Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vatrogaci ljuti i nemoćni bacali opremu  (Pročitano 982 puta)
25. Jun 2008, 07:29:26
Veteran foruma
Legenda foruma


i sirom otvorenih ociju ne vidim nista...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 35384
Zastava Tamo negde
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia N95 8gb
PANČEVO - Žao mi je što se ovako završilo... Osećam se prazno. Pet spratova, a troje mrtvih. Dete od dve godine, strašno. U bilo koji stan da su se sklonili, pa bili bi spaseni, priča alpinista Labros Hudeludis, Pančevac poreklom iz Grčke, koji je samoinicijativno u nedelju spasavao ljude iz požara u zgradi u Ulici Moše Pijade 115.

Hudeludis se uz merdevine popeo do trećeg sprata, a zatim prešao preko fasade i najpre pritekao u pomoć sredovečnoj ženi i njenoj majci u invalidskim kolicima.
- Izašao sam u hodnik. Bio je pun dima. Ništa se nije videlo. Nekako sam se popeo do četvrtog i petog sprata i video vatrogasce. Ulazili su u stanove, pretraživali su svaki ćošak. Naleteo sam i na odbačenu bocu s kiseonikom. Sinovi, kasnije sam saznao Jelene Petrovske, tražili su majku. Jedan je imao bocu s kiseonikom. Vratio sam se nazad u stan žene i njene majke u invalidskim kolicima. Teško su disale. Korpom „Elektrodistribucije“ smo ih spustili na zemlju - prepričava Hudeludis.
Kaže da mu je i sada u glavi slika spasavanje devojčice koja je ostala zaglavljena u liftu u momentu kada je isključena struja.
- Strahovao sam za njen život. Oni koji su spasli to dete su pravi heroji - kaže Hudeludis.
On navodi i da mu nije jasno kako su dve žene i dete prošli do podruma, gde su stradale. Verovatno su, pretpostavlja Hudeludis, krenule niz stepenice pre vatrogasaca.
- Da li su spasioci obratili previše pažnje na stanove, a manje na podrum, ne znam. To bi istraga trebalo da utvrdi. Ono što meni nije jasno je zašto se za sve vreme akcije niko uplašenim stanarima nije obratio megafonom. Da ih smiri samo, možda bi tako bilo manje panike. Možda bi ljudi znali šta da rade - glasno razmišlja Hudeludis.
Kaže da su vatrogasaci nemoćni i besni bacali šlemove jer im je oprema bila loša i nisu je imali dovoljno. I stanari zgrade smatraju da su vatrogasci koji su došli da gase požar i spasavaju ljude bili nedovoljno opremljeni i da nisu imali merdevine.
Međutim, Saša Dimitrijević, šef Odseka za zaštitu i spasavanje pančevačke policijske uprave, kaže da je podrum nalivan vodom i penilom kako bi se stvorio sloj pene i sprečio dovod kiseonika.
- Vatrogasci su požar gasili u uslovima gustog dima i visoke temperature. Žrtve su primećene tek kada je dim postao manje gust, a pena se delimično istopila u vodi - kaže Dimitrijević.
U Vatrogasnoj brigadi Pančevo kažu da su dva vatrogasna vozila stigla pet minuta posle poziva. Odmah su pozvali pomoć, pa je u gašenju i spasavanju ljudi iz svojevrsnog odžaka stiglo još šest vozila i deset vatrogasaca. Pozvana je pasivna smena, a usledila je mobilizacija ukupnog sastava.
- Odmah po dolasku ubačeno je crevo u prvi zdesna instalacioni kanal jer smo videli da je on glavni izvor dima. Spušteno je crevo ka podrumu. Sedmorica vatrogasaca krenuli su u montiranje merdevina po ugroženim vertikalama sa obe strane zgrade. Dvojica vatrogasaca je krenulo u kontrolu stepenišnog prostora i lifta. Posle dva obilaska, utvrđeno je da nikoga nema. Pre puštanja vode u podrum, ekipe „Elektrodistribucije“ su isključile struju u celoj zgradi - kaže Dimitrijević.
Ipak, on navodi da je posle te uobičajene procedure, jedan od vatrogasaca koji je gasio vatru u podrumu osetio strujni udar. Posle toga je obaveštena „Elektrodistribucija“, pa je struja isključena u celom kvartu.
Dimitrijević, zbog količine dima, pretpostavlja da je gorela plastika.
- Naša korpa nije mogla bezbedno da radi jer je vozilo staro 30 godina. Vatrogasci su bili propisno opremljeni, ali boce sa kiseonikom u zavisnosti od uslova rada i konstitucije korisnika omogućavaju 15 do 30 minuta rada. Vozilo koje je donelo nove pune boce a prazne odnelo na punjenje, građani su pogrešno protumačili. Jastuk nismo montirali jer ga na odgovarajućem prostoru mora da montiraju šestorica vatrogasaca - kaže Dimitrijević.




Sahranjena žrtva požara
Slađana Petrovski (55), koja se ugušila u nedelju po podne u požaru u višespratnici u Ulici Moše Pijade 115 u kojoj je stanovala, sahranjena je juče po podne na Evangelističkom groblju u Pančevu. Slađanu Petrovski na poslednji put ispratili su suprug Savre, sinovi Đorđe i Slobodan, rođaci, prijatelji, komšije iz naselja Kotež 2. Slađana, nažalost, nije jedina žrtva jer su se u požaru ugušile i dvogodišnja Lena Ilić i njena majka Silvia Vuličević-Ilić(29), koje će biti danas sahranjene.




Istraga nije završena
Branislava Vučković, opštinski tužilac u Pančevu, kaže da su specijalizovane ekipe MUP-a i juče nastavile uviđaj. Istraga koja je u toku trebalo bi da utvrdi da li su neki radovi na elektroinstalacijama prethodili požaru. Ako jesu, ko ih je obavljao, radnici distribucije ili privatnici, i po čijem nalogu. Stanari zgrade u Ulici Moše Pijade 115 u izjavama naveli su da je nekoliko dana pre požara u kotlarnici, koja je pored podruma, „nešto rađeno“. a. Ž. a.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
"Vlast i vlasnistvo se mogu razdovjiti na izvesno vreme, ali nikako zauvek jer ce vlasnistvo, shvativsi koliko je razdvajanje bolno, odmah kupiti vlast ili ce vlast osvojiti vlasnistvo a time i bogatstvo."
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.