Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 05:09:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 20 21 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zivot u Kanadi  (Pročitano 82146 puta)
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
Pozdrav,
Interesuje me po proceni onih koji su u Kanadi, kakve su sanse za trajno ostajanje i nalazenje posla nakon dolaska preko turisticke vize?

Preko turističke vize jedino da se oženiš za neku kanadsku državljanju a što se tiče posla dok ne dobiješ ' permanent resident card ', moraćeš negde da radiš na crno sa nekim privatnikom pa ... kud puklo da puklo

Tako radi dobar deo nasiih ljudi, i ostaju, isplati se.

Moj sadašnji zet je tako došao i onda se oženio mojom sestrom i ... sad ima permanent resident kartu  Smile
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
Evo da osvežim malo temu s jednom novosti što se tiče života u Kanadi

Umetnost briše granice


Da muzika, igra i pesma nemaju granica i da govore istim jezikom, mogli smo da se uverimo 8. decembra na internacionalnom koncertu “Šarm pesme i igre” u organizaciji domaćina, Akademije srpske narodne igre “Miroslav Bata Marčetić” u MakMilan pozorištu u Torontu.


Pored domaćina, 6 ansambala Akademije (svih, osim rekreativnog ansambla) i svojim orkestrom Akademije, u programu su učestvovali i čileanski, meksikanski i jermenski ansambli, a specijalan gost koncerta bio je Srpski folklorni ansambl “Šumadija” iz Milvokija.



Publika je sa oduševljenjem pratila sve što se dešavalo na sceni i sa velikim aplauzom vraćala učesnike na “bis”. Bilo je to predivno veče za ljubitelje vrhunskog folklora, na kojoj je zablistala mladost, lepota, odlično izvođenje i bogatstvo tradicionalnog, izvornog folklora, kako Akademijinog, srpskog, tako i njihovih gostiju, koji su izveli po dve svoje koreografije.


Akademci - domaćini su izveli Igre iz Studenice, Srema, Vranja, Šumadije, Hercegovine, Šopske i Crnorečja i druge. Pored srpskih igara, domaćini su izveli i kanadsku koreografiju, koju inače imaju u svom redovnom repertoaru.

Ovakvu vrstu koncerata Akademija srpske narodne igre organizuje svake godine u decembru mesecu i na taj način promovišući našu izuzetno bogatu kulturnu tradiciju, a istovremeno i daju svoj doprinos i potvrđuju značaj i lepotu srpske tradicije i kulture u multikulturalnoj Kanadi.

Interesantno je napomenuti da je bilo predivno i naći se u foajeu pozorišta za vreme pauze, kada su se mešali razgovori na srpskom, engleskom, čileanskom, hebrejskom, meksikanskom, jermenskom, španskom, makedonskom i drugim jezicima prisutnih. Sve je to odisalo utiskom “sveta u malom” i potvrdnim osećajem da muzika i igra nemaju granica. Zahvalimo Akademiji srpske narodne igre na svojoj velikoj misiji ambasadora srpske kulture na tome. Sa nestrpljenjem ljubitelji folklora očekuju njihov sledeći koncert.

Izvor: Kanadske Novine
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
Nađoh jedan članak preko Facebook-a pa reko' čisto da ga podelim sa svima vama

Citat
Nebojša Milosavljević
 
iz knjige Zašto volim Kanadu
 
 
 
Govorite li serglish?
 
 
 
Dragi naši,
 
ne  možemo još da konfirmamo naš dolazak ovog leta,
 
ali, kako sada stvari stoje, izgleda da ćemo morati da kancelujemo tikete koje smo bukirali,
 
jer nas ubi morgidž za taun haus što smo skoro kupili.
 
 
 
Doduše, za tikete imamo, ali ne možemo da skupimo za prezente svima vama i ostaloj familiji,
 
a bez toga ne ide da dolazimo јеr nećemo da nas smatraju za neke bamove,
 
kao što su svi pričali za Đoleta i njegove kad su svojima doneli po 100 evra,
 
kako su čip i kako ništa nisu uradili u Kanadi.
 
 
 
Mi tako nećemo. Ili dolazimo kao gospoda, ili nikako.
 
Zato smo se i dogovorili da sejvujemo što možemo više i da sve odložimo za sledeći vekejšn.
 
 
 
Inače, mi živimo dosta dobro. Ja radim ful tajm i još dva раrt tajma,
 
a Zorica je našla i treći par tajm preko vikenda, ali smo dobro uskladili šihte,
 
pa možemo da se viđamo svakog drugog vika.
 
 
 
Možda je to malo nezgodno za Rebeku, ali njoj plaćamo dej ker posle škole,
 
a odatle je uzima bejbi siterka i dovodi kući na spavanje.
 
 
 
Ona, iako je mala, razume da mi ovoliko radimo i za njeno dobro
 
i da ovako mora da bude sve dok ne otplatimo morgidž.
 
 
 
Svaki fri tajm koristimo da budemo sa njom, pa smo je tako last samer (ili to beše pretprošlog?) vodili ceo dan na lejk.
 
Kupili smo joj i hot dog i ajs krim i od tada stalno svima priča kako joj je bilo mnogo bjutiful.
 
 
 
Ja imam dosta posla oko taun hausa, (katujem travu, čistim atik)
 
i nekako ugrabim par sati dnevno da sređujem bejsment jer hoćemo da ga rentamo i tako povećamo inkam.
 
 
 
Kao što vidite, da je lako, nije, ali ako je čovek hard vorker
 
i ako dobro isplanira skedžual, može sve da uradi.
 
 
 
Ja sam lepo doterao liniju na 130 paunda, pa mi se neki naši dušmani odavde podsmevaju da sam se osušio zato što mnogo radim i spavam samo četiri sata,
 
ali to je samo zato što su oni mnogo dželos na mene,a i ne znaju da ja uvek ugrabim bar 45 minuta da dremnem u sabveju.
 
Čoveku više i ne treba, a i to je samo privremeno (25-30 godina, dok ne otplatimo morgidž),
 
a posle ćemo da uživamo. Sve je lako kad imaš svoj target.
 
 
 
Čuo sam da Đole i ove godine ide za stari kraj.
 
Može se njemu kad već deset godina čuči na velferu i još vozi picu za keš,
 
a žena mu otvorila bjuti salon u stanu, pa ove naše guske navalile ko nezdrave da rade her kat.
 
 
 
Ali, šta im vredi kad ne znaju da invest nego sve spiskaju na putovanja i neke druge stjupid stvari.
 
Zato će ceo život da budu golje i rentaju apartman, a mi imamo properti i sejving akaunt u banki.
 
On stalno mejk fan od mene i priča okolo kako sam ful i ne znam da živim,
 
ali polako, zaigraće mečka i pred njegovom kućom.
 
Ja sam već obavestio revenju Kanada o njegovim biznisima,
 
pa ću da ga pitam kako se živi kad bude počeo da plaća taksu za sve ove godine.
 
 
 
A to što on misli kako mi ne znamo da živimo, malo se prevario.
 
Skoro svaki satrdej uveče ja i Zorica popijemo kejs piva (onaj mali od siks).
 
Doduše, ona popije samo jedno zato što mora na posao od devet,
 
ali se zato ja rileks i smažem sve ostalo jer u sandej radim tek od osam.
 
Zato kad ga vidite nemojte ništa da mu verujete šta priča jer on nije čovek za rispekt.
 
 
 
To je i rizon što vam nisam poslao pare po njemu, jer znam kako će da kaže da sam čip i da samo grabim za sebe.
 
Vi znate da to nije zbog toga, nego zato što sam temporari šort,
 
ali i to je samo dok ne otplatimo morgidž. Posle ćemo svi da uživamo.
 
 
 
Sa našim ljudima se ne družimo puno jer oni uglavnom vole da juzaju one koji su nešto uradili u životu, a neće da rade i ostvare svoj sukces kad im ova zemlja već daje čens.
 
 
 
Dobar sam samo sa jednim kolegom koji radi sa mnom u fabrici
 
i vrlo je polajt jer mi uvek donosi novine od juče (srpske na ćirilici),
 
pa mogu da se upoznam sa svakim iventom.
 
Ja sam mu nudio da mu dajem kvoder, ali on neće ni da čuje. Mnogo fini džentlmen.
 
 
 
Iz tih novina i vidim kako se živi kod vas, pa sam konklužn da i nemate baš mnogo čime da se praud.
 
Pritisla nemaština i svi kukaju,
 
ali niko izgleda neće da radi nego čekaju da im stigne help od nas koji krvavo pravimo svaki cent.
 
Zato sam i mislio da vam sadžest da prodate to tamo što imate i dođete ovde, jer bi svima bilo bolje.
 
 
 
Pare bismo uložili u morgidž,
 
a dosta bismo sejvovali i na dej keru i bejbi siterki jer biste onda vi ker o Rebeki.
 
 
 
Vama bi ovde bilo mnogo najs jer je u našem nejbrhudu jedan veliki i lep раrк
 
gde možete da sedite po ceo dan, a kad je vinter, mi obavezno zagrejemo living rum na 18 stepena i milina jedna.
 
Bedrums ne grejemo јеr je to čist vejsting, a i zdravije je ovako.
 
 
 
Što se zdravlja tiče, mi smo dosta dobro.
 
Zorica se malo žali na kičmu jer na jednom džobu u verhausu vuče pakete od 90 paunda,
 
a posle kad ode na drugi u mit plent, ubije je ladnoća iz frizera,
 
pa kaže da ujutru ne može da se ispravi.
 
Ali, to je samo temporari – do podne, posle toga ide ko nova.
 
 
 
Ja se pomalo brinem i rekao sam joj još prošle godine da ide kod doktora, ali ona nikako da nađe tajm.
 
Kaže, treba dugo da se čeka u vejting rum, pa kad to pomnožiš sa njenom satnicom od sedam dolara, ispadne stvarno mnogo, a mi nemamo mani za bacanje.
 
 
 
Ja se ponekad osećam dizi, naročito kad završim onu šihtu od midnajt, ali to nije ništa sirijus.
 
Svako jutro uzmem jedan mafin za brekfast i posle mogu da radim još toliko.
 
 
 
Najbolja stvar koju sam uradio je što sam bacio cigaretes
 
jer su na televižn rekli da su mnogo bed za zdravlje, a i dosta nam je išlo iz kućnog badžeta.
 
Jedino još pomalo suspekt u Zoricu jer sam fju tajms osetio smok u batrum, pa mislim da još uvek sikretli puši. Ali, neka je dok je ne uhvatim na delu, a onda će da joj zvone uši tri dana.
 
 
 
Razmišljamo i da uzmemo novi kar, ali kad smo videli cene, ostavili smo to za fjučur,
 
jer je toliko ekspensiv da je to strašno.
 
Još možemo da juzamo ovaj naš stari,
 
samo moram malo da zagitujem ruf jer se Zorica stalno žali kako joj curi voda za vrat kad je rejn.
 
 
 
I Rebeka kuka da uzmemo nešto novo na liz jer je šejm od drugarica kada je vide u čemu se vozi,
 
ali ne zna dete koliko treba da se sejv za ne daj Bože i da mora da se pazi na svaki cent.
 
 
 
Normalno, onaj Đole kupio novu tojotu i pre neki dan otvorio prozor i dere se ko seljak da ga svi čuju:
 
„Zemljače, dođi da te malo provozam da vidiš šta je mašina!”.
 
 
 
Vozaj se ti, vozaj, mislim se ja, a kad ti dođe mantli fi i inšurens,
 
nemoj da dolaziš kod mene da ti borov pare.
 
 
 
Uopšte ne razumem te ljude što ne umeju ništa da sejvuju i koji ne znaju da ovde vrediš onoliko koliko imaš na akauntu. Samo se plašim da će da im bude tu lejt kad saznaju.
 
Mada, da budem onest, nekad mi padne na pamet pa se zapitam ko je rajt – ja ili Đole? Kad ga vidim kako je smajli svaki dan iako nema ništa, zapitam se da li vredi što mi toliko vorking hard i šta će da bude za koju godinu.
 
Ali onda se setim koliki mi je morgidž i da nema rest dok se on ne isplati, pa više o tome i ne mislim. A posle, kad to finiš, onda ćemo svi da uživamo.
 
 
 
Rebeka je veri gud i smart kid,
 
samo ponekad ne možeš da joj objasniš kakav je ovde život i koliko čovek mora da bude kerful, jer za čas može da ode u bankropt, a onda ode i taun haus i sve što si steko.
 
Traži, recimo, ponekad picu za lanč ili Mek Donalds, videla od druge dece, i plače što joj Zorica svaki dan šalje u školu hleb i džem.
 
 
 
A džem baš onaj lep, hom mejd,
 
sami smo ga pravili od bresaka što smo last samer nabrali na jednoj farmi.
 
Ali, ne vredi. Ne možeš to da eksplejn detetu, pa to ti je.
 
 
 
Zorica se ponekad sažali pa joj kupi hamburger, a ja joj kažem da će tako samo da je pokvari, pa ćemo muku da imamo kad bude grou ap. Šta će posle da mi traži? Biciklu!!!???
 
 
 
Sad je uhvatile neke mušice, pa kaže kako sve njene drugarice idu na pijano, pa hoće i ona. Idi bre, dete, mislim se, samo mi još pijano treba. To je ovde ekspensiv da se smrzneš.
 
Pa gde su pare za tičera, za gas, za notne buks... Koštalo bi me tu mač.
 
 
 
A opet, ne možeš baš detetu ništa da ne pružiš. Ne može ni ono mimo sveta.
 
Zato smo stavili sve na kalkulator i odlučili da je damo u srpsku školu.
 
To je mnogo jusful, jer ona ne priča naški i to je za nas mnogo pejnful.
 
Jer šta je čovek bez svog lengvidža? Zero!
 
 
 
Srpski mora da se čuva jer smo bez njega komplitli lost. Zato će Rebeka od jeseni u srpsku školu, a ja sam se već dogovorio sa tičerom da mu opentam bejsment, tako da ćemo da platimo samo manji part. Mada mi ne bi bilo žao ni da platim sve kad je to u pitanju. Srpski je za mene svetinja!
 
Na kraju, sa ol d best, pozdravljaju vas vaši iz Toronta.

 Smile
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows 7
Browser
Chrome 24.0.1312.56
Zdravo,zovem se Slavisa,imam dvoje dece. 1999 smo izbegli sa Kosova i sada zivimo u Celarevu.
Imam zavrsenu skolu za obucara a zena je zavrsila PRAVNO BIROTEHNICKU SKOLU.
Kao obucar sam radio 13 godina,kada smo se doselili u Celarevo radio sam u LAV pivari,kasnije sam presao da radim u MB pivaru tu sam dobio otkaz i otvorio sam svoju TAXI firmu i kao takstista radim vec 4 godine.
Ja i zena smo pre 5 godina pokusali da dobijemo Kanadsku vizu preko jedne agencije iz Novog Sada ali su nas odbili. . . Pa nas zanima dali sada postoji mogucnos da dobijemo vizu? ne mora biti za kanadu moze i u nekoj zemlji od clanica EU.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
Ako su te odbili pre 5 godina, najbolja solucija ti je da probaš opet, pa šta bude, biće

Nisam siguran koliko ovi iz Kanadske ambasade čuvaju papire u arhivi ali ... ne znam .. probaj pa vidi.
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Chrome 24.0.1312.56
zdravo sivma,
Interesuje me misljenje onih koji su u Kanadi, kakve su sanse za trajno ostajanje i nalazenje posla nakon dolaska preko studentske vize vize, odnosno po zavrsetku  tog programa koji traje 6+6 meseci (prvo ucenje a onda rad)? konkretno me interesuje Vankuver, svako misljenje bi mi dobro doslo.
hvala,
pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Samo Sapun Srbina Spasava.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2430
Zastava USA
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Samsung Galaxy S5 ACTIVE
Ja i zena smo pre 5 godina pokusali da dobijemo Kanadsku vizu preko jedne agencije iz Novog Sada ali su nas odbili.
Što preko agencije? Zar ne može direkno da apliciraš u ambasadi za iseljeničku vizu?
IP sačuvana
social share
Od boljeg uvek ima bolje a od goreg gore.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
EKSPLOZIJA KOJA NE PRESTAJE




Ozrenko Mrkić je imao dvocifreni niz samostalnih izložbi, a učesnik je još brojnijih zajedničkih izlagačkih poduhvata.

Krenućemo od samog početka, od mesta gde si rođen i kako je sve počelo?

Rođen sam u Mostaru, ali ga ne smatram rodnim gradom. Rano smo se odselili u Sarajevo, imao sam svega dve godine. Tamo sam odrastao i što se kaže shvatio život, koliko čovek to može. Tamo sam živeo do rata, ovog 90-tih. Ali, kasnije, dok sam odrastao, posjećivao sam Mostar i baš sam ga zavolio. Bilo mi je nekako drago da sam rođen tu, u tom gradu. Drugo je tamo i svjetlo i patina, drugačija je starina od one u Sarajevu.



U Sarajevu si rastao u centru?

Sarajevo jeste bilo centar, ako na to misliš, ali moje odrastanje je bilo na Grbavici, naselje uz šumu. Kao djeca više smo od dana bili u šumi nego po kućama. Bilo je to drukčije vrijeme, Svi smo, nekako, živjeli zajedno, sav komšiluk. Ide se u kino, jedan od roditelja nas vodi, a mi svi ono uređena djeca, uredno obučeni, mali ljudi. Tako ti je bilo od premijere Ben Hura, pa do svakog onog domaćeg, ratnog. Sa 11 godina preselili smo se u grad. Ali meni ono i dalje ne izlazi iz mene, ona bliskost jednostavnosti toga zajedničkog.

Gde je tu došla umetnost, iz filmova?

Ne bih rekao tako. Kao djeca toga doba mi smo svi čitali stripove. Razmjenjivali ih među sobom, učili napamet. I tu je meni došlo da i ja, nešto kao, hoću da crtam stripove. Tako sam počeo da precrtavam strip kadrove i da crtam junake strip priča. I od tada, i danas, iako danas više slikam, uvjek me je privlačio crtež. Tu sam kasnije i počeo da radim nešto svoje, samo po svom. I u školi, na likovnoj nastavi, nikada nisam bio đak koji zadovoljava postavljene teme. Šta god da je, proljeće ili motivi revolucije, ja bih uvjek uradio po svom. Bio sam tako primjer za isticanje kako ne treba.

Stripovi kod nas nikada nisu imali neki umetnički status, kako si iskoračio u slikatrstvo?

Nije to bilo ništa smišljeno. Došlo je valjda spontano, po sebi. To kada smo se preselili u grad, približilo mi je i neke druge momente života. U tom zanimanju za stripove ja nisam bio sam. Skoro svi moji drugovi su bili u umjetnosti, i svako je htio nešto da crta, da slika, da svira. Ali mi smo još djeca. E, sad smo mi tu, a tu imaš galerije po gradu i kod nas je, znaš i sam u bišoj Jugi ulaz je bio slobodan, besplatan. I tako smo mi tu počeli da zalazimo. E, sad su već neki moji drugovi znali da će biti umjetnici, ja nisam. To je pubertet. Neki već prave svoje izložbe, bio je tu "Đuro Đaković" kulturni centar, i tu su oni već predstavljali svoje radove. Ja sam se više zanimao za drugi vid duhovnog življenja. Združio sam se bio sa ljudima koji čine kulturni milje grada po kafanama, "Bagrem", "Istra", "Amerikanac" ... i tu sam ja sretao i slušao ljude koji su bili svak na svoj način, sila u onome što su radili. Bili su posvećenici svog stvaralaštva, Duško Trifunović, Rajko Nogo, Velimir Milošević, Vladimir Dodig - Trokut iz Splita, i brojni drugi sjajni, zanimljivi likovi, svaki sa već nekim svojim osobenim svijetom. Mene su zbilja pazili nekako i nisu mi dali da tamo zabasam. Bio sam mlad dječarac. Ali ja slušam i upijam. To su za mene stvari koje nemaš gdje ni čuti ni naučiti. Moram da kažem da sam imao i roditelje koji su me razumjeli. Niko me nije kažnjavao i kad bih nekud odlutao, sa svojom ekipom, pa ne bih došao kući po dva, tri dana. Tu sam već bio sa društvom koje je bilo, da kažem tako, u prostorima likovne struke, uglavnom sa srednje primenjene. Imali smo i svoj rok bend, ono u podrumu ili garaži. Sjećam se, u to vrijeme, u slikarstvu parametar mi je bio Rembrat. Kakav Pikaso, nikog tu nije bilo da nešto objasni od Pikasoovih istraživanja. E, sad je već došao trenutak da treba da odlučim i da se upišem na univerzitet. Po inerciji i zbog loših ocijena potrošio sam 2 godine na pravu. Kad sam uvidio grešku, malo sam se zamislio, šta bih to volio da radim, da budem, i upisao sam Likovnu akademiju.

Tako si zagazio u umetničke vode?

Ma to je bilo tek predvorje početka. Pojavio sam se na prijemnom sa drvenim bojicama među ljudima koji su donijeli i svoje štafelaje i boje koje nije ni Akademija imala. Tako je bilo kod nas. Tu se u stvari vidio presjek društva na grupu koja ima i bavi se, hoće da se ovim bavi iz kao nekog hobija za visoko društvo i na nas ovakve, koji hoćemo da učimo umjetnost. I prime me. Koje iznenađenje. Poslije nešto oko godine profesor mi prizna, pitao sam ga što su me primili kad neke od onih "sa štafelajima" nisu, i on mi onako iskreno kaže: "Oni u već sebe ubjedili da su rođeni i gotovi slikari, a na tebi se vidjelo da hoćeš da učiš, da možeš i da želiš." To sam ponio nekako kao prvo važno priznanje. Tu ću, na Akademiji, sresti i upoznati dobrih ljudi, umjetnika od kojih sam naučio tajne zanata: Milovana Đorovića, Nusreta Pašića, Jusu Nikšića... Na mene je svak ostavio utisak, ali ne mogu reći ni o kome da je na mene uticao jer ja nikada nisam prestao da gonim po svom. Uvijek nekako svoje, kako ja to vidim i osjećam.

Tako su krenule izložbe?

Tako je krenuo onaj stvaralački život. Završavam školu i sad se već tu nešto dešava, radi se. Te malo scenografije za televiziju, te neka pozorišna ili TV predstava, pa ilustracija udžbenika... i tako, bude tu svega. I stalno ja slikam svoje, radim i izlažem.

Mogao si da se izdržavaš od svoje umetnosti?

Pa ne baš. Znaš kako, većina ljudi ipak voli da predmet koji mu je drag ima i nekakvu upotrebnu dimenziju. Što kažemo, da im umjetnost bude primjenjena, pa sam tako i ja morao da se time ispomažem. Radio sam u staklu, razne predmete, lampe, kutije, kutije za nakit... tehnikom američkog vitraža. Znaš one tifani lampe. Tu sam opet ja nešto svoje, po svom nahođenju stvarao, i to je baš išlo i pomagalo da se plaćaju računi, da ne bude oskudice. I nakit. Radio sam opet po svom. Ali stalno slikam. Tu sam ja na svom, tu se najbolje osjećam. Kad god napravim svoju izložbu, e, tu onda ja govorim. Ne držim govorancije, tu je sve. Na zidovima je šta ja imam za reći.

Je si li imao kakvo akademsko usavršavanje, postdiplomske ili slično?

Zgodno pitanje. Najstravičnije moguće ljudsko i umjetničko usavršavanje. Odjednom. Rat! Imao sam izložbu u, tada se zvalo "Muzej zimskih olimpijskih igara", danas je to "Muzej savremene umjetnosti". Taman se završila, 6. aprila počinje pucnjava, a ja, u tom košmaru, skidam slike i spašavam ih, jer ko zna šta će u ludilu biti. Drago mi je da imam tu u Torontu i danas neke od tih slika koje su bile na toj izložbi.

Rat će puno toga promeniti?

Rat će sve promijeniti. Na svoj način rat zbilja usavrši čovjeka. Tačno ko je kakav takvog ga i usavrši. One zle vidiš da su baš zli, a dobri toliko su dobri da nesretni stradaju. Prvo će nas rat sve izmjestiti iz svojih sredina, iz dnevnih okruženja i nagnati nas da tražimo neka druga i da ih usvajamo kao svoja. Pokušao sam iz Beograda, da odem za Ameriku, gdje mi je tada živjela sestra, ali me odbiju. To je u stvari bilo dobro jer ostanem u Beogradu dvije godine. I tu sam upoznao divnih ljudi koji u mi puno pomogli da se uklopim da živim, koliko toliko, normalno. Važno je to, pogotovo u takvim situacijama da ne izgubiš korak, da radiš. Često bi se tu sjetio svoga profesora, pomenutog Juse Nikšića, koji je stalno govorio da uvijek moramo raditi, slikati, crtati. "Nema tu: nemam čime. Kad baš nemaš čime, uzmi ekser pa urezuj na dasku, ali stalno radi. Da to izađe iz tebe." A i tu sam ja bio vredan na svoj način. Ne radim ništa, ne radim, pa onda danima, mjesecima samo radim. Dan i noć. Nekako skupljam u sebi, pa, se toliko toga nakupi. Onda, eksplozija koja ne prestaje.

Imao si posao u Beogradu?

Baš mi je ležao, u BMG. Posao grafičkog dizajnera. Pomogla mi je jedna divna žena, Nada Anđelković, dugogodišnja prijateljica sa skijanja na Jahorini. Čim je čula da sam u Beogradu, povukla je svoje veze i našla mi posao. Taj mi je posao pomogao da dođem u Kanadu.

Došao si na službeni put?

Ma kakvi, ne to. Posao mi je bio referenca u ambasadi. Nekako u to vreme smo mi svi, grafički dizajneri, imali mit o Kanadi da je ona željna grafičkih dizajnera, da se to tamo traži i da mi tamo možemo da prođemo. A bilo je i na listi zanimanja za koje nema kadra. Lakše se dobijala viza. I baš u to vreme i ja bi nešto, da izađem sa svojim nekim radovima i rješenjima. Htio bih da vidim neku reakciju ljudi koji se time bave u Svijetu. Tako krenemo. Dobijemo vize, i dođemo.

Je si li dobio po šta si pošao?

I jesam i nisam. Ali i tu sam sreo divnih ljudi. Jesam jer sam dobio poslova na kojima sam bio prepoznat i uredno plaćen. Nisam jer ipak moraš da poštuješ zahteve koji se stavljaju pred tebe. Poslovni zadatak. Grafički dizajn je ipak ovdje industrija, tako da moje slikarsko platno i dalje ostaje moj i samo moj prostor. Što je možda najvažnije, kroz sve to, i loše i dobro, rat će me naučiti da ni rat ne može da te izmjesti iz tvoga stvaralaštva. To je tvoj unutarnji balans, ništa te tu ne može izbaciti. Mogu tvoji radovi biti tužniji, veseliji, mogu nadahnjivati publiku više ili manje, ali ništa te ne može više natjerati da staneš. To si ti. To sam ja, te moje slike.

Pa, reci nam ko si ti, od tolikih slika?

Da budem iskren, to je ono što mi moje slike još nisu otkrile. I mislim da je to dobro. Možda bih, ako bih to saznao prestao da slikam, prestao da budem različit u raznim platnima. To je čini mi se važno, da se čovijek ne ponavlja, da traga, da ne prestaje.

Kuda traga Ozrenko Mrkić danas? Šta trenutno radiš?

U posljednje vrijeme bavim se komjuterskim slikarstvom. Uz pomoć softverskih alata, raznih programa koje kombinujem, pravim slike. Dakle, ne slikam samo bojama. Paleta mi je elektronska i tu istražujem. Ali nisam ostavio kist. Ne može se to...

Šta bi voleo da izjaviš posebno za Novine Toronto?

Nisam onaj koji daje izjave. Kad hoću nešto baš da istaknem riječima, obično citiran nekoga za koga ja smatram da je tu već bio pametniji. Moje slike, moji radovi, to su moje izjave. Htio bih da se zahvalim na prilici da progovorim o sebi i svom putu, i tu da istaknam da je, eto i to, da su Novine Toronto, primjer postojanja dobrih ljudi koji se trude u ovoj malenoj, šarenoj, našoj zajednici da urade nešto pozitivno. A to uvijek na kraju vrijedi. Hvala.

Ozrenko Mrkić je imao dvocifreni niz samostalnih izložbi, a učesnik je još brojnijih zajedničkih izlagačkih poduhvata. Za poslednju samostalnu izložbu u Torontu, održanu u galeriji "Praxis" od 19. okobra do 8. novembra 2012. godine, /vidi Novine, br. 1339. novembar 02, 2012/ dobio je 4. februara 2013. godine nagradu Ontario Art Council - a Njegove slike izložene su trenutno i na zajedničkoj izložbi “Atr salon 2013” u Konzulatu republike Srbije, 40 Eglinton Ist. #701, koja je otvorena od 7. februara do 7. marta o.g.

Izvor: Novine
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15452
Zastava Dorcol
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.4
mob
Apple iPhone 7
svaka mu cast
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 25.0.1364.97
OD SKUTERA DO AŽDAJA

Zajednica ne miruje, stalno se nešto pozitivno dešava i nova akcija je potpuno neočekivana ali sasvim na mestu. Povod je okupljanje ljubitelja dvotočkaša pa smo o tome popričali sa Đekom, Nebojšom Đekićem, koji je delegiran ispred članova da kaže nešto o novoosnovanom klubu motorciklista u Torontu.



Kako se doslo do ideje da se klub napravi?
Moto klub "TESLA" je nastao po inicijativi Saše Anđelkovića i Srđana Vidojevića. Osnivačka skupština kluba je organizovana 14. januara 2013., na Sv. Vasilija, i odražala se u pabu "Monk's Kettle" u Etobicoke-u (Toronto). Poslednji veliki imigracioni talas iz devedesetih je doneo i veliki broj zaljubljenika u motore i bilo je samo pitanje trenutka kada će da se iskristališe inicijativa da se okupimo i uživamo u vožnji kao članovi zajedničkog kluba.

Da li je to naš prvi "motociklistički" klub u Torontu?
Koliko nam je poznato, u Torontu među našim ljudima postoji jedno malo udruženje ljubitelja skutera ali MK Tesla je prvi pravi moto klub. Članstvo je uglavnom iz Toronta i uže okoline ali bi nam bilo drago da se proširimo i na ceo južni Ontario.

Kako ste izabrali ime?
Ime je predložio Saša Anđelković a nismo dobili ni jedan komentar protiv. O Tesli među nama nema potrebe govoriti i mislim da je on najbolji zajednički sadržatelj koji smo mogli da nađemo. Ukoliko uspemo da sa aktivnostima našeg kluba prenesemo i proširimo priču o Teslinom geniju na ovom kontinentu - bićemo presrećni.

Ko je predsednik i kako ste se organizovali?
Klub trenutno nema definisano rukovodstvo ni upravne organe, ali ukoliko se ukaže potreba, to ćemo i konstituisati demokratskom diskusijom. Ima nas nekoliko najaktivnijih koji se bavimo administracijom članstva kluba, članarine, foruma za diskusije na njeb-u, Facebook-a, izrade logo-a kluba ali to se sve dešava u pozadini ideje da klub krene napred punim gasom.

Kako se postaje član i koji su uslovi?
Osnovni preduslov za članstvo u klubu je ljubav prema motorima, mirisu benzina i guma i naravno - vožnji. Imamo nekoliko članova koji nemaju motore, one koji su trenutno u fazi nabavke a i one koje imaju i po 3-4 motora u garaži. Postoji i simbolična članarina od $20 godišnje koju koristimo za plaćanje održavanja veb sajta i ostalih administrativnih troškova.

Da li svi članovi moraju da nose jakne sa logom kluba?
Oko motordžija, rokera, bajkera je uvek postojala određena ikonografija: kožne jakne, marame oko vrata, čizme... Na ovom kontinentu je ta ikonografija još izraženija. Klubovi imaju svoja obeležja, ambleme, moto-e, itd. Mi smo već uradili dizajn za logo kluba i voleli bi smo da ga štampamo na majice, kačkete, jakne, bilo gde. Naravno, ništa nije obavezno i sve je stvar dobre volje i ličnog izbora.

Koliko klub ima članova i da li je bitno ko šta vozi?
Klub trenutno ima 60 članova koje smo okupili za manje od mesec dana. Imamo i ženske članove u klubu i na to smo posebno ponosni. Vozi se sve: "nemci", "japanci", "talijani" a imamo i jedan Harli Dejvidson u klubu. Imamo motore od 50 kubika pa do aždaja od skoro 2,000 kubika i 200 konjskih snaga. Skuteri su takođe vrlo popularni i prisutni u klubu.

Gde je klub lociran i kada se družite?
Moto klub "TESLA" nema svoje prostorije jer bi to bilo preambiciozno u ovom trenutku, ali ... ko zna. Do sada smo se dva puta skupili u gore pomenutom pabu a ideja je da se za vreme zime skupljamo prvog ponedeljka u mesecu. Sledeći susret je već zakazan za 4. mart. Sa dolaskom lepog vremena, plan je da se što češće srećemo na vožnjama, dogovorenim mestima van grada, trkalištima, itd.

Šta se obično dešava na tim sastancima?
Prvi sastanak je bio baš prava osnivačka skupština. Dogovorili smo se o politici kluba, planovima, akcijama... Na drugom sastanku se skupilo 35 članova. Mnogi od nas se nisu znali od ranije pa smo se upoznali, menjali iskustva, informacije, pričali o interesantnim vožnjama, modelima motorcikala, tehničkim detaljima i ostalom. Naravno, sve se dešvalo u pabu pa ni pivo nije bilo zanemareno.

Kakav je plan za proleće i leto, da li su u planu neka grupna putovanja?
Ideja i planovi ima mnogo. Mnogi su izrazili želju da krenu na duža putovanja u grupi. Ima članova koji bi se oprobali i na pravoj trkačkoj pisti. Glavni plan je da se tamo negde u maju skupimo na Nijagari i slikamo pored Teslinog spomenika. To bi trebalo da bude sjajno.
Takođe bi iskoristili ovu priliku da pozovemo ljubitelje motorcikala da nam se pridruže i učlane u kljub.



Izvor: Kanadske novine
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 20 21 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 05:09:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.