Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Za guranje nosa u zdravstveni karton - 50.000 dinara  (Pročitano 1183 puta)
09. Feb 2010, 09:24:27
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Vlada kriva što su zdravstveni kartoni dostupni svakome
Sestre tračare ostaju bez plate
Utorak - 09.02.2010

Za guranje nosa u zdravstvene kartone pacijenata i prebrojavanje njihovih abortusa, mentalnih i polnih bolesti, radoznali zdravstveni radnici mogli bi da plate kazne i do 50.000 dinara, dok bi domovi zdravlja zbog ovakvih incidenata mogli da budu lakši čak i za milion dinara.

Naravno, ako ih pacijent otkrije i tuži nadležnom sudu.
Pa ipak, medicinske sestre iz Doma zdravlja Zvezdara, koje su čeprkale po najintimnijim podacima jedne pacijentkinje u elektronskom zdravstvenom kartonu, „samo“ su iskoristile propust prethodne vlade koja građanima još od 2008. godine duguje uredbu o zaštiti osetljivih ličnih podataka.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić kaže da će ukoliko mu se oštećena pacijentkinja obrati lično, reagovati, ali i da ovaj slučaj ne bi trebalo da se završi na podnošenju krivične ili prekršajne prijave, već da je cilj uspostavljane sistema normalne i uređene države.

- To je strašan skandal! Baze sa tako osetljivim informacijama morale bi da budu posebno zaštićene i morao bi da postoji neizbrisiv trag ko je, kada i kako pristupio informacijama. Tako bi mogla da se utvrdi i krivična odgovornost onoga ko je načinio zloupotrebu - ocenjuje Šabić. On dodaje da su, pored kadrovskog problema koje ima kao poverenik, ovakvi propusti posledica i nepostojanje adekvatnih podzakonskih propisa.
- Problem je to što mi i nemamo uredbu koja reguliše oblast posebno osetljivih podataka. Vlada je imala obavezu da u okviru podzakonskih propisa koje je zakon predvideo donese uredbu koja se odnosi baš na naročito osetljive podatke, u kakve spadaju oni o zdravstvenom stanju pacijenata. Međutim, to do danas nije urađeno - zaključuje poverenik.

 
Ministar na turneji

Komentar na ovaj stravičan slučaj ugrožavanja privatnosti pacijenta od strane državne ustanove potražili smo i u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava na čijem čelu je Svetozar Čiplić. Iako smo izdeklamovali celu situaciju u kojoj su medicinske sestre sa kolektivom prebrojavale abortuse pacijentkinje i narušile Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, osoba zadužena za odnose s javnošću nam je kratko rekla:
- Ne znam kako mi tu možemo da vam pomognemo?! Verovatno znate da je ministar trenutno na turneji po nacionalnim savetima, javite se u sredu - rekla je službenica.

 
Šta kaže zakon

Podaci koji se odnose na nacionalnu pripadnost, rasu, pol, jezik, veroispovest, pripadnost političkoj stranci, sindikalno članstvo, zdravstveno stanje, primanje socijalne pomoći, žrtvu nasilja, osudu za krivično delo i seksualni život mogu se obrađivati na osnovu slobodno datog pristanka lica, osim kada zakonom nije dozvoljena obrada ni uz pristanak.
(Zakon o zaštiti podataka ličnosti Član 16.)

B. M. - B. R.

Izvor: Alo
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Ja sam sigurna da vise od 50% podataka iz zdravstvenih kartona ne moze da desifruje ni sam lekar koji ih je uneo, a kamoli bolnicko osoblje i neko treci .. moj karton je skupina hijeroglifa  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11186
Zastava t
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.0.249.78
mob
Alcatel 258
Министре ?!?! шта је са грипом, шта је са вакцинама, шта је са парама?
Покажи смртовнице људи који су умрли... где ко шта ??!!?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.