Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Žene sa rakom dojke zbog birokratije bez mamografa  (Pročitano 719 puta)
02. Jul 2012, 12:21:29
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple iPhone SE 2020
Žene sa rakom dojke zbog birokratije bez mamografa

Sonja Todorović /Vesna Torović    | 01. 07. 2012. - 07:15h | Foto: G. Srdanov    | Komentara: 36
Beogradski mobilni mamograf ne radi već sedam meseci, zbog birokratskih prepreka vezanih za dopunski rad radiologa, dok onaj u Nišu radi bez bilo kakvih problema. Mobilni mamograf ima važnu ulogu u ranom otkrivanju raka dojke i zahvaljujući njemu tokom poslednje dve godine je pregledano oko 55.000 žena širom Srbije, a kod više stotina je na vreme otkriven malignitet.

Tako je i Nišlijki Biljani K. zahvaljujući pokretnom mamografu spasen život. S obzirom da ima tek 30 godina otišla je na pregled, iako se to njenoj porodici činilo nepotrebnim.

- Imala sam neki osećaj da moram da odem na pregled. Na moju sreću, lekari su mi otkrili malignu promenu na levoj dojci, ali u najranijoj fazi. Odmah sam operisana. Nisam imala metastaze, tako da nisam primala nikakvu dodatnu hemoterapiju niti sam išla na zračenje. Da na vreme nisam otišla na mamografiju, možda bi bilo kasno za lečenje. Sad sam tek shvatila koliko je važno da se redovno kontroliše zdravlje, ali i koliki je značaj tog pokretnog mamografa, pogotovo za žene u čijim krajevima ovakav aparat ne postoji - priča Biljana.

Tokom poslednje dve godine “beogradski” pokretni mamograf obišao je 20 gradova širom Srbije.

Za direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije dr Zorana Rakočevića jedini razlog zašto se stalo sa pregledima žena jeste što radiolozi po Zakonu o radu ne mogu da rade dopunski.

- Po tom zakonu zaposleni u zoni jonizirajućeg zračenja imaju skraćeno radno vreme i zato ne mogu da obavljaju dopunski rad vezan za radiološke procedure, pa tako i na mamografu. Kada bismo ih angažovali, kršili bismo zakon, a u Nišu ga krše. Sa druge strane, s obzirom da ne mogu raditi dopunski, nismo mogli ni da im platimo taj rad, iako je Republički fond za zdravstveno osiguranje izdvojio za njih novac - objašnjava dr Rakočević.

Dr Rakočević kaže da su njegove procene da će sredinom jula kampanja sa mobilnim mamografom ipak nastaviti, prvo u Pančevu, a kasnije i u ostalim gradovima.

- U Ministarstvu zdravlja postoji velika spremnost da se ovaj problem prevaziđe. Nadamo se i da će u narednih 20 dana regulisati i problem oko isplata ljudi koji su radili na mobilnom mamografu - kaže on.
 
Niš: Otkriveno 400 obolelih

Srećom po pacijente, u ovoj pravnoj zbrci niški mamograf radi punom parom. Samo tokom ove godine pregledano je 3.700 žena.
- Mi radimo. Mamograf je trenutno u Surdulici, a od narednog ponedeljka će biti u Merošini. Procenat novootkrivenog karcinoma dojke u ove dve i po godine se kreće od 0,8 do 1,2 odsto. Na sreću, kod većine pregledanih žena je karcinom otkriven u ranoj fazi, kad se najčešće ta bolest može uspešno izlečiti - kaže glavni tehničar Instituta za radiologiju Ivan Milošević.
Zahvaljujući mobilnom mamografu Instituta za radiologiju Kliničkog centra u Nišu od 2010. godine je skoro kod 400 pacijentkinja otkriven karcinom.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
Na stranu sve samo bih da kažem da se priča na sve strane da je mamograf izrazito štetan(...).
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


☐ worth ☑ not worth

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 23430
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 20.0.1132.47
mob
Tel.Me Your.Number
I ja sam čuo priče da je rak štetan. Ako ti se ne sviđa mamograf.... magnetna rezonanca je oko 15.000 bez čekanja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.