Borca, Ovca, Jabuka, Kacarevo i Crepaja broje desetine hiljada ljudi...ali ih to nikada nece ciniti Severnim Beogradom..a to ti je Istocno Sarajevo (gomila brda, planina, pasnjaka, sela, Pale itd)...Zato i na Wikipediji nema podatka o municipality area
Samo sam dva tri puta bio u Sarajevu, pre nekih 18 godina, dakle pre rata.
Ali imam dosta poznanika Srba Sarajlija.
Neki su bili prisiljeni da odu iz grada u periodu pre opkoljavanja, pod stalnim pritiskom bosnjacko-muslimanskih ekstremista.
Opet, neki od njih su iz cistog revolta, ili pak dobrovoljno presli na stranu Karadzica.
A neki nisu hteli ni da odu iz grada nisu hteli ni na ciju stranu, pa su trpeli i od srpskih granata i od muslimanskih ekstremista.
Ipak, da se vratim na poentu nase diskusije...
Moja teza/koja naravno ne mora biti tacna.../je sledeca: nije toliko bio problem u legitimno politickom zahtevu za stvaranje srpskog tewritorijalnog entiteta u okviru medjunarodno priznate BiH. Kao sto ti je poznato Ustav SR BiH do 1991 je sadrzavao odredbu/cl5,6/oji je potvrdjivao ustavnu konstutivnost sva tri naroda.
Tamo je pisalo ovako:"socijalisticka Republika BiH je samoupravno teritorijalna zajednica ravnopravnih konstitutivnih naroda Muslimana, Srba i Hrvata. Socijalisticka republka BiH je shodno tome podjednako i muslimanska i srpska i hrvatska..."
Kada je Alija Izetbegovic preuzeo Predsednistvo BiH/tada jos uvek unutar SFRJ/ odmah se pocelo sa planovima za promenu Ustava, narocito u onom delu koji se odnosio na konstitivnost Srba u BiH.
To je naprosto vazna cinjenica, koja se ne moze i ne sme ignorisati, pri oceni ukupnih dogadjaja.
Ne smatram da je cela BiH "trebala da bude srpska", ne smatram da je RS "trebalo odvajati od BiH", samo smatram da je od pocetka trebalo insistirati da sva tri naroda imaju svoje ravnopravne entitete/po principu nacionalnih kantona/, a da spoljna politika i obrana bude zajednicka. Ima takvih modela cak i u drzavama EU.
Problem je bio u naopakom metodu, u etnickom ciscenju ne srpskog stanovnistva, ratnim zlocinima. u ratnim sredstvima...
27. maj 1992 : Masakr u ulici Vase Miskina, tri granate ispaljene iz pravca Borija usmrtile 19, a ranile 157 ljudi.
15.januar 1993: Poginulo osam, a ranjeno 20 ljudi u redu za vodu kod Sarajevske pivare.
1.juni 1993: Na fudbalskom igralištu u naselju Dobrinja III od dvije minobacačke granate poginulo devet osoba, uglavnom djece, a ranjeno 104.
12. juli 1993 : Na Dobrinji, u redu za vodu, ubijeno 13, a ranjeno 15 civila.
5. februar 1994: Na pijacu Markale pala granata od 120 milimetara. Bilans: 66 mrtvih i 197 ranjenih.
18. juni 1995: Granatiran red za vodu u Dobrinji: sedam ubijenih i 12 ranjenih.
21. juni 1995: Novi masakr u redu za vodu, na Dobrinji: šest mrtvih i 15 ranjenih.
28. august 1995: Masakr na Markalama: Ubijeno 35 ljudi, 90 ranjeno.
Bilo je jos markala prije zadnjeg pokolja..mada to u ocima vecine ovde su isto tako muslimani sebi uradili. na kraju ispade da srbi uopse nisu ratovali niti pravili zlocine..
A evo jedan jako zanimljiv tekst...ebem vam mitove vise..
KAKO JE NASTAO MIT O NEPOZNATOM IZVRŠIOCU MASAKRA MARKALE 2
Dejvid Harland, svedok optužbe na suđenju generalu Dragomiru Miloševiću, u unakrsnom ispitivanju rekao da je 28. avgusta 1995. savetovao generalu Rupertu Smitu da izjavi da "nije jasno ko je ispalio granate" na Gradsku pijacu u Sarajevu, kako "ne bi alarmirao bosanske Srbe" i najavio im da predstoje vazdušni udari NATO
Dejvid/David Harland, bivši šef civilog sektora UN u BiH, priznao je danas odgovornost za nastanak mita o tome da UNPROFOR nije utvrdio ko je ispalio minobacačke granate koje su 28. avgusta 1995. godine dovele do masakra poznatog kao "Markale 2" - ubistva 43 i ranjavanja 75 osoba na ulazu u Gradsku pijacu u Sarajevu. Masakr "Markale 2" je, inače, jedan od 15 "ilustrativnih primera" kampanje granatiranja Sarajeva, navedenih u optužnici protiv tadašnjeg komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS, generala Dragomira Miloševića.
Taj mit, koji se održava već više od deset godina, rekao je Harland odgovarajući na pitanja Miloševićevog branioca, beogradskog advokata Branislava Tapuškovića, je nastao zbog "neutralne izjave" tadašnjeg komandanta UNPROFOR, generala Ruperta Smita/Smith. On je, naime, na dan "Markala 2" izjavio da "nije jasno ko je ispalio granate, mada je već imao tehnički izveštaj obaveštajnog odeljenja UNPROFOR da je izvan razumne sumnje utvrđeno da su one ispaljene sa položaja VRS u Lukavici."
Harlandova odgovornost je u tome što je upravo on savetovao generala Smita da istupi sa "neutralnom izjavom, kako ne bi alarmirao bosanske Srbe koji bi – da je odmah upro prstom u njih – znali da predstoje vazdušni udari NATO na njihove pozicije." A to bi, smatrao je on, ugrozilo bezbednost snaga UN koje su se u tom trenutku nalazile na teritoriji pod kontrolom VRS ili na položajima koji bi mogli da budu izloženi odmazdi srpskih snaga.
Harland je u unakrsnom ispitivanju negirao tvrdnje branioca da je tokom rata u Sarajevu između dve i tri hiljade Srba "ubijeno, zaklano i bačeno u Kazane". Ne negirajući zločine koje su nad Srbima, ali i Muslimanima, počinili "Caco" i njegovi ljudi, Harland je kategorički tvrdio da je "ogromna većina Srba koji su poginuli u gradu, unutar linija sukoba, stradala od artiljerijske ili snajperske vatre sa pozicija Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS."
Ova linija unakrsnog ispitivanja navela je predsedavajućeg sudiju Robinsona da branioca pita "šta je poenta takve odbrane, čak i da su cifre koje iznosi tačne", odnosno "kakvog bi efekta to imalo po odgovornost generala Miloševića za dela kojima se tereti." Tapušković je odgovorio da su "Cacini" zločini izazvali kod Srba veliki strah da bi se to moglo dogoditi i njima ukoliko se nađu pod muslimanskom vlašću, pa su zato "čvrsto držali pozicije oko Sarajeva."
Dok Tapušković tvrdi da su se sarajevski Srbi "više plašili 'Cace" nego bombi", Harland smatra da je "većina Srba htela da napusti Sarajevo, ali to nisu mogli." Razlog zbog kojeg su hteli da odu iz grada je, po njemu, bila "opsada i veliki rizik da mogu poginuti od granata ili snajperske vatre srpskih snaga."
Nakon Dejvida Harlanda, započeto je svedočenje Luja Fortena/Louis Fortain, potpukovnika kanadske vojske koji je u vreme na koje se odnosi optužnica bio oficir za vezu UNPROFOR sa Sarajevsko-romanijskim korpusom, stacioniran u kasarni u Lukavici.
Imamo slicna iskustva..Bio na tim prostorima tokom 80tih i posle rata..poznajem i lokalne Srbe i lokalne Bosnjake..Srbe koji su otisli i one koji su ostali.
Slazem se da je za Bosni i Hercegovinu, gde su zivela tri konstitutivna naroda SFRJ resenje bilo u stvaranju drzave sa zajednickim elementima: odbrana, spoljna politika i sl. i postovanjem autonomije za konstitutivne narode.
Medjutim za tako nesto je morao postojati dogovor i Beograda i Zagreba i Sarajeva...a to nije bilo moguce jer su i Milosevic i JNA tvrdoglavo insistirali na ocuvanju SFRJ i teritorijalno i ustavno i ideoloski...sto je bilo potpuno nerealno. Beograd je odbacio tada najrazumniji predlog koji je dolazio iz Sarajeva i Makedonije da se stvori konfederacija -a kroz konfederaciju su sve republike mogle mirno, ako treba i godinama da se dogovaraju o spornim pitanjima.
Za mir u Bosni je bilo kasno onog momenta kada su u susednoj Hrvatskoj izbili oruzani sukobi Srba i Hrvata (i JNA). Prvi oruzani sukob na teritoriji BiH bio je novembra 1991 - kada je JNA u okviru operacija oko Dubrovnika sravnila sa zemljom selo Ravno u Hercegovini dominantno nastanjeno Hrvatima.
Gledano politicki - kada se posle prvih visestranackih izbora u BiH formirala vlast vecinu su dobili SDS, HDZ i SDA. Zanimljivo je da su se prvo drzali dogovora politicke odgovornosti kako bi odrzali mir u Bosni - SDS je preuzeo mesto predsednika skupstine, HDZ premijera a SDA predsednika predsednistva. (Nesto slicno kao dogovor Druza, Sunita i Sita u Libanu posle gradjanskog rata).
Tacka razdvajanja bila je kada je SDS, odnosno srpska strana oktobra 1991. godine proglasila srpsku skupstinu Bosne i Hercegovine i Srpsku Republiku Bosnu i Hercegovinu. Isto su radili i Hrvati u Hercegovini novembra 1991. godine proglasavajuci Herceg Bosnu.
Najveci problem za SDS u ambiciji da formira nezavisnu srpsku drzavu na tlu Bosne bilo je nepostojanje kompaktnog prostora nastanjenog Srbima zbog izrazite izmesanosti populacije - i zbog toga su krenula zalosna i sramotna etnicka ciscenja.
Koliko mi je poznato prvo etnicko ciscenje u Bosni sprovedeno je u istocnoj Bosni pocetkom 1992. godine - i to protiv muslimanskog stanovnistva verovatno sa ciljem da se izmedju Srbije i Republike Srpske stvori kompaktan etnicki prostor i puna kontrola nad strateskim putnim pravcima. Tako su u se u Bijeljini i Zvorniku pojavile razne paravojne formacije iz Srbije - prvobitni cilj bio je da se pomogne naoruzanim formacijama SDS-a i razoruzaju clanovi rivalske muslimanske Patriotske lige - ali se to pretvorilo u divljanje, nasumicno ubijanje civila, proterivanje stanovnistva i rusenje dzamija. Isto se desilo nesto kasnije i u Visegradu. U tim gradovima do tih akcija vecinsko stanovnistvo su bili Muslimani.
Vojna supremacija srpske strane tokom rata u Bosni u prvim godinama rata bila je izrazita jer je preuzeta kompletna tehnika i infrastruktura JNA. Srpski oficiriski kadar JNA poreklom iz BiH je bio obavezan da predje u Vojsku Republike Srpske. Ta vojna supremacija dovela je do toga da je VRS u jednom trenutku pod kontrolom imala 70 odsto teritorije Bosne i Hercegovine.
Pored Sarajeva i Srebrenice, najveca sramota koju su Srbi u Bosni pocinili tokom tog nesretnog rata su koncentracioni logori poput onoga iz Manjace. Oni su nastali upravo tokom operacija zauzimanja teritorije i zarobljavanja vojno sposobnih muskaraca Muslimana. Moj poznanik Srbin ozenjen Muslimankom otisao je do tog nesretnog logora da bi pokusao da spase njene rodjake - oca i dvojicu decaka. Ono sto je tamo video - ljude kosture vezane lancima i a sto su zabelezile kamere je nesto sto sebi necu nikada moci da objasnim...
« Poslednja izmena: 14. Mar 2007, 14:02:50 od danilobg »
Bilo je jos markala prije zadnjeg pokolja..mada to u ocima vecine ovde su isto tako muslimani sebi uradili. na kraju ispade da srbi uopse nisu ratovali niti pravili zlocine..
Ne, ali iz tvog ugla izgleda da muslimani niti su ratovali niti pravili zločine...
A to da li su muslimani sposobni da urade nešto sami sebi zarad njima znanih viših ciljeva, nije potrebno posebno dokazivati... jer imaš primere po svetu gde god pogledaš...
Bilo je jos markala prije zadnjeg pokolja..mada to u ocima vecine ovde su isto tako muslimani sebi uradili. na kraju ispade da srbi uopse nisu ratovali niti pravili zlocine..
Ne, ali iz tvog ugla izgleda da muslimani niti su ratovali niti pravili zločine...
A to da li su muslimani sposobni da urade nešto sami sebi zarad njima znanih viših ciljeva, nije potrebno posebno dokazivati... jer imaš primere po svetu gde god pogledaš...
kako mozes uporedit muslimane u bosni sa muslimanima iz iraka, palestine itd itd. kazem opet po 1000 put, da su muslimani iz bosne tolki ekstremisti pa vi bi 90tih godina letjeli u zrak u beogradu. kad si cuo za bosnjaka koji je sebi svezao bombu i raznjeo negdje u centru BL ili Beograda? nikada!! ma ti nemas argumenata pa lupas gluposti. ajde reci mi dali je ijedna masovna grobnica sa tjelima srpskih civila otkrivena u bosni ? a reci mi koliko ih je otkriveno gdje su nadjena tijela bosnjaka?
Vojna supremacija srpske strane tokom rata u Bosni u prvim godinama rata bila je izrazita jer je preuzeta kompletna tehnika i infrastruktura JNA. Srpski oficiriski kadar JNA poreklom iz BiH je bio obavezan da predje u Vojsku Republike Srpske. Ta vojna supremacija dovela je do toga da je VRS u jednom trenutku pod kontrolom imala 70 odsto teritorije Bosne i Hercegovine.
Kakva sad "vojna supremacija"... Pa ti reče da su muslimani bili goloruki... Samo ti pričaj... a ja ću da citiram gde sve lažeš...
kako mozes uporedit muslimane u bosni sa muslimanima iz iraka, palestine itd itd. kazem opet po 1000 put, da su muslimani iz bosne tolki ekstremisti pa vi bi 90tih godina letjeli u zrak u beogradu. kad si cuo za bosnjaka koji je sebi svezao bombu i raznjeo negdje u centru BL ili Beograda? nikada!! ma ti nemas argumenata pa lupas gluposti. ajde reci mi dali je ijedna masovna grobnica sa tjelima srpskih civila otkrivena u bosni ? a reci mi koliko ih je otkriveno gdje su nadjena tijela bosnjaka?
Ma ne... kao što već rekoh... muslimani niti su ratovali, niti su ubijali, niti činili zločine, niti pravili grobnice... niti imali logore... To je sve RTS propaganda... Danilo je već objasnio, muslimani su bili goloruki u Bosni... to su se sve tamošnji Srbi igrali jedni protiv drugih...
Ma ne... kao što već rekoh... muslimani niti su ratovali, niti su ubijali, niti činili zločine, niti pravili grobnice... niti imali logore... To je sve RTS propaganda... Danilo je već objasnio, muslimani su bili goloruki u Bosni... to su se sve tamošnji Srbi igrali jedni protiv drugih...
pa daj mi covijece navedi neki zlocin osim kravica i kazana u sarajevu. cuj, nekazem ja da muslimani nisu ratovali. jesu. srpskih VOJNIKA je poginulo u ratu, ali nemozes uporedit vojne zrtve sa civilnim, to je bezmisleno.