Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 03:27:42
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zdruzeni poduhvat 2010...analiza.  (Pročitano 8524 puta)
23. Feb 2011, 16:26:52
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
mob
Samsung XYZ1004
Sta bi bilo kad bi bilo


Da li je ova vojna vezba bila predstava za medije (ili koga li vec) i kakva je stvarna upotrebljivost vezbe Zdruzeni poduhvat 2010 u danasnjoj realnosti i okruzenju Republike Srbije



Prevlast u vazdusnom prostoru -- avioni -- zar mogu ista da urade 2 MiG-a 21 u danasnje vreme na savremenom bojistu -- cak i Albanski polovni F 16 bi ih poskidali sa neba ko “jabuke” -- a o bilo cemu modernijem da i ne pricamo.

Podrska trupne PVO -- Nigde je nije bilo niti je primeceno NA TERENU ista vezano za PVO -- cak ni pesadinci sa lakim prenosnim sistemima PVO tipa strela, silo ili igla. Realnost bi bila da prevlast u vazduhu SIGURNO ne bi bila na strani Srpske Vojske i mozda bi jedinice eventualno mogle biti branjene od strane trupne PVO ili sistema tipa KUB koji bi mogao da bude u blizini na taj nacin pruzajuci kakvu takvu zastitu jedinicama koje odbijaju neprijatelja i zaposedaju taj neki teren koji je on zauzeo. KUB je daleko mobilniji od Neve i mogao bi se lako pozicionirati u pozadini jedinica kojima daje PVO zastitu mada bi to prvenstveno bio posao za cevnu artiljeriju ili sisteme poput Save 10. O tome da isti mora da detektuje i eventualno obori neprijateljske bespilotne letelice da ne pricamo, jer ako to ne uradi i sam ce se naci veoma lako pod udarom neprijateljske artiljerije cime ce njegov zivotni vek biti jako kratak -- a o antiradarskim raketama i njihovom dejstvu po sistemimam PVO koji bi davali podrsku tim jedinicama da i ne pricamo. Nesposobnost za detekciju i unistavanja neprijateljskoh bespilotnih letelica bi se odrazilo i na sve ostale komponente upotrebljenih snaga -- bez izuzetka -- prosto bile bi pod konstatnim dejstvom cak i neke dalekometne artiljerije cime bi u kratkom vremenskom periodu sve bile UNISTENE ili bi veci deo istih bio izbacen iz upotrebe.

Napredovanje oklopnih jedinica (cak i izvidjackih jedinica) tipa oklopnih vozila je pogubno bez ikakve PVO zastite i redakciji nije bas najjasnije kako se organizuju vezbe u kojima nema ovih komponenti -- verujemo da VS itekako dobro zna i da je isto kao i sve ostale oruzane snage u svetu izvukla odredjene zakljucke iz intervencija i oruzanih sukoba sirom sveta u poslednjih najmanje 20 godina. Cak mozda imamo i mnogo vise realnih iskustava u tome vodeci racuna o nasim sopstvenim iskustvima u periodu od 10 godina od 90-tih do 2000-te godine. Koliko smo mi primetili nista se od toga ne primenjuje u praksi i kao da nam ta specificna iskustva uopste nisu potrebna -- zar je to stvarno tako. Treba li neko drugi da nam diktira “standarde” za nesto sto mi znamo bolje od ikoga -- ili je to ona cuvena domaca -- sve sto je tudje je mnogo bolje i kvalitetnije a nase ne cenimo uopste.

Koriscenje bespilotnih letelica -- jedna ovakva vezba koja je sadrzala sve navedene komponente a nije sadrzala upotrebu bespilotnih letelica i njihovo koriscenje je veoma rizicna -- staticne mete su “neprimerene za vezbu koja je kostala -- procena redakcije -- ne ispod 100.000 ako ne i 200.000 Eura MINIMUM -- a mozda i daleko daleko vise ….

    * Kad je redakcija razmisljala o racunici, vodila je racuna o izmedju ostalog ovom stvarima:

dnevnice za profesionalce, ishrana, gorivo za sva sredstava pa i avione, municiju i ubojna sredstva koja su potrosena jer je ova vezba imala i probu (zacudo izgleda da od probe do glavnog dana nista nije promenjeno u samoj vezbi i pored “onoliko” propusta), prevoz svih pripadnika vezbe do poligona i slicno … ima tu jos sijaset sitnica ali ako neko ne vidi “poentu” ne vredi mu ni potanko sve nabrojati




Kretanje oklopnih vozila “po terenu je bilo veoma lako uocljivo” sto znaci da bi i neprijatelj iste uocio i dejstvovao po njima -- ne treba zaboraviti da neprijatelj takodje ima savremene lako prenosne PVO i protivoklopne sistema -- sto znaci verujem da bi citav aparat za izvidjanje bio “zbrisan” jos u toku napredovanja ka polozaju za izvidjanje -- veoma prosto i jednostavno. Ali akcija kako je zamisljena je tekla bez ikakvih gubitaka a o tome da se akcija menja shodno uticajima u toku realizacije iste nije bilo ni govora.

Npr -- artiljerija je bila “odavno namestena” i spremna za dejstvo dok bi u realnim uslovima ista “verovatno zaposedala neki privremeni” polozaj odakle bi morala da gadja neke mete koje se cak i pomeraju (ove nase se nisu pomakle ni metar a kamoli desetine i stotine metara sa pocetne tacke) -- sta to znaci -- pa “gadjas nesto za sta si vec namestio topove” ne ocekujuci uzvratni udarac i slicno -- npr preporuka za sledecu vezbu je da svaki deo jedinice ima “dve ili tri kamere koje bi u realnom vremenu mogle da prenose desavanja -- KUB zaposeda neki izabrani prostor sa kojeg moze da ima uvid u desavanja u VAP-u (ne treba zaboraviti da je u pitanju brdoviti teren sto znaci da se precizno odmah na pocetku akcije mora odabrati mesto pozicioniranja istog -- kako bi mogao da pruzi podrsku jedinicama jer ako to izostane a sa avionima koje imamo ne mozemo nista drugo da uradimo nego da poletimo i da budemo poobarani -- pa to bi bio masakr i tih 1000 vojnika profesionalaca koji su bili na vezbi sa sve skoro 30-40 oklopnih vozila ako ne i vise bi bili pretvoreni u mleveno meso i zapaljeni metal.

Sa tim kamerama bi se pokazalo zaposedanje polozaja KUB-a, pa zaposedanje polozaja artiljerije (u realnom vremenu) -- koja ne treba da bude stacionarnog tipa jer ista moze ocekivati odmah dejstvo po svojim polozajima sto znaci nesto koliko toliko brzo pokretno -- samohodni VBR-ovi ili modernizovana verzija samohodnog artiljrijskog sistema -- VTI Sora cija je kadenca paljbe je 3-4 puta veca nego iz SDPR-ove NORE ili Sokola sto je svakako respektivno i ima smisla iskoristiti jedno takvo sredstvo. Iste kamere bi pokazale i zaposedanje polozaja jedinice za izvidjanje sa bespilotnom letelicom -- i podrazumeva se ona bi takodje nakon poletanja davala snimak uzivo. Komandovanje svim ovim bi takodje bilo nadgledano tako da se da videti sta ti ljudi “koji su hteli sve ovo da nam prikazu” u stvari znaju -- tj kako ide realno brzo odlucivanje i kako se reaguje na sve spoljasnje uticaje.

Ovde smo imali neprijatelja koji se pozicionirao i cekao da “ga skidaju jednog po jednog citavih sat i po vremena” -- malo MNOGO neverovatno u realnosti -- ne znam koji bi to komandant jedinice sebi dozvolio nebitno iz koje vojske. Verujem da bi u ovako zamisljenoj situaciji nasim snagama vise muke kao komandant tih nazovi neprijateljskih snaga zadao klinac od 12 godina koji igra real time stretegije nego sto smo imali iskustva da vidimo na ovoj vezbi -- superiornost komandovanja snagama na terenu je bila stvarno neprikosnovena kao i nerealnost citave situacije tako da zakljucci o sposobnostima VS u ovom trenutku nakon ove vezbe -- nisu ali nista ni bolji ni losiji nego sto su bili ranije -- tj prosto prikazano je nesto sto je totalno nerelevatno pa samim time nema smisla uzimati ga u obzir u donosenju nekih zakljucaka.

Neucesce komponente avijacije koja je trebala da poleti sa Ladjevaca zbog magle -- pa to nazalost govori apsolutno u kakvoj smo “situaciji” tj da vazduhoplovima treba pod hitno “modernizacija” da bi ostali u i barem nekakvoj upotrebljivosti u narednom vremenu -- zamislite da je takva situacija bila u “stvarnosti” -- pa mislite li da to ne bi uticalo na planove svih snaga koje su ucestvovale u ovoj akciji. O tome sta su ti isti avioni trebali da gadjaju -- i da to stoji “na istom mestu” i cak se i ne “brani” pa to nema smisla ni komentarisati. Kako bi ti vazduhoplovi cak i da se provuku do mesta za dejstvo od neprijateljskih aviona pa i sistema PVO dejstvovali po necemu sto ne znaju gde se nalazi -- gde je ta komponenta izvidjanja i detekcije neprijatelja koji se konstatno krece -- izvodi manevre -- pocevsi od napadackih do odbrambenih -- pa i da se povuce -- i to je manevar koji u jednom trenutku moze dovesti tu konkretno jedinicu u situaciju da ne bude unistena cime ostaje u igri za dalji razvoj situacije.

U jednom trenutku u toku akcije se cuje navodjenje da se tenkovi krecu i pucaju na mete -- ja na snimku vidim kako tenkovi stoje i po 20-30 sekundi (to je situacija kad tenkovi prodiru po desnom delu terena -- cetvrti video na polovini negde) ako ne i citav minut pa gadjaju u mete -- to nije to -- na taj nacin postaju lak cilj za eliminaciju. Ono sto je dejstvovano iz tenkova koji stoje (na pocetku vezbe) je uradjeno iz vec pripremljenih zaklona tj pripremljenih “mesta” za dejstvo -- zar se tako nesto ocekuje i u realnosti -- to je takodje jedan veliki “minus” -- jer sta se onda pokazalo uopste na ovoj vezbi -- kako momci umeju da pucaju iz tenkova koji stoje -- pogadjaju ciljeve koji stoje bez uzvracanja vatre, bez manevara za izbegavanje -- bez dimne zavese -- bez straha od dejstva iz vazduha po ljudima i tehnici za koju odgovaraju i slicno … pa bolje bi bilo da je za te pare kupljen neki mocniji simulator koji bi omogucio komandantima da ga koriste non stop i u realno brzim akcijama odlucuju na osnovu uvida u situaciju. Isti bi omogucio da se taj kadar obuci i da vidi cak i kakve je greske napravio i kako je to uticalo na dalji razvoj situacije. Akcija je prakticno prosla bez ijedne promene -- bez ijednog nepredvidjenog momenta -- prakticno bez ikakvih uticaja od strane neprijatelja -- MA DA -- jel to realnost …..



Uvodjenje helikoptera je na moje iznenadjenje uradjeno na takav nacin da su oni gadjali ciljeve lebdeci u mestu -- sto je takodje “problematicno jer su lake mete” -- dok su na Diplomcu 2010 to isto radili u letu koji je iako spor ipak let sto znaci da se “helikopteri” kao mete ipak pomeraju -- o tome da su iskoriscene osmice sa nevodjenim raketnim zrnima i slicno -- nije bilo govora uopste. O onim Mil Mi 24 helikopterima takodje da ne pricam -- nista od svega toga. Jedna specificnost -- druga dva helikoptera su potpuno promasila mete -- na snimku se vidi kako jedan sigurno masi metu, a ne secam se da sam zabelezio pogodak drugog u metu (ni video a kamoli snimio) -- akcija se nastavlja kao da se nista nije desilo a o tome da je ponovo izvrsen napad i eliminisani ti ciljevi -- pa to bi vec bilo odstupanje od onoga sto je zacrtano … Pitam se da li je iko ista “promenio” od prvobitnog plana i trazio eliminaciju mete -- pitam se da li je te iste mete koje su promasene uzete dalje u obzir prilikom daljeg napredovanja “nasih snaga”. Treba se setiti neucesca avijacije -- i da li su njihove neunistene mete izmenile nesto u akciji.

Tenkovi -- na sve strane dim (pretpostavljam od ulja) -- tacno se vidi kako tenkovi idu ostavljajuci iza sebe plavkasti dim …. zar to nije VEOMA demaskirajuce -- da li ijedan nas tenk ima uredjaje za smanjenje toplotnog (IC) odraza -- posto je odgovor NEMA -- pa zar to ne znaci da bi ti tenkovi bilo kom neprijateljskom sredstvu koje koristi rakete sa navodjenjem na toplotni izvor bili na izvolte … upravo vecina takvih raketa se nalazi na helikopterima ali i vozilima koja sluze za protivoklopnu borbu -- i to bas prevashodno protivtenkovsku borbu (o bespolotnoj i detekciji iz vazduha da i ne govorim -- ne daj boze da je gore NAORUZANA bespilotna letelica). Mislim da nisam video ni klasicnu i vec svuda standardnu zastitu u vidu aktivno reaktivnog oklopa -- a o zastiti od raketa koje gadjaju tenk da i ne pricam sto je uveliko standard svuda …

Momenat uvodjenja helikoptera za izvlacenje ranjenika -- svaka cast pilitoma na letenju -- ali snimak jasno pokazuje dolazak helikoptera, njegovo sletanje i …. Nema nikakvog obezbedjenja na bojistu -- nema cak ni jednog ili dvojice sa obicnim automatskim puskama a o tome da isti helikopter ima eventualno neko lako sredstvo za PVO ( vojnik ili dva sa silom, iglom ili strelom) koji bi sprecili dejstvo iz vazduha po istom -- o tome da ne pricam. Pilot stoji setkajuci se nekoliko minuta i ocekuje dolazak bolnickih kola … kao da to nije “bojiste” kao da to nije “nazovimo ratna situacija” gde sve prasti i puca na sve strane… vreme lagano tece … Dva vozila dolaze -- unose se ranjenici, a onda helikopter skoro preko linije fronta odlece “ka negde”. Zar je to realno? Secam se da sam za vreme 90-ih na batajnici sedeo u preuredjenom helikopteru Mil Mi 8 -- isti je bio naoruzan sa po dva sacasta lansera sa svake strane (57 mm), sa po dva mitraljeza 7.62 iznad sacastih lansera, a na zadnjem delu helikoptera gde su vrata bila skinuta -- virila je velika RUZNA cev ili puskomitraljeza 12.7 mm ili topa 20 mm. Kad se udje u isti -- nazad malo uvuceno unutar teretnog prostora je bilo sediste za rukovaoca topom ili mitraljezom a sa strane je bilo nekoliko kutija sa municijom. Ako neko misli da je ova varijanta helikoptera za izvlacenja ranjenika koja je prikazana na vezbi realnija nego ova opisana koja se koristila u ratu -- pa mislim da se grdno vara -- ali ja sam samo jedan novinar -- sta ja znam o svemu tome -- drago mi je da je ta osmica iz moje proslosti izvukla nekoliko pilota tokom svoje upotrebe cime je pokazana REALNO njena upotrebljivost.

U jednom trenutku vise tenkova krece i juri ka prvoj liniji nazovimo to fronta -- na moje iznenadjenje pojavljuju se i dva helikoptera gazela koji cak nisu bili ni naoruzani -- sustizu lako tenkove i nastavljaju da ih prate -- u pozadini se cuje prica osobe koja najavljuje i objasnjava akcije zvanicama cije je objasnjenje da je ovo sto vidimo analogija upotrebe tenka Abrams i helikoptera Apach … ne bih to komentarisao ali da su tu barem ubacili osmice sa po dva ili tri lansera nevodjenih raketnih zrna od 57 mm sa svake strane ili onih dva Mil Mi 24 sto su sad u vlasnistvu VS -- pa da to izgleda “BAREM OPASNO” (ali ne i efikasno) pa hajde de -- ali GAZELICE koje JOS NISU NI NAORUZANE … ne znam koga je to trebalo da zadivi, navede na “razmisljanje” ili cak mozda i uplasi a moj zakljucak evo imate.

Desantiranje tereta avionom An 26 -- je uradjeno sa nekih 5-6 minuta ako ne i vise zakasnjenja -- isto je uradjeno “sa najavljenih 300 m visine” sto je po meni a bez podrske lovaca (koji su se izgubili nakon prvih dva ri minuta boravka nad bojistem), na toj visini gde ga svaki sistem PVO ima na nisanu (uz tako spor avion koji cini mi se nema ni ic mamce -- ako gresim izvinjavam se) pa to je samoubistvo -- Isti nastavlja “let preko neprijateljske teritorije” (vidi se na snimku kuda leti) “kao da je u pitanju zadatak” u mirnodopskim uslovim a ne let u borbenim uslovima gde ga svaki pesadinac sa lakim prenosnim pvo sistemom moze oboriti. O dejstvu lake cevne PVO koju bi neprijatelj najverovatnije imao a koja je dostupna danas u mnogo razlicitih varijanti i na mnogim sasijama -- o tome nema razloga trositi reci -- taj avion bi sasvim sigurno bio izgubljen na tom letu -- u to nema sumnje -- piloti takodje.



Ubacivanje snaga u borbu u dve osmice je hajde da kazemo svetla tacka -- Ako izuzmemo da helikopteri nisu naoruzani tj da nemaju nista od naoruzanja na sebi (lansere nevodjenih raketnih zrna ili mozda barem mitraljeze na nosacima ili na bocnim vratima -- o zadnjim vratima da i ne pricam) -- Helikopteri nemaju ni “osnovnu zastitu” kao sto to imaju neke verzije u Rusiji gde su barem piloti zasticeni od dejstva lakim pesadijskim oruzjem sa zemlje. Neke od tih Ruskih verzija za “borbu” imaju i puskomitraljez (7.62 ili 12.7 mm) u nosu tj negde izmedju pilota cini mi se. Pa ako to SVE izuzmemo -- onda je sve bilo super. Primetno je da na jednom snimku helikopter lebdi na pola metra visine ili manje dok momci iskacu iz njega -- to govori o umecu pilota -- u tu nema sta da se zameri -- cak samo mogu da se upute pohvale. Nije primeceno da je ijedno vazduhoplovno sredstvo koristilo ic ili radarske mamce -- sto prakticno znaci da su slobodno mogli da “se setkaju” nebom neomatani ni od koga dok prijateljske “snage na zemlji unistavaju staticne neprijateljske snage -- tj mete”.

Pre zakljucka bih primetio samo jos jednu stvar -- mesto za heliodrum na kom je docekan Predsednik sa Ministrom Odbrane i Ministrom Unutrasnjih Poslova je bilo MINIRANO -- mnogo pre dolaska helikoptera … mislim da je to obzirom na sve sto je tamo eksplodiralo a toga sam postao svestan tek nakon vezbe i dok smo se setkali sa onim snagama na bas tom istom mestu -- misljenja sam da je to … pa ne mogu da kazem necuveno -- ali svakako veoma rizicno. Nisam siguran da li su sve “eksplozivne naprave” koje su tu bile namestene eksplodirale ali sam sasvim siguran da smo mi nakon zavrsetka gazili po istima “dok su ih neki i sutirali -- posto masa novinara nije specijalozovana za ovu oblast mislim da nisu ni znali po cemu se setkaju i sta sutiraju”. Na tom istom mestu su se opet posle svega nasli svi ucesnici vezbe, Predsednik, Ministri, Nacelnik Generalstaba VS sa svim gostima a bilo ih je bas bas dosta. Zar niko osim mene NE MISLI da je to “rizik” koji je bio totalno nepotreban?

Z A K LJ U C A K

Novci koji su potroseni na vezbu su mogli da budu iskorisceni za opremanje poligona Pasuljanske Livade na takav nacin da bi isti mogao vec za nekoliko meseci da pruzi apsolutno mnogo realnije uslove za vezbanje nego sto je to slucaj danas (domace pameti vala u Srbiji ima na izvoz i siguran sam da bi se naslo firmi koje bi htele i mogle da sprovedu citav projekat veoma brzo na terenu)- ako se nastavi sa ovakvim vezbama -- nisam bas uveren da ce to bilo koga da uveri da je Srpska Vojska respektivna oruzana sila ne zbog toga sto je to Srpska Vojska koju ja nadasve cenim i postujem vec zbog onoga sto pokazuje tj NE POKAZUJE. Koliko god da je zamisao za ovu vojnu vezbu bila lepa i zelja da se nesto pokaze bila jaka -- ako pogledamo realno -- mislim da sve sto je napisano u mom tekstu apsolutno stoji -- na zalost to je ta CRNA REALNA strana price. Koliko god zeleo da promovisem u pozitivnom smislu sve sto se desava u MO i VS (jer svakako da to i treba raditi i da ima napretka koji treba pohvaliti) -- resio sam da napisem i jednu ovakvu kritiku koja bi trebalo da bude shvacena pre svega dobronamerno -- ali sumnjam da ce se ista promeniti -- stvarno licno ne verujem u to. Neko ce reci da sam isuvise kritican -- pa na Vama je da sami zakljucite jesam li ili ne.

Ovo u tekstu JE REALNOST a ovo sto je prikazano na vezbi (video imate dostupan) je daleko od iste -- pitam se koga to od strucnjaka treba da zaintrigira makar a da ne pricamo da uplasi tj da pokaze Srpsku Vojsku respektivnom oruzanom silom sa kojom se ne treba “poigravati”. Onima koji veze nemaju sa Vojskom ili Policijom ovo moze da bude respektivno -- ali ako je to pravljeno kao marketing za njih -- pa onda je to poprilicno skup marketing. Obzirom da su na vezbi bili i predstavnici vojnog diplomatskog kor-a ne bih komentarisao njihovo misljenja tj izvestaje koje su poslali “kuci” -- ako su iole strucni -- napisali su i mnogo losije izvestaje ili komentare od mene -- iskreno verujem u to.

Kao sto sam i preporucio -- moglo je to da bude organizovano na totalno drugaciji nacin -- sa kamerama koje prate jedinice a da se putem optickih linkova koje poseduje i VS sve u realnom vremenu prenosi u nekom improvizovanom stabu i da se ti ljudi koji komanduju tim jedinicama vide na delu -- to je nesto sto bi dalo uvid u realno situaciju -- time bi se pokazala spremnost VS za jednu takvu akciju odrabne teritorije od jedinica koje su presle granicu i ugrozile teritorijalni suverenitet Srbije.



Sve ovo sto je napisano nije upuceno kao kritika na ono sto je vidjeno jer verujem da su svi koji su bili tamo pokazali maksimum -- svih onih 1000 pripadnika VS na terenu -- tacnije pripadnici svih snaga koje su angazovane i koji su izvodili vezbu -- ali greska je u tome kako je to sve zamisljeno i kako je planirana realizacija -- tu fali itekako mnogo -- za pocetak REALNOSTI. Verujem da bi se iste te snage pokazale dostojne izvrsavanja takvih zadatka i da su stavljeni u realnu situaciju -- ali to na zalost nije bio slucaj i to je ono sto fali -- prosto doza realnosti za izvodjenje ove vezbe je minimum minimuma -- a trebalo bi da bude potpuno obrnuto -- kao sto smo imali prilike da vidimo na zalost 99-e. Ako su vojne snage tada izvrsavale akcije i nanosile REALNOM neprijatelju koji je bio stotinama puta jaci gubitke -- pa zasto se od toga danas onda odustaje -- i zasto nista od svih tih iskustava nije primenjeno danas u modernoj Srpskoj Vojsci (ili se to barem ne vidi -- tacnije ja to ne vidim a ako to ja ne vidim kao neko ko ima pristupa VS ko to onda uopste moze da vidi) -- vec se dopusta inostranim snagama da to proucavaju i uce na nasim iskustvima dok se od svega toga kod nas nista ne primenjuje -- zar ne mislite da je to situacija koja je potpuno nedopustiva (dopustamo “da nas neko uci onome sto je naucio na nasem primeru”)- i zbog toga sto je realnost ove vezbe minimum minimuma ista mora biti ocenjena sa jako losom ocenom.

Pristup samom organizovanju i planiranju tj ZAMISLJANJU svake buduce vezbe mora da bude promenjen u korenu a onda ce se videti pravi rezultati jer ovako nesto je barem po meni licno nedopustivo. Napravljen je potpuni promasaj i misljenja sam da iz svega sad treba izvuci zakljucke kroz analizu (izmedju ostalog i ovaj tekst je delom osvrt na ono sto treba menjati) koji bi trebalo da dovedu do toga da se nesto realno vrlo brzo izmeni jer je ocigledno da su promene potrebne uz napomenu da smo sve blizi profesionalizaciji cele VS. Analiza treba da sagleda sta je sve “promaseno” odnosno gde je problem -- u ciljevima koji su se zeleli postici, nacinu kako su se zeleli postici ili samoj organizaciji i realizaciji necega sto je mozda trebalo da bude sasvim drugacije!  Pominjanje medjunarodnih misija u kontekstu ove vezbe i da je ovo provera jedinica za takve zadatke sto je u jednom trenutku receno od strane osobe koja je objasnjavale sve sto se tice vezbe -- pa … mislim da posle svega nema smisla to komentarisati.

U smislu promena -- mislim da bi najlakse bilo zabraniti redakciji ArmyInfoForuma pristup MO i VS (do cega verujemo nece doci) kao sto je to MUP RS uradio (nakon nekih kritika napisanih od strane redakcije) time sto nam ne obezbedjuje nikakve informacije vec evo godinu dana -- ali mislim da to nije nikome u interesu posebno sto to ne bi resilo problem na koji je redakcija zelela da ukaze. Ovo je prvi ovakav tekst i jedna omanja analiza koja je bas kriticna ali kad se sve sagleda verujem da ce svi koji ga procitaju ustanoviti relevantnost i realnost te analize -- mislim da sve pise i da svako od Vas ko ovo procita moze da donese sopstvene zakljucke sto nam je i bio cilj.

Preuzeto sa: Armyinfo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
 Smile Smile  Smile

covek tek kad procita ovaj tekst,potpuno shvati kolko nam je vojska propala.  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 109
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Odličan tekst i očajno stanje naše vojske.


Mene je juče jedan član nazvao "glupim ili bezobraznim" jer sam rekao da od povratka Kosova nema ništa i da ovi naši samo mlate praznu slamu oko toga.

Ovaj tekst ide u prilog mojoj tvrdnji.


Sramota koliko nam je jadna vojska.
« Poslednja izmena: 23. Feb 2011, 19:08:59 od scan1 »
IP sačuvana
social share
Mr. Kim, we're Starfleet officers. Weird is part of the job.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Ja mislim da je u pitanju zastareli koncept vezbi takve vrste. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
mob
Samsung XYZ1004
Ja mislim da je u pitanju zastareli koncept vezbi takve vrste. Smile

Ja mislim da je u pitanju neposobnost, neobucenost, nezainteresovanost i pravljenje pogresnog koncepta vojske...sto se maskira ovakvim vezbama, koje na TV-u i slikama izgledaju cool, ali nemaju nikakvu upotrebnu vrednost, osim da se neinformisana javnost laze kako smo eto "modernizovali i profesionalizovali" vojsku.
« Poslednja izmena: 23. Feb 2011, 19:26:12 od I Posle Mene JAA »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Dobro, ali malo je puno ocekivati da vezba bude kao realnost, mada trebalo bi da bude malte-ne realnost tj. nema zrtava, prave municije itd.

Nisam pametan. Politika je kurva, pa to ti je. Ko ziv ko mrtav! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
mob
Samsung XYZ1004
Vezba upravo treba da bude to - KAO realnost!...cemu inace sluze vezbe, nego da pripremi vojsku za realne scenarije i situacije u kojima ce se naci na bojnom polju.

Izgleda da su obrisali (ali ako nekog zanima moze da skine sa torenta) ili ja ne mogu da nadjem, kako to treba da izgleda i cemu vezbe sluze.



Naravno, ovde mozes da izbacis sve ove fensi stvari koje se koriste u bogatim armijama, jer nije poenta u skupoj opremi, oruziju i high tech zajebancijama koje ima Kanadska vojska, nego u konceptu i nacinu razmisljanja.
Gde oficir na terenu ima par sati da osmisli plan napada, gde na licu mesta menja zamisljeno da bi se videlo kako se snalazi u situacijama kada ne ide sve po planu, gde se vezbe osmisljavaju na osnovu ratnih iskustava i onoga sto se realno desava na bojnom polju, gde se konstano insistira na mobilnosti i neprestanom menjanju polozaja (no easy targets), gde uvek ima poginulih i ranjenih, gde niko ne zna u sta i kada ce da gadja....sve to nema veze sa novcem, nego sa mozgom  Smile

I uporedi sad ti to sa nasim vezbama, gde se mesec dana pripremaju za vezbu i znaju sta ce da rade, dodju 5 dana ranije na Pasuljane, pa postave mete koje 5 dana gadjaju, pa za vreme vezbe gadjaju u te iste mete sa napamet naucenim parametrima, a onda Gazela proleti i pruza ti podrsku iz vaduha, a tenkovi se tri sata trte da nesto urade, dok artiljerija sedi ukopana u rovu tri dana i ceka da gadja u nepokretnu metu  Smile


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3954
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13

Odlican tekst. Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 856
OS
Linux
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Nije bas odlican tekst. Ne zato sto delimicno nije u pravu vec zato sto je autor delimicno i laik. Za pocetak, vezbe se izvode u kontrolisanim uslovima upravo da bi se postigla uigranost u nekim elementima, i sadejstvo gde je moguce. Raspravljalo se i na Palubi o ovome i vojna lica (dosta njih penzionisanih) su rekla sta i kako. Probacu da nadjem raspravu.

Vezbe ne funkcionisu onako kako zamislja mali Perica, uredu treba nam bolje od MIG-21, ali to onda znaci da nije ni trebalo da lete i da se VS ne uvezbava sa onim sto ima? (Na stranu sto Albanija nema svoje polovne F-16, ali sada je clanca NATO).

Ili prisutnost PVO, VS je trebala da puca na svoje avione? Tamo se ljudi upotrebljavala bojeva municija i nije bila prica kako to deluje 100% kao u ratu jer ne moze to da se uradi a da se istovremeno obezbedi bezbednost svih ucesnika. Sta, neko ce genijalnim potezom da napadne sa boka i da uleti u nepredvidjenu zonu paljbe i da mu poginu vojnici?
Drugo, svaka vezba ima plan i definisanu svrhu vezbe, na osnovu toga se vezba i radi, meni deluje da je cilj bio koordinacija razlicitih delova vojske a ne snimanje filma.

Naravno da vezbe treba osavremeniti i ucniti kompletnijim, ali opet, ne bih preterno ocekivao na ovoj vezbi gde se gadjalo sa bojevom municijom. Tamo gde se vezba sa senzorima (kao sto to Ameri rade, kao i nase jedinice kada vezbaju npr. sa Rumunima) to itekako treba uraditi.

@scan1

Povratak Kosova vojnim putem? Dokle god ih stiti NATO naravno da to ne moze da se desi, nismo mi ni napustili Kosovo 99. zbog Albanaca, zna se zasto.
« Poslednja izmena: 23. Feb 2011, 21:49:10 od stegonosa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Je vois tout!

Zodijak
Pol
Poruke 395
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
"clanak":"stegonosa" 1:1!  Smile
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 03:27:42
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.