Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 15:35:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zdravlje zuba i oralna higijena  (Pročitano 95335 puta)
03. Jan 2007, 15:30:37
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Oralna higijena

Pravilno održavanje oralne higijene sastavni je deo prevencije mnogih bolesti koje često nisu vezane samo za usnu šupljinu. Dve najčešće bolesti usne šupljine su karijes i parodontopatija. One su posledica, izmedju ostalog, loše oralne higijene.

Karijes je bolest nedovoljno cistih zuba, koji progresivnije napada mladju generaciju, a vidimo ga kao crni defekt povrsine zuba. Bez obzira sto zubi spadaju u tvrda tkiva kao  i kosti, oni podlezu procesu demineralizacije tj. razgradnje  pod uticajem kiselina koje stvaraju bakterije natalozene u mekim naslagama na povrsini zuba. Posle svakog obroka, narocito kada je hrana mekana i lepljiva, na zubima se zadrzava deo te hrane i tako nastaju meke naslage. Nakon samo nekoliko minuta na njihovu povrsinu se vezu bakterije, obrazujuci opnu koja se cvrsto prijanja na povrsinu zuba i taj zuckastosivi sloj nazivamo zubni plak. On se ne moze isprati muckanjem vodom, vec samo mehanickim cetkanjem zuba. Zubni kamenac  nastaje talozenjem minerala iz pljuvacke u meke naslage na povrsini zuba, i ne moze se odstraniti ni ispiranjem vodom niti cetkanjem zuba, vec samo uklanjanjem uz pomoc ultrazvucnog aparata kod stomatologa.
 Danas postoje brojne tehnike pranja zuba, ali nijedna nije idealna, zato se najcesce preporucuje tzv. “Bassova” metoda prema kojoj se vlakna cetkice postavljaju pod uglom od 45 stepeni u odnosu na uzduznu osu zuba, tako da se polovina vlakana nalazi na desnima, a druga polovina na gledji zuba, vrseci pokrete u horizontalnom pravcu (napred-nazad) sa istovremenim blagim kruznim vibracijama vlakana cetkice. Ovom metodom se efikasno uklanjaju plake iz gingivalne trecine zuba i medjuzubnih prostora i obezbedjuje dobra masaza desnih.

 Pored cetkice i paste za zube potrebno je koristiti i pomocna sredstva kao sto su zubni konac i interdentalne (medjuzubne) cetkice koji ciste prostore u predelu kontakta dva zuba koje je nedostupno za klasicnu cetkicu. U praksi se preporucuje primena cetkica srednje tvrdoce (medium), iz razloga sto suvise tvrde cetkice povredjuju desni i delom ostecuju zubnu gledj, sto posledicno dovodi do pojave erozija koje su pracene preosetljivoscu zuba na hladno, kiselo, slatko i sl. Zube treba prati vremenski od 3-5 minuta i barem dva puta dnevno tj. ujutru po budjenju i uvece pred spavanje.

Parodontopatija je za razliku od karijesa bolest starije populacije i vezana je za propadanje potpornog tkiva oko zuba, koje fiksira zub u vilici. Uzrocnici parodontalne bolesti su takodje bakterije iz mekih naslaga, zubnog plaka i zubnog kamenca. Prve upalne promene nastaju na desnima, koje postaju crvene, otecene i pojacano krvare pri pranju zuba, a nekad se javlja i neprijatan zadah. Izmedju upaljenih desnih i povrsine zuba tokom vremena stvaraju se tzv. dzepovi u kojima se zadrzava hrana i stvara se idealna sredina za razmnozavanje bakterija, koje dalje svojim toksinima deluju na produbljivanje parodontalnog dzepa dovodeci do razgradnje potpornih zubnih vlakana i destrukcije vilicne kosti, sto vodi ka labavljenju zuba i njihovom ispadanju.
    Zato pravilno i redovno odrzavanje oralne higijene sastavni je deo prevencije svih oralnih bolesti i zasigurno jeftinija metoda u poredjenju sa bilo kakvim lecenjem.

Groznica na usnama (povratni herpes)
Nakon primarne infekcije herpes virusom koja se javlja u dečjem uzrastu izmedju 2 i 4 godine, virus ostaje u organizmu praktično dozivotno u latentnom (neaktivnom) obliku. Svi faktori koji deluju na pad imuniteta mogu ga aktivirati u narednom periodu, a to su najčešće : emocionalni stres, sunčanje, razne infekcije, fiziološka stanja (menstruacija, trudnoća), preterani fizički napor, febrilna stanja (visoke temperature), imunosupresija…
   Povratni herpes se najčešće lokalizuje u području usana i započinje sa osećajem svraba, pečenja ili bola u datoj regiji, a zatim i crvenila na kome se u roku od 24-48 časova javljaju sitni mehurići grupisani u bukete. Nakon par dana mehurići prskaju i iz njih izlazi bistar sadrzaj čijim sušenjem ostaju zućkaste kraste koje prekrivaju mesto lezije. Po otpadanju krasti na datom mestu uočavaju se zone pojačane pigmentacije koje vremenom nestaju. Promene prolazeći kroz sve ove faze izuzetno su bolne i neprijatne, a traju izmedju 10-14 dana.
  Terapija podrazumeva primenu Aciklovir kreme (virostatik) na obolelo mesto, lokalnih antiseptika koji sprečavaju dodatnu infekciju bakterijama, neutralni kremovi za usne sa zaštitnim faktorom 25 i više, a sistemska terapija aciklovir tabletama samo kod osoba sa kompromitovanim imunim sistemom.

Infekcija uglova usana
  Infekcija uglova usana (angulus infectiosus) ili u narodu poznato kao “žvale”, podrazumeva patoloske promene koje se odvijaju u podrucju uglova usana , slicnog izgleda , a izazvane dejstvom razlicitih faktora.
Kao najcesci faktori se spominju :
1. infekcija  bakterijama iz grupe streptokoka i stafilokoka koriscenjem zajednickog pribora za jelo i pice.
2. nedostatak vitamina B2, PP faktora, folne kiseline, B12 vitamina.
3. pad imuniteta i razna stanja imunosupresije.
4. anemije i nedostatak gvozdja.
5. dijabetis i drugi endokrini poremecaji.
6. susenje usta koje nastaje kod logoroicnih (pricljivih) osoba koje jezikom stalno vlaze uglove usana.
7. lose navike (disanje na usta i sisanje prsta kod dece).
8. osobe koje nose proteze i cesto ih vade iz usta, pri cemu izazivaju sitne povrede na uglovima usana.
9. infekcija gljivicama.
   Oboljenje se javlja na sluzokozi ugla usana, najcesce obostrano, koje se dalje siri na kozu. Pocinje tako sto se prvo javlja crvenilo u podrucju uglova usana sa osecajem suvoce, lepljenja i peckanja, pa se zahvacena mesta cesce brisu rukama ili vlaze jezikom, i na taj nacin naknadno inficiraju. Na zahvacenoj  povrsini se zatim javljaju naprsline i sitne pukotine, koje pri jacem otvaranju usta se sire i produbljuju, pa moze doci do sitnog krvarenja i osecaja bola.
   Oboljenje traje obicno nekoliko nedelja i prolazi spontano, ali u nekim slucajevima moze poprimiti hronican tok, sa pojavom tamnih pigmentacija na uglovima usana koje narusavaju estetiku.
   Terapija podrazumeva uklanjanje uzrocnog faktora, jednog ili vise, i primenu antibiotskih masti ili antigljivicnih preparata na zahvaceno mesto.

Izbeljivanje zuba
Boja zuba zavisi uglavnom od boje dentina i varira od plavicastobele na mlecnim, do zuckastobele na stalnim zubima. Promena boje zuba moze biti uzrokovana dejstvom vise razlicitih faktora koji su podeljeni u dve osnovne grupe: egzogene (faktore spoljne sredine) i endogene (faktore unutrasnje sredine).
    U egzogene faktore  koji dovode do prebojenosti zuba najcesce spadaju: kafa, caj, crno vino, sok od  borovnice, nikotin, neke grupe lekova, pigmenti iz hrane, starenje…
U endogene faktore  se ubrajaju svi uticaji koji deluju tokom razvoja i nicanja kako mlecnih tako i stalnih zuba , a to su najcesce: dejstvo antibiotika iz grupe tetraciklina, neki metabolicki poremecaji (porfirija), zutica kod novorodjencadi, urodjene srcane mane, poremecaji u strukturi i mineralizaciji zuba…
   Sredstva koja se koriste za izbeljivanje zuba su 30-35% karbamid-peroksid koji  odgovara 12% hidrogenu i za primenu je u stomatoloskoj ordinaciji i 10% karbamid-peroksid koji odgovara 3% hidrogenu i za primenu je u kucnim uslovima pod kontrolom stomatologa.
  Za primenu preparata u kucnim uslovima najcesce se koriste tzv. silikonski kalupi ili folije koji mogu biti kao gotovi fabricki izradjeni ili ih stomatolog individualno izradjuje za pacijenta. U date kalupe se nanosi  gel za izbeljivanje, a zatim se adaptira u usnoj duplji i tako deluje na povrsinu zuba tokom cele noci.
  Nakon tretmana ciji broj zavisi od nijanse koja se zeli postici, zube treba zastititi preparatima na bazi fluora u formi zastitnih lakova, gelova ili vodica za ispiranje, s obzirom da su bili izlozeni dejstvu visoko koncentrovane kiseline koja dovodi do blage dehidratacije gledji  i posledicne preosetljivosti zuba . Preosetljivost zuba je moguca par dana nakon tretmana i to posebno na hladna jela i pica, pa ih stoga treba izbegavati.
    Trajnost postignutog efekta se krece izmedju 6 meseci i 2 godine, sto opet zavisi od navika u ishrani same osobe tj. ucestalosti konzumiranja kafe, cajeva, nikotina i ostalih materija koje prebojavaju zubnu supstancu. 

Preosetljivost zuba se manifestuje kratkim oštrim bolom, kao reakcija eksponiranog (ogoljenog) dentina na nadražaje iz spoljne sredine kao sto su hladni napici, kiselo voće i sokovi, slatkiši …
   Ogoljeni dentin se lokalizuje u zoni gornje trećine zuba neposredno uz desni, klinastog je oblika, zbog čega je u praksi ovo oboljenje dobilo naziv klinasta erozija. Njihov nastanak je uslovljen dejstvom kako spoljnih (egzogenih) tako i dejstvom unutrašnjih (endogenih) faktora.

Egzogeni faktori su:
1. ishrana- učestalo unošenje namirnica sa niskom Ph vrednošću kao sto su limun, narandze, vocni sokovi od borovnice, jabuke, zatim napici za sportiste, koka-kola, sumeće tablete, jabukovo sirće u sklopu dijeta i način ishrane kao što je vegeterijanska.
2. lekovi – učestalo korišćenje vitamina C u preventivne ili terapijske svrhe, aspirina kod dece sa reumatoidnim artritisom, hlorovodonične kiseline kod ahloridije i sl.
3. nacin života i navike u ishrani – u smislu učestalog unosa kiselih namirnica i neuobičajenih navika koje produžavaju kontakt kisele hrane sa zubima kao što je sisanje kriske limuna ili mućkanje gaziranih napitaka u ustima.
4. uticaj sredine – kao profesionalne erozije kod radnika u fabrikama akumulatora koji su konstantno izloženi isparenjima sumporne i azotne kiseline, zatim radnici u fabrikama municije, štamparijama, laboratorijama, zatim profesionalni degustatori vina, profesionalni plivači koji treniraju u bazenima cija se voda hloriše u neadekvatnim koncentracijama.
  Takođe kao bitan faktor treba navesti povlačenje desni u sklopu parodontalne bolesti potpornog aparata zuba koja dovodi do ogoličenja vrata zuba i njegove osetljivosti.

 Endogeni faktori su: učestalo povraćanje kiselog želudačnog sadržaja kod obolelih od anoreksije i bulimije, migrenskih glavobolja, vrtoglavica, dejstva nekih lekova, zatim u trudnića u prvim mesecima trudnoće i sl.
 Terapijski postupci kod blazih formi erozija podrazumevaju primenu pasta za desenzibilizaciju (smanjivanje preosetljivosti) koje su na bazi fluora – npr. “Sensodyne”, zatim primenu fluoridnih gelova, lakova, rastvora ili sredstava na bazi  kalcijum-hidroksida kao sto je “Kaviner”. Za teze forme erozija, gde navedene terapijske mere ne dovode do poboljšanja , primenjuje se prekrivanje tečnim kompozitima ili glasjonomernim cementima (bele plombe), čime se postiže mehanička barijera koja dalje sprečava dejstvo spoljnih iritirajucih nadražaja na ogoljeni dentin.

Plus:
Flaširana voda uništava zube
Za bele zube i svež dah   
Hrana umesto pranja zuba?  
Do blistavog osmeha
Kako se rešiti neprijatnog zadaha iz usta
Grejp za zdrave desni
Uzroci lošeg zadaha
Oralno zdravlje dece
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Kul fraza na latinskom! :)

Zodijak
Pol
Poruke 10007
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
 [smilie=pranje.gif]
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Zdravlje usta i zuba kod odojčati i dece

Zdravlje usta i zuba je integralni deo opšteg zdravija. Informacija je najbitnija komponenta zdravstvene edukacije, putem koje dolazi do motivacije i koja je osnova za promenu ponašanja i usvajanje aktivnog, pozitivnog stava pojedinca u smislu prihvatanja novih mera, a u cilju očuvanja zdravlja usta i zuba.
 
Cilj zdravstvenog vaspitanja u stomatologiji je da populariše i razvija, navike, za stalni doprinos pravilnom rastu i razvoju organe za žvakanje. U tom smislu stomatološka edukacija se izvodi na više nivoa:

•   kod trudnica, sa majkama dojiljama,
•   sa majkama malog deteta,
•   u  zdravstvenoj predškolskoj ustanovi,
•   školi,
•   radnoj organizaciji
•   i sa svakim pojedincem

Prenoseći znanja da zdravlje usta i zuba zavisi od ponašanja pojedinaca, treba da se motivišu ljudi na to da menjaju navike i ponašanje.Ponašanje koje želimo da uspostavimo je:

•   sposobnost da se higijena usta i zuba obavlja efikasno i svakodnevno,
•   konzumiranje izbalansirane ishrane siromašne šećerima,
•   izostavijanje slatkiša i slatkih gaziranih napitaka izmedju obroka,
•   redovno korišcenje usluga stomatologa,
•   bez straha od njegovih intervencija.
Prenosimo znanja empirijski proverena: Oboljenja usta i zuba se mogu sprečiti i kontrolisati, a zubi mogu trjati do kraja života, jer  su značajni za izgled, govor i žvakanje.
 
Trudnica-buduća majka, treba da zna da mineralizacija zuba počinje od četvrtog meseca trudnoće, što podrazumeva profilaktičko uzimanje preparata fluora, u dozi od jednog miligrama  svakodnevno, kako bi gledj zuba deteta bila boljeg kvaliteta.
 
Majka dojilja, primenjujući prirodan način ishrane(dojenje), obezbedjuje svom detetu  sve neophodne sastojke ishrane u idealnom odnosu, odbranu od infekcije, psihičku vezu i pravilan razvoj vilice. Dok traje laktacija, treba dnevno uzimati po jedan miligram preparata fluora. Majka formira pravilne navike u pogledu ishrane. Mnogo šećera razvija ukus za slatko, što doprinosi gojaznosti i kvarenju zuba. Ne davati zasladjene napitke cuclom u vreme dnevnog i noćnog odmora, ili izmedju obroka.
Posle svakog obroka dati čiste prokuvane vode. Početi sa higijenom usta , čim se pojavi prvi zub (oko šestog meseca). Nicanje zuba je fiziološke pojava, nije praćeno većim tegobama. Ukoliko beba dobije povišenu telesnu temperaturu obratiti se pedijatru. Bebe imaju naviku da sisaju prst, ali ove štetne navike treba zameniti fiziološki oblikovan im varalicama. Polaganje deteta na uzglavlje, sa malim jastučetom obezbedjuje pravilan razvoj vilica. A da se kosti glave lepo formiraju, treba menjati položaj  glave deteta pri spavanju.
 
Majka malog deteta treba da zna, da zdravlje usta i zuba njenog deteta zavisi od nje, koja će i dalje učvršćavati navike pravilne ishrane, grublje po svom sastavu, što će rezultirati dužim žvakanjem i lučenjem veće količine pljuvačke, koja je takodje odgovorna za zdravlje zuba. Čisti zubi, su zdravi zubi. Zube treba prati posle svakog jela, a obavezno pre spavanja. Pomoć majke je neophodna, sve dok dete ne bude u stanju da to čini samostalno. U trećoj godini života, kada su nikli svih dvadeset mlečnih zuba, vreme je za prvu posetu stomatologu.

U šestoj godini niču prvi stalni kutnjaci(šestice). Smeštaju se pozadi mlečnih zub a, na kraju vilica. Po dva u gornjoj i dva u donjoj vilici.Ovi zubi su veoma važni za celokupan dalji razvoj zuba i vilica. Njihovoj higijena i treba obratiti posebnu pažnju.
 
Zdravi zubi - zdrav organizam. Zasto? Zato što su usta početni deo sistema za varenje. Zdravi zubi podrazumevaju dobro žvakanje i pravilno iskorišćavanje unete hrane, a samim tim dobar rast i razvoj mladog organizrna. Zdravstveno higijenske navike stečene u ranom detinjstvu, ostaju za ceo život.
U školskom dobu, najčešća oboljenja organa za žvakanje, su zubni kvar (karies) oboljenja potpornih delova zuba(desni) i nepravilnosti zagrizaja - odnosno zuba prema vilicama i prema zubima.
 
Prljav zub, kvaran zub! Ostaci hrane, bakterije, (puno slatkiša – kiseline - zubni kvar i bol!
 
Zato školsko doba, podrazumeva zajedničku brigu roditelja, prosvetnih radnika i šire društvene zajednice. Sistematski stomatološki pregledi bi trebalo da se obavljaju dva puta godišnje, a ako škola nema zubnu ambulantu roditelji bi trebalo dva puta godišnje da dovedu dete zubnom lekaru, koji će sprovesti ov e profilaktične mere i lecenja nadjenih promena.
 
Kako oboljenja usta i zuba spadaju u grupu hroničnih, masovnin oboljenja čija rasprostranjenost zavisi od životnih navika, promenu načina života, koja bi uticala na rasprostrnjenost ovih bolesti ne možemo obezbediti samo kroz učenje, već  simultano i kroz fluorisanje pijaće vode, dovoljno sanitetskuh uredjaja u predškol. ustanovama, za svakodnevno sprovodjenje higijene usta i zuba.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Cetkice za zube

Za čistu usnu duplju najvažnija je dobra četkica za zube. Dobra četkica za zube nije skupa u poređenju sa cenama stomatoloških intervencija . U prodaji je nebrojeno mnogo četkica svih oblika izrađenih od manje ili više kvalitetnih materijala. Biranje najbolje četkice počinje biranjem pravilnih vlakana na četkici. Ona su najbitinija jer sa njima zub dolazi u kontakt. Treba obratiti pažnju na tip, oblik i raspored vlakana pre kupovanja svake četkice.

Tip vlakana - Danas se vlakna izrađuju od najlona i /ili poliestera. I tvrda, i srednja i meka vlakna skidaju plaku; ali tvrda i srednje tvrda mogu trajno oštetiti desni, jezik i obraze. Mogu izazvati bolesti parodonta, a mogu i oštetiti neke kompozitne plombe. Istraživanja pokazuju da meke četkice jednako efikasno uklanjaju plaku kao i srednje i tvrde. Zbog svega navedenog tražite četkicu mekih vlakana.

Oblik vlakana - Oblik je isto važan. Četkice sa oštrim vrhovima su destruktivnije za tkiva usta nego zaobljena. To je dosta teško videti jer su vrhovi mali. Istrošena četkica i izvrnutih vrhova gubi na svojoj efikasnosti. Kako su najvažniji deo četkice vlakna a ne oblik same četkice, bitno je da su ona kvalitetna. Žvakanje četkice uništava i četkicu i zube. Nova četkica je do 35 % efikasnija od istrošene: zato svoju četkicu menjajte na 2-3 meseca.

Raspored vlakana - Obično četkice imaju 6 strukova u podužnom pravcu i 3 struka vlakana u poprečnom. Četkice s puno vlakana imaju 13 strukova uzduž i 4 popreko. Kod takvih četkica vlakna stoje bliže jedna drugim, pa je lakši manevar oko desni. Četkica koju izaberete trebalo bi da ima puno strukova mekih i zaobljenih vlakana.

Zubna pasta 
Postoji mnogo proizvođača pasta za zube i većina proizvodi paste sa fluorom. Ako niste strastveni pušač, perete zube redovno ili imate osetljivije zube, nema potrebe za upotrebom agresivne paste s jakim abrazivnim dejstvom (mikrogranule) ili sa izbeljivanjem.
Toplo preporučujemo paste u kojima je fluor vezan organski, a ne u spoju s natrijumom, što je mnogo efikasnije. Fluorizacija je takođe oprobani način smanjenja novih žarišta karijesa.

Ostala sredstva    

Zubni konac je prvo sredstvo za higijenu međuzubnog prostora, a oni koji sadrže topljivi pirofosfat od 21% do 37% bolje sprečavaju nastanak zubnog kamenca u poređenju sa običnim.
Takođe, interdentalne četkice su se pokazale kao superiornije u otklanjanju plake u odnosu na zubni konac.

Koliko je dobra čačkalica?
Ponekad nije loše odstraniti komadiće hrane čačkalicom, ali kroz duže vrijeme, dugo čačkanje zuba može izazvati abraziju zuba i povlačenje zubnog mesa. Navika držanja čačkalice u ustima može uzrokovati oštećenje zuba i viličnog zgloba. Treba paziti da se vrh čačkalice ne zabije u zubno meso. 

Rastvori za ispiranje usta
Rastvori za ispiranje usta su pogodni i za suzbijanje parodontnih bolesti. Utiču na smanjenje gingivitisa. Mnoge studije su pokazale da antiseptički rastvori uz redovno pranje zuba daju bolji efekat na parodont od samog pranja zuba. Osim klasičnog čišćenja zuba, pacijentima sa gingivitisom i parodontitisom izrazito je važna higijena prostora između zuba.   
 Novija istraživanja pokazuju zanimanje za žvakaće gume kao promotere oralnog zdravlja . Osim što stimuliraju stvaranje pljuvačke koja spira ostatke hrane, birajte žvakaće bez šećera, sa natrijum bikarbonatom, sorbitolom, malitolom, xylitolom.
 Vrlo jednostavan i zanemaren način smanjenja akumulacije plake u ustima je čišćenje jezika četkicom uz redovno čišćenje zuba.Može mnogo pomoći kod neugodnog zadaha iz usta.

                                                 ************************

Rezultati savremenih naučnih istraživanja ukazuju na povećanu opasnost za opšte zdravlje organizma uzrokovanu hroničnim bolestima zuba i desni.
Agresivne oralne bakterije mogu uticati na pojavu dijabetesa, izazvati probleme na srcu i mozgu. Zato je neophodno stalno održavati čistoću zuba. Najčešći uzrok pojave karijesa je nedovoljna higijena prostora između zuba.
Četkicom za zube nemoguće je dopreti do krucijalnih mesta. Čak ni korišćenjem konca nije moguće odstraniti ostatke hrane iz konkavnih delova zuba. Plaka može biti odstranjena isključivo mehaničkim putem – ispiranje i dezinfekcija nisu prihvatljive alternative. Spiralne četkice postižu zadovoljavajući efekat. Redovno i temeljno čišćenje može uspešno sprečiti pojavu karijesa i paradontoze.

Karijes zuba
Uz parodontopatije najcesca bolest u ljudskom rodu. Oboljenje karakterise lokalno razaranje zubnog tkiva.Karijes zapocinje na povrsini zuba,(u 75% na griznim povrsinama zubz) razgradnjom gledji- demineralizacijom i progresivno prodire u dubinu i u sirinu zahvatajuci ostale structure zubnog tkiva,zubnu kost-dentin i zivac-zubnu pulpu.
Osnovni krivac za razvoj zubnog karijesa je zubni plak koji se stvara od ostataka hrane (neoprani zubi) u koju se naseljavaju kariogene bakterije.U tako povoljnim uslovima kariogene bakterije se enormno umnozavaju a njihovi metabolicki i hemijski procesi snizavaju PH ispod kriticne granice-ispod 4 i tako uzrokuju demineralizaciju gledji. Ako proces ne zaustavimo u ranom stadijumu docice do stvaranja kaviteta (pukotine-rupe) na gledji i do sve veceg nagomilavnja hrane i karioznih bakterija,sto povecava enormno njihovu metabolicku i hemisku aktivnost a to dovodi do sve dubljeg prodiranja u zubno tkivo   

Nakon izvesnog perioda pojavice se bol sto ukazuje da je karijes napredovao u dubinu.Ako se ne preduzmu odgovarajuce mere u lecenju nastalog stanja karijes ce napredovati do zubnog zivca-pulpe izazivajuci neprijatne senzacije:povremeni bolovi-narocito nocu,jake konstantne bolove pojavu gnojnih procesa i otoka,pojavu jakog i neprijatnog zadaha iz usta itd.
Treba znati da kod dece postoje tri zivotna doba za koja se smatra da postoji povecana predispozicija za razvoj karijesa.
1.rano detinjstvo-od rodjena pa do trece godine zivota
2.vreme mesovite dentcije-prisustvo mlecnih i stalnih zuba od 7-10 god.
3.pubertet –zbog hormonskih i psihosomstskih promena i slabije oralne higijene.
Dobra i pravilna higijena,uz pravilnu ishranu su osnovni preduslov za onemogucavanje pojave karijesa na zubima Uz redovne kontrole kod stomatologa i preventivne mere koje ce on predloziti i sprovoditi(individualan je pristup kod svake osobe)pomocice vam da izbegnete neprijatnosti koje donosi ovo oboljenje,a i sacuvace vam budzet.
”Bolje je spreciti nego leciti”
Ako ipak dojde do pojave karijesa vrlo je vazno dijagnostikovati ga na vreme i spreciti njegovo dalje razvijanje.

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
I bebe idu kod zubara 

U toku prve godine i bebe mogu da imaju različite probleme sa usnom dupljom i zubima Mlečac ili šor: Prvu grupu, koja može da se primeti neposredno posle rođenja, predstavljaju gljivična oboljenja u ustima (monilijaza). Ona su izazvana gljivicom Candida Albicans i ispoljavaju se kao bele naslage na jeziku i nepcu. Oboljenje je u narodu poznato kao šor ili mlečac. U tim slučajevima pomaže brisanje usne duplje rastvorom sode bikarbone i naravno konsultovanje sa pedijatrom o daljim postupcima.

• Perle i zrna: Kod velikog broja beba u središnjem delu tvrdog nepca javljaju se zaostaci iz perioda razvoja u vidu orožalih perli. Stručni naziv je Epsteinove perle i one ne predstavljaju bilo kakav problem jer se spontano gube. Slične tvorevine mogu da se jave i na nepcu i predstavlaju ostatke iz ranog perioda razvoja zuba. Nazivaju se Bo-honova zrna. U oba slučaju preporučuje se da dečji stomatolog pregleda bebu kako bi se isključila neka komplikova-nija oboljenja (različite ciste).

• Prvi zubi: Prvi zubi počinju da niču od četvrtog meseca pa nadalje. Nije zabrinjavajuće ako se zubi ne pojave do godinu dana, a u pojedinim slučajevima može doći i do preranog nicanja. Takvi zubići su rasklaćeni, ali ih treba razlikovati od takozvanih predmlečnih zuba koji su orožale tvorevine sličnog oblika ali različite grade u odnosu na prave mlečne zube. Obe vrste rano izniklih zuba mogu predstavljati problem prilikom dojenja, ali se ne preporučuje njihovo vađenje. Predmlečni zubi sami ispadaju, a rano iznikli mlečni zubi razvijaju koren i učvršćuju se u vilici.

• Majka kao prenosnik Već smo u više navrata pisali o tome da je najvažniji uzročnik karijesa bakterija Streptoccocus mutans. Ona se iz usta majke prenosi na bebu u periodu nicanja zuba pošto može da se razvija samo na tvrdoj površini zuba. Zbog toga je od izuzetnog značaja da majka poseduje što manje ove kariogene bakterije u svojim ustima. Najbolje je da se njena zastupljenost odredi jednostavnim metodama i u slučaju većeg prisustva primene odgovarajuće mere za njihovo uklanjanje.

• Čišćenje zuba: Drugi najvažniji uzročnik zubnog kvara su šećeri i to ne samo šećeri iz slatkiša, meda i sl., već i šećeri iz sokova, pa i majčinog mleka. Odmah po nicanju prvih zuba neophodno je započeti sa njihovim čišćenjem. Najbolje se to postiže ako se ujutru i uveče zubići prebrišu gazom. Bebica može da se igra sa četkicom za zube, ali nju treba primenjivati tek posle godinu dana. U periodu dojenja kao i kasnije prehrane neophodno je strogo pridržavanje sledećih uputstava: - dugo zadržavanje bočice(uspavljivanje) sa sokom i mlekom u ustima. Bočica se drži samo dok se ne popje tečnost, a ako je neophodno uspavljivanje u njoj može da bude samo čista voda - premazivanje cucle medom i slatkim sirupima - prečesto dojenje, posebno noću - prehrana sa keksima i drugim lepljivim ugljenim hidratima - zaslađivanje hrane

Problemi sa nicanjem zuba
Nicanje zuba može da bude praćeno nervozom, ponekad blagom temperaturom i češćim stolicama. Izraženiji simptomi, kao što je visoka temperatura, proliv, povraćanje i slično zahtevaju pregled pedijatra. Mesta nicanja zuba mogu da budu osetljiva, da izazivaju svrab i bolove. Detetu je potrebno dati čvršće predmete da žvaće i podstiče nicanje. U slučajevima izraženih bolova mogu se koristiti specijalne supstance za lokalno premazivanje

 • Pojačavanje imuniteta: Treći momenat za sprečavanje razvoja zubnoga kvara, posebno ranog oblika oštećenja mlečnih zuba nazvanog cirkularni karijes, je održavanje opšteg i lokalnog imuniteta. U tome najvažniju ulogu ima pljuvačka, ali u toku prve godine njeno stvaranje i svojstva nisu na nivou potpuno formirane odbrane. Da bi ovaj proces sazrevanja bio optimalan neophodno je da u ishrani budu prisutne sve hranljve materije poput vitamina, minerala i aminokiselina. Danas sve veći broj istraživanja ukazuje da svakodnevna ishrana i dodavanje AD kapi nisu dovoljni. Zagađena sredina (vazduh, voda, hrana), različite vrste zračenja, i sve opasnije infekcije sa jedne strane, kao i neprekidno smanjivanje sadržaja hranljivih materija u hrani sa druge, zahteva da se već od najranijih uzrasta uzimaju dopunjivači ishrane.
U toku prve godine života, za pravilni razvoj zuba i celog organizma se preporučuju multivitaminski i mineralni kompleksi u vidu kapi. Dodavanje fluorida je izuzetno značajno za pravilno sazrevanje površine zuba i njihovu pojačanu otpornost prema dejstvu kariogenih bakterija. O tome se, naravno, treba detaljno posavetovati sa svojim stomatologom.
Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Karijes kod beba   

Proces cirkularnog karijesa uvek počinje na gornjim sekutićima, vrlo brzo se širi na ostale mlečne zube u gornjoj vilici, a tek kasnije i na donju vilicu Prvi, mlečni zubi pojavljuju se u periodu između šestog meseca i godinu dana. To predstavlja veliku radost za roditelje ali ponekad donosi i velike probleme. Naime, kod jednog broja dece do 3 godine (oko 5%) veoma brzo se javlja izuzetno rgresivno oboljenje stručno označeno kao cirkular-ni karijes. Roditelji često i ne primete prve znake - pojavu belih, kredastih mrlja u vratu gornjih sekutića. Te mrlje su znaci progresivnog i uznapredovalog topljenja gledi zuba. Kako ovakva gleđ postaje porozna, u nju se talože pigmentne materije (braonkaste i crne) iz pljuvačke, hrane i bakterija a zatim dolazi dopucanja i pojave rupica (kaviteti). Razaranja se šire kružno oko vrata zuba, pa otuda i naziv "cirkularni karijes". Njegovim napredovanjem u dubinu zuba, razara se zubna kost (dentin). Tada zubi postaju izjedeni, crni, i znatno oslabljeni.

Pod dejstvom sila pucaju i umesto zuba ostaju crni korenovi, a sa ovakvim razaranjem dolazi do otvaranja zubne pulpe i njene infekcije. Kod mlečnih zuba ređe se javlja bol, ali se infekcija dalje širi na viličnu kost u kojoj se stvaraju hronični procesi - granulomi. Tada se najčešće uočava ispupčenje na zubnom mesu iznad zuba (fistule). To su otvori kanala preko kojih se iz procesa u kostima izbacuje gnoj. Kod dece je ovakva reakcija relativno česta jer je kost poraznija i lakše se probija. Ipak, sa padom imuniteta može doći do aktiviranja procesa i pojave velikih otoka praćenih bolom, temperaturom i drugim simptomima.    

Razlika između cirkularnog i mlečnog karijesa
Proces cirkularnog karijesa uvek počinje na gornjim sekutićima, vrlo brzo se širi na ostale zube u gornjoj vilici, a tek kasnije i na donju vilicu. To je i osnovna specifičnost u odnosu na klasični karijes koji najčešće počinje u jamicama i fisurama griznih površina mlečnih molara. Isto tako napredovanje cirkularnog karijesa može da bude izuzetno brzo i već u roku od nekoliko nedelja od pojave belih mrlja, dolazi do razaranja zuba.

Uzrok cirkulamog karijesa
Bakterije iz roda Streptoccocus mutans su osnovni izazivači razaranja gledi zuba. One se vezuju za površinu zuba i oko sebe stvaraju sluzave omotače - zubni plak. Bakterije u njemu prerađuju šećere neophodne za sopstvenu ishranu, a kao nus product se nagomilavaju organske kiseline koje deluju na površinu gleđi zuba i narušavaju ravnotežu u stvaranju mineralne rešetke. Kao posledica toga minerali se izvlače iz gledi (demineralizacija), ona slabi, gubi providnost (pojava belih mrlja) i na kraju puca.

Sindrom bočice
Do skora se smatralo da je jedini uzrok cirkularnog karijesa često i dugo držanje u ustima bebe bočice sa zašećerenom vodom, čajem, sokom ili mlekom. U engleskoj stručnoj literaturi cirkularni karijes se zbog toga označava kao "sindrom bočice". Nekada je u našim krajevima bio običaj da se dete uspavljuje sa cuclom umočenom u med. Isto tako pojava oboljenja je povezivana i sa zaslađivanjem veštačke hrane za bebe. Smatralo se da bolest počinje na gornjim zubima jer su donji zaštićeni od dcjstva šećera preko jezika koji ih prekriva. Zbog svega toga stroga preporuka je da se detetu radi uspavljivanja ne srne duže vreme ostavljati bočica sa tečnostima u kojima postoje šećeri. Dozvoljeno je da u bočici bude samo čista voda ili nezašećereni čaj. Značajna uloga pljuvačke Ipak, primećeno je da se cirkularni karijes razvija, i kod dece koja se ne dohranjuju, ali se uspavljuju boraveći često i duže vremc na dojci. Nova saznanja o značajnoj ulozi pljvačke u odbrani zuba od razvoja zubnog karijesa u potpunosti su rasvetlila sve enigme i uko razvoja cirkularnog karijesa. Pljuvačka je najvažniji faktor u zaštiti usne duplje i zuba. Ima čitav niz uloga od kojih su najvažnije:

•   mehaničko ispiranje ostataka hrane sa zuba i sluznice
•   razlaganja šećera pomoću enzima koje sadrži
•   prisustvo odbrambenih antitela (posebna grupa označe-kao IgA), kao i drugih odbrambenih mehanizama
•   neutralizacija kiselina
•   remineralizacija površine gledi i dr.

Hrana za bakterije
Svako duže nagomilavanje šećera, bilo da je iz bočice, veštačke hrane, pa i majčinog mleka predstavlja izvor hrane za bakterije na zubima, koje ga i obilato koriste. Ukoliko su roditelji, a posebno majka, nosioci velike koncentracije bakterije Streptoccocus mutans u svojim ustima u periodu nicanja zuba, infekcija u ustima deteta je mnogo jača, a time i šansa da se karijes pre razvije. Gornji sekutići su posebno osetljivi jer je u tom predelu pljuvačka slabije pokretna, a time i njena zaštitna uloga. Usne kod dece nisu u potpunosti zatvorene pa se predeo gornjih zuba brže suši. Beba duže spava, a u tom periodu se pljuvačka slabije luči. Bebe imaju upola manje odbrambenih antitela u pljuvački nego starija deca i odrasli.
 
Bolje sprečiti
Cirkularni karijes je posledica lose brige o decijim zubima i preteranog opterećivanja šećerima a ne samo bočice ili zašećerene cucle.

Kako da ga sprečimo?
Roditelji moraju redovno da peru zube po mogućstvu da eliminišu Streptoccocus mutans iz svojih usta. Takode, moraju redovno bebi da čiste zube pomoću gaze, i to najbolje ujutru, posle jela i pred spavanje. Ako se pojave bele mrlje neophodno je što hitnije otići stomatologu koji će preduzeti efikasne mere da se tako početno oštećena gleđ remineralizuje i da proces više ne napreduje. Naravno odmah se mora započeti sa brisanjem zuba pomoću gaze i to više puta dnevno. Ako se zakasni, i bele mrlje napreduju u defekt na gledi, takav zub se hitno mora restaurirati.
Danas postoje vrlo dobri materijali i bezbolne metode koje će ovakve zube lako i efikasno "popraviti". Ako stomatolog odlaže intervenciju ili tvrdi da se ništa ne može ili ne treba uraditi, treba potražiti drugog. Kod uznapredovalih oštećenja, gde nije moguće ispunima restaurirati zube, oni se mogu očuvati specijalnim fabričkim, metalnim ili polikarbonatnim krunicama.
Jako razoreni zubi, sa zaostalim korenovima, sa procesima u kosti i fistulama, moraju se izvaditi. Nestručno je mišljenje stomatologa koji insistira na njihovom dužem zadržavanju jer takvi zubi izvor infekcije i mogućnosti oštećenja celog organizma.
Ponekad se zakasni sa dolaskom kod stomatologa pa se vadi veliki broj zuba. U tom slučaju se izrađuju protezice za decu. One im pomažu da žvaću, da govore, a svakako imaju i estetski efekat koji je u današnje vreme izuzetno značajan i kod mališana.
Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
I deca imaju probleme sa desnima   
Svako krvarenje iz desni predstavlja upozorenje da nešto nije u redu sa oralnom higijenom. Potrebno je poboljsti tehniku pranja, promeniti četkicu ili redovnije koristiti zubni konac, jer će se na taj način sprečiti širenje hroničnih infekcija i razvoj parodontopatija.
Desni, ili kako se stručno nazivaju gingival, predstavljaju meka tkiva koja okružuju zube i prekrivaju vilične grebenove. Pored tog vidljivog dela. desnima se nazivaju i meka tkiva koja vezuju koren zuba za viličnu kost. To je veoma složeni mehanizam sastavljen od vezivnih vlakana, specijalnih makromolekula. krvnih sudova i nervnih vlakana. On obezbeduje fine mikrokretnje zuba i odupire se ogromnim silama koje se razvijaju tokom žvakanja.
Sve počinje sa zapaljenjima desni Oboljenja desni (parodontopatije) su, uz zubni kvar, najrasprostranjenija oboljenja čovečanstva i česti uzrok gubitka zuba u srednjim i starijim godinama. Počinju u pubertetu, ali se njihove posledice uočavaju posle 30 godine. Zapaljcnje se sa desni širi na potporni aparat zuba i uzrokuje njegov gibitak i gubitak vilične kosti. Zapaljenje desni se javlja od najranijeg uzrasta. Kako je gingiva a dobro prokrvljena, različiti uzroci mogu da dovedu do zapaljenskih promena. To su virusne infekcije, povrede i si, kada je zapaljenje desni prateća pojava opšteg oboljenja. Pored krvarenja iz desni i otoka, može da se javi bol, kao i različite ranice.

Pokazatelj higijene zuba
Često se zapaljenje desni javlja kao posledica loše higijene usta i zuba. Osnovni uzročnik su bakterije nagomilane u zubnom plaku. Te bakterije, pored stvaranja kiselina koje izazivaju karijes zuba, proizvode različite toksine, enzime i druge biološki aktivne sup-stance koje deluju na desni i izazivaju zapaljenje. Osnovni znak je krvarenje pri pranju zuba ili dodiru sa čačkalicom ili zubnim koncem. To je važno upozorenje da ne peremo pravilno zube i da postoji velika opasnost da se razvije zubni kvar. Od posebnog je značaja proveravati da li postoji krvarenje iz desni između zuba, jer se ti predeli ne mogu čistiti četkicom. Krvarenje je upozorenje U pubertetu kod dece dolazi do hormonalnih promena koje utiču na propustljivost krvnih sudova, pa su tada desni osetljivije na bakterijske produkte.
Usled toga može da se javi tzv. pubertetski gingivitis, čiji su isključivi uzročnik bakterije iz zubnog plaka. Sa poboljšanom higijenom, on se povlači. Važno je napomenuti da se zapaljenje desni razvija već posle nekoliko dana slabe higijene pojedinih zubnih površina. Da bi se ono u potpunosti uklonilo potrebno je i više nedelja. U slučaju da i pored preduzetih mera za poboljšanje higijene usta i zuba, desni i dalje krvare, neophodno je da se izvrši stomatološki pregled i utvrdi pravi uzrok ove pojave.
Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Povrede zuba  

Povrede zuba se najčešće dešavaju u igri, u sportskim aktivnostima, ali i za vreme tuče i različitih nezgoda.
Manja deca najčešće povređuju zube kad počnu da i prave prve korake pa padaju na različite delove nameštaja. Tome posebno pogoduje ako su prednji gornji zubi izbačeni jer u tom slučaju gornja usna ne može dobro da ih zaštiti. Ove povrede mogu da budu kombinovane sa rasekotinama i nagnječenjima usana i drugih mekih tkiva, tako da cela situacija može da izgleda veoma dramatično, sa velikim otocima i podlivima kao i krvarenjem. Ali, ma koliko to izgledalo zabrinjavajuće, mališani se uglavnom lako i brzo oporavljaju, pa roditelji ne treba zbog toga previše da brinu. Svakako, pre bilo kakve intervencije na zubima, neophodno je isključiti povrede glave, vilica i mozga (potres i si.)
Kod povreda zuba razlikujemo nagnječenja (kontuzije), pomeranje zuba iz čašice (luksacije), prelome i kombinovane povrede.

Nagnječenja:
Nastaju prilikom udara koji ne izaziva pomeranje zuba. Ipak, to može da bude ozbiljna povreda, jer udarac može da prekine dotok krvi i dovede do izumiranja zubne srži (pulpa, zubni nerv). Obično je nagnječen zub osetljiv, ponekad i blago rasklaćen nekoliko dana, ali se to brzo smiruje. Posle nekoliko meseci može da se primeti kako zub tamni, što je znak da je nastupila nekroza (gangrena zuba). I bez tamnjenja, zub može da postane osetljiv zbog zapaljenskog procesa na vrhu korena (granulom).
Najteža komplikacija se javlja kada okolno tkivo ne prepoznaje zub kao svoj i počinje da ga nagriza, što može da dovede do gubitka korena, a time i zuba. Zbog toga je važno da se posle svakog jakog udara povremeno kontroliše stanje zuba i da se posle mesec-dva uradi rendgenski snimak. Na taj način će se na vreme otkriti razvoj komplikacija, a vađenjem zubne pulpe i daljim lečenjem kanala korena, zub se može spasiti.

Pomeranje zuba:
Zub iz čašice može da se pomeri u različitim pravcima: prema usnama, prema jeziku, utisnuti u čašicu, ili delom izvući iz nje. U svakom slučaju, neophodno je da se roditelji što pre obrate stomatologu koji će proceniti način na koji će vratiti zub u normalni položaj. Najčešće je potrebno da se izvrši privremena imobilizacija i fiksiranje pomoću specijalnih žičica i smola (splint), koje se nose nekoliko nedelja dok se zub ne učvrsti. Zubi se dalje redovno kontrolišu kako bi se kod moguće pojave komplikacija (slične kao kod nagnječenja) na vreme i pravilno reagovalo. Ukoliko se zakasni sa dolaskom i zub se fiksira u pomerenom položaju, često je neophodno primenjivati ortodontske aparate (protezice), kako bi se zubi postepeno vraćali u prvobitni položaj. U ovakvim slučajevima komplikacije su mnogo češće. Kad je reč o značajnijem pome-ranju mlečnih zuba, posebno posle treće godine, oni se najčešće moraju vaditi.

Vraćanje zuba na mesto:
Posebno komplikovana povreda je kada je zub potpuno izbačen iz svoje čašice. U takvim slučajevima je veoma važno da se odmah pronađe i stavi u vlažnu maramicu, posudu sa fiziološkim rastvorom, ili mlekom na temperaturi tela.
Često se dešavaju u sportu i svakodnevnom životu, a gotovo se nikada ne mogu sprečiti. Svako ko se bavi sportom u kome ima kontakta među učesnicima trebalo bi da koristi štitnik za zube. Štitnici su preporučljivi i pri aktivnostima u kojima su mogući padovi. Hitan odlazak u stomatološku ordinaciju Dent Vaf može Vas poštedeti bolova i spasiti Vam izbijeni zub. U slučaju da vam je zub izbijen, isperite ga dobro mlazom vode, stavite ga u mleko ili vodu i hitno posetite zubara.

Ispravljane krivo postavljenih zuba   

Uslovi za formiranje nepravilnog zagrižaja stvaraju se u najranijem periodu života. Međutim postoje i patološki nasledni faktori, koji su inače dominantni u razvitku u ljudskom organizmu, pa i organa za žvakanje Za pravilno funkcionisanje zuba neophodan je njihov usklađeni položaj u zubnom nizu kao i pravilni odnosi između obe vilice. Na taj način se obezbeđuje najpovoljnije razlaganje sila oslobođenih pri žvakanju i podnošljivo opterećenje zuba i zglobova. U suprotnom dolazi do preopterećenja viličnog zgloba i pojedinih zuba i njihovog bržeg propadanja zbog razvoja parodontalnih oboljenja (parodontopatije, parodontoza). Nepravilni položaj zuba isto tako omogućava zadržavanje ostataka hrane i bakterija čime se podstiče stvaranje zubnog plaka i njegov uticaj na razvoj karijesa i parodontopatija. Tek na trećem mestu po značaju su estetski nedostatci, mada su oni gotovo isključivi razlog dolaska pacijenata kod lekara.

Ublažavanje naslednih faktora
Uslovi za formiranje nepravilnog zagrižaja stvaraju se u najranijem periodu života. Normalna funkcija ishrane, gutanja, disanja, a kasnije i govora, odgovarajući položaj glave u toku sna, osnovni su preduslovi za pravilan razvitak vilica i postavu zuba već u periodu neposredno posle rođenja. Međutim postoje i patološki nasledni faktori, koji su inače dominantni u razvitku svakog organa u ljudskom organizmu, pa i organa za žvakanje. Prema tome, u prvim godinama života je veoma značajno stvoriti u usnoj šupljini uslove za pravilno nicanje i postavu prvih mlečnih zuba. To pre svega znači obezbeđivanje usklađene i uravnotežene funkcije brojnih mišića koji učestvuju u aktu žvakanja i gutanja, govora i si. A to je najbolji način da se onemogući formiranje nepravilnog zubnog niza i zagrižaja i da se ublaže potencijalno nasledno uslovljene nepravilnosti u zubnom nizu. Mere za očuvanje zuba Sledeća značajna stavka u očuvanju pravilnog zubnog niza i zagrižaja je briga o zdravlju mlečnih zuba. Najveći broj ortodontskih nepravilnosti u našim uslovima javlja se kao posledica preranog gubitka ili ošećenja mlečnih zuba. Doslednim sprovođenjem danas pristupačnih i moćnih preventivnih mera moguće je očuvati zdravim mlečne zube, a u slučaju neophodnosti njihovog vađenja potrebno je uraditi odgovarajuće čuvare prostora.

Smena zuba otkriva nepravilnosti
U periodu smene zuba pojedine nepravilnosti u međuzubnom ili međuviličnom odnosu (ortodontske nepravilnosti), bilo da su nastale kao posledica neusklađene funkcije ili su nasledne, postaju vidljive. Ovo je istovremeno najpovoljniji period da se započne sa lečenjem ortodontskih nepravilnosti. Koštano tkivo vilice se tada nalazi u intenzivnom razvoju i potrebno je znatno manje truda da se zubi u toku nicanja usmeravaju u pravilnom smeru nego što bi trebalo da se oni koji su već nepravilno postavljeni pomeraju na mesto koje im je prirodom predodređeno u zubnom nizu. Započinjanjem terapije u ovom periodu često je moguće (ali ne uvek) izbeći vađenje zdravih stalnih zuba kako bi mogli svi zubi da se smeste u pravilan i funkcionalni niz.

Nikad nije kasno za protezu
Sa lečenjem ortodontskih nepravilnosti može se započeti u bilo kom uzrastu. Danas se ortodontski aparati izrađuju i osobama u poodmaklim godinama života radi ispravljanja njihovih zuba pre izrade proteza i mostova, jer se time obezbeđuje najbolje opterećenjem samim tim duži vek proteze. Naravno u svakom periodu neophodna je maksimalna saradnja stomatologa i pacijenta (posebno roditelja). Izrađene ortodontske aparate dete mora da nosi što je duže moguće u toku dana (optimalno je za vreme spavanja i dok god je u kući). Tokom nošenja ortodontskih aparata neophodno je pojačati higijenu zuba i ispiranje usta rastvorima fluorida (kod nas Fluorogal) zbog mogućnosti razvoja karijesa i zapaljenja desni.

Fiksne proteze
U današnje vreme komercijalizacije često se nameću rešenja koja su daleko skuplja, a nisu neophodna. Tako se poslednjih godina i kod nas sve više preporučuju isključivo fiksni ortodontski aparati. Oni su u svakom slučaju efikasni, prednost im je što dete mora da ih nosi jer se ne skidaju, ali je ovakav tretman često i pet puta skuplji od klasičnog sa mobilnim protezama. Postoji mali broj i to najčešće veoma teških nepravilnosti koje zahtevaju isključivo fiksne aparate. Najveći broj može da se resi sa mobilnim, i nije loše poštovati uobičajeno pravilo sa zapada da se pre odluke o načinu lečenja poslušaju tri saveta.
« Poslednja izmena: 03. Jan 2007, 17:30:13 od glviki »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Šta to zube "kvari" 

Sokovi, gazirana pića, sladoledi, voće - u letnjem periodu se konzumiraju u velikim količinama. Ova osveženja mogu biti veoma štetna za zube i usnu duplju Gazirana pića, koja se preko leta konzumiraju u velikim količinama, nemaju veliku hranljivu vrednost i mogu biti štetna i za zube, ali i sluznicu u celom digestivnom traktu. Ipak, mnogi roditelji leti prosto "nalivaju" decu sokovima, zaslađenim limunadama, a često se tu nađu i gazirani sokovi. Pošto su veoma bogati šećerima idealna su hrana za bakterije, izazivače zubnog kvara.

Kako se zubi kvare?
Mikroorganizmi, koji se nalaze u naslagama na površini zuba (zubni plak), prerađuju šećere koje unosimo napicima i tako stvaraju velike količine kiselina. Zbog toga gleđ vremenom postaje porozna, što dovodi do pucanja površine zuba i stvaranja rupica, tzv. kaviteta. Ukoliko šećeri ostaju duže na površini zuba, stvara se veća količina kiselina pa može doći do erozije gleđi i nastanka karijesa. To se može sprečiti ukoliko se ograniči unos gaziranih napitaka, voćnih sokova, na najviše 4-5 čaša dnevno. Takođe, redovna i pravilna higijena zuba i usta je dobra preventiva od stvaranja karijesa.
Pasta za zube treba da bude kvalitetna i da sadrži fluor. Fluor podstiče ugradnju kalcijuma i fosfora u kristale na površini gleđi i sprečava njeno topljenje pod dejstvom kiselina. Zato je neophodno da fluoridi (soli flu-ora) uvek budu prisutni na površini zuba.

Sladoled nepravedno optužen
Sladoled je omiljena dečja poslastica tokom ćele godine, ali se, naravno, mnogo više konzumira leti. Iako je sladak i hladan poslednja istraživanja pokazuju da ovaj slatkiš i nije toliko štetan koliko će optužuje. Naime, da bi se karijes razvijao neophodno je da se hrana bogata šećerima što duže zadržava na površini zuba. Ali, pljuvačka lako ispira sladoled, tako da on manje izaziva karijes nego običan hleb, ili lepljiva bombona. Naravno, to ne znači da treba da se unosi neprekidno, jer će u suprotnom imati isto nepovoljno dejstvo kao i sokovi.

U zdravom telu zdravi zubi
Naučite svoje dete da vodi računa o zdravlju zuba tako što ćete se zajedno pridržavati predloženih saveta. Ne zaboravite da ste vi svom detetu uzor, pa ako ne želite da ono pije koka kolu, nemojte je piti ni vi, bar ne pred njim! Snažan odbrambeni sistem organizma je osnova za zdrave zube, a glavni faktori se nalaze u pljuvački.
Svaki poremećaj, iscrpljenost, dehidriranost ili jaki fizički i psihički stres umanjuju odbrambene reakcijei olakšavaju infekciju sluznice i zuba.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Prvi zubići   
Pojava prvih mlečnih zuba predstavlja veliku radost u porodici, ali i novu obavezu za roditelje. Kada početi sa pranjem zubića, čime je najbolje održavati higijenu usta, kako odabrati najbolju pastu za zube, samo su neka od pitanja koja će vas mučiti kada se zabele zubići u ustima vašeg mališana Najčešće su donji sekutići prvi zubi koje će dobiti vaše dete. Zatim će se pojaviti gornji sekutići, pa onda ostali, mada redosled nije precizan. Prosečan period kada se pojavljuju prvi zubi je oko 9 meseci, mada su sve varijacije od 4. meseca do godinu dana prihvatljive i ne bi trebalo da izazivaju bilo kakvu zabrinutost. Nicanje kompletnog mlečnog zubnog niza trebalo bi da se završi do 30. meseca.

Šta su to neonatalni zubi?
Ukoliko se zubi pojave pre 4. meseca smatra se daje malo preuranjeno, ali opet ne predstavlja razlog za zabrinutost. U ovakvim slučajevima je potrebno da stomatolog pogleda dete, jer se nekada radi o mineralizovanim tvorevinama koje liče na zube. One se stručno nazivaju neonatalni zubi i mogu da se pojave i u prvim nedeljama po rođenju bebe. Njihovo prerano nicanje ili pojava može da predstavlja smetnju kod dojenja jer povređuju bradavicu, a ukoliko su vrlo labavi (jer nemaju korena), potrebno ih je ukloniti da ne bi eventualno došlo do ispadanja i udisanja.

Kad zubić kasni?
Ako zubi ne izađu posle 12 meseci, to se smatra zakasne-lom dentici-jom i potrebno je da se konsultuje dečji stomatolog koji će odrediti način daljeg praćenja deteta. U pitanju može da bude nedostatak zuba (anodoncija ili hipodoncija), ili postojanje smetnji na putu nicanja. U slučaju ranijeg ili zakasnelog nicanja prvih zuba treba očekivati isto i kod smene sa stalnim zubima.

Šta je zubni plak?
Osnovni uzročnik oboljenja zuba i desni je zubni (dentalni) plak. Radi se o nevidljivoj opni koja prekriva površinu gleđi. Prvo se stvara jedan proteinski film usled taloženja be-lančevina iz pljuvačke. On ima zaštitnu ulogu jer se preko njega obezbe-djuje razmena minerala izmedju usne duplje i površine zuba. Minerali, prvenstveno kalcijum i fosfati, se neprekidno talože i razlazu sa površine gleđi. Ovi procesi se nazivaju remineralizacija i demineralizacija i nalaze se u ravnoteži koja čuva celovitost površine gleđi.

Zašto se zubi kvare?
Odmah po nicanju, mlečni zubi mogu da se pokvare. Bakterije koje izazivaju karijes (kariogene bakterije) se prenose sa roditelja na dete. Pošto je majka najviše u kontaktu sa mališanom, najvažnije je da ona ima zdrave zube i da redovno održava njihovu. Vrste četkica za pranje zuba Prema čvrstini vlakana četkice se dele na čvrste (hard), srednje čvrste (medium), meke (soft) i ultra meke (ultra soft). Čvrste se više ne preporučuju ni za jedan uzrast. Tendencija je da se koriste soft i ultra soft četkice. Dečje četkice mogu da budu i srednje čvrstine. Osnovna odlika kvaliteta je dužina vremena u kome su vlakna neoštećena i ne počinju da ispadaju ili se razmiču. Veću sigurnost i kvalitet garantuju četkice poznatijih svetskih proizvođača, pogotovo ako imaju atest Američkog stomatološkog udruženja (ADA). Bez obzira na vrstu četkice maksimalni vek korišćenja je do tri meseca, posle čega one postaju neefikasne i mogu da oštećuju desni i zube.

Stalni zubi   
Prvi stalni zubi se pojavljuju oko šeste godine i to su ili donji sekutići, ili prvi stalni molari (kutnjaci). Zatim se pojavljuju gornji sekutići, i u 8. godini premolari. Drugi stalni molar i očnjaci su poslednji zubi koji niču oko 11. i 12. godine. Umnjaci se javljaju posle 16. godine i često nedostaju ili ostaju blokirani u vilicama što se naziva impakcija. Prisustvo mlečnih zuba je važno da bi se stvorio prostor za smeštanje stalnih. Rani gubitak mlečnih zuba može dovesti do sužavanja prostora i blokiranja nicanja drugog premolara ili gornjih očnjaka. Naravno ovakvi poremećaji u postavljanju zuba nisu razlog da se čuvaju oboleli korenovi ili mlečni zubi sa izumrlom zubnom pulpom (često se u narodu naziva zubni živac) jer je veća šteta po opšte zdravlje, a oštećeni zubi najčešće nisu u stanju da čuvaju prostor. U takvim slučajevima se izrađuju posebne protezice (čuvari prostora) kojima se uspešno čuva prostor i podstiče razvoj vilica. Postoje i drugi poremećaji u periodu smene mlečnih zuba. Sve što je sumnjivo zahteva intervenciju stomatologa. Najbolji način da se anomalije na vreme primete su redovni kontrolni pregledi. Oni bi trebalo da budu najmanje na šest meseci, a idealno - na osnovu prethodno određenog rizika deteta prema zubnom kvaru.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 15:35:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.119 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.