Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Procitajte pravilnik foruma! Piraterija je zabranjena i muzicke zelje se ne ispunjavaju!

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vladimir Tošić, kompozitor-Od Bitlsa do minimalizma  (Pročitano 1764 puta)
15. Jan 2006, 09:46:01
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
Vladimir Tošić, kompozitor, posle Festivala u Kaselu govori za Glas
Od Bitlsa do minimalizma
U februaru premijera u Minesoti. Novi kompjuterski programi i autorska prava put do pravednih honorara


Vladimr Tošić, beogradski kompozitor i profesor na FMU, predstavio je nedavno svoje najpoznatije kompozicije "Dual" i "Altus" na Festivalu minimalističke muzike u nemačkom gradu Kaselu. Posle mladalačke fascinacije "Bitlsima" i studija na FMU u klasi Vasilija Mokranjca, Tošić se opredelio za minimalističku muziku i ostao joj veran više od dve decenije. Osamdesetih godina prošlog veka je sa grupom "Opus 4" nastupao u SKC i organizovao tri festivala ovog muzičkog žanra, a potom je, zbog finansija, ta inicijativa ugašena.

Danas na svetskoj sceni ova vrsta muzike ima publiku, na sreću Vladimira Tošića čija se dela, uz ostvarenja Stiva Rajha i Filipa Glasa, često izvode u inostranstvu. U februaru će u na Festivalu u Minesoti u SAD biti premijerno izvedeno njegovo delo za dva klavira pod nazivom "Eho".
      
- Stilski usmereni festivali su retkost, a ovaj u Kaselu je bio baš takav. Nemački ansambl "In proces" postoji već dve decenije i organizator je ove manifestaciju koja je ugostila muzičare iz čitavog sveta. Ovom prilikom izvedene su tri moje kompozicije, a delo "Dual" je prezentovano u dve verzije. Bio sam jedini autor festivala koji je to doživeo. Članovi ansambla imaju dovoljno iskustva da znaju na koji način treba predstaviti ovu muziku. Kasel nije veliki grad, koncertne sale su kao u našem SKC, a poznat je po savremenoj muzici i konceptualnoj umetnosti i ima odgojenu publiku. Boravak u Nemačkoj bio je prijatno profesionalno iskustvo.

Vladimir Tošić ističe da je apsurdno da smo mi pre Nemačke imali festival minimalističke muzike i da su nam dolazili takvi kompozitori kao što je Luj Andrisen, a onda se to prekinulo.

- Iz entuzijazma se mogu napraviti dva ili tri festivala, a posle morate da stanete. Kasel finansira svoj festival minimalističke muzike i oni su počeli da ga organizuju onda kada smo mi prestali i dalje istrajavajuÖ ali oni su Nemci.

- Moglo bi se reći da se danas gotovo samo ja bavim minimalističkom muzikom. Tokom godina sve se menja i ja sam se promenio, a moja dela su danas komunikativnija. To je najočiglednije u "Dualu" koji je moje najizvođenije delo. Sledbenika gotovo da nemam.

O stanju u svetu ozbiljne muzike Tošić kaže:
- Sve značajno što se dogodi nastaje zahvaljujući entuzijazmu pojedinaca. Štampanje nota autorskih dela savremene muzike skoro da ne postoji, gomila traka sa izvrsnom, nekad snimljenom muzikom, u lošem je stanju i one bi trebalo da se prebace na diskove. Nekada je SKC bio centar savremene umetnosti, a Beogradska filharmonija je uvek svirala bar jedno domaće delo na svojim koncertima. Ono što je izvedeno nije evidentirano i naplaćeno, tu dolazimo do priče o autorskim pravima. Danas postoje kompjuterski programi koje bi SOKOJ trebalo da koristi, zahvaljujući kojima bi se brže proveravalo čija dela su i koliko puta izvedena.

Profesori ne plaćaju kazne

Volim brzu vožnju i dešava se da me zbog toga milicija zaustavi. Pregledaju mi dokumenta i pitaju gde radim. Kad kažem da sam profesor na FMU, oni samo sa razumevanjem klimnu glavom i ne naplate mi kaznu. To dovoljno govori o tome da je svima jasno kako danas žive profesori i kompozitori u Srbiji.



Izvor: Glas Javnosti
      
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
 Smile Predavao mi je kontrapunkt u I i II godini. Dobar profesor Smile

Vladimir Tosic

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.119 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.