Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:25:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zašto sledimo loše vođe?  (Pročitano 2445 puta)
14. Apr 2011, 14:56:44
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Evo jedne zanimljive činjenice: Moamer Gadafi, Hosni Mubarak pa čak i Sadam Husein, nisu dospeli na listu najpodmićenijih svetskih lidera.



Kada je reč o korupciji, zloupotrerbi moći i zloj vladavinioni ne mogu „ni primirisati“ kambodžanskom Pol Potu, severnokorejskom Kimu Džong-Ilu (ili još gore njegovom ocu Kimu Il-Sungu). Da ne govorimo o Hitleru i Staljinu... Otkud tako mnogo loših i korumpiranih lidera?

Izgleda da takve stvari pre svega zavise od naše istorije evolucije. Kao socijalne životinje „programirani smo“ da vodimo i budemo vođeni.

Sva visoko društvena bića – majmuni, vukovi, pčele - idu za priznatim vođom i svi se uklapaju u takav sistem.

Studije koje proučavaju poslušnost ilustruju ovu tendenciju kao slepo slušanje naređenja od autoriteta, čak i kada se u njima krije nanošenje zla nevinoj žrtvi.

Teoretičar vođstva Džejn Lipman Blumen proučavala je, kako kaže, „toksične lidere“.

To su ljudi čije „destruktivno ponašanje i disfunkcionalne lične karakteristike stvaraju ozbiljan i dugoročan otrovan efekat... nad onima kojima vladaju“.

„Toksični lideri“ rade za svoje sebične ciljeve i obično ostavljaju sledbenike u mnogo gorem stanju od onog u kom su ih zatekli.

Ona veruje da ih mi pratimo gotovo instinktivno, zbog našeg usađenog poverenja u vođu i želje da nas neko zaštiti „odozgo“.

Isto tako bez preispitivanja poverujemo da su vođe nešto posebno - stavljamo ih na pijedestal i bivamo slepi za njihove promašaje.

Stvarni problem nastaje kada vođe počinju da veruju da su zaista posebni i što je još gore, iznad zakona.

Toksični lider pojavljuje se kao heroj ili spasitelj, ali vrlo brzo sklizi u korupciju. Isto se dogodilo sa nedavno skinutih sa vlasti lidera severnoafričkih država.

Jedina odbrana od njih je suprotstavljanje, ali je, međutim, to lakše reći nego uraditi. I na Balkanu, kao i na Bliskom Istoku i u Severnoj Africi videli smo slične prizore.

Tužno je što treba više od hiljadu ljudi za takvu herojsku akciju, da kažu „sad je dosta“ i rizikuju svoje i živote članova svoje porodice, kako bi se izborilo za normalno postojanje.

Trik je u tome da narod izabere vođe sa karakterom, koji ne će popustiti pred iskušenjima koja nosi „fotelja“.

Međutim, tu se aktivnost građana ne sme završiti (što nažalost mnogi zaboravljaju), jer se svako ponaosob neprekidno mora držati svoje pozicije kontrolora vlasti (na kraju krajeva, u demokatiji nam ta vlast i pripada), bude na oprezu, preispituje akcije lidera i njihove motive neprekidno.

Nipošto ne treba zaboraviti da nas otrov obično namami svojim slatkim ukusom, a onda ne možemo dugo da ga izbacimo iz organizma.

Izvor
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Nokia krntija
Pre bih rekao da su dotične vođe držale vlast ne zato što su ih slepo slediili, nego što niko nije imao muda da im se suprotstavi. A onaj ko ih je imao, ubrzo bi ih izgubio... doslovno.
« Poslednja izmena: 14. Apr 2011, 15:03:59 od bookee »
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Nokia 
Definiši sledimo loše vođe.Ako želiš da kažeš da je recimo Sadam Husein bio loš vođa moraš da se staviš u kožu onih kojima je vladao. To je bila siromašna zemlja tek oslobođena od britanske a prethodno turske okupacije. Nisu imali vodu, hranu, uslove za pristojan život. Pod vlašću Sadama Huseina dobili su kvalitet života, nisu izgubili ništa. Ista priča je sa Gadafijem.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
Nokia N97
Ljudi vole vođe jer im je potrebno da sistem ima ljudski lik, da znaju koga da slave, koga da pljunu. Verovatno im je apstrakcija nedokučiva veština.
"Toksični lideri" su samo ljudi koji su se služili prostim narodnim jezikom i govorili bez ustezanja gde su problemi u društvu i predlagali jednostavna rešenja, po njihovom mišljenju naravno.
Smešno je predstavljati diktatore kao ludake, koji hipnotišu narod. To su već medijske konstrukcije.
50 godina učimo kako je Hitler bio ludak. Kako da ne ... Smile Samo je smislio "lepu" priču za gladan narod i omogućio im da nađu svoj put.
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.151
mob
Samsung 111111
Citat
Izgleda da takve stvari pre svega zavise od naše istorije evolucije. Kao socijalne životinje „programirani smo“ da vodimo i budemo vođeni.

Kakav debil ovo moze da izjavi..
Sto je ne znam .. mater joj jebem da je pitam...A sto je to tako,sto smo tako programirani ?
Znaci malo izmesano njena izjava bi bila "Zato sto je evolucija takva kakva je .. mi smo takvi jer je cinjenica da smo takvi"  Smile a na pitanje "Sto ?" odgovor bi bio "Zato" .
Nije mi jasno sto se ljudi frljaju evolucijom ko nezdravi...

Citat
Sva visoko društvena bića – majmuni, vukovi, pčele - idu za priznatim vođom i svi se uklapaju u takav sistem.


Ma nemoj da pricas  Smile
Razlika izmedju Vukova i pcela je kao izmedju neba i zemlje..
Vukovi prave copor kako bi opstali a pcele su insekti koji nesvesno reaguju i pozitivno uticu na sebe i zivot oko sebe.One ne znaju da imaju kraljicu..Dok vukovi znaju ko je baja medju njima,i ko ce prvi da ih prekolje ako taj neko ne proba prvi ulov.

Citat
kako kaže, „toksične lidere“.

Ja kazem da si ti mentol.

Citat
Ona veruje da ih mi pratimo gotovo instinktivno, zbog našeg usađenog poverenja u vođu i želje da nas neko zaštiti „odozgo“.

Ma da kako da ne..Kad Tadic kaze,idemo u evropu..ja mu instiktivno verujem,verujem instiktivno u svaku njegovu debilnu izjavu..Kad krene da se izvinjava ubicama,i da laze - maze sve redom..Ja ga ponosno pratim.Jer imam usadjen nivo poverenja u njega i znam da me stiti.

Citat
Isto tako bez preispitivanja poverujemo da su vođe nešto posebno - stavljamo ih na pijedestal i bivamo slepi za njihove promašaje.

Tadic nesto pogresno uradio ?!?!?!?!?

Citat
Trik je u tome da narod izabere vođe sa karakterom, koji ne će popustiti pred iskušenjima koja nosi „fotelja“.

E moj naucniku  Smile Smile Smile Smile

To bi bilo isto kao da si izjavila da uzmem kozu i da je stavim pored kupusa..i da se molim da ona ne obrsti kupus  Smile

Citat
Nipošto ne treba zaboraviti da nas otrov obično namami svojim slatkim ukusom, a onda ne možemo dugo da ga izbacimo iz organizma.

Ovo si izgleda samo ti popila  Smile
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1369
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
Definiši sledimo loše vođe.Ako želiš da kažeš da je recimo Sadam Husein bio loš vođa moraš da se staviš u kožu onih kojima je vladao. To je bila siromašna zemlja tek oslobođena od britanske a prethodno turske okupacije. Nisu imali vodu, hranu, uslove za pristojan život. Pod vlašću Sadama Huseina dobili su kvalitet života, nisu izgubili ništa. Ista priča je sa Gadafijem.
Lol, jos samo da ubedis njihove narode u to.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 
Njihovi narodi ih nisu svrgnuli s vlasti, naprotiv većina naroda je smatra strane intervencije okupacijom i aktivno im se suprotstavlja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
Čim sam videla izvor teksta znala sam koliko je sati.

Možemo mi da pričamo o Slobi, ali ne i o drugima. Lako je tuđim kurcem gloginje mlatiti.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4025
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
ljudi vole vodje jer ne umeju i ne zele sami da preuzmu odgovornost za svoje postupke.
pogotovo kad se stvori osecaj ugrozenosti (najcesce lazan) kod ljudi. tada ljudi ne traze majku da ih neguje vec oca da ih stiti. zna se kojom recenicom je Sloba oprao masu i pobedio na izborima sa 80% podrske... Smile
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Potpis uklonjen zbog uvredljive sadrzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma

Црвене сијају звезде, само једној гаси се сјај...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42971
Zastava Краљево
OS
Windows 7
Browser
Chrome 10.0.648.204
Zato sto ideologija tog ,,loseg,, vodje te vuce, na neki nacin je malo prosta da bi je siroke narodne mase razumele i priklonile se njoj a na drugi je komplikovana i lepo smisljenja, ja garantujem da bi 85% ljudi sa foruma kada bi licno culi Hitlera prisli njemu, jednostavno tako deluje, mene je malo zasenio kada sam filmove gledao i slusao njegove govore na trenutke covek zaseni a tek onda se ti zapitas, znaci ,,loše,, vodje su uvek bili dobri govornici ne dobri perfektni i to je po meni jedan od bitnijih razloga zasto se njima priklanjamo, prvi utisak.
IP sačuvana
social share
Како ти се звао отац? -Хусеин. Његов отац? -Кемал. Чији је Кемал? -Шефкин. Даље? -Шефик Ибров, Ибро Рушидов, Рушид Екрем, Муслија, Адем и Алија! Даље? -Нема даље! -Нема даље, последњи је Алија! Ко је родио Алију? -Одкуд знам, опет неки Хусеин, Кемал! -Није. -Него ко? -Њега су родили Цвјета и Спасоје Југовић. А ако кренеш назад сретаћеш само оваква имена: Вељко, Милош, Душан, Видак, Војак...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:25:37
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.