Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 05. Feb 2025, 17:04:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Želje su lepe, činjenice su svete  (Pročitano 757 puta)
19. Apr 2012, 11:15:31
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
Browser
Mozilla Firefox 11.0
Beograd -- Iako se svi u Srbiji nadaju boljim danima, statistika nas stavlja na evropsko začelje po iznosu investicija i broju radnika po glavi stanovnika.

Ekonomista Dragovan Milićević kaže da nije realno očekivati u ovim vremenima veliki priliv stranih investicija u srpsku privredu, iako se radi o nasušnoj potrebi.

To potkrepljuje podacima o kretanju stranih direktnih investicija u 2010. godini, jer za prošlu godinu još ne postoje sređeni podaci.

Od 105 analiziranih zemalja Srbija, naime, zauzima 81. mesto u 2010. godini sa samo 1,3 milijardom dolara SDI-ja. Ispod Srbije su nekoliko evropskih zemalja.

Recimo, u Češku je 2010. godine uliveno 6,7 milijardi dolara, u Švedsku 5,2 milijarde, Ukrajinu 6,4... Bugarska je, na primer, imala 2,3 milijarde dolara stranih direktnih investicija.

Bolji pokazatelj je kretanje SDI-ja po glavi stanovnika, napominje Milićević, a Srbija je sa samo 179 dolara po glavi stanovnika na začelju ove lestvice. Češka je tako imala 660 dolara, Bugarska 338, Albanija 313 dolara per kapita...

"Sa stanovišta dinamičnosti svetske trgovine i položaja Srbije, realno je očekivati da buduće investicije dominanto budu usmerene na sektor proizvodnje hrane i pića, kao i poljoprivrede", kaže on, uz ocenu da nije očekivan veliki priliv investicija u metalni kompleks s obzirom na položaj Srbije u svetskoj trgovini.

Govoreći o ekonomskim prilikama u zemlji, Milićević ukazuje na neefikasan poreski sistem, broj siromašnih građana koji Srbiju svrstava u red zaostalih zemalja Afrike i Južne Amerike i na gorući problem – nezaposlenost.

"Procentualno je najveći broj radnika ostao bez posla u prethodne četiri godine u Srbiji, gledano prema učešću aktivne radne snage, odnosno stope zaposlenih u aktivnom stanovništvu. Srbija je zemlja koja ima ubedljivo najmanji procenat zaposlenih u radno aktivnom stanovništvu, i to samo 37,9 odsto u 2010. godini, a jednako je bilo i lane – ukazuje Milićević, navodeći da taj procenat u EU 27 iznosi više od 64, u Sloveniji je 66,2 odsto, Danskoj 73, Hrvatskoj 54…", kaže Milićević.

"Stvarnost u zemlji Srbiji, ona ekonomska, daleko je od bilo kakvih normalnih želja i stanja. Umesto 200.000 novih radnih mesta u 2008. godini, ukupno je za četiri godine bez posla ostalo više od 350.000 ljudi. Potencijalno je ugroženo bar još oko 90.000 do 100.000 hiljada ljudi kroz blokade računa privrednih subjekata i preduzetnika. Računi su, naime, blokirani kod 40.000 preduzetnika trenutno i još kod oko 22.000 malih i srednjih preduzeća, u kojima radi oko 68.000 radnika koji usled blokade ne mogu primati plate", navodi on.

Birokratija, korupcija...

Srbija pada na globalnoj listi konkurentnosti, a glavna ograničenja za poslovanje u Srbiji su neefikasna državna birokratija, korupcija, pristup finansijama, navodi se u analiza konkurentosti privrede Srbije sa stanovišta privrednih sektora i industirijskih grana, koju su ove godine napravile Privredna komora Srbije i „ADM-konsalting”. Glavna ograničenja biznisu su i nestabilnost vlade, poreske stope, kriminal i krađa, restriktivni propisi o radu...

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 05. Feb 2025, 17:04:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.