Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vladika Filaret maltretira sveštenike  (Pročitano 19425 puta)
24. Dec 2008, 09:35:09
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Građani Nove Varoši bune se zbog samovolje episkopa
Vladika Filaret maltretira sveštenike
Autor: Željka Jevtić | Foto:FoNet | 24.12.2008. - 08:05



„Proteruje časnog duhovnika, a pruža utočište u Eparhiji monahu Ilarionu, optuženom za pedofiliju”, najčešći je komentar poslednja dva dana u Novoj Varoši nakon što je vladika mileševski Filaret oduzeo parohiju i naložio svešteniku i ocu četvoro maloletne dece Daliboru Kupusoviću da napusti parohijski stan. Dva dana Nova Varoš je na nogama, potpisuje se peticija podrške svešteniku. Naspram vladike, poznatog po tome što je više puta do sada narod stajao na strani suprotnoj od njega, ovog puta su vernici, đaci. Više od hiljadu potpisa skupljenih za svega nekoliko sati u omalenom gradiću govori da se digao i znatan deo građana Nove Varoši. I svako ima svoj razlog - đaci jer su „izgubili omiljenog veroučitelja”, vernici koji kažu da „do sada nisu imali takvog duhovnika”.

Sveštenik Dalibor pre vladikine odluke bio je starešina crkve Svete trojice u Novoj Varoši. Sagovornici „Blica” koji su pokrenuli potpisivanje peticije kažu da je vladika „ocu Daliboru zamerio još ranije što se na jednoj tribini nije posebno zahvalio lokalnom socijalisti” i da „tada počinje hajka na njega”. Priznaju da su od tog trenutka svi znali da na dobro neće izaći, ali niko nije mogao da pretpostavi i „kolika će vladičina osveta biti”. A onda mu je prošle nedelje pred Svetog Nikolu, inače slavu sveštenika, naložio da se sa četvoro dece od kojih najstarije ide u treću razred osnovne, a najmlađe ima tri i po godine, iseli iz parohijskog stana.
 

Do sada se od gneva vladike Filareta sveštenik morao štititi čak i svedocima, ali ovog puta vladika je razlog našao u tome što otac Dalibor kao starešina novovaroške crkve nije špijunirao i pratio drugog sveštenika šta on radi u privatnom životu i o svemu tome obaveštavao, naravno njega - vladiku. Narod kaže da je vladiki sklonom staljinističkim metodama samo bio potreban povod, pa bio to i greh drugog.
„Oterao je oca Dalibora u parohiju udaljenu oko 70 kilometara od Nove Varoši usred školske godine”, kaže jedan Novovarošanin.
Telefon sveštenika pronalazimo na crkvi u kojoj je služio. Građani Nove Varoši kažu da ga je tu ispisao još kada je došao, kako bi bio dostupan svima, da ga narod pozove ako nešto zatreba. Otac Dalibor, međutim, ne želi da priča za novine. Kaže kratko:
„Ja postupam po uputstvu episkopa, a za ostalo ne znam”.
Ni drugi sveštenici ne žele da govore o vladiki. Međutim, narod okupljen oko punkta za potpisivanje peticije kaže da se sveštenici plaše naravi vladičine jer stalno ničim izazvan im preti da će ih raščiniti, ostaviti bez hleba ili poslati u zabit usred zime kao oca Dalibora.
- I ne samo da im preti, već ih i ismejava. Imamo snimak posle jedne liturgije kada smo seli za trpezu, a vladika kaže: „Jedi narode, ako nestane mesa, zaklaćemo popa”. Nije ni njima lako. Naši sveštenici su dobri, većina bi mogla da ode u druge eparhije, ali im vladika Filaret ne da kanonski otpust, pa ne mogu. Ako bi sami otišli, preti im raščinjenje, tako ih i drži u strahu. Nije na nama da sudimo, ali to nije hrišćanstvo - kaže sagovornik „Blica” iz Nove Varoši.
U pokušaj da privole vladiku da im vrati sveštenika uključilo se po Novoj Varoši i staro i mlado. Otac Dalibor je bio omiljen među đacima u Gimnaziji „Pivo Karamatijević” i Tehničkoj školi. Đaci smatraju da je najbolji učitelj koga su imali. Otkako ga je vladika osudio, ukinuo mu je i da bude veroučitelj i poslao u školu drugog sveštenika. Đaci, međutim, bojkotuju nastavu.
Kako „Blic” saznaje, direktori Gimnazije i Tehničke škole uputili su pre nekoliko dana molbu vladiki Filaretu da jerej Kupusović i dalje ostane profesor veronauke u ovim dvema školama. Direktori su vladiki posvedočili da je sveštenik odlično obavljao svoj posao i unapredio nastavu, zbog čega je među učenicima veronauka bila jedan od najomiljenijih predmeta, a zahvaljujući ovom svešteniku značajno se i povećao broj učenika koji pohađaju veronauku. Direktori su nedvosmisleno saopštili episkopu da je „sveštenik Dalibor bio omiljen među učenicima i roditeljima”.
- Otac Dalibor ne samo što je jedan od najobrazovanijih ljudi u našoj eparhiji već je i vrstan pedagog. Deca ga mnogo vole i sada su ogorčena - kaže za „Blic” profesor filozofije u Gimnaziji Batrić Vojinović.
Meštanin Nove Varoši, Dragan koji na jednom od punktova sakuplja potpise podrške svešteniku kaže da se narod sam pokrenuo.
- Otac i njegova porodica primer su za sve nas. To je čovek Crkve. Mi parohijani smo izgubili, izgubio je grad sa odlukom vladike Filareta - kaže Dragan koji je za svega dva sata na jednom od punktova prikupio 400 potpisa.
Osim peticije pokrenut je i sajt - ubalkanskezore.com. Na njemu komentari Novovarošana o poslednjoj vladičinoj odluci. Nigde ružne reči, ali jasna poruka naroda Nove Varoši da bi i za njih episkopova bila poslednja da nije reč o njegovoj samovolji.

Monah optužen za pedofiliju krije se kod vladike
Monah Ilarion, svetovno ime Jovan Mišić, koji je optužen za pedofiliju, utočište je iznova našao u Eparhiji mileševskoj kod vladike Filareta. Prema saznanjima „Blica”, on se poslednjih nekoliko meseci nalazi u manastiru Kumanica. Ilariona je februara 2007. godine Opštinski sud u Novom Sadu osudio na godinu dana zatvora zbog bluda nad maloletnicima. Ovaj slučaj datira još iz 2001. godine, kada je priveden istražnom sudiji Opštinskog suda u Novom Sadu zbog optužbi za pedofiliju, a u optužnom predlogu su imena deset dečaka od sedam do 11 godina koji su bili Ilarionove žrtve u Dvorskoj bašti u Sremskim Karlovcima. Mišić je nakon pritvora napustio Hopovo i, kako su tada javljali mediji, sa sobom „poneo” i veći deo manastirske imovine, uključujući i dva zvona. Ilarion je od odluke suda do sada promenio nekoliko manastira.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 6212
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
komentar na jednom forumu:

"Отац ДАЛИБОР може слободно да каже : " Рашчињавај, ја и сада држим час!" и ђаци ће га разумети. Разумеће, али сада реално, речи Јеванђеља: " Сви који хоће побожно у Христу да живе, биће гоњени."
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Vladika Filaret je bruka crkve. Profiter, jeftini politikant, i kriminalac. Kad god cujem njegovo ime, od caskanja na ulici preko foruma do novina, znam da nije nista pozitivno. Isto je i sa druzinom - Pahomijem, Amfilohijem, Ilarionom. Grupa manipulatora i bludnicara kamufliranih u duhovnike. Mislim da ih sve treba rasciniti, a za episkope poloziti svestenike poput oca Dalibora koji uzivaju podrsku naroda.
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia E50
Samovolja vladike Filareta i u Priboju

Monah dane proveo na klupi po ciči zimi
Autor: Željka Jevtić | Foto:N. K., Ž. D. | 27.12.2008. - 05:00



Plave kose, prosed. Uredan, držanje prav k'o sveća. Po izgledu monaha Kiprijana niko ne bi rekao da je danima usred zime spavao na klupi. Trenutno živi u kamp prikolici nadomak manastira Mažići kraj Priboja, koju mu je narod dovezao. On je još jedno svešteno lice na koga se izlila neograničena vlast vladike mileševskog Filareta.

Otac Kiprijan ima 54 godine, a monah je skoro tri decenije. Poslednjih osam godina su mu najteže. Pre nego je postao meta vladike Filareta, otac Kiprijan bio je sa 28 godina iguman Banje pribojske. A kada ga je Filaret odatle proterao, narod je pisao peticiju. Nisu uspeli da vrate igumana koga su poštovali. Kažu, i to je bilo usred zime, što je i sada slučaj. Poslednje premeštanje – pre desetak dana – manastir Mažić kraj Priboja.

Srednjevekovni manastir, crkva posvećena Svetom Georgiju. U manastiru je nekada bila srednjevekovna bolnica, koja se pripisuje Svetom Savi. Pored crkve zidine starog manastira koje su odolele vremenu. Međutim, kraj prelepe crkve, obnovljene pre oko dve godine, usred netaknute prirode i brdovitog predela, nema konaka. Manastir neuslovan za osnovne životne potrebe. Tako je monah usred zime, isprva spavao na klupi, a onda mu je narod dovezao kamp prikolicu. Tu prespava, a ostatak dana provodi u crkvi, u molitvi.
Monah, neće da govori za medije. Čak se pomalo uplašio kada mu rekosmo da smo novinari. „Monah sam i nije na meni da govorim“, kaže on. Zato građani koji dolaze u posetu ocu Kiprijanu ne žele da ćute.
- To što vladika radi, nema granice. Eto, niko ne zna šta mu je otac Kiprijan zgrešio, al čoveku ne da mira. Znate li da je ovaj monah dobio od jednog vernika kola i dao ih siromahu. Odlazili smo kod njega kada je bio u manastiru Dubočica kraj Pljevalja, doneli bi mu kolače, a on bi rekao „sve što meni narod daruje, ja dam narodu“. E takav je Kiprijan, zato vladika može kako hoće – priča dvadesetpetogodišnja devojka.
Narod svedoči da je vladika velikodušno rekao monahu da može da koristi jednu obližnju kuću. Kuća međutim, nije crkvena, a poslednji domaćin napustio ju je pre 11 godina. Od tada niko tamo nije ušao. Nalazi se na kilometar od manastira, gore, u brdo. Puna vlage, buđ… Slomljen prozor… Kamp prikolicu koja mu služi da se skloni od zime dovezao je narod iz Pljevalja. Priključili mu struju, kupili mali radijator. Kažu, vole oca Kiprijana još dok je bio u manastiru Dubočica. Sada Pljevaljci hoće da grade ocu Kiprijanu kuću.
- Nemamo novca za nešto veliko. A nije ni on takav. Nema on želje za posedovanjem il’ materijalnim. Tako da, biće za omalen kućerak… Možda, eto, šest puta dva, tri – pričaju. Vladika je oca Kiprijana selio iz jednog u drugi manastir iako je svojom duhovnošću i dobrotom punio crkvu u kojoj bi služio.
Manastir Svetog Georgija u Mažićima se gotovo dva veka nalazio u ruševinama, a obnovljen i osveštan 2007. godine. Crkva ima onakav izgled kakav je imala polovinom trinaestog veka kada ju je obnovio kralj Milutin.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia E50
I u Prijepolju nezadovoljni vladikom

Filaret šikanirao i veroučiteljice

Autor: Željka Jevtić | Foto:Fonet/ap | 25.12.2008. - 05:00



Građani Nove Varoši ne odustaju od zahteva da se sveštenik Dalibor Kupusović vrati u njihovu parohiju iz koje ga je iz obesti proterao vladika mileševski Filaret. I dok pojedinci, koje građani ovog grada opisuju kao bliske episkopu, šire po varoši pomalo preteće pitanje - znate li kome je sve vladika blizak, meštani su odlučni da sa potpisima na peticiji koju skupljaju već treći dan dođu i u Beograd u Patrijaršiju. Naravno, ako vladika mileševski ne povuče svoju odluku.

Nova Varoš već treći dan bruji o poslednjem u nizu poteza svoga episkopa. Do sinoć je prikupljeno oko 2.000 potpisa građana koji žele da se proterani sveštenik vrati u crkvu Svete Trojice u kojoj je do pre nekoliko dana služio. Vladika mu je oduzeo parohiju jer nije mogao da mu oprosti što se nije posebno zahvalio lokalnom socijalisti i potom pronašao razlog, jer otac Dalibor nije vladici prijavio šta u privatnom životu radi jedan drugi sveštenik. Sveštenika Dalibora, oca četvoro maloletne dece, građani ocenjuju kao časnog, đaci kao najboljeg veroučitelja, dok vladičin čin odreda opisuju rečima nepravda i samovolja.

Građani Mileševske eparhije posvedočili su juče za „Blic“ da vladika ne koristi svoju moć i ne iskaljuje grubost samo prema sveštenstvu. Njegov gnev osetili su i pojedini veroučitelji koji su predavali u Prijepolju. Bez posla su ostale dve veroučiteljice, inače jedine koje su u eparhiji završile Teološki fakultet. Obe sa ocenama višim od osam.
- Jedna od njih ostala je bez posla nedavno. Njen greh, po vladici, bio je to što je jedno dete dok su bili u crkvi krenulo da izađe napolje. Vladika ga je prekorno upitao ko ti predaje, dete je reklo ime veroučiteljice, a on uzviknuo: „E, neće ti ta više predavati“. Bilo je tu u crkvi još naroda… Veroučiteljica je sutradan dobila otkaz. Znate, ljudi u crkvu ulaze, izlaze, kupuju sveće. Ko može naterati dete da besprekorno mirno stoji u crkvi - kaže sagovornik „Blica“. On nije jedini sa kojim smo razgovarali, a koji je zamolio da mu ne pominjemo ime, jer živi u malom mestu, a vladika je, smatraju, toliko moćan da je spreman na sve.
Drugi slučaj je vezan za veroučiteljicu koja je u prvo vreme kada je pokrenuta verska nastava bila jedini učitelj veronauke u Prijepolju. Ona je od vladike dobila otkaz posle pet godina rada u lokalnim školama, jer nije predala izveštaj o nastavi iako mu je ranije dostavila sve neophodne materijale. Kada se na jednom sastanku obraćao veroučiteljima, vladika je jednostavno nije pomenuo. To je značilo da je posle pet godina rada dobila otkaz. Obe veroučiteljice sa završenim fakultetom danas su bez posla, a vladika je na njihova mesta postavio veroučitelje sa srednjom školom.
- Vladika jednostavno ne voli da civili predaju, jer njih ne može da kontroliše kao što to čini sa sveštenicima. A ima i diskriminatorski odnos kada je reč o ženama veroučiteljima - dodaje naš sagovornik.
Nezadovoljstvo postupcima vladike Filareta odavno je prevazišlo negodovanje njegovim političkim angažmanom, po čemu je poznat. Građani Nove Varoši i Prijepolja kažu da više ne mogu da trpe vladičine uvrede.
- Kada je ikona Trojeručica bila u Novoj Varoši, sve smo lepo pripremili, žene iznele cveće. A kada smo videli ikonu, pohitali smo da je celivamo. Priznajemo, bila je gužva, ali iz ljubavi. A vladika nam je rekao da smo stoka. On kada nam se obraća ponekad govori i dvosmisleno, ali osećamo da stalno vređa. Tako nam kaže: „Ne možete Crkvi da dajete malo, a od nje tražite mnogo“, a misli na novac. Pita li se imamo li novca - navode vernici u Mileševskoj eparhiji i dodaju: „Daš pet puta, šesti nemaš, ali tada ispadneš nečovek“.
Proganjanjem sveštenika Dalibora i njegove porodice, otvorene su i neke stare rane. Tako je u Novoj Varoši juče iznova pokrenuto pitanje ikona koje su odnete iz lokalnih crkava, kako je iz vladičanskih dvora objašnjeno - zbog restauracije. Reč je o nekoliko ikona koje su odnete pre oko dve i po godine i još nisu vraćene u crkve u Novoj Varoši i okolnim mestima Bistrici i Vilovi.
Dolazak naroda iz Mileševske eparhije u Beograd bio bi drugi po redu, jer su i 2000. godine takođe sa peticijom protiv vladike bili kod patrijarha. Vladika se tada na Saboru pokajao.

Kako je komunista dobio orden Svetog Save
U Mileševskoj eparhiji naširoko se priča i o ordenu Svetog Save koji su pojedinci dobijali za zasluge, ali prema proceni vladike Filareta. Građani navode da je jedan od odlikovanih „komunista koji čak ni tradicionalno slavu ne slavi. Ali vladičin je prijatelj!“. Otuda građani poručuju da treba preispitati i taj deo vladičinog angažmana.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Njemu su, kanda, zabranili da udje na manastirsko imanje...
Inace, Filaret moze da se opise sa samo dve reci - ratni profiter.
Jeste, skupljao je pomoc i distribuirao izbeglicama i sirotinji, ali je dobar deo svega toga zavrsio u njegovim dzepovima...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia E50
Filaret je jedna obicna dzukela...  Smile

Citat
Otac Kiprijan ima 54 godine, a monah je skoro tri decenije. Poslednjih osam godina su mu najteže. Pre nego je postao meta vladike Filareta, otac Kiprijan bio je sa 28 godina iguman Banje pribojske.

Ja oca Kiprijana znam otkad znam za sebe, prijatelj je moje porodice, i ovaj text me jako pogodio... Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia E50
Prijepolje: peticijom po vladici Filaretu

Jesen ”patrijarha”

Od svih poslova vladika je, kažu, najbolje agitovao za socijaliste, i bolje od najboljeg otimao pare od vernika i naroda. Zato je Odbor za očuvanje pravoslavlja i svetinja Mileševske eparhije pokrenuo peticiju za smenjivanje ovog Ljubitelja vrlina

Kad pođeš dole u Srbiju, i to vozom i u Prijepolje, putovanje k’o hadžiluk, puno iskušenja. Ali, treba sve proći da bi se doživelo prosvetljenje. A u Prijepolju svi uslovi za to – vladajući socijalisti i vladajući Filaret u punoj snazi i napredovanju. Znaju i da se pokaju, ali od svoje usrećiteljske i konačne misije ne odustaju.

Naravno, nije slučajno da baš Prijepolje bude mesto socijalističko- vladičanskog podvižništva. Tu je granica sa Crnom Gorom, Srbi i muslimani su, takoreći, egal, idealno mesto da se Srbi slože i da Partija i Crkva u postojećem obliku, postanu jedini izbor. Iz tih, srpskohomogenizujućih, razloga je, valjda, u proleće ’99, Ljubitelj vrlina i postavljen za vladiku Mileševskog, iz istih razloga je, na poslednjim izborima, leva koalicija uzela dvotrećinsku vlast u opštini. Jeste da se narod na decembarskim izborima opametio, socijalisti dobili samo baksuznih 13 odsto glasova, ali i dalje je na delu puno jedinstvo opštinske i crkvene vlasti. I jedni i drugi i dalje teraju po starom u svojim domenima. Socijalisti, sad i bez konkursa, imenuju svoje ljude na rukovodeće funkcije, Vladika od Vrline nastavlja sa haračem pod izgovorom da obnavlja manastire i druge srpske svetinje. I tome, kažu, nema kraja, naročito kad je vladika u pitanju, uostalom on put svoj zna. Vele da se u poverenju poverio da mu se, kad je trebalo, ”javilo” šta će biti, do sada mu se ispunilo da se zamonaši i postane episkop. Treće i najveće, da bude Srpski patrijarh, još nije. Ako to oko ispunjenja treće želje potraje, znajući kakav je Ljubitelj vrlina, vele, neće biti iznenađenje ako krene da ’vata novu Ribetinu. Uostalom, već je u’vaćeno kako, u četiri oka i suzno, kako samo on ume, ispoveda da Koštunicu voli od malih nogu.

VASKRS NEIMARSKOG DUHA: Kad je, sa lobanjom u rukama i velikom puškom u rukama, završio sa odbranom zapadnih srpskih ognjišta, Filaret je u Mileševu, baš na Ivanjdan i baš ustanički i baš ’99, stigao kao episkop. Kako je stig’o uspostavio punu saradnju sa lokalnim socijalistima i vojskom. Odma’ preš’o na aktivnosti, naročito one koje se tiču ”vaskrsa neimarskog duha”. Ošacov’o staru zgradu policije, na levoj obali Lima, i isposlov’o da je dobije za episkopsku rezidenciju, sve sa placem. U oktobru '99, lično Šešelj doneo ”gramatu” republičke vlade kojom se odobrava projekat. Šešelj lično i za vladiku doter’o i džip po imenu pajero. Vladika uzvratio ličnom i specijalnom zvonjavom u Mileševi, za specijalnog gosta.

U jubilarnoj godini hrišćanstva nastavio sa poslovima vaskrsa neimarskog duha. Pošto je obnova Limskih manastira, po programu resornog ministarstva, i sa parama republičkog budžeta, već bila u toku, Filaret se vrlo latio i toga. Kako? Objašnjava čovek od struke, koji je želeo da bude anoniman. Objašnjavajući da je Filaret biznismen koji se bavi svim osim poslovima duhovnosti, kaže da je vladika, čim je stigao, pokrenuo sto stvari, digao dreku oko toga, a nije uradio ništa sem svoje rezidencije. Institucije kulture, angažovane na obnovi manastira, nisu tražile, ni dobile, nikakvu finansijsku pomoć od Eparhije. Međutim, činjenica je, kaže, da se u obnovu nekih svetinja, kao što je manastir Kumanica, uključio veliki broj donatora, da svi oni za svoje priloge poseduju eparhijske priznanice, ali da tog novca nema. Takođe, za Kumanicu, eparhija je organizovala prikupljanje sredstava u inostranstvu, otac Mojsije se hvalio da je skupio sto hiljada maraka, ni toga nema.

Im’o Filaret još posla. Kad ono, prošle godine, drug i predsednik predizborno sleti u Berane, treb’o da se spusti i u Mileševu, da udari temeljac za novi konak. Obezbeđeno poljanče za helikopter, vojska bila svuda oko manastira, iskopana rupa za temeljac, metar sa metar, i malter bio zamešan, ali Slobodan, kažu ljut zbog iskustva u Beranama, nije sleteo, malter se stvrd’o, rupa ostala. Ali, doš’o i podoš’o Filaret, pred izbore je vrlo podrž’o predsednika i unapred mu čestit’o. Onda se desio oktobar, a 7. toga meseca Filaretu se desio završetak i otvaranje episkopske rezidencije. Pun trijumf vaskrsa neimarskog duha na preko 1300 kvadrata i u četiri nivoa, sve puno drvo, keramika, mermer i ostali puni materijali. Vladika, uzbuđeno i suzno, rekao i nastavio: ”A da bi se sve ovo uradilo, morao je neko dati pare. Istina je jedna, kao što je bog jedan, pare je dao Slobodan Milošević. To je istina, kao što je istina da je manastir Mileševu podigao kralj Vladislav”.

POKAJANJE I TRAJANJE: Onda se Filaret, na oktobarskom Saboru arhijereja SPC-a, pokajao za svoju ljubav prema Predsedniku i Partijama, zatražio oproštaj i, ostao vladika. Kao takav nastavio sa svojim vaskrsom neimarskog duha i ostalim svojim poslovima. Početkom februara oterao je igumana manastira Mileševe Varnavu i monahe Savu i Serafima, crkvenim rečnikom rečeno dao im je uslovni kanonski otpust, bez obrazloženja. Monasi su sada u manastiru Savina kod Herceg Novog.

To je, izgleda, kod vernika i građana, prevršilo meru, jer otac Varnava, kome je duhovni otac patrijarh Pavle, kao duhovnik, uživa veliki ugled u vernicima i narodu. U eparhijskim crkvenim opštinama, Priboju, Prijepolju, Novoj varoši, Sjenici i Pljevljima, formiran je Odbor za očuvanje pravoslavlja i svetinja Eparhije mileševske, i organizovano potpisivanje peticije za premeštaj Filareta ”zbog nedoličnog ponašanja i nakon njegovog pokajanja na poslednjem saboru”.

U čemu je to vladika Filaret nedoličan? Članovi Odbora Veselin Živković iz Pljevalja, Leko Kolašinac i Predrag Kokunović iz Nove Varoši, Radoš Ikonić i Ratomir Živković iz Priboja, te Slobodan Petrić i Veselinka Nestorović iz Prijepolja imaju sve crno na belo. Napismeno, i u uvodu kažu da Mileševa od episkopa doživljava takvo profanisanje i duhovni teror da više nisu mogli ćutati i pored ”očiju ćoravi i ušiju gluvi biti”. I uvodno, ide citat, još kažu – Čoveku, koji nema ”rezervno srce ni bubrege, ni dušu, a ni predsednika svog” duhovnost i nije jača strana. Njemu je bilo preče da u predizbornoj kampanji otvoreno agituje za tadašnju vladajuću bulumentu, čak je pojedine sveštenike angažovao da noću idu od kuće do kuće i ubeđuju narod da glasa za SPS. Eparhija mileševska je od njegovog dolaska postala ispostava, bolje reći ogranak SPS-a u Prijepolju. Mladi socijalisti su u našoj eparhiji dočekivani svečanije i dostojanstvenije od bilo kog episkopa ili drugog velikodostojnika SPC-a. Očito da je drug Filaret odrađivao novac uložen u njega i Dvor, koji je dobio od partijskih drugova iz Beograda. Naš ”duhovni roditelj” nam na pravi način pokazuje kako u Boga treba verovati i kome se carstvu treba privoleti. Zato mu poručujemo da on ide svojim zemaljskim carstvom, a nas ostavi da, uz Božju pomoć, uz novog Pastira, koga ćemo nadamo se uskoro dobiti, krčimo put ka carstvu nebeskome, jer zemaljsko je za malena carstvo, a nebesko uvijek i do vijeka.

Onda idu pojedinosti. Članovi Odbora iz Pljevalja kažu da episkop progoni i teroriše monaštvo i sveštenstvo, samo tumba. U Pljevlja doveden sveštenik koji je otpušten u Žiči, razveden, nekanonski živi sa drugom, vriska u stanu, urnebes, komšije slušaju, to se širi parohijom. Episkop, kažu, i laže, rekao im da je Austrija uplatila milion maraka vladi Crne Gore za obnovu manastira Svete Trojice u Pljevljima, kad su ga suočili sa republičkim poslanicima, rekao da ne zna o tome ništa. I još, forsirao i priznavao za vernike samo Momirove ljude, za slavu hrama Svete Trojice poslao svoje ljude, sa kesama, da skupljaju priloge, odneli 12.000 maraka, ništa nisu ostavili.

DOČEK MLADIH SOCIJALISTA: U Priboju vele da Filaret kod njih više neće ući, ima motkama da ga dočekaju. Eparhijski razrez uzima unapred, priloge za izgradnju nove crkve, koja je bez vrata i prozora, odneo, 12.000 maraka. U Prijepolju najbolje gledaju i beleže. Prošle godine, posle poziva mobilnim, prekinuo službu na Veliki četvrtak i otišao helikopterom kod Miloševića; na vernike pri pričešću viče da ne mašu glavama kao konji, uz dernjavu ih podučava kako se loži badnjak, posle službe otvoreno govori da glasaju za komuniste; Šešelja dočekuje zvonima i jagnjećim pečenjem, u Mileševi dva puta primio socijaliste, uz razvijen transparent ”Dobro došli mladi socijalisti”; za Ivanjdan prošle godine organizovao vašar u porti Mileševe sa Tozovcem i Cunetom Gojkovićem, kojima je, uz svađu, isplatio 12.000 maraka, bilo dogovoreno dvadeset, pa navode primere kupljenja para na crkveno-narodnim saborima ”za obnovu manastira”, od čega manastiri ne dobiju ni cvonjka...

Saznamo da je vladika Filaret u manastiru, odemo da vidimo šta on ima da veli. Dok smo fotografisali manastir, primetimo da nas je iskusno Filaretovo oko primetilo, čak je izašao da osmotri pridošlice. Fotografišemo Miloševićevu rupu za temeljac, koja se uprkos snegu dobro drži, i pozvonimo na vrata konaka. Objasnimo monahinji ko smo i kojim povodom, da bi do vladike, ode, vrati se, prenosi da vladika nikoga ne prima prve nedelje Velikog posta, pa nek neko kaže da Filaret nije dostojan imena. Vratimo se u Prijepolje, da izbliza osmotrimo episkopsku rezidenciju koju zovu i vladičanski dvor. Jeste dvor, a i rezidencija, osnova zadržana, sa podrumom četiri nivoa, sve kvalitet, prozori i na krovu, trem, iznad terasa, sprat u staklu, ostali pendžeri sa kapcima, pored ulaznih vrata, levo, metalna tabla, metalna slova – Za vreme episkopa g. Filareta obnovi se ovaj objekat uz božju pomoć i pomoć vlade Srbije... Vidimo i imanje preseklo ulicu, kameni stubovi, metalna ograda, lukovi kamenih kapija baš na ulici. Da uđemo, kad pristiže jedan sveštenik sa ”pasatom” bez registarskih tablica, tek pazario. Dok smo se lomili sa njim, ući ili ne ući, pristiže drugi otac sa audijem bez tablica, preseče, da nema ulaska bez vladikine dozvole. Tako ne videsmo unutrašnjost dvora, sve te silne sobe, salone, biblioteku, muzej, čak ni džakuzi o kome se priča.

K’o što je red, na kraju, sednemo u jedan prijepoljski kafić, baš sa taze i mladim sveštenikom. Upoznat kojim smo povodima u Prijepolju, kaže, sve ti je to, brate, zbog para, posle jednog narodnog sabora lično broj’o priložene pare, u životu nije toliko para video, džak nisu mogli da podignu.

Dragan Todorović
Biografija vladike Filareta

Filaret (mirsko ime Jelenko)

Titula: episkop mileševski

Rođen je 8. avgusta 1947. godine u selu Borci kod Konjica, u Hercegovini. Osmogodišnju školu završio u Konjicu, a Bogosloviju u Beogradu (1969). Zamonašio se 1969. godine, uzevši ime Filaret, što na grčkom znači ljubitelj vrlina (zamonašio ga je blaženopočivši patrijarh srpski German), kod koga je jedno vreme radio kao sekretar.
Za jerođakona rukopoložen je 1969, u čin jeromonaha 1969, u čin sinđela 1984. godine, a protosinđela 1990. godine. Bio je duhovnik Bogoslovije Svetog Save i manastira Slanci.
Za arhimandrita je rukopoložen 1998. Kao nastojatelja manastira Svetog Arhanđela Gavrila u Zemunu, za episkopa mileševskog izabran je 14. maja, a hirotonisan je 23. maja 1999. godine.
Po izbijanju rata delio je humanitarnu pomoć u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
U vladi Momira Bulatovića bio je imenovan za pomoćnika Leposave Milićević, saveznog ministra vera.
Upamćen je po fotografiji na kojoj, u mantiji, preko ramena drži puškomitraljez.
Pred izbore izjavio: "Opozicija nas je deset godina zavlačila i vukla za nos. Ništa deset godina nije uradila. Ako se iko borio da bude opozicija, ja sam se borio i bio sam opozicija. Opozicija me je razočarala jer se osam godina predomišlja, k'o đevojka, udala bi se, ne bi se udala. Ovoga momenta jedini kandidat i apsolutno najozbiljniji je Slobodan Milošević i ja ga lično podržavam i čestitam mu i želim uspeh u radu." ("Politika" 19. septembar 2000). Posle pada režima od otaca u Saboru SPC-a zamolio sve one koje je svojom izjavom "sablaznio i ožalostio" da mu oproste.

Dokumentacioni centar "Vreme"
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia E50
 Na licu mesta - manastir Mileševa:

Preduzetništvo i divlja gradnja



Tik uz manastir Mileševu, na mestu predviđenom za park, iznikle su štale, torovi, obori, kokošinjci, koš za kukuruz i garaže. Na jedinom ravnom mestu uz pomoć Vojske Jugoslavije iskopan je ogroman ribnjak. Zavod za zaštitu spomenika kulture podneo je krivičnu prijavu protiv vladike Filareta i zahteva povrat u prvobitno stanje – Filaret pak ne priznaje nadležnost Zavoda
piše: Zoran Majdin
Image

Tokom poslednjih nekoliko meseci, kod manastira Mileševe u jeku su opsežni građevinski radovi. Po rečima episkopa mileševskog Filareta samo se obnavlja uništena manastirska ekonomija dok je komisija republičkog zavoda za zaštitu spomenika zaključila da je u pitanju dramatična devastacija kulturno-istorijskog spomenika.

Radi se o sedam objekata različite veličine i namene. Najveći je ribnjak duži od sto metara i širok skoro pedeset, najmanji je spomenik "žrtvama komunističkog terora u građanskom ratu i miru". Između su štale, torovi, obori, kokošinjci, koš za kukuruz i garaže.

NAGRĐENA LEPOTA: Ribnjak je iskopan uz pomoć mehanizacije Vojske Jugoslavije a spomenik je podiglo neregistrovano Udruženje ravnogoraca Starog Rasa uz velikodušnu pomoć opštinskog odbora Nove Srbije. Spomenik je "otkriven" krajem septembra, vladika ga osveštao a govorom pozdravio Velja Ilić. Sudeći po zvaničnom saopštenju Informativne službe VJ, novembra prošle godine "general Pavković obišao je manastir Mileševu i položio kamen-temeljac za novi manastirski konak" i tom prilikom mu je "u znak zahvalnosti za pomoć koju je eparhiji pružila Vojska Jugoslavije episkop mileševski gospodin Filaret urucio ikonu Andjela mileševskog". Tada je kopanje ribnjaka najverovatnije i dogovoreno. Visoki oficir iz Informativne službe rekao je za "Vreme" da za konkretan slučaj nije čuo, ali da je "pomoć vojske Srpskoj pravoslavnoj crkvi uobičajena praksa ako je u okviru mogućnosti". Vojska ne bi bila to što jeste da joj mogućnosti nisu povelike. Do sada je izgrađeno od sredstava iz vojnog budžeta više puteva do raznih manastira, vojska aktivno učestvuje u obnovi Saborne crkve u Nišu, pomogla je čamcima i helikopterima u razrešenju spora sa kanonski nepriznatom Crnogorskom pravoslavnom crkvom na ostrvu Beška u Skadarskom jezeru... Pomenuti oficir ne vidi zašto bi ovo sad bio neki problem. "Nije valjda zapelo za to malo nafte što su mašine pogorele." Inače, mehanizacija je radila nekoliko dana a iskopano je i negde odveženo trideset hiljada kubika zemlje. Doduše, po svedočenju meštana, u odvoženju zemlje učesvovali su i prijepoljski auto-prevoznici.

"U pravu je Zavod što hoće da ruši i zatrpava. Ovo je bilo najlepše i najbolje parče zemlje, ravno ko tepsija", rekao je za "Vreme" čovek sa motikom na ramenu pokazujući na iskop. Komšija je, kuća mu je "tu, odmah iza krivine, imanje mu se graniči sa manastirskim". "Što je najgore", dodaje, "džabe su kopali. Dole je šljunak, vodu ne drži. A pogledajte samo ovo", pokazuje na ekonomiju, "salaš napraviše... Mogli su to napraviti tamo preko reke ili malo niže, samo ne ovde. Ovako, samo nagrdiše lepotu." Na samom ušću Kosaćanke u Mileševku nalazi se bazen sa stajskim đubrivom. Tu je i kanalizacija za otpadne vode koje će se izlivati u reku.

"Prirodno okruženje manastira po Zakonu uživa istu zaštitu kao i sam manastir", objašnjava Marko Omčikus, direktor Zavoda. "Sve što je izgrađeno učinjeno je bez valjanog projekta i odobrenja i mora se vratiti u prvobitno stanje." Za spomenik kaže da nije sporan sam po sebi, već mesto na kome se nalazi. S druge strane, u Ravnogorskom pokretu ljute se na vladiku što nije dozvolio da se podigne u manastirskoj porti. Plaše se, naime, da će neko nezadovoljan oštetiti spomenik.

Što se ekonomije tiče, nema zbora, urađena je domaćinski. Šumadinci bi rekli "utegnuta ko tamburica". Ima, međutim, jednu ozbiljnu manu: na mestu je gde je projektom uređenja predviđen park tik uz manastir. "Bože sačuvaj da ugrožavamo manastir i skrnavimo blago", rekao je za jedne dnevne novine vladika Filaret. "Samo obnavljamo uništenu manastirsku ekonomiju i gradimo na zemljištu koje zakonom nije zaštićeno." Nadležnost Zavoda on ionako ne priznaje tvrdeći da "kad god se nešto dobro oko crkve gradi, to nekome smeta". U Zavodu smatraju da je u pitanju, jednostavno rečeno, "nedozvoljena gradnja protivna Zakonu o kulturnim dobrima". Dodaju da se poslednjih dvadeset godina u Mileševi promenilo sedam igumana i četiri episkopa i sve vreme su imali dobru saradnju, te da su sa ono malo novca što su imali dosta uradili. "Dolaskom Filareta na čelo eparhije sve je krenulo nekim naopakim tokom", kažu.

Po rečima Miladina Lukića, arhitekte iz Zavoda, nije istina da se obnavlja zapuštena a već postojeća ekonomija. "Na mestu gde sada grade ekonomiju postojala je samo štala izgrađena pre dvadeset godina koja je bila predviđena da bude izmeštena na prikladnije mesto, tamo gde se sada nalaze kafana i prodavnica. To zemljište pripada manastiru. Bez saradnje s opštinom uklanjanje kafane teško ide, do sada nismo u tome uspeli. Plan je da se i autobuska okretnica izmesti na nekoliko stotina metara ispred manastira i da se manastiru prilazi peške. Malo šetnje ne može smetati."

Što se zemljišta tiče kaže da se privredno-industrijski objekti ne mogu graditi u zaštićenoj zoni jer je, između ostalog, to jedan od uslova za upis na listu svetske kulturne baštine. "Za sada su u taj indeks upisani samo Studenica i Sopoćani. Manastir Mileševa je kandidat za upis, čim se ispune propisani uslovi. Mileševa to zaslužuje", zaključuje.

INSAJDERI I AUTSAJDERI: U manastiru je počela potraga za "insajderom" koji bi rekao koju, ali je bila neuspešna. "Ne sme ovde niko o tome pričati, naročito ne za novine. Vladika se za sve pita", rekla je monahinja koja je služila kafu-rakiju u maloj gostinskoj sobi konaka posle nedeljne liturgije, zamoljena da uputi na sagovornika. "Jeste li o njemu štogod pisali", upitala je brižno. Na potvrdan odgovor i objašnjenje da nije pisano ništa što nije javno izrečeno odmahnula je glavom: "Sigurno će vas najuriti." Iskreno dobronamerna, preporučila je da je "bolje čitati Sveto pismo" jer "tamo ima odgovora na svako pitanje". Momak od dvadeset i nešto koji je, kako kaže, redovan na nedeljnoj liturgiji, prekida nastali muk: "Ovo se gradi za dobro manastira. Ranije se ništa nije ulagalo, pogledajte samo na šta liči konak. Nek vam monahinje kažu na šta im liče kelije, samo što se tavanica nije srušila. Još malo pa se neće moći stanovati. Možda se sutra i vi i ja zamonašimo pa će i nama valjati."

Ipak je prošlo bez "najurivanja".Ljubazni monah je saopštio da je vladika trenutno s predsednikom opštine u susednoj sobi, da se zahvaljuje na poseti i da ne želi razgovor za novine. Nije lepo prisluškivati, nehotično je u uho ušao deo razgovora: "Oni sada hoće da sruše ono što smo mi sazidali, ali to nećemo dozvoliti", čuo se neidentifikovani govornik. Na izlazu iz manastira predsednik opštine je takođe odbio da bilo šta kaže o ovome pravdajući se da je došao privatno, krštenja unuke radi. Privatno, ne privatno, sudeći po glasu on je izgovorio navedene rečenice.

"Ranije se u manastiru živelo isključivo monaškim životom", priča konobar u kafani "Mileševka" i opisuje kako je bilo podosta zapušteno. "Sada su došli neki ambiciozniji ljudi, u ekonomskom smislu. Manastir je procvetao kad je vladika Filaret došao. Ranije je bilo Bože sačuvaj, nije od šiblja moglo da se priđe. I ranije su dolazili iz Zavoda i ništa nisu dozvoljavali da se radi a da ih se ne pita." Nije mu, inače, jasno šta kome smeta što monasi hoće da unaprede manastirsku ekonomiju, ne veruje da ribnjak i staje mogu bilo šta ugroziti mada je načuo da s ribnjakom "nešto nije u redu, da će morati da se betonira ili tako nešto".

"Mi nemamo ništa protiv da se monasi bave privrednim delatnostima, naprotiv", kaže Marko Omčikus. "Ali, u pitanju je naša kulturna baština i mi ne želimo da budemo jednog dana prozivani za neučinjeno."

Zavod je podneo opštinskom javnom tužiocu krivičnu prijavu protiv Uprave manastira Mileševe i Eparhije mileševske i pozvao Ministarstvo kulture i crkvene vlasti da intervenišu. Za ovakvo delo odgovornim licima zaprećeno je kaznom zatvora do jedne godine.

"Ja ne želim da iko ide u zatvor", insistira direktor Zavoda. "Daleko od toga da do toga i dođe. Nadam se da će Eparhija mileševska, da ne pominjem imena, vratiti sve u predthodno stanje i da će se ubuduće dogovarati sa Službom zaštite po pitanju razvoja manastira i njegovih programskih potreba. Očekujem da ćemo postići neki sporazum. Ovo nije stvar kompromisa, nego pitanje struke, arhitekture, slikarstva, arheologije... složenog sistema zaštite koji određuje moguće između programskog razvoja manastira i onoga što je održivo."

Iako je sekretar Svetog arhijerejskog sinoda protojerej Milan Janković tvrdio da o sporu i tužbi ništa ne zna, istog dana je u republički zavod stigao telefaks koji je potpisao episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije i koji ispred Sinoda predlaže da na lice mesta izađe mešovita komisija, da utvrdi činjenično stanje i donese zajedničko rešenje nastalog problema. Komisija je trenutno u manastiru.

Zakon je neumoljiv: sve nelegalno izgrađeno mora se vratiti u prvobitno stanje. Sa zidanim objektima i spomenikom nekako će i ići, mogu se izmestiti na pogodnije mesto. Ostaje, međutim, dilema ko će zatrpati ribnjak i o čijem trošku i da li će neko bar disciplinski odgovarati što je Vojsku Jugoslavije upleo u divlju gradnju. I koliko će, naravno, decenija biti potrebno da se tlo stabilizuje.

"Na testu je država", završava Omčikus. "U pravnoj državi ne može i ne sme biti iznad zakona niko: ni politika, ni mantija ni uniforma."


Episkop mileševski Filaret: žitije…

Jelenko Mićević je rođen 8. avgusta 1947. godine u Borcima kod Konjica. Osnovnu školu je završio u Konjicu, a Bogosloviju "Svetog Save" u Beogradu. Pri kraju školovanja, maja 1969, primio je monaški čin dobivši ime Filaret, što znači ljubitelj vrlina. U septembru iste godine rukopoložen je za jerođakona, decembra u čin jeromonaha. Bio je duhovnik Bogoslovije "Svetog Save" i manastira Slanci a starešina hrama Svetog arhanđela Gavrila u Zemunu postao je septembra 1981. godine. U čin sinđela rukoproizveden je 1984, a u čin protosinđela 1990. godine. Na preporuku patrijarha Pavla, Sveti arhijerejski sinod odlikovao ga je arhimandritskim činom decembra 1998. godine. Kao nastojatelj manastira Svetog arhanđela Gavrila u Zemunu, Sveti arhijerejski sabor ga je izabrao za episkopa mileševskog maja 1999.

... i priključenija

"Iskreno, ja se plašim. Rekao sam mojim sveštenicima da Crkva u politiku ne sme da se meša. Naše je da vodimo versku obuku, da krštavamo, venčavamo, ispovedamo i da s narodom u ljubavi živimo. Crkvene porte nisu mesto gde bilo koja stranka sme da drži svoje skupove." (1999)

"Ja lično, kao episkop mileševski, ne vidim drugu ličnost za predsjednika Savezne Republike Jugoslavije osim Slobodana Miloševića. Ja ga lično podržavam, čestitam mu i želim uspjeha u radu." (2000)

"Lično njegovo preosveštenstvo episkop Filaret ovom prilikom moli sve one koje je svojom izjavom sablaznio i ožalostio da mu oproste." (Pokajanje Filaretovo na vanrednom Arhijerejskom saboru SPC-a 2000)

Srednjovekovni manastir

Manastir Mileševa sa crkvom Vaznesenja Hristovog nalazi se nedaleko od Prijepolja. Zadužbina je kralja Vladislava, mlađeg sina Stefana Prvovenčanog. Sagrađen je i živopisan u četvrtoj deceniji trinaestog veka. U vreme turske vladavine manastir je razvijao bogatu kulturnu delatnost: imao je svoju školu i jednu od retkih srpskih štamparija gde je štampano nekoliko uspešno opremljenih liturgijskih knjiga. Stradao je u više navrata od kraja sedamnaestog do sredine devetnaestog veka. Obnovljen je 1863. i tada je ahitektura hrama znatno izmenjena.

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=309844
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia E50
GRESI VLADIKE FILARETA

PETICIJA PROTIV GRESNIKA

U Milesevskoj eparhiji osnovan je Odbor za zastitu od vladike Filareta - jer terorise monastvo, vernike deli po partijskoj osnovi, od ljudi kupi pare kojima se ne zna trag...



Pise: Dragan TODOROVIC

DOBRO je poznato ko je vladika Filaret. Ili bi bar trebalo da bude. Ovaj nekadasnji potpuno anonimni svestenik zemunske crkve Arhangel Gavrilo u javnosti postaje poznat u vreme opste "odbrane srpskih ognjista" preko Drine, kad je sve bilo dozvoljeno, pa i to da otac Filaret (na grckom, ljubitelj vrlina) pred kamerama drzi lobanju i u mantiji se fotografise sa puskomitraljezom o desnom ramenu. Zna se kako su odbranjena braca preko Drine, ali se do skoro nije znalo kako je otac Filaret svoju borbu nastavio.
Na Saboru Srpske pravoslavne crkve u maju 1999., na zaprepascenje dela Crkve i sablaznjene javnosti, izabran je za episkopa milesevskog. Potom postaje pomocnik Leposave Milicevic, julovskog saveznog ministra vera i uredno (u prvom redu) prisustvuje Seseljevim otadzbinskim upravama. Pred poslednje savezne izbore podrzao je kandidaturu Slobodana Milosevica, unapred mu pozelevsi uspeh u daljem radu.
Filaret je u manastir Milesevu stigao bas na crkveni praznik Ivanjdan 99., ustanicki, kako se pokazalo. Odmah je uspostavio punu i prisnu saradnju sa lokalnim socijalistima - koji su u Prijepolju na vlasti i posle najnovijih izbora - i partiji pripadajucom vojskom i policijom. Na sva zvona je obznanio da se jubilarna godina hriscanstva u njegovoj eparhiji mora obeleziti "vaskrsom neimarskog duha".

Moc i pare

Hirotonisanje ep. Filareta"Neimarski", za buduci Vladicanski dvor Filaret je izabrao zgradu bivse policijske stanice u centru Prijepolja. Opstina se slozila sa njegovim predlogom, a pismenu potvrdu republicke Vlade licno je, u oktobru 99. godine, doneo tadasnji potpredsednik Vlade Vojislav Seselj. On je vladiki tom prilikom poklonio i nov dzip "micubisi pajero". Vladika mu se kanonski zahvalio zvonjavom manastirskih zvona i jagnjetom i zapoceo izgradnju svog doma od preko 1.300 kvadrata. U novcu i gradjevinskom materijalu nije oskudevao.
Najavio je potom i obnovu manastirskih i ostalih svetinja Limske doline, iako su radovi vec uveliko bili odmakli zahvaljujuci odluci resornog ministarstva i sredstvima iz republickog budzeta. Vladika je, medjutim, samoinicijativno skupio, u vidu priloga za obnovu, na desetine hiljada maraka na crkveno-narodnim saborima. Novac je skupljao i u inostranstvu. Samo za manastir Kumanica donatori i vernici prilozili su sto hiljada maraka. Ali, jedan od strucnjaka iz Prijepoljskog muzeja, kome je poverena obnova manastira, kaze da ni dinar iz tih akcija nije stigao do manastira.
Kad nije gradio, otac Filaret je javno podrzavao lidere bivseg rezima. Pred septembarske izbore javno je rekao da je Slobodan Milosevic najozbiljniji i jedini kandidat za predsednika. Onda se dogodio oktobar, a bas 7. oktobra zavrsen je pomenuti Vladicanski dvor. Vladika, pri otvaranju, svecano i pun emocija, rece: "A da bi se sve ovo uradilo morao je neko dati pare. Istina je jedna, kao sto je Bog jedan, pare je dao Slobodan Milosevic..."
Vec na jesenjem Saboru SPC Filaret se pokajao zbog svoje ljubavi prema Slobodanu i partiji i uz odobrenje Crkve nastavio da cinodejstvuje. U manastir Milesevo posle oktobarskih dogadjaja vise od mesec dana skrivao se i Dragan Hadzi Antic, nekadasnji direktor "Politike". Odatle je pobegao na Kubu.
Obnova je cvetala, dzakovi novca sa prilozima vernika su se punili. Duhovnik Filaret preuzeo je "obnovu" i na duhovnom planu. Pocetkom februara ove godine iz manastira Mileseva isterao je igumana Varnavu i monahe Savu i Serafima, jer se nisu "slagali sa njegovim primenjivanjem vere". U pitanju su ljudi od ugleda u gradjanstvu i medju vernicima, pa je osnovan Odbor za zastitu od vladike. U toku je potpisivanje i peticijA za njegovo smenjivanje.
U Odboru su predstavnici svih opstina koje pripadaju Milesevskoj eparhiji - Prijepolja, Priboja, Nove Varosi, Sjenice i Pljevalja. ^lanovi Odbora navode da je vladika progonio i terorisao monastvo i svestenstvo, da je vernike podelio po partijskoj osnovi, na podobne i nepodobne i da je nametima i otimacinom pustosio manastire i crkve. U saopstenju Odbora stoji i da se u eparhiju dovode svestenici otpusteni u drugim eparhijama, da se verujuci narod omalovazava i ponizava...

Sa sluzbe u helikopter

Veselin Zivkovic iz Pljevalja kaze da se "vladika bavi svim, osim poslovima duhovnosti". "Odneo je 120.000 maraka skupljenih pri slavi manastira Svete Trojice, cak je poharao i manastirsku riznicu pod izgovorom da je sklanja sa nestabilnog podrucja". Rados Ikonic iz Priboja kaze da vladiki vise nema mesta u ovom gradu. Eparhijski razrez uzimao je unapred, po svom nahodjenju razresavao i imenovao crkvene odbore, pare je odneo nekuda, a na crkvi nema vrata ni prozora.
Slobodan Petric i Veselinka Nestorovic iz Prijepolja navode primere jos nekih vladikinih podviga: "Na Veliki petak, sluzba u crkvi, puna crkva naroda, vladiki zvoni mobilni telefon, prekinu se sluzba, vladika skide svoje odezde i podje ka vratima, za njim svestenstvo, naredjuje ocu Dusanu da ide sa njim, ovaj ne sme u helikopter, oblaci se sekretar Dragan i krece za njim. Helikopterom su za cas stigli u Beograd, a vernici su uvece, na televiziji, imali priliku da vide kako vladika sluzi demonu i pljuje po narodu.
Na dan Milosevicevog predizbornog boravka u Beranama, u Milesevi je bilo opsadno stanje, svuda vojska i policija. Predsednik je trebao da postavi kamen temeljac za novi konak. Medjutim, nije toga bilo. Jos stoji rupa metar sa metar i kolica stvrdnutog maltera".
Kazu da je vanredno stanje bilo i kad je dolazio Seselj: "Svi popovi na okupu, kaludjeri zvone, jagnje se pece..." Pominju i da su u manastiru priredjivani doceci sa transparentom "Dobro dosli, mladi socijalisti", da je na trpezi bilo svega - na manastirski trosak. Govore da su pojedini restorani doziveli pravi procvat od dolaska "vrlog i smernog" vladike, vecerinke do ranih jutarnjih sati bile su normalna pojava. Govore - u nadi "da ce Sabor SPC znati sta teba da ucini".
Vrh SPC za sada cuti o ovom dosad mozda najvecem protestu u jednoj crkvenoj eparhiji.

http://www.svetlost.co.yu/arhiva/2001/286/286-3.htm
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.135 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.