Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:21:49
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Anksioznost  (Pročitano 104642 puta)
07. Feb 2006, 20:03:40
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Anksioznost

Anksioznost predstavlja jednu od najčešćih psihičkih bolesti današnjice. Naime, prema najnovijim istraživanjima, čak 70% mladih ljudi(18-25 godine) pati od ovog poremećaja. Verovatno ste svi čuli za ovaj termin i možda čak i naučili osnovnu definiciju anksioznosti kao "lebdećeg straha" ili "straha bez očiglednog razloga, koji se može ukloniti i time izbisati i sam strah". Međutim, kao i svako psihološko oboljenje, i anksioznost je mnogo komplikovanija za definisanje, posebno ako želimo da je u potpunosti opišemo i prepoznamo kao problem.

Ovde bih krenula od početka, odnosno od nekoliko primera koji bi vam približili ovaj problem i samim tim ga učinili lakšim za definisanje, a i lečenje. Recimo prvo da je sam osećaj tog-anksioznog straha, najsličniji osećaju nesigurnosti ili treme. U početku se upravo kao i ova dva straha i javlja samo u specifičnim situacijama, ali njegova prava manifestacija počinje kada počne da se javlja bez ikakvog razloga.

Da bih ovo pojasnila, daću primer:

Osoba A sedi u sobi i sluša muziku. Opuštena je, smirena, ne razmišlja o negativnim stvarima. Iznenada, pojavljuje se snažan strah od koga dotičnu osobu bole ruke, preznojava se, počinje ubrzano lupanje srca, urzan puls, vrtoglavica. Naviru pitanja tipa:Otkud sada ovo? Šta se dešava sa mnom? Da nisam bolestan-na?Šta ako sada neko naiđe? Kako ću posle da obavim onaj posao/idem u školu/pazarim namirnice?"

Kako pitanja naviru, tako se strah pojačava i u nemalom broju slučajeva osoba napad završava plakanjem nad sobom i nerazumevanjem situacije u kojoj se nalazi.

Psihijatri i psiholozi smatraju da ovakvi napadi vremenom dovode do uzimanja lekova "na svoju ruku", što je obično najgora solucija koja posle uveliko otežava posao profesionalcu koji dotičnu osobu leči. Neretko se kao posledica anksioznosti javljaju fobije i nebulozne ideje: klaustrofobija(osobi se čini da uvek dobija napad u zatvorenom prostoru, posebno ako je mali), agarofobija( osoba se povlači u sobu ili stan i ne izlazi ne bi li time izazvala nesigurnost i novi napad), sociofobija(krije se od ljudi iz staha da će je odbaciti ako primete da ima neke psihičke probleme)...Što se nebuloznih ideja ili strahova tiče: strah od smrti od napada, strah da će joj se oduzeti deo tela u toku napada...

Jedna od najnesrećnijih stvari povezana sa anksioznošću je činjenica da ona najčešće ide zajedno sa depresijom. Zašto? Sasvim je jednostavno zaključiti iz gore navedenih primera fobija i strahova koji se sa njom javljaju. Ono što je ipak najgore, ako se nađete u ovoj situaciji je što naši psiholozi i psihijaatri odmah posežu za medikamentima ne obraćajući mnogo pažnje na to da pronađu uzrok vašeg problema. Da li je u pitanju želja da što pre završe sa vama ili ovako veliki broj pacijenata, teško je odrediti.

A uzrok uvek postoji i jedini je način apsolutnog izlečenja ovog poremećaja suočavanje sa uzrokom. Ako ste makar malo upućeni u delo izvrsnog psihoanalitičara Sigmunda Frojda, onda znate da skoro svaka psihička bolest može da se izleči ili bar ublaži dovonjno da ponovo unese radost u život pacijenta, ukoliko se otkrije njen uzrok.

Kako je na ovim prostorima psihoanalitičara sve manje, a pacijenata sve više i kako, dok je Karl Gustav Jung i šizofreniju uspešno lečio razgovorom, a naši lekari i za anksioznost prepisuju ozbiljne psihijatrijske lekove, možete sami da zaključite kojiko je jednoj osobi teško kada se nađe u ovakvoj situacoji bez ikoga da joj pomogne.

Za kraj treba reći i da rešenje sigurno nije već pomenuto samoinicijativno lečenje, već pronalaženje pravog psihijatra, odnosno, pažljivo biranje osobe sa čijom ćete pomoći ovaj problem prevazići. A iako ima tendenciju da traje i više godina, anksioznost nije neuništiva i uz pravi tretman, može se prevazići, kao i svaki drugi problem.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
mudra ali anksioyna panicarka

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson nemam pojma
Postovani,

naime ne znam odakle da pocnem.Zovem se Novakovic Ivana i imam 31 god.Unazad 10 god. imam najrazlicitije probleme koji su u poslednjih 7godina postali nesnosni (tahikardija(oko 80-100),kolebljiv pritisak do 130/90,ranije je bilo i osecaja gusenja,znojavi dlanovi i nesnosan osecaj nesvestice.preskakanje srca....Posle brojnih specijalistickih pregleda(najvise kardiolozi),upucena sam na lecenje u Palmoticevu,gde sam otisla par puta dobila lekove i bilo mi je jos gore.Odlucila sam se na terapiju kod privatnog psihijatra koji mi je prepisao Amyzol,fluxilan,rivotril koje sam pila 2 god.U medjuvremenu simptomi su se povremeno ponovo rehabilitovali,pa prodju.Tri trudnoce nisam uspela da iznesem zbog tih simptoma,i depresije koja se u medjuvremenu javila.Imam sina od 6 god.i jako sam zabrinuta. Od pre 20-tak dana umalo se nisam onesvestila u ordinaciji,(puls oko 120,TA 100/70)sva sam prebledela i od tada nikako se ne osecam,non stop imam nesvestice,slabost i sve simptome.Mislim da mi je u dijagnozi stajao i hipohondrijski poremecaj.Svaki sekund imam osecaj da cu umreti,placem vec 10 dana skoro bez prestanka.Taj dan kada mi je pozlilo uradila sam i EKG koji je osim sinus tahikardije pokazao uredan nalaz. Napominjem da mi nenormalno opada kosa i da glavobolje do sada nikada nisam imala,a nesvestice su sa upotrebom rivotrila prestale,ali eto sada i kada popijem rivotril jos mi je gore.Pre 4 meseca sam vadila krv,i radila hormone stitne zlezde i sve je bilo u redu.Molim Vas za savet da li je potrebno da uradim neke pretrage(neurolog,kardiolog,vadjenje krvi....),ili biste mi mogle pomoci.Suprug koji mi je najveca podrska u zivotu,poceo je da gubi zivce,i plasim se da i on postaje depresivan.Plasim se tih nesvestica,i slabosti da vise ne mogu normalno ni u porodici ni u poslu da budem efikasna.I dok ovo kucam place mi se.U medjuvremenu sam posla na psihoterapiju,ali ona jos nije uspela da me pomeri ni malo.Molim Vas da oprostite ako sam bila suvise opsirna,ali verujem da razumete koliko sam u problemu,i koliko me brine sto mi se povremeno javlja misao da kada bih umrla sve ovo bi prestalo.Te jezive epizode mi se sada javljaju skoro non stop kao kada sam tek obolela,i to sto mi ne deluju lekovi koji su nekada bili delotvorni samo jos vise pravi paniku.Nadam se da cete mi ubrzo odgovoriti

ivana Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


od juče mi se život promenio za 360 stepeni

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 10121
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Samsung 
Kad su ti vadili krv da li su ispitivali i kalijum?
IP sačuvana
social share
Ne radim brzo, al' zato radim nekvalitetno                         
Život nas uči su ljudi mnogo manje rđavi nego što se misli, ali i da su mnogo gluplji nego što je moguće i uobraziti.
Pravopis srpskog jezika
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ivana, da li si probala da odes u "Laza Lazarevic" ?

Pokusaj, mozda ce ti tamo bolje pomoci, a da kod njih vidis i za lekove koje treba da koristis.
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 291
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Nokia 6233
Ivana, anksiozni poremecaji nisu retkost (13.3% ljudi u SAD) i nisu opasni po zivot ali znacajno umanjuju kvalitet zivota. Bitno je da budes svesna da simptome koje si imala ili imas ne znace da ces se ugusiti ili izgubiti kontrolu ili bilo sta slicno, to je samo tvoja interpretacija tih simptoma, koji su za anksiozni poremecaj i paniku klasicni. Anksioznost i depresija znaju da idu zajedno, ali se lece skoro na isti nacin.

Anksiozni poremecaji se trenutno najuspesnije lece kombinacijom medikamenata i kognitivno-bihevioralnom terapijom (CBT) koja podrazumeva vezbe disanja (abdominalnog) i opustanja, rekreaciju, programirano izlaganje strahovima i fobicnim situacijama (u malim koracima), ispravljanje prethodno navedenih pogresnih interpretacija, itd. U blazim slucajevima medikamenti nisu potrebni.

Nisam iz Beograda, ali mislim da u jednom vecem gradu mora da postoji dobar psihijatar koji je u stanju da te prati sa lekovima i dobar psihijatar/psiholog koji ima iskustva i uspeha u lecenju kognitivno-bihevioralnom terapijom. Uz pravilnu terapiju procenat oporavka ili znacajnog umanjenja tegoba je prisutan u vise od 90% slucajeva.

Ako neko zna za nekog dobrog lekara ili instituciju koja uspesno primenjuje kognitivno-bihevioralnu terapiju kao oblik lecenja depresije i anksioznih poremecaja, molim da to ovde navede jer to mnogima moze biti od velikog znacaja.

Klasicna psihoanaliza gde se lezi i prica, nema mnogo uspeha u lecenju ovakvih poremecaja (to bolje znaju strucni ljudi).

U svakom slucaju, navali na vezbe disanja i relaksacije. Evo nekoliko linkova:
http://www.ergovita.hr/DesktopDefault.aspx?tabId=69&ArticleID=115 (hrvatski, ako ne znas engleski)
http://www.healthyplace.com/communities/anxiety/christine/treatment_breathing_techniques.asp (vezbe disanja)
http://www.healthyplace.com/Communities/Anxiety/treatment/cbt.asp (informacije o CBT)
http://www.healthyplace.com/Communities/Anxiety/treatment/relaxation_therapy.asp (PMR - efekti)
http://www.ship.edu/~cgboeree/musclerelaxation.html (Progresivna Misicna Relaksacija (PMR)- tehnika)
https://www.amsa.org/healingthehealer/breathing.cfm (vezbe disanja jos jednom).

Vezbe treba raditi svaki dan makar po 5 minuta u mirnom okruzenju. Prvo moze da bude malo tesko, ali posle nekoliko puta efekti su vidljivi.

Ako bas ne mozes da nadjes dobrog lekara, ima dosta dobrih i jeftinih self help knjiga na ovu temu  i obavezno procitaj kritike na www.amazon.com. Primer dobre knjige: The Anxiety and Phobia Workbook - Edmund J. Bourne Ph. D., link:
http://www.amazon.com/gp/product/1572244135/qid=1140778129/sr=2-1/ref=pd_bbs_b_2_1/102-5424911-2321753?s=books&v=glance&n=283155
Cuvaj se proizvoda koji se reklamiraju kao cudotvorna, jednostavna ili revolucionarna  resenja.
« Poslednja izmena: 24. Feb 2006, 11:56:10 od Presidente15 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


od juče mi se život promenio za 360 stepeni

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 10121
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Samsung 
Vidim da se layarela od kad je napisala svoj problem nije više ni pojavila. Smile
Kao da nema poverenja u nas.
IP sačuvana
social share
Ne radim brzo, al' zato radim nekvalitetno                         
Život nas uči su ljudi mnogo manje rđavi nego što se misli, ali i da su mnogo gluplji nego što je moguće i uobraziti.
Pravopis srpskog jezika
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Knjiga ''The Anxiety and Phobia workbook'' ce se uskoro naci i kod nas na srpskom jeziku.
Mozes mi pisati na tasshaster@gmail.com  pa cu ti javiti cim izadje gde ces je moci nabaviti.
Mislim da je dobra.
Pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


trt mrt zivot ili smrt?

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Siemens cx40
odlicna knjiga na temu anksioznosti : "Bez straha o strahu, panici i fobiji"
IP sačuvana
social share
Bug DJ's     trt mrt zivot ili smrt?     Bug DJ's
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Žena
Poruke 17676
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0

  Nije za Lazu Lazarevic...mnogo je to!

A, za nekog psihijatra pri ambulanti jeste.Koliko sam Ja razumela, ona vec ide.

Vidim da je u ochjanom stanju Smile Pomislila sam da je shtitna zhlezda u pitanju, no vidim da nije.

Misli da je hipohondrija Smile Lechi se i hipohondrija, obrati se lekaru i nek Ti promeni lekove.

Sve naj Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 46
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6111
Anksioznost se preciznije tumači kao panika i može biti ili trenutna ili strukturirana crta ličnosti.Čini mi se da je kod nje ipak urođena, a kao takva malo se i teže leči.U zavisnosti od težine slučaja postoje razna stručna lica za te probleme.Ovo nije ne moguće izlečiti samo treba vremena i jaka volja!Ponekad koreni ovakvih problema, potiču još iz detinjstva.Da li je proživela neku stresnu situaciju koja je na nju ostavila takav trag ili nešto slično!
Svi su uz tebe!   Smile 
« Poslednja izmena: 03. Jul 2007, 01:00:23 od lost angel »
IP sačuvana
social share
Angel of the dark
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:21:49
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.