Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Jun 2024, 08:48:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zalutali u Noc vestica...  (Pročitano 5189 puta)
01. Nov 2013, 14:57:04
Poznata licnost


"It never rains, but it pours."

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2563
Zastava
Browser
Opera 12.16
mob
VIP Xiaomi Note 10 P
Juce je bila Noc vestica, svima poznat praznik koji katolici slave, da ne zalazim u to, jer i meni nije najjasnije zbog cega se to uopste slavi. Ono sto mene zabrinjava i zacudjuje sam primetio na svojoj fejs stranici.

Naime, nisam neki ljubitelj fejsa, otvorio sam ga cisto jer mi je lakse da budem u kontaktu sa familijom u inostranstvu. Deljenje slika, chat i slicno. Danas ukljucim fejs i primetim nesto sto me zacudilo. Veoma veliki broj ljudi, prijatelja, poznanika, rodbine cak postavilo je slike u raznoraznim kostimima na tematiku horora pre nego sto ce otici na proslavu Noci vestica. To su ljudi koji zive sirom Evrope.

Pre svega, ja sam Goranac. Musliman. Veliki deo tih ljudi su takodje Goranci. Znaci, gledam sliku nase devojke koja zivi u Nemackoj u nekom crnom kostimu sa vestackom krvi po ustima i pomislim sta je bre ovo? Zbog cega to radi? Takodje mnogi prijatelji Srbi koji tamo zive rade to isto, slika puno. Desetak ljudi je postavljalo svoje kostime sa raznoraznim horor efektima. A zasto sve to uopste raditi?

Nisam ja radikalan po pitanju vere, moje nacelo je zivi i pusti druge da zive. Sve vere, nacije, boje i kulture postujem. Ali smo svedoci da nasi ljudi polako zaboravljaju sta su, ko su pa prihvataju tudje obicaje i slave ih kao svoje. Da li je potrebno da pricam vise ista?? Zasto se onda ne kupaju u Gangu, odu u Meku na hodocasce ili naprave indijanski totem u spavacoj sobi?

Sta bi sa onom devizom: tudje necu, svoje ne dam? Da li je moguce da kad nasi ljudi odu u inostranstvo, toliko se trude da se uklope da odbacuju svoje i prihvataju tudje obicaje? Nevezano je za ovu temu ali deca njihova zaboravljaju nas jezik.

Noc vestica je interesantan obicaj, mada previse komercijalizovan i na silu socijalizovan. Poenta je da ima puno obicaja raznih kultura na svetu, koji su i puno lepsi od ovog pa to ne znaci da cemo da ih slavimo sve. Ne treba to da radimo. Gde god da smo, moramo sacuvati svoje ja, svoj jezik, kulturu i obicaje a njihove je dovoljno postovati. Da li je to tako tesko?
« Poslednja izmena: 01. Nov 2013, 15:00:24 od Aconja »
IP sačuvana
social share
Who is Kaiser Soze???

Merovingian: You see, there is only one constant, one universal, it is the only real truth: causality. Action, reaction. Cause, effect.
Morpheus: Everything begins with choice.
Merovingian: No. Wrong. Choice is an illusion, created between those with power and those without.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 7153
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 24.0
To se i na zapadu odradjuje kao zabava, a ne neki verski ritual. I pagani koji slave Sovin se verovatno pitaju: Šta se ovi izmotavaju sa ovakvim kostimima?

Priradan je to tok stvari...kulture se mešaju, pozajmljuju jedna od druge...danas niko ne pita što slavimo božić 25.decembra, zašto je deda mraz u crvenom kostimu i ko je taj sveti valentin.

Nije loše da se svi zapitamo kad je to naše postalo naše, čije je bilo pre i šta je bilo naše pre toga?
« Poslednja izmena: 01. Nov 2013, 15:19:30 od Predragoon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


"It never rains, but it pours."

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2563
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
mob
VIP Xiaomi Note 10 P
To se i na zapadu odradjuje kao zabava, a ne neki verski ritual. I pagani koji slave Sovin se verovatno pitaju: Šta se ovi izmotavaju sa ovakvim kostimima?

Priradan je to tok stvari...kulture se mešaju, pozajmljuju jedna od druge...danas niko ne pita što slavimo božić 25.decembra, zašto je deda mraz u crvenom kostimu i ko je taj sveti valentin.

Nije loše da se svi zapitamo kad je to naše postalo naše, čije je bilo pre i šta je bilo naše pre toga?

Slazem se sa tobom, ali to nije na nama da mozgamo. Neke stvari prihvatimo kakve jesu, pogotovo kad je religija u pitanju. Ali ako je neki obicaj takav kakav jeste decenijama i vekovima, zasto ga menjati, odbacivati i raditi nesto drugo? Sta ce nasi ljudi slaviti Noc vestica? Iz kog razloga?  Smile Smile

Kazes kulture se mesaju. Tacno je da dolazi do toga ali se kulture takodje gube ili se mesajuci stvaraju neki vestacki hibridi. Ja kad odem na selo, pa dodje puno ljudi leti iz Evrope, vrlo cesto cujes decu kako govore francuski, nemacki i sl... Ne znaju nas jezik i kulturu ali zato znaju da naprave kostim za Noc vestica...
IP sačuvana
social share
Who is Kaiser Soze???

Merovingian: You see, there is only one constant, one universal, it is the only real truth: causality. Action, reaction. Cause, effect.
Morpheus: Everything begins with choice.
Merovingian: No. Wrong. Choice is an illusion, created between those with power and those without.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
Browser
Nokia 070
mob
Samsung 
Teško je da se odupre uticaju sredine. Mnogi koji odu vremenom budu asimilovani, prihvate tuđe običaje i kulturu. Ljudi se kreću, upoznaju, zbližavaju, sprijateljuju, zaljubljuju, što vremenom dovodi do usvajanja tuđih običaja. Druga, treća generacija onih koji su otišli obično gube svoj identitet.
Jedino zajednice kakve postoje po Francuskoj gde u pojedinim delovima gradova žive skoro isključivo muslimani, mogu u donekle sačuvati svoj verski identitet. Sa nacionalnim je to malo teže.

Ne treba zaboraviti još jednu stvar. Usled procesa globalizacije tuđi običaji se polako probijaju i kod nas. Noć veštica je obeležena na mnogim mestima širom Srbije.
To je proces koji koji je uveliko počeo i koji će teško biti zaustavljen. Stari identiteti su na početku jednog sporog procesa odumiranja. Tradicionalni elementi u većini društva se oštro suprotstavljaju tome, ali mogu samo uspore. Stvaranje jednog novog globalnog identiteta je neminovno pre ili kasnije.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


"It never rains, but it pours."

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2563
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
mob
VIP Xiaomi Note 10 P
Kako ja to vidim to je veliki problem. Neki tvrde da nas te razlike zavade, ali vise volim da mislim da treba da budemo svi razliciti kako bi se vise postovali. Verovatno sam tradicionalno orijentisan pa mi to donekle smeta kad vidim sta se sve desava i radi. Ja isto zelim da idem van i otici cu, al ce moja deca govoriti kuci srpski i znati nasu kulturu. Ne mozemo nikoga spreciti da radi sta mu je volja, ali nas nista ne kosta da decu usmeravamo na pravi put i sprecimo ili makar umanjimo mogucnost da u buducnosti globalizacija obavi svoje. Nemoguce je da smo nemocni.
IP sačuvana
social share
Who is Kaiser Soze???

Merovingian: You see, there is only one constant, one universal, it is the only real truth: causality. Action, reaction. Cause, effect.
Morpheus: Everything begins with choice.
Merovingian: No. Wrong. Choice is an illusion, created between those with power and those without.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol
Poruke 12623
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 30.0.1599.101
Као што је предрагон рекао то више нема верску конотацију већ онако из зезања...повод да људи организују некакав маскенбал и направе журку...упоредио бих то са 1. мајем, роштиљањем итд...и он је новијег датума и постао је популаран тек после Другог светског рата...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17305
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.21
Sta ce nasi ljudi slaviti Noc vestica? Iz kog razloga?  Smile Smile

Sto da ne? Zajebancija, nista vise.

Citat
Gde god da smo, moramo sacuvati svoje ja, svoj jezik, kulturu i obicaje a njihove je dovoljno postovati. Da li je to tako tesko?

Ovde, a i par drugih stvari, nastaje problem. Jer je to tvoje misljenje - ne i drugih ljudi. Ako nekoga zabole za nas jezik, zabole za kulturu, i obicaje, to je njihova stvar. Sve u svemu,

Citat
zivi i pusti druge da zive.

Svi smo mi ljudi. Da l' poreklom sloveni, italijani, ili neki tamo iz tri lepe, sve ti to dodje na isto. Za (lupam) 20-ak hiljada godina necemo postajati, mozda manje, mozda vise, tako da su ovakve (i slicne gluposti), po mom misljenju, nebitne.

Meni recimo se Engleski vise svidja od Srpskog, i kad bih morao da biram izmedju ta dva jezika, izbor je jednostavan. Kad se jos dodaju svi ovi nacionalisti iz Srbije koje srecem na dosta mesta, znaju da lupe '\m/ Srbija!!!!' a ponasaju se kao pravi seljaci i idioti, kad vidim kako se dosta ljudi iz Srbije uopste ponasa ne vezano za nacionalizam, veru, i druge stvari, samo mi se vise to gadi, i zelja da imam ikakve veze sa ljudima odavde se gubi.

Naravno, nisu samo takvi ljudi ovde, ima ih svuda, pa tu i nastaje problem..

Elem, long story short:

Citat
moramo sacuvati svoje ja, svoj jezik, kulturu i obicaje

^ Po mom misljenju, ne. Moze, ali ne mora, zavisi od osobe do osobe, nekome je vazno, nekome ne. Isto kao i sa religijom, i hiljadu drugih stvari.
« Poslednja izmena: 01. Nov 2013, 20:23:13 od pleybeck »
IP sačuvana
social share

Calmly.. walk down the road.. and into your death..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 999
OS
Windows
Browser
Mozilla 11.0
Многим људима је тешко да се одупру утицају ђавола. Класика...

Уместо да раде нешто корисно, неки славе штетне појаве. Зашто? Зато што заборављају шта је корисно. А зашто заборављају? Зато што не желе да поштују Божије заповести, зато што бирају слабост уместо јачине, зато што чекају да други раде њихов посао...
IP sačuvana
social share
Сети се одакле си пао и почни да чиниш своја прва дела!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17305
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.21
Многим људима је тешко да се одупру утицају ђавола. Класика...

A ja bas cuo da je dobar lik Smile

Citat
Зато што не желе да поштују Божије заповести

A sta ako ne veruju u Boga, i misle da je laz? Sta ako su u pravu? Sta bi onda bilo sa svakim onim putom kad si ti, ili bilo ko drugi otisli u crkvu, slavili svece, itd? Je l' bi to bilo korisno? Ili recimo, sta ako je 'Bog' nesto sto je stvorilo univerzum, a religiju i sve sto dolazi sa njom stvorili ljudi - i ispadne da jedno nema veze sa drugim?

Sve se to svodi na ono sto svaka osoba veruje, tvrditi jedno ili drugo je besmisleno, i ponasati se da samo zato sto ti verujes u to, to je istina, je po mom misljenju, apsurdno.

Edit: Nisam napisao samo tebi, nego uopsteno. Sve vise vidjam takvo ponasanje, i ovde na forumu i uopsteno, i meni je to smesno na granici jadnog.
« Poslednja izmena: 01. Nov 2013, 20:50:42 od pleybeck »
IP sačuvana
social share

Calmly.. walk down the road.. and into your death..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


"It never rains, but it pours."

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2563
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
mob
VIP Xiaomi Note 10 P
Sto da ne? Zajebancija, nista vise.

Tako se neki iz zajebancije i drogirali pa zavrsavaju u jarcima. To je jadno opravdanje.


Citat
Svi smo mi ljudi. Da l' poreklom sloveni, italijani, ili neki tamo iz tri lepe, sve ti to dodje na isto.

To jeste tacno. Slazem se da smo svi jednaki. Ali to ne mora znaciti da svi isto razmisljamo, iste obicaje imamo i postujemo iste stvari. Ti postujes druge i njihovu kulturu, a zbog cega pogaziti svoje? Neka i oni postuju tebe. Ko ce tebe postovati ako ti sam sebe ne postujes? (ne govorim bas tebi vec generalizujem)  Smile

Citat
Kad se jos dodaju svi ovi nacionalisti iz Srbije koje srecem na dosta mesta, znaju da lupe '\m/ Srbija!!!!' a ponasaju se kao pravi seljaci i idioti, kad vidim kako se dosta ljudi iz Srbije uopste ponasa ne vezano za nacionalizam, veru, i druge stvari, samo mi se vise to gadi, i zelja da imam ikakve veze sa ljudima odavde se gubi.

To je vec druga stvar. Takvih se svi stidimo i bezimo od njih a to je skroz druga tema. Necemo zbog Hitlera mrziti sve Nemce.

Многим људима је тешко да се одупру утицају ђавола. Класика...

Koliko god ovo ortodoksno zvucalo, ima necega u tome. Ipak to jeste paganski neki obicaj.

Pley, ti vidim dosta liberalno razmisljas. Ti bi trebalo da zivis na zapadu negde, UK ili USA... hahahaha
IP sačuvana
social share
Who is Kaiser Soze???

Merovingian: You see, there is only one constant, one universal, it is the only real truth: causality. Action, reaction. Cause, effect.
Morpheus: Everything begins with choice.
Merovingian: No. Wrong. Choice is an illusion, created between those with power and those without.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Jun 2024, 08:48:46
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.