Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:50:24
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Znate li da se izvinite?  (Pročitano 8130 puta)
11. Sep 2007, 10:04:29
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 

Svako je u svom životu, i to verovatno više puta, napravio greške za koje se morao izviniti. Verovatno smo rekli “Izvini”, ili “Žao mi je”, samo da bismo izgladili situaciju. Ali potrebno je mnogo više da bi izvinjenje bilo iskreno. Doktor Aron Lazar, autor knjige “O izvinjenju” otkriva najbolje i najgore načine da se nekome izvinite.

Kada izbegavamo da se izvinimo, imamo dva izgovora: možda ne želimo da priznamo krivicu jer se izvinjenje može shvatiti i kao priznanje, a drugi izgovor je taj da je za mnoge izvinjenje sramotno. “Kada kažemo “Žao mi je”, mi uklanjamo sopstveni oklop”, objašnjava Lazar. Priznanje krivice se smatra znakom slabosti. Ali, u stvari, za priznanje su potrebne snaga, hrabrost i poniznost.

Izvinjenja imaju svoju moć zato što su u pitanju nesebična dela. “Ona vraćaju dostojanstvo osobi koju ste povredili. Prihvatanje izvinjenja je čin velikodušnosti”, napominje Lazar. Takođe je potrebno zaista pokazati kajanje i objasniti šta je dovelo do greške ili uvrede. Ali, nemojte zloupotrebljavati izvinjenje da biste opravdali sebe. “Žao mi je što si povređen” nije dovoljno. Time samo naglašavate da se druga osoba oseća povređenom, ne da je krivica vaša. I nikada ne koristite “ali” - to je izgovor, a njih zadržite za sebe.

Dela govore jasnije od reči, tako da ćete možda morati da ponudite i nešto više od jednostavnog priznanja - možda javno izvinjenje ili novčanu nadoknadu. “Morate dopustiti povređenoj osobi da vidi da ste voljni da pristanete na njihove uslove ako zaista želite da vam oproste”, kaže Lazar.

Nije bitan samo čin, već i tajming. Kada nekog slučajno udarite, treba da se izvinite odmah, ali ako ste napravili nešto ozbiljnije, morate dati osobi vremena da se naljuti na vas. Potom je potrebno da ta osoba filteriše svoja povređena osećanja, i da se prvobitna ljutnja smiri. Tek je tada vreme za istinsko izvinjenje. Tek kada ste uvideli koliko ste bola naneli, bićete u stanju da artikulišete istinsko kajanje i da vidite šta je potrebno učiniti da se to popravi.

Lazar takođe naglašava da nikada nije kasno. Ponekad se dugotrajna ljutnja može ispraviti jednostavnim i iskrenim izvinjenjem. Iskrene reči “Žao mi je” treba da sadrže poniznost, empatiju i velikodušnost.

IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Postoje razna izvinjenja, a bojim se da su u ovom maleckom tekstu sva stavljena zajedno. Nije isto "Izvinite" Ako nekog gurnemo u gužvi ili zgazimo u autobusu kao ako nekog bliskog uvredimo.

Vrlo je lako ne osećati se krivcem što je autobus naglo zakočio pa slučajno nekog zgazimo. To su greške koje sami sebi lako priznajemo. Priznajemo i pravo na takve greške i njihovu nenamernost i male posledice koje proističu iz njih.

Ako međutim nekog uvredim svojim postupkom, nepažnjom, nepromišljenošću, ali nenamerno takvu grešku sebi priznajem relativno lako. Može se međutim desiti da je ne sagledam u punoj razmeri. Da sa meni čini da je postupak naneo malu štetu i da se i pored izvinjenja druga strana nepotrebno ljuti. Onoj drugoj osobi možda se čini da je pretrpela suviše bola da želi više satisfakcije. Čak da želi da uzvrati i da se pomalo osveti. Tu često nastaju problemi i sukobi, jer se onda kod mene javi osećaj da sam napadnuta i da treba sebe da zaštitim.  Baš skoro sam pričajući o sasvim drugoj osobi prokomentarisala nešto što je mog sagovornika vrlo povredilo. Trebalo mi je nekoliko minuta da shvatim promenu u njegovom raspoloženju, a onda mnogo veštine, strpljenja i samokontrole da izdržim njegovu ljutnju i odobrovoljim ga.

Pomenute su i greške sa materijalnim posledicama. Takve greške do sada nisam pravila, ali čini mi se da je lakše prebrojati pare nego suočiti se sa emocionalnim odgovorom. Ipak verovatno da zavisi od veličine greške, neki ljudi radije zadrže pare a izgube prijatelje i rođake, posebno kad su velike sume kao nasledstvo u pitanju. I tu sam viđala da se onaj ko je oštećen lakše pomiri nego da se onaj ko je gramziv izvini i nadoknadi napravljenu štetu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia N97
Izvinjenje predstavlja oslobadjanje ako na pravi nachin posmatramo celu stvar. Samo kompleksashi se ne izvinjavaju.
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 12613
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
bravo f  Smile

izvinjenje zaista jeste oslobadjanje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 959
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Iako se trudim da nemam zasto da se nekom izvinjavam,to se ipak nekad desi u zivotu i tada sam u stanju da se izvinem.I to iskreno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Nokia 
ja hocu da se izvinjavam , ili da kazem zao mi je. izvininjenje od takve ljude trazim koji nisu bliski. a zao mi je kad i ja gubim nesto sto znaci bliski smo.
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Izvinjenje je veoma vazna rec u svakoj dobroj vezi.
« Poslednja izmena: 11. Sep 2007, 21:59:47 od shone83 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 311
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
stav prema tome odredjuje u dobroj meri i osobine ljudi. kada neko sav vazan kaze ``ja se nikada ne izvinjavam`` onda mi je jasno da mu je uzor jelena karleusa. mislim da sam bio jasan Smile
IP sačuvana
social share
Podrzavam Simijon kao kandidata na predsednickim izborima 20.1.2008.

i zato Tomislav N. preventivno objašnjava kako, časna reč, nikoga ne mrzi – zna, vragolan, da mu to nemrzilaštvo do sada nije bilo ni među prvih hiljadu prepoznatljivih karakternih osobina, ni njemu, a kamoli stranci mu, u čijem vrhu ima pregršt takvih vedeta za kakve bi Džeri Springer Šou platio suvim zlatom. - Teofil Pancic
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
uvek se izvinim kad znam da sam pogresila i time prouzrokovala neku pometnju ...
izvinjavam se i stvarima (ali to je vec psihoza) kad recimo udarim patikom u sto, ili u kuciste ili zgazim neku cipelu na patosu...samo mahinalno izleti "izvini" ...  Smile
Sto nije cudno, ako uzmemo u obzir da sam pocela i da se javljam sa "dobar dan" i vozacima autobusa u 7 ujutru pred praksu kad ne znam ni kako se zovem ...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Sony xperia
Pa zar sve to nije osnov kulturnog i lepog ponasanja ??? A jos kada je iskreno....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:50:24
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.