Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:04:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Verske Sekte kod nas i sire  (Pročitano 23166 puta)
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
@Ainhoa
Djevojko, svaka cast  Smile Smile Smile, odusevljen sam nacinom na koji razmisljas i u potpunosti se slazem sa tobom u vezi svega sto si rekla u svojim postovina na ovoj temi.
Objasnila si stvari savrseno jasno i veoma plasticno tako da zaista ne mogu da shvatim da neki nece ili ne mogu da shvate tvoju poentu.

A sad malo o samoj temi.

Postoji nesto sto se zove opsteprihvacene moralne norme.
Pa se tako, u skladu sa tim normama smatra da kriminal nije dobar, da laganje nije dobro, da su cast i postenje vrline kojima ljudi treba da streme i koje se cijene, da su mrznja i osveta negativne a ljubav i prastanje pozitivne emocije, da se cinjenje zla osudjuje a cinjenje dobra postuje i tezi se ka tome, da koristenje droge nije dobro i da je bavljenje sportom, muzikom, slikanjem itd pozitivno i korisno itd itd.
Samim tim, ljudi su, kao clanovi drustva, razvili i moralne norme koje su u vezi sa religijom. Pa tako, vjernici vole i vjeruju u boga i smatraju ga olicenjem dobrote, ljubavi i svega onog pozitivnog cemu ljudi treba i nastoje da teze dok sa druge strane, satanu smatraju olicenjem zla i svega negativnom na ovome svijetu. Ta moralna nacela vezana za religiju nisu nastala juce vec imaju svoj kontinuitet od 2000 godina (hriscanstvo) ili cak i vise u nekim drugim religijama. Kada se toliko dugo stvara i u svijesti ljudi ucvrscuje neka norma onda ju je veoma tesklo promijeniti preko "noci" (u par godina). Sjetite se koliko je samo vremena trebalo da se razbiju neke crkvene (religijske) dogme kao npr. o tome da je zemlja ravna ploca ili centar svemira itd.
Ljudsko drustvo se mijenja pod uticajem vremena i napretka i stalno usvaja neka nova znanja i navike.
Ko zna, mozda se za 20-30 godina neka vrsta pedofilije i legalizuje (kao sto to spomenu Ainhoa) ili da se ozakone i teske droge (lake su vec u nekim zemljama legalne) itd. Sjetite se da je do prije samo 40-tak godina bilo nezamislivo da crnci imaju pravo glasa u USA a danas ga imaju, da su homoseksualni brakovi bili nezamislivi do unazad relativno kratko vrijeme a danas se javno biskupi, politicari, javne licnosti deklarisu kao homoseksualci i jos se ponose time (ranije su bili na stubu srama), da su prostitutke bile smatrane najgorim slojem stanovnistva a danas su legalizovale svoj "posao" u vecini naprednih zemalja i cak stavise, danas su zene na birou rada u Njemackoj, teoretski, u poziciji da MORAJU prihvatiti i posao prostitutke ako im to sluzbenik na birou rada ponudi. Ako odbiju, nemaju drugu sansu i ostaju bez zaposlenja.
Sta hocu da kazem?
Isto vazi i za sekte. Do "juce" su bile izvrgnute ruglu i na stubu srama a vec danas su postale svakodnevnica, svako ih moze osnovati i registrovati, svako moze biti clan ili simpatizer bez ikakve bojazni po svoj integritet i status u drustvu a ko zna, mozda u skoroj buducnosti neke od njih izbore i status zvanicne religije.
Nista me nebi iznenadilo jer "sveta krava" (ljudska prava-sta god to znacilo) ima primat nad moralom i razumom.
Sve ima svoje granice ali kada su "ljudska prava" u pitanju, mislim da ljudi tu unistavaju sami sebe, svoju bazu, osnovu, podrivaju temelje cjelokupnog ljudskog socijalnog uredjenja.
Paradoks je da ono cemu svi treba da tezimo (demokratija i ljudska prava i slobode) postaje nas najgori neprijatelj i nasa najveca prijetnja.
A zasto?
Pa zato jer nemamo pravu mjeru u koristenju istih. Idemo iz krajnosti u krajnost.

Danasnji napredak nas dovodi u situaciju da stvari koje su do juce bile nemoralne i odbacivane od drustva, vec sutra mogu biti moralne i opsteprihvacene.
Danasnje ljudsko drustvo se u nekim stvarima isuvise brzo "razvija" a koliko je to dobro ili lose, veoma tesko je za procijeniti.
Vrijeme ce pokazati no tada ce mozda biti prekasno za ispravljanje gresaka.
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
Bravo malaj, eto jednom da se slozimo bas skroz!

Nadovezao bih se na tvoj post: ljudi tim shvatanjem dobra/zla i odredjuju koje su vere podobne da imaju status zajednice a koje grupe. Jer je opsteprihvaceno da se hriscanstvo, islam i sl. baziraju na provereno pozitivnim stubovima. Sa druge strane, sekte (u danasnjem smislu reci) nisu jasno isprofilisane. Neke su zaista samo drugaciji oblici vec postojecih velikih religija dok su druge destruktivne.

Po mom misljenju, takve destruktivne grupe treba zabraniti, a umerenima dozvoliti funkcionisanje ali bez drzavne podrske - mogu da se izdrzavaju svojim biznisom/prilozima ali ne i da dobijaju pare od poreza koji mi placamo!

Verske zajednice zasluzuju podrsku drzave (u slucaju SPC i ograniceno finansiranje) zbog velikog broja vernika.

A sto se tice napretka - sa Zapada do nas stize prvo ono najgore, najgluplji trendovi se kod nas ukorene odmah po pojavljivanju u USA ili z. Evropi, dok se neke druge vrednosti, pre svega vrednost rada, slabo nesto kod nas primaju.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@malaj

I ja bih se složio s onime što si napisao, s jednim odnosno dva mala ali. ( Kod mene uvijek toga ima  :[115]Smiley

"Sjetite se koliko je samo vremena trebalo da se razbiju neke crkvene (religijske) dogme kao npr. o tome da je zemlja ravna ploca ili centar svemira itd."

Crkva se uvijek oslanjala ili pokušavala osnanjati na znanost, nauku, i prihvatiti ono što ona govori o svijetu i čovjeku. U ono su vrijeme svi mislili da je Zemlja ravna ploča: i znanstvenici i neposredno Crkva, dok jedan svećenik nije prvi to stavio u pitanje, pa preko slučaja Galilej ( mislim da si na to ciljao), kojeg danas krivo shvaćaju, itd. Kad se predstavilo dokaze, a to je ono u čemu je Galilej manjkao, Crkva je promijenila svoje mišljenje. Isto će se dogoditi i sa svim drugim mišljenjima i stavovima koji su vezani uz znanost. Kad se predstave znanstvani dokazi i mišljenje će Crkve u tom slučaju biti ili prilagođeno ili promijenjeno.

"Danasnji napredak nas dovodi u situaciju da stvari koje su do juce bile nemoralne i odbacivane od drustva, vec sutra mogu biti moralne i opsteprihvacene.
Danasnje ljudsko drustvo se u nekim stvarima isuvise brzo "razvija" a koliko je to dobro ili lose, veoma tesko je za procijeniti.
Vrijeme ce pokazati no tada ce mozda biti prekasno za ispravljanje gresaka."

Današnji je čovjek željan sebe predstaviti kao potpuni autoritet i sam proglasiti nešto kao moralno ili nemoralno, no kao ograničeno biće to nije u stanju i zato se stvari utemeljene na čovjeku i njegovim dostignućima mjenjaju. Meni je draže kad znam da su neke norme utemeljene u Bogu, jer to osigurava kontinuitet i sigurnost. To vrijedi i za sve norme i zakone koje je donio čovjek a koje su utemeljene na Bogu, tj. onome što se naziva Božjem pravu. Ako čovjek proglasi nešto dobrim ili normalnim, ne znači da je to i moralno. Drugi je problem što danas svi govore o moralu. Što jedan liječnik ima govoriti što je moralno ili ne. Ili jedan matematičar, fizičar i slično. Moral treba prepustiti onima koji su stručni u tome, ne stručni da sastave nešto po svojem, nego da znaju Božji zakon i na njega "priljepe" i čovjekov zakon, a to su teolozi i filozofi. Mislim da svakome treba prepustiti ono područje gdje je stručan.
Zadnja rečenica je pogodila bit. Svaka čast.

Pozdrav.
« Poslednja izmena: 03. Maj 2005, 11:48:45 od koni »
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Poenta je da su necije procene o tome sta je "isuvise brzo" kod promene drustva samo njegove licne procene, i da -- iako postoji opsteljudsko osudjivanje krsenja tabua koji u nekoj zajednici vaze -- ti tabui su sasvim razliciti, a ponegde dijametralno suprotni, te da ni u kom slucaju ne postoji univerzalno razumevanje dobra i zla.

Na sasvim banalnom lokalnom primeru: "Bljesak" i "Oluja" su za Srbe izgnane iz Republike Srpske Krajine etnicko ciscenje sa ozbiljnim elementima genocida, odnosno za Hrvate je to herojsko i "bez ikakve mrlje" oslobodjenje od agresora iz Srbije.

Ono sto je za Evropu "otkrice" Amerike, odakle je Evropa, uostalom, dobila ne samo ogromnu kolicinu zlata koje je poremetilo ekonomiju, nego i vecinu poljoprivrednih kultura koje su za dugo omogucavale prezivlajvanje sirokim slojevima stanovnistva (krompir, kukuruz), za Native Americans -- narocito u Severnoj Americi -- jeste katastrofa okupacije i unistenja 85% stanovnistva bolestima (ponekad i namerno uvodjenim, npr. distribucijom cebadi zarazene virusom malih boginja na koje su Evropljani rezistentni, a koja je ubila desetine hiljada Komancha).

Dakle, da -- po ko zna koji put -- rekapituliram: NE postoji jedna apsolutna istina. Sve je uvek stvar perspektive.

A i kad bi postojala (sto nije moguce), to nikako ne znaci da bi je bas ti licno znao/znala.


Jedino za sta mozemo kao covecanstvo da se uhvatrimo bas i jeste UN deklaracija o ljudskim pravima, koju su potpisale gotovo sve drzave sveta. Upravo ona je najblize apsolutnoj istini za koju se neki infantilno zalazu.
« Poslednja izmena: 03. Maj 2005, 15:22:41 od Tralalalala »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
@ marniko82
Eto, konacno se slozismo u necemu  Smile sto je dobar znak da ipak nismo dva potpuno razlicita svijeta kako je izgledalo na pocetku.

@malaj
I ja bih se složio s onime što si napisao, s jednim odnosno dva mala ali. ( Kod mene uvijek toga ima :[115]Smiley

He he he, nisam ni sumnjao koni da ce biti neko, pa makar i malo "ali".

Dakle ovako.
Nikako mi nije jasno kada kazes da se crkva "oduvijek" oslanjala na nauku i da je prihvatala sve ono sto je tadasnja nauka govorila o covjeku. To nikako nije tacno.
Ili da preformulisem, to je apsolutno tacno jer se pod tadasnjom "naukom" podrazumijevalo teolosko ucenje crkve te je samim tim crkva prihvatala ono sto njeni teolozi kazu, znaci nije negirala samu sebe.
Ako, sa druge strane, mislimo na nauku u sadasnjem smislu tj. oslobodjenu crkvenih i bilo kojih drugih stega onda takva nauka tada nije ni postojala a ako je i postojala krila se od crkve koja ju je progonila kao jereticko ucenje.
Pa zar sama cinjenica da je Galilej spaljen ne govori dovoljno o tome koliko je tadasnja crkva "prihvatala" stavove nauke i koliko je bila tolerantna. A da ne pricamo da je progonom tadasnjih naucnika uveliko sprecavala iste da dokazu svoje teorije te je tako imala "osnov" da tvrdi da dokazi za njihove teorije nisu ni ponudjeni?
Svi znamo koliko je vremena potrebno da se neka naucna teorija dokaze i koliko je to tesko uz svesrdnu pomoc svih subjekata u drustvu a koliko je to jos teze (da ne kazem nemoguce) kada te neko progoni i svim silama sprecava u tome.


Današnji je čovjek željan sebe predstaviti kao potpuni autoritet i sam proglasiti nešto kao moralno ili nemoralno, no kao ograničeno biće to nije u stanju i zato se stvari utemeljene na čovjeku i njegovim dostignućima mjenjaju. Meni je draže kad znam da su neke norme utemeljene u Bogu, jer to osigurava kontinuitet i sigurnost. To vrijedi i za sve norme i zakone koje je donio čovjek a koje su utemeljene na Bogu, tj. onome što se naziva Božjem pravu. Ako čovjek proglasi nešto dobrim ili normalnim, ne znači da je to i moralno. Drugi je problem što danas svi govore o moralu. Što jedan liječnik ima govoriti što je moralno ili ne. Ili jedan matematičar, fizičar i slično. Moral treba prepustiti onima koji su stručni u tome, ne stručni da sastave nešto po svojem, nego da znaju Božji zakon i na njega "priljepe" i čovjekov zakon, a to su teolozi i filozofi. Mislim da svakome treba prepustiti ono područje gdje je stručan.

Mozda danasnji covjek zeli i pokusava da predstavi sebe kao potpuni autoritet (ne znam samo u odnosu na sta mislis jer covjek i jeste apsolutni autoritet na planeti zemlji u poredjenju sa drugim oblicima zivota) ali je sasvim logicno da ljudi (citaj drustvene zajednice) uredjuju odnose medju sobom pa samim tim propisuju i moralne norme.
Mislim da je svaki covjek u dobroj mjeri svjestan svojih nedostataka i nesavrsenosti a samim tim i covjecanstvo kao najsiri kolektivitet. I bas zato, ljudi i stvaraju razne norme (moralne, zakonske itd) da bi one pojedince ili clanove drustva sankcionisali i da cijela zajednica ne trpi zbog njih. Samim tim, posto se radi o stvari od opsteg znacaja smatram da svi ljudi treba da budu ukljuceni u proces stvaranja normi jer je to najdemokratskiji i najposteniji nacin. Ako npr. vecina ljudi u nekoj drzavi ili drugoj socijalnoj grupi odluci da je npr. homoseksualni brak normalna stvar onda ona nezadovoljna manjina to mora da prihvati, ma kako joj tesko bilo i ma kako se to kosilo sa njihovim normama. Ovo se odnosi na tvoj komentar da ako neko nesto proglasi za dobro, ne mora znaciti da je to zaista dobro i moralno i tu se sa tobom apsolutno slazem. A svjedoci smo da se danas mnogo stosta proglasilo za normalno i moralno a od tih "normalnosti" meni se stomak okrece i dobijam nagon za povracanje, ali sta ces, neko ko nam ispira mozak putem medija namece to kao opste prihvaceno i moralno (legalizacija prostitucije, gej brakovi, dozvoljavanje takvim parovima da usvoje i odgajaju djecu, legalizacija droga, anoreksicne manekenke koje svojim izgledom zaludjuju milione tinejdzerki da i same postanu anoreksicne, promocija novca kao najviseg dobra, dominacija materijalnog nad duhovnim, ljudskim i humanim vrijednostima, tetoviranja i pirsinzi po cijelom tijelu, seksualna izopacenost, sektastvo itd).
Medjutim, ono sto mi se ne svidja u tvom narednom stavu je da ti mislis da je normalno i moralno da samo crkva i teolozi (uz spominjanje i filozofa) imaju monopol na propisivanje moralnih normi. To, po mom misljenju, nikako nije dobro jer kao sto rekoh, radi se o stvari od opsteg interesa i zato niko ne smije imati monopol na moral (sjeti se deset vijekova apsolutne dominacije katolicke crkve nazvanih jos i period mracnjastva pa ce ti biti jasno na sta mislim) jer svaki monopol za sobom vuce i zloupotrebe.
Zasto se recimo danas mnoge moralne norme znatno brze mijenjaju nego recimo stotinjak godina ranije?
Pa bas zato sto se covjecanstvo u zadnjih sto godina vise razvilo (u svim oblastima zivota) nego u cjelokupnoj ranijoj istoriji. Danas postoji ogromna propagandna masinerija pod cijim uticajem ljudi veoma lako mijenjaju navike i nacin razmisljanja. U vrijeme mladosti nasih roditelja nevine djevojke su bile nesto normalno i to se cijenilo, nije bilo seksa prije braka (bar ne u tolikoj mjeri kao danas) a danas mnogi nece da ozene djevojku ako je nevina i to joj dodje k'o neka falinka (boje se da nije nista prosla i probala u zivotu te ce je zasvrbiti neka stvar u sred braka i tada ce poceti da svrlja itd).
Ranije je vjekovima biblija bila jedini propagandni materijal a danas su to mediji, prvo radio, pa kasnije je dosla TV a danas je to internet.
Da ne spominjem da ti, kroz stav da se normiranje morala prepusti strucnjacima, bukvalno ne ostavljas mogucnost izbora onima koje boziji ili religijski moral uopste ne zanima ili koji su druge religije (islam, budizam itd).
Evo, kad spomenuh islam, oni imaju apsolutni monopol nad moralom pa tako imamo situacije da su u mnogim zemljama zene obespravljene, imamo veoma surove obicaje i kazne iz malte ne kamenog doba itd. Za nas, to je nemoralno i primitivno, ali za njih je to itekako normalno i moralno.
Za strucnost u moralu nije potreban teoloski ili filozofski fakultet, potreban je razvijen osjecaj za dobro i zlo, za pravdu i pravicnost, za razumijevanje i toleranciju itd.
Ako neko ima sve ove osobine, ili bar vecinu njih, eto strucnjaka za moral kakav se samo pozeljeti moze.
Tolikom od mene na tvoj komentar, nadam se da smo se razumjeli.
Pozdrav i tebi koni.

@ Tralalalala
Nisam se ja upustao u to da namecem drugima svoju procjenu necega sto je brzo ili sporo. Ja sam samo iznio svoje misljenje i mislim da sam prilicno u pravu po pitanju toga (mada to sto ja mislim tako ne znaci da drugi ne smiju misliti drugacije).
Vjerovao ili ne, ipak, i pored silnih razlicitosti medju ljudima i kulturama, postoje neki elementi koji su za sve ljude isti i podrazumijevaju dobro i elementi koji podrazumijevaju zlo.
Primjer koji si spomenuo je zaista odlican i savrseno odslikava suprotnosti medju ljudima ali, zapitaj nekog Hrvata, kako bi on to tumacio da su uloge obrnute i cuses isti komentar koji danas daju Srbi a to je da je to bilo etnicko ciscenje i genocid. Znaci, on bi prepoznao iste elemente koje prepoznaju i Srbi stim sto on nikada (cast izuzetcima) nece to priznati jer bi time priznao da je drzava u kojoj zivi stvorena na genocidu i da je stvar za koju se borio bila pogresna ili ako ne pogresna a ono bar da ga je neko izmanipulisao i zloupotrebio kao djelic mehanizma.
Zasto je recimo zlocin u Srebrenici masakr a zlocin nad Srbima u Sarajevu za muslimane to nije kad se u oba slucaja radi o istoj stvari a to je ubijanje ljudi. Kada bi nekom Srbinu (da ne prozivam neke druge narode) pokazao les covjeka i rekao mu da je to Srbin koji je strahovito mucen prije smrti od strane Albanaca, Muslimana, Hrvata ...(nebitno je) on bi popizdio i nazvao bi to zlocinom. A kada bi mu onda rekao da si se samo salio i da je to u stvari ubijeni neprijateljski vojnik koji je cinio zlocine mozda bi taj Srbin rekao:"E nek ste ga ubili, i zasluzio je". Znaci, ovde nije stvar u prepoznavanju dobra i zla (svi smo sposobni za to) problem je sto neko proglasava nesto moralnim ili nemoralnim u zavisnosti od vlastitih interesa. Tako su ti isti Britanci koje spominjes bili svjesni nemoralnosti svojih postupaka (otimanje zemlje od Indijanaca, sirenje zaraznih bolesti itd) ali su ih ipak cinili jer su tako opravdavali postizanje svojih ciljeva. A nije nimalo tesko za pretpostaviti kako bi oni reagovali da su uloge bile obrnute.
Slazem se da ne postoji ni jedna apsolutna istina ali isto tako sam siguran da postoje opsteprepoznate i opsteprihvacene moralne norme koje su zajednicke svim ljudima a to sto ih neko tumaci na ovaj ili onaj nacin zarad vlastitih interesa (koji su uvijek uzi nego interesi covjecanstva) ne znaci da te norme gube na opsteprihvacenosti ili znacaju.
Sama ta Deklaracija OUN-a koju spominjes je potpisana od mnogih zemalja koje su je zatim svjesno krsile.
Da li to znaci da te norme vise ne vaze mada su dosad prekrsene bezbroj puta?


I za kraj, ne pretendujem uopste da sam najpametniji, najbolji, najljepsi, najjaci, naj... itd. jer svaki dan saznajem nesto novo i samim tim shvatam koliko malo znam.
Jednostavno receno, svjestan sam svojih nesavrsenosti i trudim se da ih ispravim.
Pozdrav Tralalalala.
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
Normiranje morala mora da radi celo drustvo, svi koji to zele da ucine. U slucaju krupnih pitanja najbolji je referendum a inace se moramo osloniti na izabrane predstavnike u vlasti. Neko ako ne pripada pravslavnoj crkvi ne znaci da treba da bude izostavljen naravno!

Kad se ovo pretoci na problem sekti, mislim da se problem blago menja. Siroke narodne mase, myself included, ne prave razlike izmedju malih sekti. Tu bi se ironicno trebalo osloniti na sirok krug strucnjaka da se utvrdi koje se sekte u praksi (i teoriji) kose sa moralnim nacelima koje je stanovnistvo pre toga utvrdilo vecinom.

Glavni princip je - spreciti teror vecine nad manjinom i, jos vaznije, spreciti teror manjine nad vecinom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
Jojjj nemoj da te sluccajno neki pripadnik H.K.ccuje kako ih nazivass sektassima....oni kazzu da su POKRET ZA SVESNOST KRISSNE. Sluccajno pozznajem ljude,koji su dospeli tamo. Prepametni ljudi,tragajuci za smislom zivota zapleli su se u svoja razmissljanja a onda ,ccudna li ccuda, sve odgovore im ponudila ova sekta. Ne moraju te oni vuci za ussi i prisiljavati te da udjess u sektu. Lepa recc i gvozdena vrata otvara! -kaze nassa stara.
Sve su sekte opasne, ciljaju tamo gde si najslabiji, truju ti mozak svakakvim glupostima-ako nisi jak(psihiccki,fizziccki,intelektualno...kako god).


Mislim da je veliki problem upravo tih 10 potpisa. Nisu sve sekte opasne, mnoge sekte su su zatvorenog tipa. Takve sekte poput Hare Krisne ne vrbuju ljude i pristup toj verskoj zajednici je slobodan, za razliku od Jehovinih svedoka koji prosto dosadjuju dolazeci ljudima bukvalno na vrata. To su razlicita iskustva. Naprimer Georgre Harisson, popularni gitarista iz Beatlesa je bio u Hare Krisini, i jos je covek imao i porodicu i normalno je ziveo, na nesrecu umro je od raka. Najbolja zastita od sekti je da pre svega da se roditeljima savetuju da dok cu deca jos adolescenti prate sta rade. Odrasle osobe je vec tsko odgovoriti od pristupanja. No da daleko manje stete nanose sekte ljudima nego sto to rade same priznate verske zajednice.
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
Lepo kazes. Tu je jos i problem sto ima mnogo sekti koje funkcionisu samo da bi se vrhovni "svestenici", ili kako se vec zovu, obogatili.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Aum Namah Shivaya

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 278
Zastava Nikšić
mob
Apple iPod Touch
Nisam znao da kod nas ima Ordo Templi Orientis i Rozenkrojcera... cool Smile
IP sačuvana
social share
Peace, Love, Unity, Respect
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
O.T.O. postoji odvano, i to je jedan nedouceni mag koji se doduse trudi, ali mu se clanstvo osipa.


A valjda je svakome ko iole poznaje materiju jasno da Rosenkreuzera (pravih) nema nigde na svetu od velike shizme kad jedan deo pristupa masoneriji a drugi odlazi u teozofiju.

Naravno, svako moze sebe da zove kako mu padne na pamet, ali to ne znaci nista vise od toga sto sam rekao: da covek sebe nekako zove...

Uzgred, kvazi-francuski (po imenu) Rose-Croix nema nikakve veze sa Rosenkreuzerima; to su potpuni sarlatani koji su izbaceni iz jedne post-crowleyjevske loze.
« Poslednja izmena: 26. Jun 2005, 06:35:19 od Tralalalala »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:04:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.