Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vladimir Božović, šef Sektora unutrašnje kontrole MUP Srbije  (Pročitano 6452 puta)
16. Okt 2006, 13:13:07
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Vladimir Božović, šef Sektora unutrašnje kontrole MUP Srbije
Slučaj Ćuruvija MUP skrivao godinama

Sektor unutrašnje kontrole, donedavno Generalni inspektorat MUP Srbije, deo je policije čiji je zadatak da raskrinka sve zloupotrebe u ovom ministarstvu. Ova služba se i dalje suočava sa negativnim nasleđem u policiji: od njenih zloupotreba u političke svrhe do direktnog učešća pripadnika MUP u izvršenju najtežih krivičnih dela. Na čelu ovog sektora MUP, kome je uzor američka Služba unutrašnje kontrole, dve i po godine je Vladimir Božović, koji je i pomoćnik ministra policije.

- Nerazumevanje, opstrukcija i nekorektan odnos vrha MUP prema Generalnom inspektoratu, odnosno Sektoru unutrašnje kontrole naše policije, direktno idu naruku onima iz redova policije koji krše zakon ili hoće nešto da zataškaju. Takođe, tome doprinose i nedovoljna kadrovska i tehnička opremljenost, kao i narušena operativna nezavisnost naše službe po novom zakonu - objašnjava gost „Blica“ Vladimir Božović.
Sa kojim se još problemima suočavate u Inspektoratu?

- Bezbroj je problema. Recimo, nemamo dovoljno kancelarija ni u jednom od četiri srpska regionalna centra: ni u Beogradu, ni u Novom Sadu, ni u Kragujevcu, ni u Nišu. Nemamo ni dovoljno vozila, opreme, sredstava, ni mogućnosti da sami pratimo tok pretkrivičnog postupka po zakonu, kao što to, recimo, ima SBPOK u okviru Uprave kriminalističke policije... Dakle, ti problemi nisu lične prirode, kao što to neki žele da predstave, niti može da se tiče nekakvog „mog odnosa sa nadležnim ministrom“ ili bilo kim drugim. U pitanju je ogroman problem od suštinskog društvenog i, rekao bih - državnog značaja. I to zato ne sme da ostane ovako postavljeno, nerešeno. Posebno ako imamo u vidu da je upravo zbog ovakvih problema i nereformisanih službi bezbednosti i došlo do prekida pregovora s Evropskom unijom. Zato ovaj problem treba da se pod hitno reši, i to na najvišem nivou.
Kada ste se poslednji put sastali sa ministrom?

- Poslednji zvanični službeni sastanak imali smo 16. juna prošle godine. Od tada je, bez ikakvog razloga, prema meni podignut pravi zid ćutanja. A iskustvo me je naučilo da se iza svakog ovakvog zida uvek nešto krije.
Tražili ste izveštaje o ubistvima novinara Slavka Ćuruvije i Milana Pantića. Da li ste ih na kraju dobili?

- I da i ne. Kako to obično biva, dobili smo skandalozne izveštaje na pola stranice. Pa, da li je to normalno? Evo, recimo, slučaj Ćuruvije se radi već punih sedam godina, a Pantića pet godina! Ali to i nije čudno ako imamo u vidu ko je sve radio na tim slučajevima. Verovali ili ne, tu imate jedan neočekivan, veoma interesantan niz ljudi - od onih koji su čitavu stvar sklanjali i prikrivali još u Miloševićevo vreme, pa onda preko POSKOK i UBPOK. I rezultata nema, pa nema. Pa pošto ih nema, hoćemo da vidimo zašto je to tako. I ko je tu šta, kako i koliko radio. Ja stvarno ne razumem zašto se svega ovog toliko plaše ljudi iz MUP i UKP? Pa zar nije naš zajednički cilj da se ovi slučajevi konačno reše - i zbog porodica ubijenih, i zbog pravde, i zbog s razlogom uznemirenih i obeshrabrenih građana, i zbog sasvim logične reakcije kako domaće, tako i međunarodne javnosti. Srećom, postoje i drugi, pozitivni primeri. Istakao bih odnos specijalnog tužioca Slobodana Radovanovića, koji treba svima da posluži za primer. On mi je otvoreno rekao da mu je svaka pomoć dobrodošla. To ohrabruje uprkos svemu drugom.
U izveštaju Koraćeve komisije navodi se da je za vreme, recimo, Radovana Kneževića, tadašnjeg načelnika UBPOK, došlo do diskontinuiteta u praćenju zemunskog klana i da nije registrovana veza klana sa JSO. Da li ćete to ispitati?

- Naravno da hoćemo.
Nedavno je devet policajaca osuđeno zbog razbojništava. Policajci su i glavni akteri poslednjih pucnjava u Beogradu. Kako prekinuti spregu policije i kriminala?

- Postoji način. Iako to svakako nije jednostavno - ipak je moguće. Ali tek onda kada budemo rešili položaj, mesto i ulogu Inspektorata (sada Sektora) u čitavom sistemu policije, kada se kadrovski budemo adekvatno opremili i operativno postanemo nezavisni. Ja sam to već odavno rekao i više puta ponovio. Pa ko hoće da čuje, on je čuo. Na jednom od prvih kolegijuma ministra policije (dok su se još održavali, jer ih je ministar odavno ukinuo) ja sam otvoreno rekao: „Najvažniji generalni inspektor je, po prirodi stvari, sam ministar, pa onda nakon njega načelnik Resora, pa posle toga načelnici SUP-ova, pa zatim i načelnici odeljenja, pa onda i sve starešine...“ Jer ne može tih 56 ljudi u Generalnom inspektoratu (a sada Sektoru unutrašnje kontrole policije) da kontroliše svih onih 45.000 pripadnika MUP! Prava odgovornost je tu pre svega na starešinama, koji treba i moraju da znaju gde im se u svakom trenutku nalaze njihovi podređeni policajci, sa kim se druže, šta imaju od imovine, da li rade poslove nespojive sa svojom dužnošću. Mi tu samo gasimo požar koji je mogao već ranije da bude sprečen, preventivno, da su stvari postavljene kako treba. A kada se govori o prevenciji, mi smo tu bili maksimalno angažovani i verujem da danas nema nikoga u Srbiji da ne zna za nas i mogućnost da nam se obrati, bude primljen i uvažen. I ne samo to. I svaki policajac u našoj zemlji zna da mi postojimo i da može biti predmet naše istrage i, ako je potrebno, krivične prijave. U tom smislu, preventivno, mi smo već mnogo toga uradili, posebno s obzirom na stanje koje smo zatekli kada sam ja došao na čelo Inspektorata pre dve i po godine. Uprkos svemu! I to je naš sigurno najveći uspeh.
Da li ovaj narod treba da bude zabrinut zbog ovakve sprege policije i kriminalaca?

- Treba i mora. Kao što svi primećujemo, veze iz prošlosti su još jake. Još je nereformisan sektor bezbednosti. Jedini pravi napredak od 5. oktobra je da sada BIA više nikoga ne ubija, pa zato više nema političkih ubistava kao što je to nekada bio slučaj.
Da li će se u bližoj budućnosti raskrinkati zloupotrebe u MUP?

- Nadam se da hoće. Ova služba treba sve više da jača, bez obzira na sve postojeće probleme. Sektor unutrašnje kontrole policije je postavljen za dobrobit svih građana Srbije, kao i svih poštenih policajaca, a protiv njega su samo oni koji su ogrezli u kriminal i korupciju. Nažalost, kako sada stvari stoje, više ima neargumentovanih i zlonamernih napada na mene i ovu službu nego na, recimo, Radeta Markovića i sve bivše Miloševićeve šefove policije zajedno. Pa vi sami zaključite šta onda stoji iza toga i kome sve to ovako odgovara.

Ana Ž. Adžić - Nenad Jaćimović

    Zna se ko je od policajaca pucao 9. marta


    Šta je sa istragama o ubistvu policajca Nedeljka Kosovića i učenika Branimira Milinovića, o premlaćivanju Vuka i Danice Drašković juna 1993. godine? Vi ste se svojevremeno žalili da ministar i UKP ignorišu vaše zahteve?

    - I pored svih opstrukcija i problema koje smo imali, mi smo završili sve ove slučajeve i prosledili ih tužilaštvu i kriminalističkoj policiji, kao i svim nadležnim organima. Sada neka oni rade svoj posao. Mi smo svoje uradili. Identifikovali smo policajce koji su za vreme demonstracija 9. marta 1991. godine pucali ispred zgrade Privrednog suda, a sve ostalo neka urade oni koji su za to zaduženi i nadležni. Nažalost, sve je stalo na našem delu posla.

    Istraga protiv žandarma
    Šta je sa slučajem Žandarmerije u „Pioniru“?


    - Uz ogromne opstrukcije iz vrha MUP, Žandarmerije i Uprave policije, istragu smo ipak priveli kraju i utvrdili odgovornost žandarma koji su prekoračili dozvoljenu „upotrebu sredstava prinude“. Takođe, podnete su prijave i protiv čelnika oba kluba. Iz „Pionira“ je, zamislite, nestao video snimak čitavog događaja, pa je i zbog toga podneta prekršajna prijava.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.058 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.