Holandske vlasti najavile su da će vratiti 202 slike, čija se vrednost procenjuje na preko million evra, porodici jevrejskog kolekcionara i trgovca umetničkim delima u čijem su se vlasništvu nalazile pre Drugog svetskog rata.
Kolekcija Jacquesa Goudstikkera zaplenjena je nakon što su nemačke trupe okupirale Holandiju.
Goudstikker, koji je pre Drugog svetskog rata važio za jednog od najuglednijih trgovaca umetničkim delima u Evropi, poginuo je 1940. bežeći od nacista. U inventaru slika u njegovom vlasništvu, nalazilo se preko hiljadu dela, između ostalog i radovi Van Gogha, Rubensa, Velazqueza, Titiana i Tintoreta.
Oko 800 dela iz njegove zbirke kupili su jula 1940. Herman Goering i njegov posrednik, nemački biznismen Alois Miedl.
Najveći deo ovih slika nije pronađen, a veruje se da su završile u brojnim privatnim kolekcijama širom sveta.
Posle Drugog svetskog rata saveznici su predali deo Goudstikkerove kolekcije holandskoj vladi.
U ovoj kolekciji se, između ostalog, nalaze i dela Van Ruysdaela, Van Goyena, Steena i Van Dycka.
Nakon višegodišnje rasprave, zvanična komisija za restituciju preporučila je da se 202 slike vrate Goudstikkerovoj snasi Marei von Saher.
Ona je podnela zahtev holandskoj vladi u vezi sa ovim radovima još 1998. godine.
Još 40 umetničkih dela ostaće u Holandiji, jer vlasništvo nad njima nije dokazano, a za još 21 se tvrdi da su poklonjena državi na osnovu dogovora Goudstikkerove udovice sa holandskim vlastima 1952.
Neki od ovih radova su izloženi u Rijksmuseum u Amsterdamu.
Holandski pomoćnik ministra izjavio je da se neće isplatiti kompenzacija muzejima u kojima se ove slike trenutno nalaze.
Državni sekretar za kulturu Medy van der Laan, priznala je da “je to veliki gubitak za muzeje”.
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.