Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zašto i kako muškarac "ubija" samopouzdanje svojoj lepšoj polovini  (Pročitano 16594 puta)
02. Apr 2014, 13:19:30
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Opera 12.16
mob
Apple iPhone SE 2020
Zašto i kako muškarac "ubija" samopouzdanje svojoj lepšoj polovini
Suzana Milošević | 01. april 2014. 17:06 | 
“Kad sam najlepše izgledala i osećala se srećno, on mi je nalazio najviše mana...” - kaže sagovornica "Života plus". Osećaj manje vrednosti kod muža ili dečka je srž problema, jer on ne želi pored sebe izabranicu koja je svesna svojih kvaliteta

 


 Bila sam u kasnim dvadesetim, potpuno srećna i puna samopouzdanja. Svi su mi govorili koliko sam lepa i zgodna, a ja sama sam volela svoj izgled u ogledalu. Vodila sam privatni posao od koga sam solidno živela i zarađivala. Bila sam zadovoljna, neisfrustrirana sve dok se nije pojavio on - kaže Milena J. iz Beograda, sagovornica "Života plus".

 U početku, dečko je bio divan prema njoj i njenim prijateljicama. Uvek je obasipao pažnjom, delio komlimente. A onda se sve promenilo... Posle nekoliko meseci veze počeli su da stižu komentari - "trebalo bi malo da smršaš, ne bi bilo loše da se ofarbaš u svetliju boju"... Na pitanje "kako izgledam", Milena bi dobijala odgovor: Okej, samo je trebalo da obučeš dužu haljinu, u toj ti se vidi celulit...

 - Čestim i sistematskim stavljanjem primedbi na moj izgled, polako je počeo da utiče na moje samopouzdanje. Pitala sam se jesam li dovoljno dobra za njega. Svi su mi pričali da dobro izgledam, ali ja sam verovala njemu. Htela sam njemu da budem lepa - objašnjava Milena.

 Omalovažavanje nečijeg intelekta i stalni negativni komentari na izgled, posebno ako dolaze od osobe koju volite, mogu da poljuljaju samopouzdanje. Ako se to ponavlja iz dana u dan, a osoba kojoj su namenjeni nema jaku ličnost, mogu da ostave duboke i trajne posledice. Čak i kada skupi dovoljno snage i izađe iz ovakvve veze, može proći još mnogo vremena dok ponovo ne zavoli sebe i uvidi svoje vrednosti.


 Nije mali broj pripadnica nežnijeg pola koje su se makar jednom našle u ovakvoj vezi. Muškarac im je konstantno ispravljao greške i korigovao ponašanje. Govorio da su predebele, ružne, da loše pričaju u društvu i kritikovao izgled. Ponižavanje i uništavanje vašeg samopoštovanja omogućava mu da se prema ženi loše odnosi kao da je to zaslužila. S jedne strane, on ponižava partnerku, a s druge veliča sebe. Uverava je da je on najbolja stvar koja joj se ikada desila, da ga želi mnogo žena, pa je prava srećnica jer ga je "ulovila"...

 Osećaj manje vrednosti je srž ovog problema. Muškarac sa kojim ste u vezi ima osećaj manje vrednosti i ne želi pored sebe ženu koja "puca" od samopouzdanja. Da bi se osećao boljim, pametnijim, vrednijim, da bi njegov ego bio jači, on svojoj lepšoj polovini mora da stavi do znanja da ni ona nije savršena. Potrebno im je da ženu, koja je pametna i samosvesna, "spuste" na svoj nivo, kako se ne bi osećali ugroženim.

 Nije retkost da sretnete čoveka sa ljubavnicom ili drugom ženom koja je manje lepa, zgodna i uspešna od njegove supruge ili bivše. Postoje i muškarci koji ovakvim komentarima žele da ubiju ženino samopouzdanje i tako manipulišu njome. Ona počinje da veruje da ga nije vredna, da treba da bude srećna što je još sa njom, tako stiču kontrolu nad ženom. Što je veza duža, sve je gore. Žena postaje jače vezana za njega, zavisnija, nesposobna da sama donosi odluke.

Citat
KOMENTARI KOJI NAJVIŠE POVREĐUJU
Ti si glupa - Svi smo u različitoj meri pametni, puni znanja i veština. Ako ne zadovoljavate očekivanja drugih, ne znači da ste glupi. Kada vas neko tako nazove, budite sigurni da to uglavnom rade da bi sakrili svoje nedostatke. Ti si ružna - Nikada ne zaboravite da je lepota u oku posmatrača! Pitajte deset ljudi da opišu ružu, dobićete isto toliko različitih opisa. Lepota svakako bledi vremenom, ali u oku onoga ko vas voli uvek ćete biti "devojčica". Ti si beskorisna - Niko od nas nije beskoristan, svako ima nešto što može da ponudi društvu. Rođeni smo sa talentima, samo treba da ih otkrijemo.

 Psihijatar Nevena Čalovska Hercog, koja se bavi krizama u porodičnim i partnerskim odnosima, smatra da će kritikovanje, ukoliko postane konstanta u komuniciranju, neminovno narušiti mogućnost napredovanja i obogaćivanja emotivnog odnosa.

 - Kritikovan partner se oseća "zarobljenim" i veruje da ne može ništa da uradi povodom toga. Češće su kritizeri muškarci, a to podržavaju i društveno-kulturološke norme, koje nas upućuju na to da je jači pol taj koji definiše šta je dobro, idealno, poželjno. Oni su nosioci moći u partnerskom odnosu, pa žena prihvatajući ovaj model, odustaje od svoje autonomije i daje partneru prostor za dominaciju. Tako ona postaje emocionalno i socijalno zavisna od njegove procene i kritike - kaže naša sagovornica.

 Ovakvom tipu disfunkcinalnog i simbiotičnog odnosa skloni su muškarci sa problemom samopoštovanja, nesigurni u sopstvenu vrednost kao partnera, navodi Nevena.

 - Tu spadaju i oni koji imaju teškoće da uspostave bliskost i uslovljavaju mogućnost zajedništva stalnim otpisivanjem i umanjivajem onoga što postoji. Ali, i oni sa ograničenom sposobnošću uživanja sa partnerom, uvereni da ih je teško voleti i prihvatiti.

 Psiholozi savetuju da bez obzira na to koliko neko pokušava da vam ospori kvalitete, uvek verujte svojim sposobnostima i vrednostima. Jedino osobe koje dobro poznaju svoje vrline i mane, imaju sposobnost da istinski zavole i prihvate drugog.



 - Ovakve veze mogu da se koriguju promenom pozicije u odnosu, osvešćivanjem ličnih i zajedničkih potreba, kao i načina međusobnog komuniciranja - ističe Čalovska.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Linux
Browser
Chrome 33.0.1750.166
ma kako da ne  Smile

ja bih volela da naletim na ovakve.. ljude.. da vidim iz prve ruke te komplekse i nesigurnosti.. i onda da ih psihicki upropastim.. za par dana  Smile

na srecu ili na zalost, sve je manje ovoga u praksi, jer zene sve manje trpe ovakve muskarce..
a muskarci .. svi znamo da je jebanje nekog besmislenog skota najcesci odgovor na zensko zvocanje i zamerke..  Smile

pa ko kako voli  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.9.2
Browser
Safari 537.74.9
mob
I-mate 30 Pro
 Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


42

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26656
Zastava Restoran na kraju vaseljene
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 28.0
mob
Nokia 6630, valjda
svi znamo da je jebanje nekog besmislenog skota najcesci odgovor na zensko zvocanje i zamerke..  Smile

pa ko kako voli  Smile

 Smile


munka ili je ostavila dechka ili od njega napravila papuchara jerbo se vraca u kondiciju od pre neku godinu...

svidza mi se...  Smile
IP sačuvana
social share
“The mind commands the body and it obeys. The mind orders itself and meets resistance.”
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows 7
Browser
Chrome 33.0.1750.154
Wtf.. koja bi cura ovo trpila?  Smile

Jednom mi se BAS nije svidjela kombinacija koju je cura obukla i morao sam dobro da sakrijem da me ne bi pojela Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows 7
Browser
Chrome 33.0.1750.154
Jadne, jadne zenice, svi ti muskarci koji im ubijaju samopouzdanje. Smile

Jbt, danas makar lako. Ubija ti samopouzdanje? Odi od istog i nadji nekog ko to nece da radi.  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.53
pa tako biva..kad nalete na nekog majmuna....sa nekim muzevnim nedostatkom ili pak koji preozbiljno
shvati ulogu sebe kao muskarca a potcjeni (inace daleko vecu ulogu zene) ulogu zene u suzivotu...

pa takvim sranjima nadomjesta te neke svoje felere ili falinke..
(koje naravno ne moze prosipati ne ulici jer ce oma dobit po picici)

i pored tih maloumnosti i uvreda...(i to uvreda bica s kojim zive i koje vole  Smile a zamisli sta govore onima koje ne vole  Smile)
imaju konstantbnu potrebu da budu u pravu....(iako ja to ne razumijem..zar je vazno ko je u pravu... Smile
i ko je stvorio nacin iili ideju za nesto ..zar nije vazno da to uspije... Smile )

i naravno vole da se usput poseru na zenino misljenje i idreju i smisao...bilo cega...
da i oni negdje malo izdominiraju.... i da dusevno svrse  Smile Smile

i da joj jos dokazu da je zena a samim tim i glupaca.. Smile

.iako je zena uglavnom sto posto u pravu..i sve gleda iz vise uglova...
(sto muskarci rijetko rade..msm pomenuti muskarci...)
a majmun uglavnom i nema pojma sta prica...   Smile

x puta sam ja rekao... nije zlato sve sto sija...
da bi zlato provjerio...moras da ga testtiras na nekoliko nacina...
a cesto moras  i da ga probusis... da utvrdis da unutra nije utopljen i neki drugi metal
radi podizanja tezine i podizanja vrednosti... Smile

a ponekad i govno bude zamotano u sjajnom i divnom celofanu... Smile

Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 28.0
Citat
Nije retkost da sretnete čoveka sa ljubavnicom ili drugom ženom koja je manje lepa, zgodna i uspešna od njegove supruge ili bivše.
Smile

Ружна љубавница, први пут чујем.
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.9.2
Browser
Chrome 33.0.1750.154
mob
Apple iPhone SE 2020
Vrlo cest slucaj... verovali ili ne..
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 28.0
Чему онда ризик за мање него што већ имаш. Раме за плакање и тако то?
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.114 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.