tako da su ove sada bolje i da je rizik ravan 0. Moja žena nema nikavih zdravstvenih problema naprotiv oseća se mnogo bolje nego pre, nema akne po licu i ledjima, bolje se oseća, vitalnija, na butinama se smanjio celulit, a tek seks je ludilo, nema više bojazni dal je puko kondom, već uživamo oboje do kraja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 82
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
evo , ja sam pocela vec drugu kutiju logesta i stvarno nemam nikakvih smetnji i tegoba bilo psihickih ili fizickih. za sada nisam primetila neki boljitak sto se tice tena, verovatno je jos rano,mada nemam akne vec mitisere i bubuljice ponegde.

i kao sto nostradamus rece, sex bez bojazni i razmislanja na kraju meseca... naravno koristite samo takvu zastitu ako imate stalnog partnera.  idealna zastita za sve druge je kondom + pilule.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:19:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.109 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.