Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 11:53:11
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 398
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vojska Srbije: Stižu domaći sistemi  (Pročitano 623563 puta)
21. Nov 2013, 09:38:30
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Sony xperia
Vojska Srbije: Stižu domaći sistemi

Završen razvoj 13 domaćih sredstava koja će uskoro pojačati Vojsku Srbije. Pečat vojnih stručnjaka uskoro dobija i bespilotna letilica „vrabac“



TERENSKI automobili i kamioni, modernizovani radar za protivvazdušnu odbranu, sistem veze za „pincgauere“, oprema za strelišta sa radio-upravljanjem - samo su deo naoružanja i opreme koji su u završnoj fazi ispitivanja u Tehničkom opitnom centru (TOC). Ova sredstva trebalo bi da se već sledeće godine nađu u naoružanju Vojske Srbije.

Na spisku opreme koja čeka završni pečat vojnih stručnjaka je bespilotna letilica „vrabac“, raketa od 90 milimetara sa fugasnom bojevom glavom, elektronski tempirani upaljači i mitraljez od 12,7 milimetara za tenk M84. TOC je završio ispitivanja šest sredstava, a sva ostala su na korak do diplome. Ovo naoružanje pridružiće se informaciono-navigacionom sistemu za Rečnu flotilu, koji je premijerno ugrađen u komandni most broda „Kozara“.

Gotovo sve nabrojano oružje i oprema rođeni su u laboratorijama Vojnotehničkog instituta u Žarkovu. Ova vojna ustanova trenutno radi na pedesetak razvojnih i istraživačkih projekata, od kojih će do kraja godine za završna ispitivanja biti predato još osam sredstava.

- Reč je o sistemu za zvukometrijsko izviđanje „Himera“ - objašnjava Zoran Anastasijević, pomoćnik direktora VTI za istraživanje i razvoj. - Očekujemo da od većih sredstava TOC-u uskoro budu predati modularni raketni sistem „Morava“, širokopojasni radiogoniometar „Hera“, municija od 122 milimetra povećanog dometa...

Dobra vest za Vojsku Srbije, ali i za državnog trgovca naoružanjem preduzeće „Jugoimport SDPR“, jeste da je posle gotovo dve decenija rada konačno završena kompletna prototipska serija protivoklopnog sistema „Bumbar“.



Ovo oružje ovih dana polaže poslednji ispit u laboratoriji, posle čega ide na maturu - ispaljivanje raketa.


Oružje poput sistema „Bumbar“ izrađuju vojne industrije svega nekoliko država - Rusije, SAD, Francuske, Švedske i Izraela. Municiju za ovaj sistem proizvodiće valjevski „Krušik“.

Rakete za domaći „protivoklopnik“ biće prvi proizvod obnovljenog raketnog programa ove fabrike.

Sistem „Bumbar“ namenjen je uništavanju tenkova i oklopnih vozila, mada zna da „ugrize“ i bunkere i utvrđene objekte na daljini od 60 do 600 metara.

Lako se prenosi, a raketa može da se ispaljuje sa ramena, klečeći ili stojeći, i ima veliku razornu moć. „Bumbar“ može da dejstvuje čak i iz zatvorenog prostora, što ovo oružje „preporučuje“ za dejstva u urbanim sredinama.



JEFTINO ORUŽJE

Oružje i oprema koji nastaju u Vojnotehničkom institutu izuzetno su interesantni kupcima iz sveta. Naša oruđa važe kao pouzdana i kvalitetna, a istovremeno i nekoliko puta jeftinija od sličnih proizvođača. Izvoz oružja smatra se šansom za preporod srpske industrije, koja i dalje sanja cifru od dve milijarde dolara, koliko je od prodaje oružja i municije godišnje zarađivala Titova Jugoslavija.
HAUBICA “SORA“

U Vojnotehničkom institutu očekuju da sledeća godina bude u znaku samohodne haubice „sora“, modernizaciji jednog od dva raketna sistema PVO, pod nazivom „Kub“, kao i sistema bespilotne letilice „pegaz“ dometa većeg od 50 kilometara. U poslednjih pet godina u naoružanje Vojske Srbije ušlo je 26 vrsta novog naoružanja i vojne opreme. Najčuveniji je avion „lasta“, samohodni lanser raketa od 262 milimetra, rakete „plamen“, FAP-ov terenac, simulatori...

Preuzeto sa ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Ajde, lepo, neka krene to. Ako nesto zanmo da napravimo, onda i treba da ga pravimo, pogotovo ako mozemo da konkurisemo na trzistu sa jeftinijom cenom; a i za nas je jeftinije nego da drugima punimo kesu i stvaramo samo jos jednu zavisnost vise. Ko zna da napravi svoje relativno dobro oruzje (a nismo mi u tome uopste losi) bar ne mora da kupuje tudje i ovisi od tih koji mu ga prodaju. Uvek bolje sam svoj gazda u svemu sto je moguce i gde rezona ima. Druga je prica sa onim sto sami ne znamo, ili pak lose pravimo, kao automobili na pr, koje nikad sami nismo dobro skontali i postigli kvalitet, dok recimo kamion mozemo, jos i nekako... (secam se FAP-a, masina bre!)

U svemu ovome, poenta je da ne treba da stanu i zadovolje se postignutim, vec da grizu dalje, modernije...
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3953
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0

Bumbar ima dobre izgleda da se plasira na strana trzista.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Sve se ovo priča već 6 godina unazad.

Primera radi, po meni fenomenalnu raketu ALAS su predstavili još 2007.,pa još uvek nisu napravili ni 10 komada. Jer firma tvorac,EdePro,ne može to sama,a lopuže iz Yugoimporta su verovatno tražile preveliki procenat.

A i taj Bumbar...dok su se smilovali da ga završe i plasiraju,prošlo je 10 godina.

Fora s ovim sadašnjim stanjem i industrijom je da,iako nije kao što je bilo, tu opet ima svašta nešto za svakog,što je po meni super. Plus,sve je mnogo jeftinije od konkurenata.  Ali njima treba proboj na tržište i reputacija. A za to je potrebno da se napokon smisle i organizuju,uspostave proizvodnju,ali i da zadrže kvalitet. Primera radi,čuo sam da neki FAPovi koji su isporučeni pre par godina vojsci su bili živi očaj.To ne sme da se ponavlja ako žele na svetsko tržište.

Ja mislim da kad bi hteli i malo se potrudili da bi mogli da budu još bolji i prisutniji na tržištu za potrebe pešadije,koje je danas prilično veliko i bitno. Još kad bi se desilo čudo i Mile i Yugoimport prestali da seru jedni po drugima i udružili snage... to bi bilo fantastično. Imali bi u ponudi maltene sve za pešadiju, od taktičke opreme i uniformi, preko navigacionih sistema i oruđa,pa sve do vozila i oružja. Ali,srpski inat je (kod nekih) jači čak i od želje za profitom.

Kako god bilo,vidim da više nisu samo reči u pitanju,nego ima i dela. Videćemo kako će se dalje razvijati stvari, samo se nadam da neće biti kao ranije - počnu pa stanu,i nadam se da će nastaviti da koriste mozak i gledaju u budućnost.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Ja jedino sto znam ovde u Americi, zahvaljujuci EAA, Zastava polako dobija respect kupaca.  Cim budem imao pare ima da kupim neki nas Kalasnjikov ili mozda pistolj.
Sto se tice ovoga sto oni prave, mozemo mi to i bolje, jer to je sigurna investicija, uvek ima nekoga ko zeli rat.  Kod mene su poludeli za municijom iz Srbije jer je toliko jeftina, dakle da smo pametni pa da smo otvorili jos vise mogucnosti kud bi nam kraj bio. 
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Sve se ovo priča već 6 godina unazad.

Primera radi, po meni fenomenalnu raketu ALAS su predstavili još 2007.,pa još uvek nisu napravili ni 10 komada. Jer firma tvorac,EdePro,ne može to sama,a lopuže iz Yugoimporta su verovatno tražile preveliki procenat.

A i taj Bumbar...dok su se smilovali da ga završe i plasiraju,prošlo je 10 godina.

Fora s ovim sadašnjim stanjem i industrijom je da,iako nije kao što je bilo, tu opet ima svašta nešto za svakog,što je po meni super. Plus,sve je mnogo jeftinije od konkurenata.  Ali njima treba proboj na tržište i reputacija. A za to je potrebno da se napokon smisle i organizuju,uspostave proizvodnju,ali i da zadrže kvalitet. Primera radi,čuo sam da neki FAPovi koji su isporučeni pre par godina vojsci su bili živi očaj.To ne sme da se ponavlja ako žele na svetsko tržište.

Ja mislim da kad bi hteli i malo se potrudili da bi mogli da budu još bolji i prisutniji na tržištu za potrebe pešadije,koje je danas prilično veliko i bitno. Još kad bi se desilo čudo i Mile i Yugoimport prestali da seru jedni po drugima i udružili snage... to bi bilo fantastično. Imali bi u ponudi maltene sve za pešadiju, od taktičke opreme i uniformi, preko navigacionih sistema i oruđa,pa sve do vozila i oružja. Ali,srpski inat je (kod nekih) jači čak i od želje za profitom.

Kako god bilo,vidim da više nisu samo reči u pitanju,nego ima i dela. Videćemo kako će se dalje razvijati stvari, samo se nadam da neće biti kao ranije - počnu pa stanu,i nadam se da će nastaviti da koriste mozak i gledaju u budućnost.

Hkj svaka ti stoji!  Smile Smile Smile Smile Smile Smile mogu se u potpunosti sloziti s tobom!
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Ja iskreno verujem da mozemo da napravimo i bolji Dron o Amera, ali jebi ga, nasi su prioriteti u zakasnjenju.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Treba samo raditi, a lopove u corku, a ne ih pustati da opet kradu, a trebalo bi i finansirati taj razvoj vise. No, mi "nemamo para" jer smo ih dali onima koji su se vec napljackali, cisto "da im se nadje", pa onda dolaze novi politicari i novi direktori, jadni, gladni, treba ih nafatirati...

Ovde bre treba rigorozno sprovodjenje pametnih zakona, a ne ova farsa sto je kod nas, no, bolje da se ostavimo toga, to je stara prica.
Dobro je da se ista pomera, pa makar i malim koracima. Neke druge zemlje nemaju ni toliko.
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Hkj svaka ti stoji!  Smile Smile Smile Smile Smile Smile mogu se u potpunosti sloziti s tobom!
 Smile

Hvala,Papalu! Smile  Smile


Ma,mislim da će potrajati taj lopovluk i muljavine još dugo,ali ajde,vidim nešto su se makli s mrtve tačke,pa možda i bude nešto.

Ja iskreno verujem da mozemo da napravimo i bolji Dron o Amera, ali jebi ga, nasi su prioriteti u zakasnjenju.

Ko zna,možda. Mada i ne mora da bude bolji, neka bude i klasu ispod njega,ali duplo jeftiniji kao što je sad,i naći će svoje mesto na tržištu. 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Chrome 31.0.1650.57
u iračkom ratu u trci kroz pustinju naš tenk je pobedio.
zamoljeni smo da to više ne činimo.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 398
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 11:53:11
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.