Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:01:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Virtuelna besplatna "Khan Akademija"  (Pročitano 621 puta)
27. Mar 2010, 23:33:02
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Linux
Browser
Mozilla
mob
Samsung SGH-E630
Salman Khan, 33-godišnjak iz Kalifornije,  napustio je posao finansijskog analitičara i posvetio se dobrovoljnom, neplaćenom poslu učitelja matematike. I odmah treba reći da je to učitelj sa najviše učenika, da je njegova učionica najveća.... Naime, Salman Khan vlastito matematičko znanje na druge prenosi putem interneta, a kroz lekcije koje vodi mjesečno prolazi skoro 100 hiljada osoba.

On je na YouTube stavio 1.200 lekcija koje, korak po korak, mogu biti lako praćene. Nastavne jedinice, da tako kažemo, protežu se od osnovnih do vrlo složenih. Osim matematike, Salman priprema i lekcije iz nauke i finansija. Praćenje svake od tih lekcija je besplatno, odziv jako veliki:

“U uvodu u trigonometriju objašnjavam trigonometrijske funkcije. Te lekcije su jedne od najgledanijih.... čak 179 hiljada osoba ih je vidjelo.”.

Salman Khan živi u nadaleko poznatoj Silikonskoj dolini u Kaliforniji, oženjen je, a odnedavno i otac. Ideja za matematičku učionicu, za Khan Academy, javila se prije četiri godine kada je Salman pomagao rođaku, učeniku da kilograme preračune u grame. Uz Salmanovu pomoć, rođak je brzo usvajao matematičko gradivo, a Salman je počeo novu karijeru, karijeru učitelja matematike putem interneta.

Lekcije priprema, snima i na YouTube plasira u jednom dijelu spavaće sobe. Likom se nikada ne pojavljuje na video-snimku, samo glasom:

“To je kao moj glas iznad njihove glave. Učenik gleda u ekran, prati lekciju i osjeća kao da neko stoji iza njega, kao da mu govori u uho... Potpuno suprotno od učitelja u učionici, pred tablom i podaleko od učenika.”

Kada su učenice ženske gimanzije u Palo Alto-u pozvale Salmana Khana da u njihovoj školi održi koju lekciju, kontakt predavača i slušatelja bio je vrlo brz. Salman nije bio prestrog predavač:

“Recite mi da ne znate kako podijeliti decimanalne brojeve, da je to pomalo siva zona, a ja ću vam reći da niste same. Dijeljene decimalnih brojeva je jedna od onih matematičkih radnji koju mnogi zaboravljaju a niko ne želi reći da je zaboravio kako se radi.”

Koncept kratkih lekcija, ne dužih od 10 minuta, koje mogu biti ponavljane bezbroj puta, privukao je i srednješkolku Bridget Meaney. Algebra za treći razred bila joj je poteška. No tu su, kako kaže, Salmanove lekcije:

“Mislim da su učitelji dobri, ali ne mogu ritam predavanja podesiti da odgovara svima. Odgovara mi metod... naučim nešto u školi, a onda kod kuće kroz lekcije na YouTubeu, polako i temeljito, idem dublje, produbljujem razumijevanje.”

Dužina lekcija Salmana Khana ograničena je pravilima YouTube-a. Bez obzira na to, on misli da su kraće lekcije bolje:

“Prema rezultatima više istraživanja desetak minuta je vrijeme visoke koncentracije koju može neko održati. Nakon toga koncentracija opada, gubi se. Mislim da se svima nama dešavalo da tokom studiranja, pratimo profesora 10, 15 minuta, a onda počnemo mislima lutati.”

Za Salmana Khana gradivo, matematika, nauka, finansije, su početak. Spreman je, kako kaže, putem interneta, u okviru Khan Academy, ponuditi i lekcije i iz drugih oblasti.


Izvor: voanews



Naišao sam sinoć slučajno na ovo tražeći nešto na YouTube-u, ali preskočio i danas pogledao nekoliko 'lekcija' pa sam hteo ovde da napišem pošto ima dosta video lekcija u kojima objašnjava slikovito i na razumljiv način (bar one koje sam pogledao). Ceo spisak i više detalja može da se nađe na sajtu ili na njegovom YouTube kanalu
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:01:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.