Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zasto se "zivelimo"?  (Pročitano 5524 puta)
26. Okt 2004, 17:19:51
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
ZAŠTO SE "ŽIVELIMO"?
Svi mi se kucamo dok pijemo (osim ako smo pijanci), ali malo ko zna poreklo ovog običaja

Sigurno ste nebrojeno puta sproveli ritual kucanja čašama u raznoraznim svečanim prilikama, nikada se ne pitajući odakle on potiče i zašto su ga prihvatili ljudi na svim meridijanima. Da ne govorimo o onim opuštenijim varijantama, kada posle određene količine alkohola nazdravljate sa prijateljima pre svakog gutljaja. Ukoliko neko iz društva, recimo, pije sok, skloni ste da kažete: "Ne kucam se sa pićem, već sa čovekom!"

I baš u toj glorifikaciji ličnosti, odnosno iskazivanju poverenja u određenu osobu, treba tražiti korene nastanka ovog opšteprihvaćenog običaja.

Na evropskim dvorovima u srednjem veku politički, ali i oni drugi protivnici uklanjani su sipanjem otrova u čašu. Kada je posle izvesnog vremena ova "popularna" metoda postala javna tajna, postavilo se naizgled teško pitanje: Kako da domaćin pridobije poverenje svojih gostiju i čime da ih opusti kako bi oni popili na veselju i gozbi?!

Rešenje je pronađeno upravo u kucanju čašama. Gost i domaćin bi snažno sudarili svoje čaše tako da se određena količina tačnosti prelije iz jedne u drugu i tek potom bi popili piće. Time je domaćin pokazivao da nema zle namere i da poštuje svoga gosta.

Danas, kada je prestala bojazan od takvih podmuklih metoda ubijanja (izuzev ako ste se zamerili tašti ili devojčinoj familiji koja vas smatra lošom prilikom), kucanje čašama preraslo je u ritual, a u mnogim zemljama ga prati veselo uzvikivanje: "Ćin, ćin!" Međutim, ukoliko se nađete u Kini, savet je da to ne izgovarate, jer je na kineskom "ćin" pogrdan izraz za vođenje ljubavi! Bolje i prećutite, nego da dobijete udarac u stilu Brusa Lija.
(F. I. S.) za kurir.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 6
pa ne znam baš gde si to pročitao, ali imam onda još jednu informaciju za tebe:

Pošto živimo u zemlji Srbiji gde su se oduvek ubijali i kumovi i neprijatelji ali nikad (ili retko) otrovom u čaši (Mi na spavanje zakoljemo i svi mirni) kod nas kucanje potiče iz drugog običaja. Mnogi istoričari tvrde da je dobar deo ostatka sveta od nas preuzeo taj običaj i to verovatno jer smo mi pre počeli da se kucamo.

Naime po starom paganskom verovanju kod nas u tečnostima postoje neke zle sile (zli dusi). E sad ako si gledao starije filmove, ranije su žene veš prale na reci, a pre ulaska u reku prvo sledi ritual udaranja onim drvenim motkama po površini vode, jer su verovale da tako teraju đavola iz vode gde će se kupati i prati veš. Isto tako kod ispijanja pića kucanje znači (ili je značilo pa sada izgubilo značaj) isterivanje đavola (koga uglavnom prizovem poslednjim turama, ali to sad nije tema). Tome ide u prilog činjenica da se uvek prilikom prvog kucanje prekrstimo (ja sam to zadržao, mada to nije slučaj kod svih)....

Ko zna možda postoji još neko objašnjenje, ali u svakom slučaju poenta je ista: "požuri brate žedan sam ;-)))))
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prvi Burek brak
Krajnje beznadezan


Nikad bolje

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14582
Zastava High
mob
Samsung S4
Hehe,istina je ovo za kineze
IP sačuvana
social share


Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
za chin chin potvrdjeno od strane poverljivog izvora Wink



a ne mozemo mi ko sav normalan svet, moramo nesto da zakomplkujemo i to ti je Wink
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 575
da ali zasto onda moras da se gledas u oci sa osobom sa kojom se kucas, a kad se pravi masovno nazdravlje nemozes sve da pogledas u oci ni da potrujes sve sa prelivanjem pica Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
To da osobu gledas u oci kad se kucas je vise kao neko postovanje,tako je i dok pruzas ruku kad se pozdravljas,ruzno je gledati u pod ili nekog drugog kad pravis bilo kakav kontakt sa osobom koja ti prilazi ili prinosi casu da nazdravite....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 6
OS
Linux
Browser
Mozilla
To da osobu gledas u oci je da joj citas misli (namere).
A rukovanje je isto stari obicaj. Simpolizuje da desnom rukom (kojom se inace nosi i koristi oruzje) prilazis u miru i bez oruzja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.