Iako je naslov malo problematican , znate o cemu se radi... klasicna i savremena muzika..
Bilo bi lepo kada bi uz muzicke klipove postavili i neki komentar ili podatak o autoru ili muzickom delu...
Da pocnemo... posto je ponoc upravo prosla, nesto za laku noc...
Erik Sati (1866-1925) - francuski pijanista i kompozitor. Sebe je nazivao "fonometricarem" i "gimnopedistom", po cemu je i njegovo najpoznatije delo - Gymnopedies - dobilo ime... Smatra se pretecom minimalizma i teatra apsurda.
« Poslednja izmena: 13. Mar 2011, 00:46:01 od Anea »
Preludijum za popodne jednog fauna delo nastalo 1892., delo napisao Klod Debisi francuz, pripadao impresionizmu i bio najznacajniji kompozitor tog pravca, ima tu jos dosta stvari da se kaze ali ne bi da smaram nije tema za to.
Како ти се звао отац? -Хусеин. Његов отац? -Кемал. Чији је Кемал? -Шефкин. Даље? -Шефик Ибров, Ибро Рушидов, Рушид Екрем, Муслија, Адем и Алија! Даље? -Нема даље! -Нема даље, последњи је Алија! Ко је родио Алију? -Одкуд знам, опет неки Хусеин, Кемал! -Није. -Него ко? -Њега су родили Цвјета и Спасоје Југовић. А ако кренеш назад сретаћеш само оваква имена: Вељко, Милош, Душан, Видак, Војак...
Moris Ravel (7. март 1875 - 28. децембар 1937) je bio francuski kompozitor i pijanista. Francuz samo zbog sredine u kojoj je rastao, otac Svajcarac a majka Spanjolka, tacnije Baskijka, zbog koje se i poznaje uticaj na njegovu muziku, u ovom slucaju Bolero.
Bolero, premirejrno izveden 1928, je Ravelovo najpoznatije muzicko delo. Delo je napravljeno da glavnu ulogu ima ritam naspram melodije zbog kojeg se stvara dinamicki kresendo tokom celog dela:
« Poslednja izmena: 13. Mar 2011, 09:04:12 od Shone83 »
Johan Sebastijan Bah (21. mart 1685. Ajzenah — 28. jul 1750. Lajpcig) bio je nemački kompozitor, orguljaš i čembalista iz doba baroka, široko priznat kao jedan od najvećih kompozitora i stubova univerzalne kulture. Njegova dela su zapažena zbog intelektualne dubine, tehničkog savršenstva i umetničke lepote.
Potiče iz jedne od najznamenitijih muzičkih porodica, koja je proizvela preko 35 značajnih kompozitora i mnoge muzičare izvođače. Za života je bio poznat kao orguljaš i čembalista], dok je njegovo kompozitorsko stvaralaštvo bilo smatrano običnim poslom profesionalnog muzičara 15—17. veka koji je stvarao muziku za prigode na dvoru, u crkvi ili u gradu. Sa 17 godina svirao je orgulje, klavir, violinu, violu, pevao u horu i bio pomoćnik kantora. Kasnije je radio kao orguljaš, dvorski i crkveni muzičar, dirigent i učitelj.
Bah - Tokata i Fuga u D molu na orguljama
i u izvođenju Vanese Mej
« Poslednja izmena: 15. Mar 2011, 21:23:32 od LaserXP »
Антонио Лучо Вивалди је био венецијански свештеник и композитор из периода барока, као и познати виолиниста.На концерту у Паризу 1728. године „Четири годишња доба“ чуо је и Луј XV. Очаран, позвао је Вивалдија да свира на његовом венчању, као и онда када су му се родиле две кћери-близнакиње. Тих година, Вивалди је своја дела изводио пред најутицајнијим владарима Европе. Тада Вивалди одлучује да више не штампа своја дела јер му ауторска права нису била заштићена, што је финансијски дало добар ефекат, али су тиме многа његова дела изгубљена, а интересовање за његове концерте почиње полако да бледи.
Јохан Пахелбел (нем. Johann Pachelbel, крштен 1. септембра, 1653. у Нирнбергу — сахрањен 9. марта, 1706) био је немачки барокни композитор, оргуљаш и професор музике. Сматра се највећим оргуљашем јужне немачке школе. Компоновао је духовну и световну музику и допринео развоју прелида и фуга.
Његово дело је било изузетно популарно међу савременицима. Имао је много ученика тако да је постао узор композитора јужне и централне Немачке. Данас је од његових многобројних дела најпознатији канон у Д дуру.
На његов музички развој утицали су јужнонемачки (Фробергер, Керл) и италијански (Фрескобалди) композитори. Пахелбел је имао склоност ка једноставнијим контрапунктовима, јасне мелодије и хармоније. По томе се његова музика разликује од виртуозне музике савременика Дитриха Букстехудеа, мада међу њима има и сличности (експерименти у саставу камерног оркестра и вокалним делима).