Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 15:40:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zu­ji "ame­rič­ka ku­ga"  (Pročitano 748 puta)
21. Avg 2006, 00:57:28
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Z. AVRA­MO­VIĆ, 20. avgust 2006

SUM­NjA na po­ja­vu opa­ke za­ra­zne bo­le­sti u jed­nom pče­li­nja­ku u Ja­si­ci kod Kru­šev­ca, po­zna­te pod ime­nom "ame­rič­ka ku­ga" za­stra­ši­la je ov­da­šnje pče­la­re. Ne­nad Ma­rin­ko­vić, is­ku­sni pče­lar i pred­sed­nik Dru­štva pče­la­ra "Dr Bo­go­ljub Kon­stan­ti­no­vić" i Kru­šev­ca ka­že da je član Dru­štva, či­ji se pče­li­njak na­la­zi na pod­ruč­ju Me­sne za­jed­ni­ce Ja­si­ka, po­stu­pio sa­ve­sno i od­go­vor­no - pri­ja­vio je ve­te­ri­nar­skoj sta­ni­ci svo­ju sum­nju na po­ja­vu "ame­rič­ke ku­ge" le­gla u sop­stve­nom pče­li­nja­ku. In­spek­ci­ja je iza­šla na pče­li­njak. Uzor­ci, uze­ti iz dru­štva, na či­jim le­gli­ma su za­pa­že­ne pro­me­ne, po­sla­ti su Ve­te­ri­nar­skom in­sti­tu­tu u Kra­lje­vu. Ma­rin­ko­vić ka­že da je "ame­rič­ka ku­ga" bo­lest bak­te­ri­o­lo­ške pri­ro­de, i ne bi­ra me­sto i vre­me. Mo­že da se po­ja­vi u sva­ko do­ba go­di­ne, ka­da u ko­šni­ci ima le­gla, i u svim kli­mat­skim pod­ruč­ji­ma. Uko­li­ko se utvr­di da je u Ja­si­ci ot­kri­ve­na ova opa­ka za­ra­za, Dru­štvo će in­si­sti­ra­ti kod Ve­te­ri­nar­ske sta­ni­ce Kru­še­vac da se pre­gle­da­ju sve pče­li­nje za­jed­ni­ce u preč­ni­ku od tri ki­lo­me­tra - ove je­se­ni i na­red­nog pro­le­ća.
Obo­lje­nje se pre­po­zna­je po ugi­nu­лim će­li­ja­ma le­gla, iz ko­jih, ka­da se igлom pro­bu­še i sa­dr­ži­na po­vu­če na­go­re, iz­la­zi ras­te­glji­va sme­sa čo­ko­lad­ne bra­on bo­je.
Bo­lest je pre­no­si­va, pa po­sle­di­ce mo­gu bi­ti da­le­ko­se­žne. Uko­li­ko pče­lar za 60 da­na od mo­men­ta po­ja­ve, "ku­gu" pri­ja­vi nad­le­žni­ma, dr­ža­va mu na­dok­na­đu­je šte­tu. A po­sle ovog ro­ka, tro­ško­ve mo­ra da sno­si sam.

JE­DI­NO VA­TRA
DO SA­DA ni­ko ni­je po­ku­ša­vao da le­či "ame­rič­ku ku­gu", re­kao nam je Milj­ko Šlji­vić, do ne­dav­no pred­sed­nik Sa­ve­za pče­lar­skih or­ga­ni­za­ci­ja Sr­bi­je (SPOS), i do­dao: Je­di­ni "lek" ovoj bo­le­sti je - va­tra! Pče­le iz za­ra­že­nog le­gla se ugu­še, a ko­šnicа se za­pa­li.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 15:40:26
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.