Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:55:09
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uskrsnja trpeza  (Pročitano 37978 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Švarcvald torta



Potrebno:

Testo:
- 100 gr èokolade za kuvanje
- 150 gr maslaca
- 150 gr šeæera
- 4 jaja
- vanilin šeæer
- 50 gr mlevenih badema
- 50 gr gustina
- 50 gr brašna

Nadev:
- 4 kašike višnjevaèe
- 500 gr višanja
- 5 listiæa želatina
- 2 kašike limunovog soka
- 600 gr slatke pavlake
- 2 kašike šeæera

Priprema:

Izrendajte krupno dve kašike èokolade, ostatak istopite. Mešajte maslac sa obe vrste šeæera. Pomešajte brašno i gustin sa bademima i praškom za pecivo. Maslacu dodajte žumance, teènu èokoladu, smesu brašna i sneg od belanaca. Ispecite testo i isecite na tri dela i svaki natopite višnjevaèom. Namoèite želatin. Oèišæene višnje kuvajte 7 minuta sa 125 gr vode i iscedite. Ulupajte pavlaku sa šeæerom i pomešajte sa isceðenim želatinom. Rasporedite višnje na 2 lista torte i pokrijte ih pavlakom. Spolja je premažite pavlakom, pospite èokoladom i ukrasite.

virtualnigrad.com
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Nezaobilazno pečenje



SOČNO PEČENJE
POTREBNO JE
4 kg prasetine, so
PRIPREMA
Praseće meso dobro operite i posolite po želji. Stavite ga u pleh, nalijte dva decilitra vode, pa ga pokrijte alu-folijum i pecite na 180 stepeni jedan sat. Pečenje izvadite iz rerne, skinite foliju, okrenite ga na drugu stranu i vratite da se peče još sat vremena, da porumeni. Kada meso porumeni, izvadite ga iz rerne, ostavite da se prohladi, pa ga isecite na kocke.



PRASEĆA PLEĆKA PUNJENA SUVIM KAJSIJMA

POTREBNO JE
1,5 kg praseće plećke bez kostiju, 150 g dunje, 150 g suvih kajsija, 20 g ruzmarina, so, biber, ulje

PRIPREMA
Praseću plećku posolite, naročito džep iz koga je izvađena kost. Dunju oljuštite, isecite na listiće i propržite je u tiganju. Potom je pomešajte s celim sušenim kajsijama, pa sve začinite solju, biberom i ruzmarinom. Po potrebi možete da dodate i suvi biljni začin. Plećku napunite voćnim nadevom i vežite da fil ne iscuri. Premažite spolja uljem i pecite u rerni zagrejanoj na 220 stepeni oko sat vremena uz povremeno okretanje.



BAKINO PEČENJE

POTREBNO JE
1 kg svinjetine(but ili vrat), 100 gr crnog luka, 4 čena belog luka, dve kašičice soli, kašičica začina “C”, aleva paprika, malo ruzmarina, pola dcl ulja, peršun, 1 ljuta feferona, 2 dcl kipuće vode, 3 dcl suvog belog vina i malo senfa po želji.
PRIPREMA
Meso dobro operite, osušite i natrljajte belim lukom, solju, začinom “C” i alevom paprikom. Po želji natrljajte i malo ruzmarina. Tako obrađeno meso ostavite da odstoji najmanje dva sata. U posudu s poklopcem sipajte ulje, stavite meso obloženo listićima luka, još malo posolite i dodajte naseckani peršun i feferonu. Zalite ga kipućom vodom i stavite na 200 stepeni prvih sat vremena. Posle tog vremena dodajte vino i smanjite temperature na 180 stepeni. Meso pecite još sat vremena. Meso povremeno prelivajte sopstvenim sokom. Pred kraj pečenja, meso otkriti i poprskajte hladnom vodom da se dobije rumena korica. Kad je meso gotovo, izvadite ga, isecite, a saft od pečenja procedite, dodajte malo senfa i poslužite uz krompir.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
DOBOŠ TORTA
POTREBNO JE
biskvit:  6 jaja, 180 g šećera, 180 g oštrog brašna, kora jednog limuna
krem:  4 jajeta, 250 g šećera, 1 vanilin šećer, 100 g čokolade, 250 g maslaca
karamel preliv:  200 g šećera, 20 g maslaca, 2 kašike soka od limuna
PRIPREMA
Penasto umutite žumanca i šećer i dodajte narendanu koru limuna. Ulupajte čvrst šne od belanaca i naizmenično s brašnom umešajte u žumanca. Od dobijenog testa ispecite šest okruglih kora u podmazanom plehu. Za krem na pari skuvajte cela jaja, šećer i rastopljenu čokoladu, uz neprestano mešanje, dok se smesa dobro ne poveže. Zatim je ohladite i u nju umešajte penasto umućeni maslac. Pet kora premažite kremom i naslažite jednu preko druge. Ostatkom krema premažite i stranice torte. Za karamel stavite šećer da se greje na jakoj vatri dok ne poprimi svetlosmeđu boju. Zatim ga skinite s vatre, dodajte maslac i sok od limuna. Sve kuvajte dok se karamel ne rastopi. Poslednju šestu koru isecite na 16 delova, prelijte vrućim karamelom i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.

ŠVARCVALD TORTA
POTREBNO JE
kore: 100 g maslaca, 100 g šećera, 1 vanilin šećer, 4 jajeta, 70 g oljuštenih i samlevenih badema, 100 g kakaoa, 50 g brašna, 50 g skrobnog brašna, 2 kašike praška za pecivo, 7 kašika višnjevače, 0,5 l slatke pavlake, 750 g višanja (iz kompota ili smrznutih), kašika krupno strugane čokolade
POTREBNO JE
Penasto umutite maslac, šećer i vanilin šećer. Potom dodajte jaja, badem i kakao. Prosejte brašno, pomešajte ga sa skrobnim brašnom i praškom za pecivo i sastavite s umućenom smesom. Testo razlijte u okrugli kalup dobro namazan maslacem i pecite 30–40 minuta na srednjoj temperaturi. Dobro je da po pečenju odstoji bar 12 sati. Zatim ga izvadite iz kalupa i isecite vodoravno na tri dela. Ulupajte slatku pavlaku s malo šećera. Donju koru torte poprskajte višnjevačom, premažite umućenom pavlakom i pobacajte oceđene višnje. Isti postupak ponovite još jednom, a treću koru premažite samo pavlakom, kao i obod torte. Pospite sredinu torte struganom čokoladom.

BEZE TORTA
POTREBNO JE
TESTO: 6 belanaca, 480 g šećera, 3 kašike sirćeta
FIL:  250 g maslaca, 250 g šećera u prahu, 6 žumanaca, 200 g omekšale čokolade
PRIPREMA
Belanca, šećer i sirće sipajte u posudu i mutite mikserom najmanje 20 minuta. Testo razdvojte na tri dela, pa ga sušite u plehu obloženim papirom za pečenje na 150 stepeni oko sat vremena. Kore stavite čistu, suvu krpu i ostavite da se ohlade. Za fil skuvajte na pari žumanca sa šećerom, dodajte rastopljenu čokoladu, a kada se fil prohladi dodajte i prethodno umućen maslac. Prohlađene kore nafilujte, nanesite fil i okolo cele torte, a ukrasite je ili šlagom ili sitno narendanom čokoladom.

   



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Svinjski file punjen šunkom i začinima



2 komada svinjskog buta (oko 500gr), 50gr tvrdog kravljeg sira, 150 gr deluxe šunke, Iskon ulje, C Ruzmarin, žalfija, C peršunovo lišće, Začin C, C biber mleveni, C Max Grill, kuhinjski konac
Supa dana: C krem supa brokoli


Priprema
Svinjski but iseći uzdužno i raširiti na dasci za sečenje mesa. Posuti ga izrendanim kravljim sirom i na njega položiti komade šunke. Posuti C Ruzmarinom, listićima žalfije i C peršunovim lišćem. Zamotati svinjski but po dužini, a zatim ga čvrsto uviti koncem. Meso začiniti C Max Grillom, C mlevenim biberom i Začinom C. Meso zatim premazati Iskon uljem. Punjeni but peći u tiganju, na Interprom Bosch šporetu, oko 20 minuta. Tokom pečenja meso okrenuti nekoliko puta.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
"Na Veliki četvrtak se farbaju tri jaja u crveno (u lukovini) i cuvaju se kao cuvarkuce do sledeceg Uskrsa.
Zasto crvena boja, jer je Njegova krv pala na jaja koja su donele zene na dan njegovog raspeca i obojila ih u crveno.
Na Veliki petak (najtuzniji dan u hriscanstvu) je najstroziji post i ne bi trebalo nista da se jede. Zvona ne zvone na Veliki petak i na Veliku subotu zbog zalosti za Hristom.
Subota je isto posan dan. Uvece se ide u crkvu na bdenje. U ponoc se krece u povorci koju predvode crkvena lica, sa upaljenim svecama, tri puta oko crkve i posle toga je liturgija. U ponoc se oglasavaju zvona da objave Hristovo vaskrsenje - najsrecniji trenutak u hriscanstvu - pobeda zivota nad smrcu.
Ostala jaja se farbaju u petak ili subotu. Šarana su listicima i cvetovima (kasnije su u modu usle slicice).

Na Uskrs se ujutru ide u crkvu na pričesće (ko je postio ceo post). Običaj je da se ljudi taj dan lepo oblace i izlaze napolje (po selima je takav obicaj) i pozdravljaju se sa "Hristos Vaskrse" i odgovorom "Vaistinu Vasrkse" ili "Voskrese". I tucaju se jajima. Trpeza za Uskrs je bogata i svecana. Uglavnom praseca ili jagnjeca pecenja. Tu je i kolac u koga se odozgo stavi crveno jaje i tako se pece.
Patrijarh Srpski sluzi tri liturgije, svaki dan Uskrsa po jednu (Uskrs se slavi tri dana), u razlicitim crkvama u Srbiji.

Post se prekida u nedelju ujutru tako sto se omrsimo uskrsnjim jajetom.
Obicaj je i da se deci obrazi trljaju crvenim jajima da bi bila rumena i zdrava.
Isto tako deca se u selima na istoku Srbije ljube kroz vencice napravljene od poljskog cveca.
U Ugrinovcima sam u nedelju videla obicaj da mala deca idu od kuce do kuce i da skupljaju jaja.
Inace Uskrsnji zecevi nisu pravoslavni simboli Uskrsa nego katolicki Ester Bunny jer je koliko bar ja znam obicaj kod njih da se jaja sakrivaju u travu i deca ih traze, a jaja je sakrio zeka.
40 dana nakon Uskrsa je praznik u narodu poznat kao Duhovi, a zvanicno Silazak svetog duha na apostole. Tada se Hrist javio apostolima prvi put od smrti. ovaj praznik se takodje slavi tri dana i takodje je pokretan praznika kao Uskrs.
Verovanje je da dusa umrlog luta 40 dana po zemlji i da 40. dana od smrti ona odlazi u raj ili pakao. Otuda obicaj da se ide na groblje 40 dana nakon necije smrti."
« Poslednja izmena: 06. Apr 2012, 10:51:50 od Oblachak »
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Raskošni zalogaji na svečanoj trpezi

Torte su kruna praznične trpeze i zato treba da budu što ukusnije, lepše i šarenije. Mi vam preporučujemo recepte i ideje, a vi se okušajte da napravite ovakvog cakanog zeku ili neodoljivo pače. Budite maštoviti.



KARIPSKA NOĆ
POTREBNO JE
Za kore: 200 g oraha, 80 g brašna, 200 g šećera, 8 belanaca, kora jedne pomorandže
Za fil: 8 žumanaca, 150 g šećera u prahu, sok od dve pomorandže, 80 g istopljene čokolade, 250 g maslaca
PRIPREMA
Ispecite četiri kore tako što ćete za svaku umutiti čvrst sneg od dva belanca i 50 g šećera i drvenom varjačom umešati četvrtinu mlevenih oraha i brašna. Masu sipajte u okrugao tanak pleh obložen papirom za pečenje i sušite je 45 minuta na 180 stepeni. Žumanca penasto umutite sa šećerom, dodajte sok od pomorandže i čokoladu, pa kuvajte na pari. U prohlađen fil dodajte penasto umućen maslac. Kore filujte naizmenično i na kraju celu tortu premažite filom.



MOKA TORTA
POTREBNO JE
Za kore: 7 jaja, 200 g šećera, 300 g oraha, 50 g čokolade, jedna i po kašičica nes kafe, 1 limun, 3 kašike brašna
Za fil: 350 g maslaca, 250 g šećera, 8 žumanaca, 2 kašike ruma, 2 kašičice nes kafe
PRIPREMA
Penasto umutite jaja sa šećerom, dodajte orahe i brašno, koru od limuna i nes kafu rastvorenu u dve kašičice vode. Testo sipajte u podmazan pleh i pecite u rerni zagrejanoj na 200 stepeni. Pečenu koru podelite na četiri dela. Za fil penasto umutite maslac i šećer zajedno sa žumancima, dodajte dve kašike ruma i dve kašike nes kafe. Kore filujte naizmenično i na kraju premažite celu tortu. Ukrasite po želji.



KEKS TORTA
POTREBNO JE
300 g mlevenog keksa, 200 g čokolade, 150 g šećera u prahu, 150 g maslaca, 200 g oraha, rum po potrebi, mleko po potrebi, 2 kesice šlaga
PRIPREMA
Sve sastojke pomešajte s rastopljenom čokoladom i po potrebi dodajte mleko.
Formirajte tortu u oblik koji želite, premažite je umućenim šlagom i ukrasite želeom.


blic.rs
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
3 specijaliteta za svečani ručak

Neka ove godine uskršnji ručak bude baš svečan. Eksperimentišite, pripremite đakonije koje do sada nikad niste. Za vas smo izdvojili nova, jednostavna, savršeno ukusna jela, koja će sigurno svakoj domaćici uspeti.



ALPSKA PILETINA
POTREBNO JE
1 kg pilećeg belog mesa, 300 ml pavlake, 240 g krompira, 100 g mocarele, 100 g čeri paradajza, 100 g rukole, 100 g vrganja, ruzmarin, suvi biljni začin, 1,5 dl belog vina, 4 paprike.
PRIPREMA
Isecite čeri paradajz na četvrtine, mocarelu na štapiće, pa pomešajte s rukolom i maslinovim uljem. Zatim uzmite komad pilećeg belog mesa, izbušite ga kroz sredinu i napunite prethodno pripremljenom masom. Ispecite ga na roštilju, ali ga okrenite nekoliko puta dok se ne uverite da je meso pečeno.
U međuvremenu pripremite sos. Prodinstajte vrganje, dodajte im seckani beli luk, ruzmarin, belo vino, nastavite da dinstate i na kraju dodajte pavlaku i začine. Kao prilog koristite pečeni krompir i grilovanu papriku. Kad je sve gotovo, na tanjir naizmenično poređajte krompir i papriku u krug, na sredinu sipajte sos i odozgo poređajte piletinu koso isečenu na kolutove.



PAPARDELE S MESOM
POTREBNO JE
240 g bifteka, 100 g vrganja, 10 g belog luka, 2 paradajza, 240 ml paradajz sosa, 360 g papardela ili neke druge testenine, 1 dl belog vina
PRIPREMA
Komad bifteka isecite na kockice, propržite na zagrejanom ulju, dodajte vrganje, beli luk, belo vino i začine po želji. Kad vino ispari, dodajte malo vode i paradajz sos. Prethodno skuvanu testeninu dodajte u sos, ostavite za sekund da se sos sjedini, dodajte svež paradajz i servirajte.



TELETINA SA SUVIM ŠLJIVAMA
POTREBNO JE
540 g telećeg ramsteka, 100 g lešnika, 100 g suvih šljiva, 14 g mladog luka, 10 ml sirćeta „aćeto balzamiko“, so, šećer, ulje
PRIPREMA
Na zagrejanom maslinovom ulju ispecite komad telećeg ramsteka. Izvadite ga iz tiganja i u to ulje stavite šljive koje ste prethodno isekli na štapiće.
Zatim u tiganj dodajte mladi luk, aćeto balzamiko, šećer, malo vode i ostavite da se krčka. Na kraju dodajte malo gustina i sitno seckane lešnike. Teletinu isecite i prelijte sosom od šljiva.

blic.rs
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:55:09
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.117 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.