Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 10:24:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Đaci bubaju gluposti  (Pročitano 13172 puta)
22. Dec 2008, 09:14:10
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
PRESS ISTRAŽUJE: Kakav je kvalitet knjiga u školama?
ĐACI BUBAJU GLUPOSTI

Veliki broj školskih udžbenika je zastareo, napisan nejasnim jezikom, sa slovnim greškama, arhaizmima, a tu su i brojni „biseri" autora

Veliki broj udžbenika iz kojih uče đaci u Srbiji je zastareo, napisan jezikom koji nije primeren uzrastu kojem je namenjen i opterećen gomilom nerazumljivih termina. U nekima se mogu pronaći i pravi „biseri" autora, gluposti i slovne greške, pokazuje istraživanje Pressa!

Na primer, u knjizi istorije za VII razred osnovne škole, između ostalog, stoji: „Posledice konzulstva manifestovale su se u građanskom zakonu koji je bio jevanđelje poretka." A u fizici za VI razred: „Pritisak je obrnuto srazmeran dodirnoj površini sile."

Katastrofa

Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu dr Ivan Ivić kaže za Press da školski udžbenik koristi 80.000 đaka u jednoj generaciji i da to samo po sebi govori kolika je njegova važnost.

- Naši udžbenici imaju brojne nedostatke. Kao prvo, jezik kojim su napisani nije prilagođen uzrastu. Tu, pre svega, mislim na dužinu rečenice, ali i na arhaizme, tuđice i stručne termine koji nisu odmah objašnjeni, pa samo zbunjuju decu. Nema povezivanja stručnog znanja sa školskim i životnim iskustvima koje deca imaju. Sadržaji nisu izloženi na taj način da detetu pruže mogućnost za samostalan rad. Pitanja i zadaci u udžbenicima su ponekad potpuno besmisleni - priča dr Ivić.

On ističe da je dobar školski udžbenik najbolji način da se popravi kvalitet obrazovanja u celini. Ali, sudeći po žalbama koje na račun kvaliteta udžbenika stižu od prosvetnih radnika, đaka i njihovih roditelja, Srbija je još daleko od kvalitetnog obrazovanja. Učitelj u beogradskoj osnovnoj školi „Kralj Petar I" Miroslav Marinković kaže za Press da praksa pokazuje da su udžbenici namenjeni učenicima od petog do osmog razreda katastrofalni!

- Oni su samo lepo obojeni, ali su prepuni termina koji zbunjuju decu. Preobimni su, napisani nerazumljivim jezikom, rečima koje nisu u duhu srpskog jezika. Ta terminologija traži dodatno tumačenje i od nastavnika i od roditelja. U našim udžbenicima najmanje ima primenljivog znanja - kaže Marinković.

Predrasude

On upozorava da se neko dosetio i uveo i obavezne radne sveske kako bi izdavači zarađivali, nastavnici što manje radili, a roditelji plaćali!

- Deca gradivo nauče napamet, a nastavnici od njih traže da popune radnu svesku dok oni sede besposleni. Učenici se najviše žale na udžbenike iz geografije, biologije i istorije. Kažu da im je toliko teško da iz njih uče da ih to nekada natera u plač - priča Marinković.

Savetnica ministra za nauku Ana Pešikan, koja se dugo bavi ovom problematikom, ističe za Press da analize kvaliteta udžbenika ukazuju na brojne nedostatke.

- Ima tu i ponešto što valja, ali većim delom naši udžbenici nisu dobri. Problem je što se samo nasumično menjaju, bez jasne svesti šta se s tim zaista želi da postigne. Uočljivo je da se više menja izgled udžbenika nego njihova suština - kaže Pešikan, i upozorava da u školskim knjigama još mogu da se nađu predrasude i stereotipi, što je nedopustivo.

BISERI

Istorija za VII razred osnovne škole:

„Posledice konzulstva manifestovale su se u građanskom zakonu koji je bio jevanđelje poretka."

Fizika za VI razred:

„Pritisak je obrnuto srazmeran dodirnoj površini sile."

Geografija VII razred:

„Glavni grad Izraela je Jerusalim", stoji na početku lekcije. Posle dve stranice nalazi se slika Zida plača, a ispod slike potpis: „Jerusalim je najveći grad u Izraelu, ali nije glavni."

Geografija VII:

„Aziju zapljuskuju vode četiri okeana", napisao je autor. Međutim, Aziju zapljuskuju tri okeana - Indijski, Tihi i Severni-ledeni.

Matematika za II razred:

Lekcija „Polovina i četvrtina", zadatak: „Jova daje Aci četvrtinu svojih bombona. Aca mu kaže da je cicija i da želi bar polovinu bombona." Pitanje glasi: „Šta misliš o Aci?" Zadatak je postavljen tako da uopšte nije matematički i ovo je primer besmislenog pitanja.

Veronauka za I razred:

U ovom udžbeniku, koji je napisao jedan od vladika Srpske pravoslavne crkve, nalazi se rečenica koja je sastavljena od čak 56 reči, a rečenica za ovaj uzrast ne sme da ima više od sedam reči.

Tržište od 100 miliona evra!

Stručnjaci su izračunali da je izdavaštvo udžbenika veoma unosan posao, pa ne čudi što se svi bore za „svoj deo kolača". A računica izgleda ovako - u Srbiji ima 650.000 učenika osnovne škole i, ako komplet udžbenika košta 100 evra, to je tržište od 65 miliona evra. Kada se tome doda i srednja škola, dolazi se do fantastične cifre od oko 100 miliona evra. U Srbiji trenutno, pored državnog, ima i 26 privatnih izdavača udžbenika, a novi zakon o udžbenicima, koji bi uredio ovu oblast, još čeka na usvajanje.

Sukob interesa

Učitelj Miroslav Marinković kaže da je nedopustivo da pomoćnici ministra prosvete budu autori udžbenika koje štampa državni izdavač - Zavod za udžbenike.

- U pitanju je sukob interesa! Kako to da su baš ministrove pomoćnice Vesna Fila i Milka Andrić godinama autori udžbenika, prva iz francuskog, a druga iz srpskog jezika? - pita učitelj Marinković, i podseća da je svojevrsni sukob interesa i to što je doskorašnji direktor Zavoda Radoš Ljušić autor udžbenika iz istorije koji je štampala kuća na čijem se čelu nalazio.



V. NEDELJKOVIĆ

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Naši udžbenici imaju brojne nedostatke

Citat
Pitanja i zadaci u udžbenicima su ponekad potpuno besmisleni

Citat
...udžbenici namenjeni učenicima od petog do osmog razreda katastrofalni!

Citat
U našim udžbenicima najmanje ima primenljivog znanja

Citat
Srbija je još daleko od kvalitetnog obrazovanja

Sad, but true  Smile

A najgore od svega je sto su zadnja tri kabineta Ministarstva prosvete na celu sa ministrima gomila kompletnih besposlenih idiota.
Nikad nisam doziveo da mi stipendija stigne na vreme.... :-/
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Ja samo ne znam iz cega smo mi to ucili... pa nam nije bilo tesko...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Ne secam se da sam u osnovnoj skoli imao radnu svesku iz nekog predmeta...
A i predavali su mi normalni nastavnici, uprkos misljenju vecine mog starog odeljenja (letos smo imali okupljanje drustva iz osnovne, i sad su se uglavnom svi slozili da su nas uciteljica i razredna najvise za*ebale u zivotu  Smile )
Sto nije jasno, pojasnili bi... i vise puta ako treba...
Danas prosvetni radnik tog profila eventualno moze da bude neki mladi entuzijasta, sveze diplomirao, ali samo dok ga ne uhvati apatija posla u kome kao papagaj dan za danom ponavlja jedno te isto, ko zna koliko godina, gomili nezainteresovanih klinaca sa nedostatkom kucnog vaspitanja.
Doduse, ima izuzetaka koji svakako zasluzuju postovanje.
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Bas sam gledala neke nove udzbenike... stvarno su mnogo humaniji nego oni nasi...
Nasi su bili stampani na losem papiru (zutom), odvratnim fotnom, povremeno bi bila ubacena neka crno bela slika iz 50-ih i to je to...
A gradivo se smanjuje... iz generacije u generaciju...
Vise im ne traze ni da citaju sve lektire...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
anea koliko vas se nije zalilo? Smile


To kazes mi se nismo zalili kao da su svi voleli da strebaju bespotrebne stvari kao ti Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Ja bih vise voleo i da nema toliko sarenila, boja, slika, a da je gradivo kratko, interesantno, pitko, jasno...
Mozda i moze da se nadje dete prvog razreda osnovne koje ume da procita recenicu od 56 reci, ali da je razume sasvim sigurno nece.
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
anea koliko vas se nije zalilo? Smile


To kazes mi se nismo zalili kao da su svi voleli da strebaju bespotrebne stvari kao ti Smile
Tvoj post je jos jedan dokaz koliko je znanje u Srbiji potcenjeno... Wink


Ja bih vise voleo i da nema toliko sarenila, boja, slika, a da je gradivo kratko, interesantno, pitko, jasno...
Mozda i moze da se nadje dete prvog razreda osnovne koje ume da procita recenicu od 56 reci, ali da je razume sasvim sigurno nece.


To dete valjda ide na casove... slusa sta se govori na casovima...
A roditelji i nastavnici su tu da pomognu i rastumace... Smiley



IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Tvoj post je jos jedan dokaz koliko je znanje u Srbiji potcenjeno... Wink
To znanje o kom ti pricas je u Srbiji izuzetno cenjeno Wink Znam iz licnog iskustva kad pocnem da pricam o necemu sto je stvarno bitno onda me svi gledaju popreko u fazonu skini mi se s'ku*ca a kad pricam o nervnom sistemu zglavkara (o cemu se uci celo prvo polugodiste sedmog razreda, do detalja) onda se svi dive mom velikom znanju  Smile Smile


Ja cenim znanje ali pravo znanje a ne gluposti koje nikad nikome nece trebati u zivotu Wink
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Ja ne znam otkud tebi ili autoru teksta da se znanje stice iz udzbenika... ili bubanjem... ili poznavanjem svih cinjenica...
Dovoljno je da znas o cemu se radi, te da kavijar nije vrsta ribe ili sl.
Udzbenik je tu da saznas nesto vise i podsetis se onoga sto si slusao na casu...

E, sad.. drugi je problem sto neko misli da se uci tako sto se uce recenice napamet... za 16 godina mog skolovanja, samo jednom sam morala da znam definiciju... i to iz "Stvarnog prava"... a i tu sam izmesla pola definicija... i divnog li cuda... prosla...

S druge strane, zar nije pametnije upitati se zasto klinci nista ne nauce na casu?

A.. da.. glupa ja... izlaze svakih pet minuta na pus-pauzu ili cackaju nos...


IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 10:24:38
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.