Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 13:59:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vjersko obrazovanje  (Pročitano 5316 puta)
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
@komunista

Ti se vec toliko izvaljujes da to poprima problematicne razmere. Taj ateziam u svim vidovima ljudskog zivota koji si ti umislilo izgleda postoji samo kod tebe. Ono sto se se odnosi na cistu fiziku, ti pripisujes nekom ateizmu koja je cista negacija postojanja boga, a ne neki nacin zivota. Naizgred, po tvoju losu procenu, mnogi ugledni naucnici sveta su religiozni ljudi. Bili i bice ih jos.

Pitas me kako se moze obrazovati u duhu vere? Vrlo lako. Verske skole, kao sto je objasnjeno, nisu klasicne verske skole, kao sto je to recimo medresa kod muslimana. Verska skola treba da podari svakom djaku opste znanje sa klasicnim programom kao u obicnim srednjim skolama, sa pojedinim primesama verske nastave, gde ce ucenicima predavati religiozni ljudi sto podvlaci za sobom jednu mirnocu i sklad izmedju ucenika i nastavnika. Kao sto rece Laslo, tu bi se trebao upisivati manji broj, i samim tim olaksati ucenicima pracenje nastave, kao i izbegavanje onih klasicnih sukoba "nadrkanih" profesora i ucenika, gde su u 105% slucajeva "nadrakni" profesori zagrizeni ateisti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Dole eksplatatori i eksplatisani -- Ziveli ljudi

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 210
@costa

Citat
Ti se vec toliko izvaljujes da to poprima problematicne razmere. Taj ateziam u svim vidovima ljudskog zivota koji si ti umislilo izgleda postoji samo kod tebe. Ono sto se se odnosi na cistu fiziku, ti pripisujes nekom ateizmu koja je cista negacija postojanja boga, a ne neki nacin zivota. Naizgred, po tvoju losu procenu, mnogi ugledni naucnici sveta su religiozni ljudi. Bili i bice ih jos.

Nisam znao da ti moji komentari prave problem. Zao mi je ali ovaj forum nije samo za religiozne...

Kazes da izvaljujem, a sustinu nisi ni takao Biblija vs. tektonika ploca, koja se uci u danasnjim skolama i koja je sasvim drugacija od tumacenja nastanka sveta od biblije. Drugo, tektonika ploca nije fizika vec geologija (hmm cista fizika). Niko nije rekao da su svi naucnici ateisti. Medjutim, sve sto vredi u nauci, nema veze sa kreatorom. Reci mi neki naucni princip koji se potvrdio u praksi i koji se koristi a unosi kreatora. Pre si pokusao da mi to objasnis sa svetloscu i tamom, pa si mislio da ce sunce da sija (emituje) svetlost zauvek hmmm. Vidis kako te tvoje religiozno obrazovanje i ubedjenje odvaja od istine ....

Nacin zivota je vrlo povezan sa onim sto znas, bilo da si naucio u skoli, kuci ili u crkvi.

Citat
sa pojedinim primesama verske nastave, gde ce ucenicima predavati religiozni ljudi sto podvlaci za sobom jednu mirnocu i sklad izmedju ucenika i nastavnika.

Primese, kakve? Biblijske? Bas me zanim sta bi ih ucili. Zato sam te i pitao da li znas konkretno, jer kazes da si upucen u to. Lupetas gluposti, pa mnogi ateisti profesori uspostaljaju sklad sa svojim ucenicima. Ako si religiozan, ti si mirniji ... gluposti... Vidim koliko si miran, kada ti obican post pravi probleme...

Citat
105% slucajeva "nadrakni" profesori zagrizeni ateisti

Kad si radio ta istrazivanja?
IP sačuvana
social share

PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11212
Vidim da se zabavljate....
Ateista sam,ali vera je jedna nuzna stvar,izuzevsi ekstremizam ... bez nje bi svet upao u opasna govna....
Ne vidim nista lose u tome da se veronauka predaje u skoli,vera jeste jos jedno sredstvo kontrole nad ljudima...
Ali kada bi ljudi recimo imali  nivo slobode koji se vezuje za komunizam ili sta vec ... na sta bi ovaj svet licio? Ko bi pio a ko placao?A sto se tice decice dovedene u zabludu uz pomo nekog profesora veronauke.... veliki broj ce ostati vernici,to jest imace potrebu da veruju u nesto ceo zivot... Sto je vise stvar snage da se suoce sa nekim stvarima koje bas i nisu toliko lepe u vezi sa nasim postojanjem,a jedna od njih je da su ljudi strasno slabi po prirodi.Oni koji dodju do odredjenog nivoa svesti i inteligencije ce prerasti religiju....a drugi NE. I to je to .... moze da uvodi ko god sta hoce...



IP sačuvana
social share
Idemo dalje ...   + cabarnet
                         -  internet
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
@komunista

Znam ja vrlo dobro da sunce ima svoj rok trajanja, ali da ne idem off topic. Nepravi meni post nikakve probleme, kao tebi kada si senadaislama nazvao majmunom bez ikakvog povoda. U tome je fact. Ja znam iz licnog iskusta da da svi profesori od srednje do fakulteta, koji zasluzuju pomenut epitet nisu vernici. A posebno se secam profesorice filozofije, koja je bila zagrizeni marksista i njenog ponasanja, kada je jedan ucenik spomenuo da je Bog stvorio sve. Htela je da se bije. Ovaj svet vec polako ide u offside, zahvaljujuci onima koji sebe nazivaju ateistima.  Sto kaze cyber cow, da nije religije ovaj svet bi vec bio u velikim sranjima. Nista nije savrseno, pa tako smo svedoci i "nadrkanog" svestenstva poput Filareta ili Artemija. Ali oni nikako neumanjuju vednost vere, naportiv tvrdim ti, onaj istinski vernik je uvek miran, a i sa najprisebnijim ateistom se nikada ne zna. Razlika je naravno u stilu zivota. Vernik ima stil zivota, ateista ga nema. U tome je prednost onih koji prodju svoje obrazovanje kroz verske skole.
« Poslednja izmena: 20. Avg 2005, 16:24:28 od costa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Dole eksplatatori i eksplatisani -- Ziveli ljudi

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 210
@costa
Mali podsetnik.  Tema: Ateisti Srbije su zapostavljeni « Odgovor #59 , : 01-07-2005, 18:52:18
Citat
Pa jesi li ti isao u skolu? Sta mislis odakle dolazi svetlost? ako ne racunas vestacke izvore svetlosti, jer oni nisu reprzentativni, onda ona dolazi sa Sunca!! A jel se mozda Sunce ugasi kada posalje svetlo?? Znaci svetlosni izvor stalno daje svetlost bez gasenja!!

Ovo su tvoje reci. Podseticu te: Vredjao si me da li sam isao u skolu uz to. Mislim da je svakom jasno sta znaci boldovan tekst. Iako nisam religiozan, nemoj da me pravis ludim. Jos lazes i kazes da je ovo off topic, kako bi sebe oprao od onoga sto si rekao.

Senadislam me je optuzio da smatram ljude "modernim majmunima" sto znaci da sam sebe smatram za "moderanog majmuna". Ja sam mu samo uzvratio....

Kazes da ti nepravi probleme, a sto onda pises da moji postovi imaju problematicne razmere?:
Citat
Ti se vec toliko izvaljujes da to poprima problematicne razmere
Ako vec napises nesto, onda stoji iza toga, a ne da negiras odmah... budi dosledan inace je glupo s tobom razgovarati...

Ostalo nije vredno diskusije...
IP sačuvana
social share

PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
@ Komunista


Evo ja sam pohađao vjersku školu (srednju) i državnu školu osnovnu. Što se tiče opreke vjerska-državna škola, nisam je zamislio kao suprotnost, niti držim državne škole ateističkim školama. Konkretno obzirom na primjer koji si naveo oko stvaranja svijeta ja sam u školi učio isto ono što ti držiš kao točnu priču. Dakle o velikom prasku, pangei, itd..itd.. Naravno da smo proučavali i govorili o božjoj ulozi u stvaranju svijeta i čovječanstva, kao i na poseban način šta o tome uči katolička crkva.

Fanatici koji će tvrditi da se sve odigralo doslovce kako u Bibliji piše ne razvijaju se u vjerskim školama. Naime i te škole moraju slijediti državni program, a ono što ih u programu razdvaja od državnih škola (barem kod nas u Hrvatskoj, a vjerojtano i u ostalim zemljama) je to što učenici nemaju alternaciju vjernoauk/etika, nego naravno imaju vjeronauk. To je i normalno jer se ne očekuje da će netko druge vjeroispovijesti ili ateist upisati npr. protestantsku srednju školu.

Koncept vjerskog obrazovanja, kakav sam ja osobno doživio i kakav sam zamislio u naslovu topica ne odnosi se na to da vjerske škole trebaju stvarati vjerske fanatike, nego samo stvoriti ozračje potrebno da onima koji to žele, u najosjetljivijoj dobi steknu kao prvo dobro obrazovanje (meni je npr. predavalo više profesora koji su imali najviša akademska postignuća i titule i istovremeno bili predavači na nekom od fakulteta), kao drugo okruženje u kojem će moći jačati i proširivati svoj vjerski osjećaj, koji je, vjerojtano se slažemo, stvar pojedinca.

U konkretnom slučaju koji me potaknuo na ovaj topic, tj. otvaranju pravoslavne škole za srpsku manjinu u Hrvatskoj (potez koji iskreno odobravam, podržavam i od kojeg podosta očekujem) ima i (opet u konkretnom slučaju) veliku društvenu važnost. Sviđalo se to nekome ili ne, ali opstanak srpske manjine u Hrvatskoj ili hrvatske u SiCG, osobito u mjestima u kojima je ta manjina u izrazitoj manjini (kao što je riječ o Zagrebu) uvelike ovisi o čuvanju pravoslavnog (ili za Hrvate katoličkog) identiteta (naravno ne u radikalno-fundamentalističkom smislu) obzirom na sve osobito lingvističke srodnosti koje hrvatski i srpski narod dijele. Dakle u ovom slučaju vjerska škola odigrat će važnu ulogu u organiziranju i opstanku jedne manjine, dajući joj školovane kadrove potrebne za tu zadaću. Valja se nadati da će SPC u Hrvatskoj krenuti i putem otvaranja vlastitog fakulteta, a i da će se sama država SiCG potruditi u osiguravanju materijalne pomoći (ne samo novčane, nego putem knjiga, računala...) ovoj školi.

Što se pak državnih škola tiče, uopće ih ne smatram ateističkim iako je Costa naveo točnu činjenicu da mnogi profesori koriste svoj položaj da naturaju svoj ateistički stav, pod krinkom sekularizacije. To je specifičan problem područja kao što je ex-YU i ovom prilikom ne bih ulazio u tu temu.

Dakle, moje pitanje upućeno tebi kako zamišljaš koncept ateističke škole smjeralo je tome da kao prvo izrazim svoj stav da državne škole nisu ateističke, a kao drugo da te pitam misliš li da bi državne škole trebale odgajati djecu u ateističkom svjetonazoru, obzirom da sekularnost države ne znači njezin ateizam, nego tolaranciju prema svim vjerskim (ili nevjerskim) denominacijama.

Obzirom da je upis u vjersku školu utemeljen na slobodnoj odluci pojedinca, mislim da u vjerskom obrazovanju (koje kako smo vidjeli nije utemeljeno isključivo na proučavanje neke vjere) ne treba gledati nikakvu opasnost za društvo, i da vjerskim zajednicama koje to žele i imaju za to uvjeta ne treba priječiti da to svoje pravo i ostvare. Na kraju krajeva njihov uspjeh ovisi samo o tome hoće li moći privući mlade željne takvog tipa obrazovanja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Dole eksplatatori i eksplatisani -- Ziveli ljudi

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 210
@Laslo
Prvo, hvala ti na ovako detaljnom odgovoru, i bas je to ono sto sam hteo da cujem i saznam. Nesto konkretno....

Drugo, ne znam zasto ne drzis drzavne skole ateistickim, kada ni u jednom predavanju nisam cuo rec bog, kreator, sveti duh. Znaci u bilo kakvom objasnjavanju bilo koje pojave, nema reci KREATOR. Prakticno zato i ne postoji potreba da se otvaraju ateisticke skole.

Medjutim, ako Srbi imaju pravo vec da otvore skolu nezavisnu od hrvatskog programa i prosvete, mada cisto sumljam da ce se to dogoditi, zasto ne bi imali, ajde da ne kazem ateisticku, obicnu skolu, a i versku. Ovako Srbi ako hoce u svoju skolu moraju da imaju versku nastavu ... Ispada ona stara srpska glupost, samo Srbi pravoslavci su pravi Srbi, ne postoje Srbi ateisti, katolici, muslimani....

Ajde recimo da nisi zadovoljan time da je drzavna ateisticka, mada bih rekao da jeste. Medjutim, u slucaju da drzavna uvede recimo izborni predmet veronauku. Ona automatski staje na stranu religije. Zato i muceni ateisticki profesori, pokusavaju da negiraju postojanje boga, jer mladi narastaji nemaju to NIGDE da cuju, osim u porodici.

Negiranja je isto tako vazno kao i prihvatanje u nauci
IP sačuvana
social share

PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 13:59:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.